EDK, czyli Ekstremalna Droga Krzyżowa polega na przejściu w nocy, samotnie lub w niewielkiej grupie trasy o długości ponad 40 km. Po drodze zatrzymujemy się na czternastu Stacjach EDK, na których czytane są rozważania. Przygotowuje je specjalnie na EDK ks. Jacek WIOSNA Stryczek razem ze swoją wspólnotą. Idziemy bez rozmów i pikników.

EDK to wydarzenie duchowe, a nie tylko religijne. Dotyka duszy i dlatego dotyczy każdego człowieka. Na EDK nie pytamy się, czy ktoś chodzi do kościoła, czy jest religijny, albo nie. To nie jest ważne. Ważne jest nie to, kim jesteś, ale to, kim możesz się stać. To wyzwanie dla ludzi, którzy szukają w życiu czegoś więcej - sensu i nowego pomysłu na siebie.

EDK nie jest współzawodnictwem sportowym ani przygodą. To jest droga do spotkania ze swoją duszą. Z Bogiem. To sposób na zmianę życia. Jest dobrym rozwiązaniem dla ludzi, którzy dużo pracują i trudno im znaleźć czas dla siebie i swojej duszy. Ta kumulacja daje okazję do gruntowanego przemyślenia siebie. Rozwija się gównie dlatego, że opowiadają o niej ludzie, którzy dzięki niej się zmienili.

Osoby chętne do wzięcia udziału w EDK zgłaszają swoje uczestnictwo na stronie internetowej edk.opactwo.pl lub edk.org.pl.

Na trasy wyruszamy po Mszy Św., która rozpoczyna się o godz. 20:00 w Jarosławskim Opactwie.

Dla uczestników przygotowane są pakiety, zawierające opis trasy, tekst rozważań, opaskę odblaskową i pamiątkowy identyfikator. Można je odebrać w gmachu głównym Opactwa w Jarosławiu przy ul. Benedyktyńskiej 5 w dniu rozpoczęcia EDK w godzinach od 18.00 do 19.45 i po Mszy Świętej, aż do wyjścia wszystkich uczestników na trasy. Podczas Mszy św. pakiety nie będą wydawane.

Przejście 40 km zajmuje przeciętnie 10 godzin. Nie mamy zagwarantowanej dobrej pogody. Będzie, jaka będzie. Zazwyczaj bywa deszcz ze śniegiem.

Jeśli zdecydujesz się przerwać drogę, musisz sam zorganizować powrót do domu. W nocy nawet asfaltowymi drogami rzadko ktoś przejeżdża i obawia się zatrzymać na czyjąś prośbę.

Szczegóły na stronie edk.opactwo.pl