Wprowadzenie | Zasady | Trasy i zapisy | Duchowa EDK | Świadectwa


Ekstremalna Droga Krzyżowa

Podkarpacka edycja z Jarosławskiego Opactwa od 2013 roku

KLIKNIJ w nazwę trasy zobaczysz MAPĘ trasy, KLIKNIJ w kilometry zobaczysz OPIS trasy. 

KLIKNIJ w ZAPISZ SIĘ przy nazwie Twojej trasy, a zostaniesz przekierowany do centralnej bazy zapisów, co ma zabezpieczać przed kradzieżą Twoich danych osobowych.

Podkarpacka EDK – Katedra – ZAPISZ SIĘJarosławPrzemyśl44 kmczerwona
Podkarpacka EDK – Kalwaria – ZAPISZ SIĘJarosławKalwaria Pacławska63 kmczarna
Podkarpacka EDK – Leżajsk – ZAPISZ SIĘJarosławLeżajsk47 kmzielona
Podkarpacka EDK – Bazylika Przeworsk via Regia – ZAPISZ SIĘJarosławPrzeworsk20 kmniebieska
Podkarpacka EDK – Bazylika Przeworsk (via Ujezna) – ZAPISZ SIĘJarosławPrzeworsk20 kmżółta
Podkarpacka EDK – Lubaczów – ZAPISZ SIĘJarosławLubaczów42 kmbrązowa
Podkarpacka EDK – Kalwaria+ – ZAPISZ SIĘJarosławKalwaria Pacławska80 kmszara
Podkarpacka EDK – Jarosław – ZAPISZ SIĘJarosławJarosław33 kmbiała
Podkarpacka EDK – Hermanowa – ZAPISZ SIĘJarosławHermanowa59 kmfioletowa

Poniżej skrócony opis wszystkich tras

Przemyśl

Przebieg

Jarosław –  przysiółek Ścieżki – Mokra – Jankowice – Chłopice – Boratyn – Dobkowice – Tapin – Ciemięrzowice – Kosienice – Maćkowice – Ujkowice – Lipowica – Przemyśl.

Opis

Trasa o długości 44 km rozpoczyna się w Jarosławskim Opactwie i prowadzi do Archikatedry Przemyskiej. Po wyjściu z Opactwa ulicami miasta dochodzimy do Bazyliki M.B. Bolesnej, gdzie przy kaplicy-studzience z cudownym źródłem jest pierwsza Stacja EDK. Następny odcinek do Autostrady A4 idziemy wspólnie z uczestnikami trasy do Przeworska, potem drogami serwisowymi idziemy wzdłuż autostrady. Od Mokrej do Tapina mamy drogi asfaltowe. Za Tapinem drogi polne i sporo błota, od Ciemięrzowic znów przyjazne drogi wiejskie. Zejście do Przemyśla z pięknymi widokami na pejzaż miasta.

Większość trasy stanowią lokalne drogi asfaltowe, Reszta, to drogi szutrowe i gruntowe. Na kilku odcinkach może wystąpić błoto.

Bezpieczeństwo

Na trasie brak miejsc, w których można by skorzystać z transportu lub schronienia w nocy. Niezbędne jest zapewnienie sobie wsparcia na okoliczność przerwania drogi. Po drodze jest wiele miejsc, w które można dojechać samochodem osobowym. Krótki odpoczynek i ciepła herbata czeka na pielgrzymów w kościele w Tapinie [20 km]. Przy plebanii w Maćkowicach można skorzystać z toalety. Na niewielkich odcinkach wzdłuż ruchliwszych ulic lub dróg (Jarosław przecięcie E4, Mokra przecięcie z  drogą 880, Maćkowice – 2 km droga 881 oraz ulice Przemyśla w okolicach mostu)

Dodatkowe informacje, możliwość zapewnienia noclegu lub parkingu: Jarosławskie Opactwo www.opactwo.pl

Rekomendacja

Trasa bez trudności technicznych i orientacyjnych . Ze względu na odległość, zalecana jest dla uczestników, którzy mają dobrą kondycję fizyczną.

 Przeworsk przez Ujezną

Przebieg

Jarosław Opactwo – pałac Czartoryskich – Pełkinie st. kolejowa – Ujezna – Rozbórz – Przeworsk.

