1. Nabożeństwo majowe dzisiaj o 16:30, w dni powszednie godzinę później.
 2. W tym tygodniu wspominamy we wtorek: Maryję, Wspomożycielkę Wiernych, w czwartek: św. Filipa Nereusza, kapłana, w sobotę: bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.
 3. W czwartek nasze wieczorne modlitwy dedykujemy matkom żyjącym i zmarłym z okazji ich dnia. Okazujmy naszym Matkom wdzięczność ciągle na wiele różnych sposobów.
 4. W piątek rozpoczynamy nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.
 5. W przyszłą niedzielę uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Przed tą uroczystością – jutro, pojutrze i popojutrze – obchodzone są w kościele dni modlitw o urodzaje i Boże błogosławieństwo (tzw. Dni krzyżowe).
 6. Dzisiaj o 20:00 w naszym Domu Rekolekcyjnym alumni piątego roku przemyskiego Seminarium Duchownego rozpoczną tygodniowe rekolekcje przed święceniami diakonatu. Tydzień później – rok starsi – przed święceniami kapłańskimi. Rekolekcje odprawiają w pełnym milczeniu – nie nawiązujmy zatem z nimi niepotrzebnych rozmów. Ogarnijmy ich już od teraz modlitewną opieką.
 7. Kontynuujemy pomoc dla gości z Ukrainy. W naszym Domu Pielgrzyma przebywa obecnie blisko 70 osób. Przeważają rodziny z dziećmi. Prawie tyle samo goszczą u siebie siostry benedyktynki. Nasza kuchnia przygotowuje posiłki dla obu tych grup, pozyskujemy także specjalną żywność dla niemowląt. 
 8. Do tego dochodzi pomoc w uzyskaniu opieki lekarskiej, załatwianie lekarstw szczególnie tych nierefundowanych albo bardzo drogich na choroby rzadkie. Przykładowo młody chłopak, który już trzeci miesiąc mieszka u nas, potrzebuje stale leku przeciwnowotworowego, za który miesięcznie trzeba wyłożyć ok. tysiąc dolarów. Pomagamy także w sprawach administracyjnych, w szukaniu pracy oraz mieszkań na dłużej – także poza granicami Polski. 
 9. Nietypowym wyzwaniem były formalności po śmierci naszej osiemdziesięcio[-]dwuletniej podopiecznej, która nie ma żadnej rodziny. Trwały od 3 maja i dopiero jutro przewieziemy jej doczesne szczątki na Ukrainę. Nie chcieliśmy jej pochówku zostawiać opiece społecznej, bo nikt z nas nie chciał, aby – w razie wojny – tak potraktowana została jego matka.
 10. Przy tym wszystkim zawsze napotykamy na życzliwość służby zdrowia, urzędników i dziesiątków ludzi dobrej woli oraz wolontariuszy podejmujących w naszym domu różne prace. Ogromnie pomaga nam Siostra Emiliana – nazaretanka, która od lat posługuje na Ukrainie, ale teraz utkneła po naszej stronie granicy i, za zgoda swoich przełożonych, zamieszkała w Opactwie, aby znajomością języka, kultury i obyczajów wspomagać uchodźców tu na miejscu.
 11. Każda i każdy z Was, składając ofiarę na tacę, także wspomaga cała tę działalność. Bóg zapłać.
 12. Od powietrza, głodu, ognia i wojny – Wybaw nas Panie! 

Dziękujemy za pomoc finansową z dopiskiem – tytułem przelewu UKRAINA przekazywaną na konto: 58 9096 0004 2001 0042 7517 0001 * Rektorat św. Mikołaja; ul. Benedyktyńska 5; PL 37-500 Jarosław * Bank Spółdzielczy Jarosław; Code BIC/SWIFT: POLU PL PR