• W tym tygodniu w liturgii wspominamy: w poniedziałek świętego Benedykta, opata, patrona Europy, we wtorek św. Brunona z Kwerfurtu, biskupa i męczennika, w środę świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta, w piątek św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła.
  • W sobotę wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej. O 18:00 wieczorem - pierwszy letni koncert organowy. Wystąpi profesor Akademii Muzycznej w Warszawie Józef Serafin. Jest on też dyrektorem artystycznym leżajskiego Festiwalu Muzyki Organowej. Specjalnie na tę okazję nasze organy zostaną na nowo nastrojone. Zapraszamy. Wstęp wolny.
  • Jak zwykle u progu wakacji przypominamy o zasadach dobrego wychowania, jeśli chodzi o wchodzenie w stosownym stroju do świątyni – nie tylko zresztą katolickiej. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim nabożeństwa, ale także okazyjne, np. turystyczne wejście do kościoła czy na teren jakiegokolwiek sanktuarium w Polsce i zagranicą. W miejscach najbardziej znanych możemy w tym względzie narazić się nawet na interwencję strażników.
  • Zasady są bardzo proste i powinniśmy je dobrze znać: Zarówno mężczyźni jak i kobiety nie wchodzą do miejsc świętych w krótkich spodniach czy też z odsłoniętymi ramionami. Panie powinny także zadbać o długość spódnicy czy niekiedy nawet bluzki oraz o głębokość dekoltu. Pewnym ratunkiem jest narzucenie sobie na ramiona chusty, ale nie zawsze ma się ją przy sobie. Chociaż dzieci nie robią aż tak złego wrażenia zaniedbując te zasady, to jednak stawiajmy im takie same wymagania od samego początku, aby je dobrze pod tym względem wychować. Pamiętajmy, że nie jest to tylko kwestia erotyki, ale przede wszystkim kultury osobistej - jeśli ubrani w dany strój nie poszlibyśmy do opery, to nie wchodźmy tak ubrani do świątyni.
  • Dziękujemy Państwu Marii, Mariuszowi i Kamilowi Gmyrek, którzy prowadzą gospodarstwo ogrodnicze w Muninie za całoroczną troskę o wystrój kwiatowy naszego Opactwa. Przy tej okazji także ks. Krzysztofowi, który dba o te kwiaty każdego dnia i w tym roku pomimo upałów doprowadził je do niebywałego rozkwitu.
  • Na koniec bardzo dziękujemy pani Bogusławie, która wyszła z inicjatywą odblokowania ul. Benedyktyńskiej, zebrała podpisy pod petycją i osobiście złożyła je w odpowiednich urzędach. Dziękujemy policji, Panu Burmistrzowi i Staroście oraz ich podwładnym za życzliwe ustosunkowanie się do tej prośby. Niedzielny wjazd i wyjazd z Opactwa stał się łatwiejszy i bardziej bezpieczny. Bóg zapłać.

Wsparcie finansowe naszej działalności jest możliwe na wiele sposobów. M.in. tutaj:

https://opactwo.pl/index.php/info/wspomoz-opactwo