Opis

Trasa o długości 20 km rozpoczyna się w Jarosławskim Opactwie i prowadzi do Bazyliki Grobu Pańskiego w Przeworsku. Najpierw ulicami i opłotkami miasta, z jednym podejściem pod górę, dochodzimy do pałacu książąt Czartoryskich. Tutaj niewielkie (i ostatnie) podejście pod górę drogą betonową. Dalej kilkukilometrowy odcinek polny, kończący się koło kościoła w Ujeznej.  Stąd drogą asfaltową przez Rozbórz do Przeworska.

Bezpieczeństwo

Trasa jest łatwa technicznie i orientacyjnie. Brak stromych podejść i zejść. Przeważająca większość po asfaltach. Na odcinku polnym może być dużo błota. Po drodze nie ma miejsc, mogących dać schronienie w nocy. Na wypadek konieczności przerwania drogi należy zapewnić sobie wsparcie. Po drodze jest wiele miejsc, w które można dojechać samochodem osobowym.

Na niewielkich odcinkach wzdłuż ruchliwszych ulic lub dróg (Jarosław  – Pełkinie droga nr 77)

Dodatkowe informacje, możliwość zapewnienia noclegu lub parkingu: Jarosławskie Opactwo www.opactwo.pl

Rekomendacja

Trasa bez trudności technicznych i orientacyjnych, uważana za najłatwiejszą do pokonania z jarosławskich tras. Przeznaczona dla uczestników, którzy z różnych powodów nie mogą pójść na pełną Ekstremalna Drogę Krzyżową.

 Przeworsk przez Cieszacin

Przebieg

Jarosław Opactwo – Bazylika Matki Bożej Bolesnej (dominikanie) – Cieszacin Wielki – Ożańsk – Przeworsk.

Opis

Trasa o długości 20 km rozpoczyna się w Jarosławskim Opactwie i prowadzi do Bazyliki Grobu Pańskiego w Przeworsku. Ulicami miasta dochodzimy do Bazyliki M.B. Bolesnej w Jarosławiu, gdzie przy kaplicy-studzience z cudownym źródłem jest pierwsza Stacja EDK. Dalej przez przysiółek Ścieżki dochodzimy do autostrady A4 i pod wiaduktem idziemy w stronę wsi Cieszacin Wielki. Od tego miejsca rozdzielamy się z uczestnikami idącymi do Przemyśla, którzy przed autostradą skręcają w lewo. Szybko opuszczamy Cieszacin, polną drogą kierując się do Ożańska. Za Ożańskiem długi odcinek po polnych, błotnistych drogach do Przeworska. Nasza trasa prawie cały czas widzie Drogą św. Jakuba, biegnącą do Santiago de Compostela (tam do celu jest prawie 4 tys. km). Znaczna większość trasy przebiega po drogach szutrowych i polnych.

Bezpieczeństwo

Trasa jest łatwa technicznie i orientacyjnie. Brak stromych podejść i zejść. Niewiele asfaltu. Może być dużo błota. Po drodze nie ma miejsc, mogących dać schronienie w nocy. Na wypadek konieczności przerwania drogi należy zapewnić sobie wsparcie. Od Ożańska [11 km] do Przeworska brak możliwości dojazdu na trasę samochodem osobowym.

Na niewielkich odcinkach wzdłuż ruchliwszych ulic lub dróg (Jarosław przecięcie E4), Przeworsk

Dodatkowe informacje, możliwość zapewnienia noclegu lub parkingu: Jarosławskie Opactwo www.opactwo.pl

Rekomendacja

Trasa bez trudności technicznych, przeznaczona dla uczestników, którzy z różnych powodów nie mogą pójść na pełną Ekstremalna Drogę Krzyżową.

 

Kalwaria

Przebieg

Jarosław – Kidałowice – Morawsko – Łowce – Tapin – Wola Maćkowska – Reczpol – Krasice – Olszany – Brylińce – Gruszowa – Huwniki – Kalwaria Pacławska.

