Oto informacje związane z wielkim tygodniem:

  1. Dla chrześcijan jest to najważniejszy tydzień całego roku.
  2. Potrzebujemy wielu osób do liturgii w wielkim tygodniu. Liczymy bardzo na dorosłych - dzieci z kolegami szkolnymi chodzą do kościołów parafialnych. Zapewnimy małe szkolenie i można będzie w ten sposób uwielbić Jezusa. Prosimy o zgłaszanie się w dowolnej formie.
  3. Dziękujemy pani Gąsior za, jak zwykle, piękną palmę.
  4. W tym roku z racji Wielkiego Tygodnia Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest przeniesiona aż po zakończeniu Oktawy Wielkanocy.
  5. Zgodnie z zapowiedzią palmy przed kościołem rozprowadza Fundacja Mukohelp - zbierając jednocześnie datki dla chorych na mukowiscydozę.
  6. Dzisiaj u nas od 15:00 adoracja w ciszy. O 16:00 Gorzkie Żale. O 17:00 ostatnia Eucharystia. Zbiórka na kwiaty i wystrój Bożego Grobu do specjalnej skarbonki. Dziękujemy ks. Adrianowi za wygłoszone w tym roku kazania pasyjne.
  7. Dzisiejsze Gorzkie Żale wyśpiewane z tekstów sprzed stu lat wpisują się w Rok Błogosławionej Rodziny Ulmów oraz w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów, który przypada w kolejne rocznice Ich męczeńskiej śmierci. Obecnie to dokładnie lat 80.
  8. Kawiarenka Benedyktyńska przyjmuje do jutra zamówienia na wypieki świąteczne.
  9. Jutro Ruch Kultury Chrześcijańskiej “Odrodzenie” zaprasza na wieczorne modlitwy w intencji Ojczyzny i Kościoła. 
  10. Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w misjach lub rekolekcjach parafialnych trzy medytacyjne wieczory w naszym Opactwie począwszy od wielkiego poniedziałku. Spowiedź w kościele przed nabożeństwami oraz od 9:30 do 11:00.
  11. Całodniowe spowiedzi parafialne: w wielki wtorek u Ojców Reformatów i na Kolonii Oficerskiej, a w wielką środę w Kolegiacie i u Królowej Polski.
  12. Po 55 latach od śmierci i pochówku w Genewie, szczątki doczesne gen. Bryg. Wacława Scaevoli-Wieczorkiewicza oraz małżonki Janiny zostaną złożone w kwaterze zasłużonych na najnowszym Cmentarzu Komunalnym. Generał słuzył w Legionach Polskich podczas I wojny światowej, potem długie lata dowodził Garnizonem Jarosław, remontował z wielkim oddaniem nasze Opactwo jako obiekt wojskowy, założył Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia. Po klęsce wrześniowej działał dalej militarnie na Zachodzie Europy. Na jego działce - przekazanej za darmo przez synów w 1985 roku wybudowano kościół Miłosierdzia Bożego. Początek uroczystości pod przewodnictwem naszego Metropolity we środę w samo południe na Szczytniańskiej.
  13. Trzy dni paschalne rozpoczynają się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Nie są to dni przygotowania, ale już sam obchód Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa Pana.
  14. W Wielki Czwartek przeżywać będziemy pamiątkę Ustanowienia Najświętszego Sakramentu i Sakramentu Kapłaństwa.
  15. W tym roku w ten dzień przypada setna rocznica śmierci św. bpa Józefa Sebastiana Pelczara. Jego relikwie od pewnego czasu wystawione są pod ikoną Matki Boskiej Częstochowskiej. W wielkim tygodniu będziemy czerpać z Jego tekstów, szczególnie gdy przy głosie będzie Straż Honorowa Serca Jezusowego.
  16. Rano w Wielki Czwartek o 10.00 w Katedrze w Przemyślu Msza Święta Krzyżma, która jest szczególnym znakiem jedności kapłanów. 
