1. Składamy serdeczne podziękowanie za piękne przygotowanie tegorocznych uroczystości Bożego Narodzenia: Najpierw dwóm siostrom – bynajmniej nie zakonnym – za wcześniejszy wystrój adwentowy, a teraz za białe poinsecje oraz za pomysł na białe choinki. Podstawę pod wieniec adwentowy oraz białe choinki wykonał oczywiście pan Zbigniew, który także zbiera tacę, gdy księża są zaangażowani przy ołtarzu lub w konfesjonale. Szopkę tradycyjnie przygotowali ochotnicy z Wspólnoty Matki Miłosierdzia. Im też zawdzięczamy udekorowanie żywych choinek. 
 2. Dziękujemy osobom, które odpowiedziały na apel i ofiarowały własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe. Znajdą je w kilku miejscach, bo po raz pierwszy duży srebrny świerk ofiarowany przez panią Teresę pojawił się także razem z małą szopką w Czarnej Kaplicy. Dzięki tym artystycznym ozdobom “zakwitł” także wieniec adwentowy – umieszczony obecnie w prawej kaplicy bocznej. 
 3. Dziękujemy rodzinie Hajnus za kolejny sezon udostępniania ciągnika z pługiem śnieżnym, co czyni nas bezpiecznymi w razie większych opadów.
 4. Dziękujemy osobom, które czytają, śpiewają psalmy i służą do Mszy Świętych. Panu organiście, że ćwiczy, aby lepiej grać.
 5. Dziękujemy za uszanowanie wrażliwości współmodlących się osób przez używanie maseczek, które są nieustannie wystawiane przy wejściu oraz stosowanie się do innych zasad sanitarnych. Jak widać “gołym okiem” – nie przekraczamy limitu obecnych wewnątrz osób niezaszczepionych.
 6. Jako duszpasterze bardzo dziękujemy za przekazywane w różnej formie życzenia, za dary ofiarowane na stół świąteczny – w tym kilkadziesiąt kilogramów ziemniaków oraz za wszelką życzliwość okazywaną nam w tym świątecznym czasie.
 7. Dziękujmy za ofiary składane na tacę aż do Trzech Króli włącznie. Przeznaczamy je na koszty zimowego ogrzewania kościoła. Producent zrębka drzewnego, którym opalamy Opactwo, tylko w grudniu dwukrotnie podniósł jego cenę – najpierw o kilkanaście, a potem jeszcze o kilka dalszych procent. Takie czasy – takie problemy, z którymi wszyscy się borykamy. 
 8. Zapraszamy do świętowania Oktawy Bożego Narodzenia.
 9. Jutro św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Pojutrze Świętych Młodzianków, Męczenników.
 10. W piątek sylwestrowe nabożeństwo dziękczynne o godz. 17:00, po nim Msza Święta z homilią. Za udział w tym nabożeństwie i odśpiewanie hymnu „Ciebie Boga wysławiamy” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 11. W tym dniu na terenie naszej Archidiecezji nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Dyspensy udzielił Metropolita Przemyski, abp Adam Szal, który jednocześnie zobowiązuje korzystających z dyspensy do złożenia ofiary na misje.
 12. W sobotę – pierwsza sobota miesiąca i nowego roku – uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi i dzień modlitw o pokój na całym świecie. Ta maryjna uroczystość należy do świąt nakazanych. Zobowiązuje nas więc do udziału w świątecznej Eucharystii. Porządek Mszy Świętych u nas niedzielny. Za publiczne odśpiewanie hymnu „O Stworzycielu, Duchu przyjdź” zyskuje się odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. 
 13. W pierwszą sobotę dodatkowo od 9:15 nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Zaraz po nim Msza Święta. Serdecznie zapraszamy.

Celebrans (po homilii): = Zapraszamy teraz małżonków do odnowienia swoich przyrzeczeń ślubnych. Wstańmy! =

Czcigodni małżonkowie, zawarliście przed Bogiem sakramentalny związek małżeński, łącząc się ze sobą w Chrystusie na całe życie. Wtedy ślubowaliście sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz trwanie we wspólnocie małżeńskiej aż do śmierci. Na znak, że coraz lepiej chcecie wypełniać swoje święte zobowiązania, weźcie się za ręce i odpowiedzcie na pytania, które wam zadam w imieniu Kościoła. = Odpowiedź twierdząca brzmi CHCEMY!  =

K: Czy chcecie coraz bardziej miłować się wzajemnie, biorąc za wzór ofiarną miłość Chrystusa, który oddał za nas swoje życie?

Małżonkowie: CHCEMY.

K: Czy chcecie okazywać sobie coraz głębszy szacunek i żyć w wierności małżeńskiej?

Małżonkowie: CHCEMY.

K: Czy chcecie wspierać się wzajemnie w troskach i radościach, w zdrowiu i chorobie, służąc sobie z serca i modląc się za siebie, aż do końca waszego życia?

Małżonkowie: CHCEMY.

Panie, Boże i Stworzycielu, błogosławimy i wychwalamy Twoje imię. Na początku stworzyłeś mężczyznę i kobietę, aby mogli wejść w komunię życia i miłości. Ty również pobłogosławiłeś te małżeństwa, aby stały się znakiem więzi Chrystusa z Jego Kościołem. Spojrzyj dziś łaskawie na obecne tu pary. Pośród radości i trudów ich życia zachowałeś ich w jedności. Odnów ich przymierze małżeńskie. Pomnóż w nich miłość i umocnij więzi pokoju, tak aby otoczeni swoimi dziećmi mogli zawsze cieszyć się z daru Twego błogosławieństwa. Prosimy Cię o to przez Chrystusa, Pana naszego. R: Amen.

Błogosławieństwo na zakończenie Mszy Świętej

K: Pochylcie głowy na Boże błogosławieństwo.

K: Bóg Ojciec przedwieczny niech zachowa was w miłości wzajemnej i zgodzie, aby pokój Chrystusowy w was zamieszkał i stale przebywał w waszym domu. R: Amen.

K: Bądźcie szczęśliwi w waszych rodzinach i ciesząc się życzliwością przyjaciół, żyjcie z ludźmi w prawdziwym pokoju. R: Amen.

K: Bądźcie wśród świata świadkami, że Bóg jest miłością, aby stroskani i ubodzy, doznawszy waszej pomocy, przyjęli was kiedyś z wdzięcznością do wiekuistego domu Boga. R: Amen.