Opis

Trasa o długości 63 km rozpoczyna się w Jarosławskim Opactwie a celem jest Sanktuarium Matki Bożej i Klasztor Zakonu Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej. Pierwszy odcinek prowadzi z leżącego w Dolinie Sanu Jarosławia do kościoła w Tapinie. W drugim odcinku wychodzimy na garb Podgórza Rzeszowskiego i po zejściu z niego znów trafiamy na San, który przekraczamy po wiszącym moście w Krasicach. Trzecia część trasy to przejście przez grzbiet Pogórza Przemyskiego przez Gruszową do Huwnik, gdzie w bród przekraczamy rzekę Wiar. Za Wiarem wkraczamy w Góry Sanocko-Turczańskie, w których położona jest Kalwaria Pacławska. Od brodu do Kalwaryjskiego Sanktuarium ostatnie, długie podejście wąską drogą asfaltową.

Drogi asfaltowe stanowią około 1/3 długości trasy. Reszta, to drogi szutrowe i drogi gruntowe i leśne oraz ścieżki. Na kilku odcinkach może wystąpić duże błoto.

Bezpieczeństwo

Na trasie brak miejsc, w których można by skorzystać z transportu lub schronienia w nocy. Niezbędne jest zapewnienie sobie wsparcia na okoliczność przerwania drogi. Zaleca się zabranie ciepłej odzieży i osobistego sprzętu ratowniczego np. koca termicznego, apteczki. Na zalesionych grzbietach poza terenami zamieszkałymi fragmenty trasy mogą być trudne orientacyjnie. Na długich odcinkach trasy brak możliwości dojazdu na trasę samochodem osobowym.

Krótki odpoczynek i ciepła herbata czeka na pielgrzymów w kościele w Tapinie [20 km].  W miejscowości Olszany [46 km] jest stacja paliw, gdzie można coś kupić i skorzystać z ubikacji. W lasach możliwość spotkania dzikich zwierząt: zwierzyny płowej, wilków, dzików i niedźwiedzi.

Na niewielkich odcinkach wzdłuż ruchliwszych ulic lub dróg (Jarosław przecięcie E4, droga 881 za Tapinem,  drogi 884 (Przemyśl – Dynów) w Rzeczpolu, droga nr 28 (Przemyśl – Krosno) w Olszanach.

Dodatkowe informacje, możliwość zapewnienia noclegu lub parkingu: Jarosławskie Opactwo www.opactwo.pl, Kalwaria Pacławska www.kalwariapaclawska.pl

 

Rekomendacja

Trasa zalecana jest dla uczestników, którzy mają dobrą kondycję fizyczną, doświadczenie w wędrówkach górskich oraz dobrą orientację w terenie. Wskazane zabranie ze sobą mapy i kompasu lub urządzenia nawigacyjnego z mapą terenu i trasą. Mogą się przydać kije trekingowe.

Kalwaria +

Przebieg

Jarosław – Kidałowice – Morawsko – Łowce – Tapin – Wola Maćkowska – Reczpol – Krasice – Olszany – Brylińce – g. Kopysyańka – Rybotycze – g. Kanasin – g. Suchy Obycz – Paportno – Kalwaria Paclawska.

Opis

Trasa o długości 80 km rozpoczyna się w Jarosławskim Opactwie a celem jest Sanktuarium Matki Bożej i Klasztor Zakonu Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej. Pierwszy odcinek prowadzi z leżącego w Dolinie Sanu Jarosławia do kościoła w Tapinie. W drugim odcinku wychodzimy na garb Podgórza Rzeszowskiego i po zejściu z niego znów trafiamy na San, który przekraczamy po wiszącym moście w Krasicach. Trzecia część trasy to Pogórze Przemyskie z jego najwyższym wzniesieniem, Kopystańką (541 m), gdzie zlokalizowana jest jedna ze stacji EDK. Stąd schodzimy do wsi Rybotycze w dolinie rzeki Wiar. Za Wiarem wkraczamy w Góry Sanocko-Turczańskie. Odtąd do końca towarzyszą nam znakowane szlaki turystyczne. Przechodzimy w pobliżu Arłamowa, wchodzimy na najwyższy szczyt Gór Sanocko-Turczańskich, Suchy Obycz (618 m).  Ostatni odcinek, to nieistniejąca wieś Paportno i wzniesienie Żytne.

Drogi asfaltowe stanowią około 1/3 długości trasy. Reszta, to drogi szutrowe i drogi gruntowe i leśne oraz ścieżki. Na kilku odcinkach może wystąpić duże błoto.

