Przed tygodniem uroczyście obchodziliśmy 400 lat naszej świątyni.

 

  1. Pod przewodnictwem Ojca diecezji dziękowaliśmy Panu Bogu za przejście suchą nogą, aczkolwiek mocno popękaną, przez próby dziejowe i poleciliśmy się na kolejne wieki. Pomimo ostrzeżeń o długości liturgii frekwencja dopisała. Samym zaproszonym imiennie gościom wydaliśmy potem dwieście obiadów. 
  2. Jubilatce przynieśliśmy w prezencie trzy pozłocone na nowo naczynia liturgiczne oraz dwa ornaty - jeden od chóru i orkiestry, które poza tym gratis zapewniły Eucharystii najwyższej klasy oprawę liturgiczną; drugi, który mam na sobie, od ks. Rafała Wojdyły opiekuna Sali Papieskiej.
  3. Wyjątkowym darem był relikwiarz. Przed pół rokiem prosiliśmy w ogłoszeniach o kawałki drzew owocowych. Wiele osób odpowiedziało na tę prośbę i artysta pan Marcin wybrał z nich jabłoń, gruszę, wiśnię, czereśnię, śliwę, orzech włoski, morwę, brzoskwinię i czeremchę, czyli gatunki, które z wielkim prawdopodobieństwem rosły wokół rodzinnego domu Ulmów w Markowej. Relikwiarz ma symboliczny kształt drzewa z dziewięcioma gałęziami - każda wykonana z innego rodzaju drewna owocowego. Symbolizują one Józefa i Wiktorię oraz ich siedmioro dzieci. W samym centrum relikwie. Umieściliśmy je w naszej KAPLICY DZIECI UTRACONYCH NA KRÓTKO - na lewo od głównego ołtarza - wszak jednemu z dzieci Ulmów także nie dane było się szczęśliwie urodzić. Niech to będzie miejsce trudnych dialogów rodziców, którym dziecko zmarło, z Panem Bogiem, z płaczącą Maryja i z naszymi wyjątkowymi męczennikami. Z kolei umęczona rodzina Błogosławionego Sadownika niech się dobrze czuje w tym swoistym owocowym zagajniku.
  4. Oprócz darów materialnych były też oczywiście pieniężne w wyższych niż zwykle nominałach na tacę, wpływające na konto i przekazywane do ręki. Ile osób zaangażowało się w przygotowanie i przebieg Jubileuszu nie sposób wyliczyć. Tym większa będzie ich nagroda w niebie. Amen.
  5. Maj jest miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Do naszego kościoła zapraszamy na nabożeństwa majowe w dni powszednie o 17:30. W niedziele i święta godzinę wcześniej.
  6. Dzisiaj o 20:00 w naszym Domu Rekolekcyjnym alumni piątego roku przemyskiego Seminarium Duchownego rozpoczną tygodniowe rekolekcje przed święceniami diakonatu. Tydzień później - rok starsi - przed święceniami kapłańskimi. Rekolekcje odprawiają w pełnym milczeniu – nie nawiązujmy zatem z nimi niepotrzebnych rozmów. Ogarnijmy ich już od teraz modlitewną opieką.
  7. W środę uroczystość św. Stanisława biskupa i męczennika, Patrona Polski, współpatrona naszej świątyni. Pamiętajmy w modlitwie o osobie i posłudze pasterskiej solenizanta ks. bpa Stanisława Jamrozka.
  8. W piątek rozpoczynamy nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.
  9. Dziękujemy za pomoc finansową z dopiskiem – tytułem przelewu NA CELE KULTU RELIGIJNEGO bądź też DZIAŁALNOŚĆ CHARYTATYWNA przekazywaną na konto: 58 9096 0004 2001 0042 7517 0001 Rektorat św. Mikołaja; ul. Benedyktyńska 5; PL 37-500 Jarosław * Bank Spółdzielczy Jarosław; Code BIC/SWIFT: POLU PL PR