1. Od trzech dni wspólnie z siostrami przyjmujemy uchodźców z Ukrainy. Sa to w 90 procentach matki z dziećmi. Po wielu, wielu godzinach podróży i oczekiwania na granicy, chcą się przespać, zjeść, trochę odpocząć i dalej ruszają w drogę – przede wszystkim koleją. Na ten moment mało kto zostaje na Podkarpaciu. Siostry zapewniają im nocleg, my wyżywienie. Gdyby ktoś chciał pomóc, będziemy wdzięczni za podstawowe produkty długoterminowe. Uchodźcy pojawiają się falami, rzeczy świeże mogą akurat trafić na przerwę w ich przebywaniu u nas.
  2. Napisała też do nas siostra zakonna, która kilkakrotnie korzystała z noclegu w naszym domu: “Obecnie pracuję w przedszkolu parafialnym – Kosów, Ukraina. Przedszkole jest zamknięte z powodu wojny, przygotowaliśmy je na przyjęcie uchodźców ze wschodniej części kraju. Potrzebne są środki czystości: mydło również szare i dla dzieci, pasty do zębów i szczoteczki, gąbki, ręczniki papierowe, środki do prania, również pampersy dla dzieci, chusteczki nawilżane do higieny dzieci, posypki dla niemowląt. Nie zbieramy pieniędzy.” Koniec cytatu. Po zebraniu w Jarosławiu przewieziemy to wszystko do Przemyśla do Domu Prowincjalnego Sióstr Felicjanek, one zorganizują dalszy transport na Ukrainę. 
  3. Miejscem zbiórki, gdy kościół jest otwarty będzie Kaplica Matki Bożej Miłosierdzia – nad kryptą Księdza Prałata. Ten ołtarz powstał w 1658 roku dla parafii Stara Sól na dzisiejszej Ukrainie. Po różnych perypetiach przed dwudziestu pięciu laty trafił do naszego Opactwa i został tu pięknie odrestaurowany i jeszcze bardziej omodlony. Gdy krata będzie zamknięta można wszystko zostawić w przedsionku kościoła albo skierować się do recepcji.
  4. W odpowiedzi na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w obecną niedzielę i w Środę Popielcową zbierane są ofiary do puszek na pomoc uchodźcom. Większość z nich prześlemy na konto Caritas Polska, część wykorzystamy na miejscu.
  5. Nie brakuje też inicjatyw modlitewnych. Papież Franciszek zachęca, żeby modlitwa i post w środę popielcową były ofiarowane o pokój na Ukrainie.
  6. U nas trwa już druga nowenna w tej intencji – ich najważniejszą częścią są suplikacje. W czwartek rozpoczniemy trzecią nowennę – do św. Andrzeja Boboli. Ponieważ zakończy się ona w 400 lat po jego święceniach kapłańskich dołączymy też prośby o nowe powołania, kapłańskie, zakonne i misyjne. Krótsza wersja będzie na koniec każdej Mszy Świętej. Pełna codziennie wieczorem o 20:15. Wtedy też nabożeństwo różańcowe transmitowane jest od nas przez Radio Fara oraz internetową telewizję Fara TV.
  7. Niech nam Bóg błogosławi. Niech Bóg błogosławi Ukrainę.

Pomoc finansowa z dopiskiem – tytułem przelewu UKRAINA na konto:

58 9096 0004 2001 0042 7517 0001

Rektorat św. Mikołaja; ul. Benedyktyńska 5; PL 37-500 Jarosław; Bank Spółdzielczy Jarosław;

Code BIC/SWIFT: POLU PL PR