Bezpieczeństwo

Na trasie brak miejsc, w których można by skorzystać z transportu lub schronienia w nocy. Niezbędne jest zapewnienie sobie wsparcia na okoliczność przerwania drogi. Zaleca się zabranie ciepłej odzieży i osobistego sprzętu ratowniczego np. koca termicznego, apteczki. Na zalesionych grzbietach poza terenami zamieszkałymi fragmenty trasy mogą być trudne orientacyjnie. Oznakowanie szlaku (na ostatnim odcinku trasy) ułatwia orientację w terenie, ale należy liczyć się z tym, że znaki mogą być zatarte a ścieżka zarośnięta lub zatarasowana powalonymi drzewami. Na długich odcinkach trasy brak możliwości dojazdu na trasę samochodem osobowym.

Krótki odpoczynek i ciepła herbata czeka na pielgrzymów w kościele w Tapinie [20 km].  W miejscowości Olszany [46 km] jest stacja paliw, gdzie można coś kupić i skorzystać z ubikacji. W lasach możliwość spotkania dzikich zwierząt: zwierzyny płowej, wilków, dzików i niedźwiedzi. W końcowej części trasa przebiega w bezpośredniej bliskości granicy z Ukrainą (ok. 300m)

Na niewielkich odcinkach wzdłuż ruchliwszych ulic lub dróg (Jarosław przecięcie E40, droga 881 za Tapinem,  drogi 884 (Przemyśl – Dynów) w Rzeczpolu, droga nr 28 (Przemyśl – Krosno) w Olszanach.

Dodatkowe informacje, możliwość zapewnienia noclegu lub parkingu: Jarosławskie Opactwo www.opactwo.pl, Kalwaria Pacławska www.kalwariapaclawska.pl

 

Rekomendacja

Trasa zalecana jest dla uczestników, którzy mają bardzo dobrą kondycję fizyczną, doświadczenie w wędrówkach górskich oraz dobrą orientację w terenie. Wskazane zabranie ze sobą mapy i kompasu lub urządzenia nawigacyjnego z mapą terenu i trasą. Mogą się przydać kije trekingowe.

Leżajsk

Przebieg

Jarosław – Kolaniki – Kostków – Ubieszyn – Tryńcza – Grodzisko Nowe – Grodzisko Górne – Giedlarowa – Leżajsk.

Opis

Trasa o długości 47 km rozpoczyna się w Jarosławskim Opactwie a celem jest Sanktuarium Matki Bożej Leżajskiej. Przechodzimy przez teren trzech powiatów: jarosławskiego, przeworskiego i leżajskiego. Prawie cały czas idziemy płaskim terenem wzdłuż doliny Sanu, to przybliżając się do rzeki to oddalając. W Tryńczy przekraczamy dopływ Sanu, rzekę Wisłok. Za Tryńczą nadal płasko; niewielkie wzniesienia i trochę lasu napotkamy dopiero po ok. 30 kilometrach w okolicy Grodziska Górnego. Za Grodziskiem długi odcinek asfaltowy do Giedlarowej. Przed Leżajskiem przejście ciemnym wiaduktem pod obwodnicą i krótkie, strome podejście do pierwszych zabudowań miasta. Na koniec kilka kilometrów coraz szerszymi ulicami Leżajska.

Drogi asfaltowe stanowią około 1/3 długości trasy. Reszta, to drogi szutrowe i drogi gruntowe. Na kilku odcinkach może wystąpić duże błoto.

Bezpieczeństwo

Trasa jest umiarkowanie trudna technicznie i orientacyjnie. Długie, jednostajne odcinki bez charakterystycznych obiektów mogą uśpić czujność, warto cały czas dokładnie czytać opis trasy. Brak stromych podejść i zejść. Jedyne stałe miejsce schronienia po drodze, to stacja kolejowa Grodzisko Dolne na 30 km. Niezbędne jest zapewnienie sobie wsparcia w wypadku konieczności przerwania drogi.

Na niewielkich odcinkach wzdłuż ruchliwszych ulic lub dróg (droga 835 Sieniawa – Przeworsk)

Dodatkowe informacje, możliwość zapewnienia noclegu lub parkingu: Jarosławskie Opactwo www.opactwo.pl, www.bernardynilezajsk.pl

Rekomendacja

Trasa zalecana jest dla uczestników, którzy mają dobrą kondycję fizyczną i wytrwałość w dążeniu do celu. Przed wyruszeniem zalecane sprawdzenie swoich możliwości na krótszych odcinkach, np. 20 km.