  17. O godz. 18:00 w naszym kościele Msza Święta Wieczerzy Pańskiej. Kapłani w czasie tej Mszy odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie. Potem przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy i tradycyjna modlitwa różańcowa o 20:15 oraz adoracja prowadzona dokąd będą chętni.
  18. W wielki piątek obowiązuje post ścisły i nie ma od niego dyspensy. Wstrzymanie się od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia, natomiast wyłącznie jeden posiłek do syta i dwa lekkie, czyli post ścisły dotyczy wiernych, którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli 60. Rodzice winni zatroszczyć się, aby również młodsi, byli wprowadzeni w autentycznego ducha pokuty. 
  19. Zachęca się do zachowania postu od pokarmów mięsnych także w Wielką Sobotę, aby dzięki temu z podniosłym i otwartym sercem przystąpić do radości Zmartwychwstania.
  20. W wielki piątek o 15.00 Godzina Miłosierdzia - Godzina śmierci Chrystusa Pana prowadzona przez Straż Honorową. O godz. 17:30 droga krzyżowa. Jeżeli będzie dobra pogoda, gromadzimy się obok bramy wjazdowej, aby przejść nią wzdłuż obwarowań. Później Liturgia Męki Pańskiej i przeniesienie Pana Jezusa do Grobu. Adoracja podobnie jak we czwartek.
  21. W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed Uroczystością Bożego Miłosierdzia.
  22. Stowarzyszenie Przewodników w Jarosławiu zaprasza w ten dzień na górską drogę krzyżową na trasie Wołosate – Tarnica. Po przejściu trasy udział w liturgii Wielkiego Piątku w Ustrzykach Górnych.
  23. W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów w naszym kościele o 10:00, 12:00 i 14:00.
  24. Obrzędy wielkosobotnie rozpoczniemy o godz. 19:00. Można przynieść świece.
  25. W nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę zmiana czasu na letni - śpimy krócej.
  26. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego rezurekcja z procesją o 6:00 rano. Kolejne Msze Święte o 10:00, 11:30 i 17:00.
  27. Za tydzień, za uczestnictwo przez radio lub telewizję w wielkanocnym błogosławieństwie papieskim Urbi et Orbi, można będzie zyskać odpust zupełny.
  28. Ofiary składane na tacę przez cały okres świąteczny przeznaczymy na projekt instalacji elektrycznej, przeciwpożarowej i odgromowej naszego kościoła. Obecna ma już 30 lat i nie spełnia współczesnych kryteriów. W razie pożaru nie dostalibyśmy żadnego odszkodowania. Projekt jest już ukończony i złożony do zatwierdzenia u Konserwatora Wojewódzkiego.
  29. W Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte w porządku niedzielnym.
  30. Papieski Marsz Światła we wtorek za tydzień o 20:00.
  31. Od najbliższego poniedziałku 25 marca mieszkańcy Jarosławia mogą składać wnioski o wydanie karty miejskiej zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej. Posiadacze karty już od 1 kwietnia będą mogli korzystać bezpłatnie z miejskiej komunikacji. Inne korzyści to m.in. możliwość szybkiego załatwiania spraw urzędowych, dostęp do atrakcji i wydarzeń czy korzystania z promocji i zniżek oferowanych nie tylko przez miejskie instytucje, ale także zewnętrznych partnerów. Szczegóły oraz wzór wniosku na stronie internetowej urzędu miasta.
  32. Pełny tekst ogłoszeń w przedsionku koło prasy katolickiej.
  33. Dziękujemy za pomoc finansową z dopiskiem – tytułem przelewu NA CELE KULTU RELIGIJNEGO bądź też DZIAŁALNOŚĆ CHARYTATYWNA przekazywaną na konto: 58 9096 0004 2001 0042 7517 0001 Rektorat św. Mikołaja; ul. Benedyktyńska 5; PL 37-500 Jarosław * Bank Spółdzielczy Jarosław; Code BIC/SWIFT: POLU PL PR