1. W tym roku każda parafia spowiada oddzielnie. Przez najbliższe trzy dni spowiedź u nas w sali papieskiej od 9:00 i od 16:00. Przy tej okazji można będzie  w Czarnej Kaplicy odpalić sobie Światełko Betlejemskie, które dociera do nas rokrocznie z Ziemi Świętej poprzez sztafetę harcerską.
 2. W środę przypada rocznica święceń biskupich, a nazajutrz dzień imienin i urodzin ks. abpa Adama Szala. Módlmy się w Jego intencji.
 3. W czwartek Wigilia. W ten wieczór absolutnie nie podajemy alkoholu. Zachęcamy natomiast do tradycyjnego postu od pokarmów mięsnych.
 4. W wigilijny wieczór nie będzie Mszy Świętej o godzinie 17:30. Podobnie w innych kościołach. Zapraszamy natomiast na ostatnie czwartkowe roraty o 6:00
 5. Dokładny przebieg wieczerzy wigilijnej znajdziemy w wieściach dla Przyjaciół Opactwa. Przed klasztorem Sióstr do nabycia opłatki, w zakrystii ostatnie świece wigilijne..
 6. W naszym Opactwie odprawimy dwie Pasterki. Pierwszą o 22:00, drugą o północy. Ponadto obie będą odprawiane jednocześnie w dwóch miejscach: jeden ksiądz w kościele, drugi o tej samej godzinie w Domu Rekolekcyjnym. Pozwoli nam to zwiększyć ilość osób do stu na każdą z tych godzin.
 7. W dni świąteczne w dwóch miejscach jednocześnie będziemy odprawiać także Msze Święte o 10:00 i o 11:30. Dotyczy to najbliższego piątku, soboty i niedzieli. 
 8. W Boże Narodzenie za przyjęcie w pobożnym usposobieniu przez media papieskiego błogosławieństwa „Urbi et Orbi” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. W tym dniu nie obowiązuje też piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych
 9. W niedzielę święto Świętej Rodziny. W Kolegiacie o 12:30 specjalna Msza dla tegorocznych srebrnych i złotych jubilatów małżeńskich. U nas odnowimy wspólnie małżeńskie przyrzeczenia.
 10. W tym roku świątecznej tacy nie przeznaczymy na inwestycje. W przeciwieństwie do lat poprzednich w okresie wakacyjnym z braku turystów i grup rekolekcyjnych nie zgromadziliśmy funduszy na zimowe ogrzewanie kościoła. Dopiero teraz powoli zaczynamy grzać – licząc, że w dni świąteczne do Trzech Króli włącznie, uzbieramy na ogrzewanie aż do Wielkanocy. Cel prozaiczny, ale takie mamy czasy. Na naszej stronie internetowej oraz w gazetce papierowej można też znaleźć dane do przelewów bankowych. Bóg zapłać hojnym ofiarodawcom. 
 11. Ogłoszono dodatkowy nabór do Dziennego Domu i do Klubu =Senior  PLUS= umiejscowionych przy Placu Mickiewicza i na osiedlu Jagiellonów. Przeznaczone są dla mieszkańców Jarosławia, powyżej 60. roku życia, nieaktywnych zawodowo. Szczegóły na stronach Miasta i MOPS-u.
 12. Po błogosławieństwie naszego możnego Patrona poprosimy o zachowanie w tych dniach od wzajemnych nieporozumień oraz od zatwardziałości serca wobec Boga i wobec ludzi

Konto kościoła: 58 9096 0004 2001 0042 7517 0001

– tel. 503698125 – odbiera ks. Marek Pieńkowski.
W tytule można wpisać: NA UTRZYMANIE lub NA REMONTY
Chcąc natomiast odpisać potem wpłatę od podatku wpisujmy: DAROWIZNA NA CELE KULTU RELIGIJNEGO

Przebieg Wieczerzy Wigilijnej

 1. Po zakończeniu wszystkich przygotowań gromadzimy się przy wigilijnym stole i wygaszamy światła. Śpiewamy pieśń adwentową np. „Spuśćcie nam na ziemskie niwy”.
 2. Odmawiamy pacierz tradycyjny w naszej rodzinie, pamiętając o osobach nieobecnych i zmarłych.
 3. Zapalamy świecę Caritas ze słowami “Światło Chrystusa!”, a następnie światła na choince.
 4. Czytamy Ewangelię (Łk 2,1-14).
 5. Śpiewamy kolędę np. Wśród nocnej ciszy
 6. Głowa Rodziny składa wszystkim życzenia np. „Obecnie w duchu miłości i przebaczenia przełamiemy się opłatkiem – chlebem znakiem miłości. Otwierając serca nasze w miłości wzajemnej, otwieramy je na przyjście Pana Jezusa. Niech w Nim każdy człowiek znajduje dobroć i przyjaźń. Niech wszyscy, którzy żyją w naszej Rodzinie i odwiedzają nasz Dom, będą szczęśliwi, zdrowi, serdeczni, niech mają zawsze dobre zamiary. Niech dobry Bóg będzie zawsze z nami w naszym domu i niech sprawi, abyśmy uczestnicząc w tej wieczerzy, stali się uczestnikami Jego radości na zawsze w Królestwie Bożym.”
 7. Wszyscy nawzajem składają sobie życzenia i przełamują się opłatkiem. 
 8. Spożywamy wieczerzę – w atmosferze wzajemnego braterstwa i życzliwości spożywa się potrawy według lokalnej tradycji.
 9. Śpiew kolęd – kiedy rodzinna uczta wigilijna dobiega końca, świąteczny nastrój podtrzymujemy śpiewaniem kolęd.
 10. Przy choince, w nastroju religijnym, spędza się czas oczekiwania na Pasterkę – ucztę świąteczną całej chrześcijańskiej Rodziny.