 

Lubaczów

Przebieg

Jarosław – Sobiecin – Surochów – Bobrówka – Korzenica – Nowa Grobla – Opaka – Lubaczów.

Opis

Trasa o długości prawie 43 km rozpoczyna się w Jarosławskim Opactwie a kończy w Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej w Lubaczowie. Pierwszy odcinek prowadzi Doliną Sanu, z przejściem przez San  mostem na Garbarzach, a dalej, aż do Lubaczowa idziemy przez równy, miejscami lekko pofałdowany Płaskowyż Tarnogrodzki, z tego ostatni odcinek doliną rzeki Lubaczówki. Większa część trasy to drogi polne i szutrowe, pozostała to lokalne drogi asfaltowe o niedużym natężeniu ruchu, biegnące w większości przez lasy. Przy całej trasie spotykamy dużo kapliczek i krzyży przydrożnych pochodzących z dawnych warsztatów kamieniarskich w Bruśnie. Mijamy też kilka świątyń i cmentarzy oraz dzwonnicę przy spalonej cerkwi w Opace.
Bezpieczeństwo

Po drodze brak typowych obiektów, w których można się schronić i odpocząć. Jest natomiast sporo wiat na przystankach autobusowych a nawet ławek przy kapliczkach. Do przeważającej większości miejsc na trasie da się dojechać samochodem osobowym. Na niewielkich odcinkach wzdłuż ruchliwszych ulic lub dróg (Jarosław droga 865 w okolicach mostu,  Lubaczów droga 867)

Dodatkowe informacje, możliwość zapewnienia noclegu lub parkingu: Jarosławskie Opactwo www.opactwo.pl

Rekomendacja

Trasa bez trudności technicznych, ale przy długości ponad 40 km, wymagająca dużej wytrwałości. Przed wyruszeniem zalecane sprawdzenie swoich możliwości na krótszych odcinkach, np. 20 km.

Dookoła Jarosławia

Przebieg

Jarosław Opactwo– Łazy Kostkowskie – Okroługi – Wólka Pełkińska – Ujezna – Wierzbna  – przysiółek Ćwiartki – przysiółek Ścieżki – Bazylika MB Bolesnej – Jarosław Opactwo

Opis

Trasa o długości 32 km rozpoczyna się i kończy w Jarosławskim Opactwie. Pierwszy odcinek prowadzi w kierunku północnym przez tzw. Przedmieście, wzdłuż doliny Sanu do Łazów Kostkowskich i przysiółka Okroługi. Tutaj zmieniamy kierunek na zachodni i docieramy do Wólki Pełkińskiej. Stąd do Ujeznej tylko polne drogi i zmiana kierunku na południowy. Dalej nadal polne drogi do Wierzbnej. Tutaj jedna ze stacji przy rzadko spotykanej kapliczce św. Antoniego. Drogami serwisowymi przy autostradzie A4 docieramy w okolice przysiółka Ścieżki, odtąd – utrzymując kierunek północno-wschodni – wracamy do Jarosławia, zamykając pętlę.

Połowę trasy stanowią lokalne drogi asfaltowe, druga połowę drogi polne i szutrowe. Brak zwartych terenów leśnych. Na kilku odcinkach może wystąpić duże błoto.

Bezpieczeństwo

Trasa jest łatwa technicznie, brak stromych podejść i zejść. W kilku miejscach długie odcinki po jednostajnych drogach polnych wymagają uwagi i dokładnego czytania opisu. Na trasie przejście przez niestrzeżony przejazd kolejowy w Ujeznej (jest sygnalizacja) i ruchliwą drogę E40 w Wierzbnej. Po drodze nie ma miejsc, mogących dać schronienie w nocy. Na wypadek konieczności przerwania drogi należy zapewnić sobie wsparcie. Po drodze jest wiele miejsc, w które można dojechać samochodem osobowym. Podczas wędrówki nie oddalamy się dalej, niż 10 km od Jarosławia.
Dodatkowe informacje, możliwość zapewnienia noclegu lub parkingu: Jarosławskie Opactwo www.opactwo.pl.

Rekomendacja

Trasa zalecana jest dla uczestników, którzy już kilka razy szli do Przeworska i ciągle nie mogą zdecydować się na jedną z „pełnych” dróg EDK (ponad 40 km).