Jarosławskie Europejskie Dni Dziedzictwa to cykl organizowanych na terenie Jarosławskiego Opactwa w formie jarmarków kompleksowych wydarzeń kulturalnych.

W tym roku tematem przewodnim EDD są „Smaki Dziedzictwa”.

Tym samym forma naszego dorocznego wydarzenia doskonale wpisuje się w ich obchody, jako wspaniała okazja do zaprezentowania przez wytwórców ich tradycyjnych wyrobów. Prezentacja ta będzie miała szczególny wymiar dzięki stylowym, drewnianym stoiskom. Oczywiście jak co roku obok wytwórców proponujących różnego rodzaju mięsa, chleby, przetwory i wyroby cukiernicze zaprezentują się także rękodzielnicy. To rękodzieło ukaże nam jak ozdabiane były i poniekąd są nadal nasze stoły, nasze jadalnie, nasze kuchnie, nasze spiżarnie… Ponieważ najbardziej zróżnicowane i obfite były i są posiłki świąteczne ukażemy także elementy strojów i ozdobne do nich dodatki.

Dodatkowo planujemy wykonanie wystawy prezentującej kuchnię Jarosławia i jego okolic, ze szczególnym uwzględnieniem działających od wielu lat na terenie miasta tradycyjnych przedsiębiorstw wytwórczych i cukierniczych. Uzupełnieniem wystawy prezentującej współczesne i archiwalne fotografie będzie prezentacja różnego rodzaju sprzętów związanych z kuchnią oraz przetwórstwem produktów spożywczych.