- Dzisiaj rozpoczynamy wielki tydzień, dla chrześcijan najważniejszy tydzień całego roku. Takiego jak ten – najstarsi nie pamiętają. Namacalnego znaczenia nabierają słowa, że każda rodzina powinna być domowym kościołem.
- Staramy się żyć jak najnormalniej – artystka z Malenisk także i w tym roku podarowała nam przepiękną dużą palmę.
- We wtorek o 17:30 nabożeństwo wotywne do św. Michała Archanioła. W środę nowenna maryjna. Na obydwie można podawać intencje przez internet.
- Spowiedź u nas do odwołania po uprzednim umówieniu się telefonicznym na nr 505 902 862. Pamiętajmy w tym trudnym czasie, że na wypełnienie przykazania kościelnego dotyczącego przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym jest czas do Uroczystości Trójcy Świętej czyli do 7 czerwca 2020 roku.
- Trzy dni paschalne rozpoczynają się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Nie są to dni przygotowania, ale już sam obchód Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa Pana.
- W Mszach Świętych oraz obrzędach wielkiego tygodnia wezmą udział tylko ci, którzy zamawiali na te dni intencje mszalne.
- W wielki piątek obowiązuje post ścisły i nie ma od niego dyspensy. Wstrzymanie się od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia, natomiast wyłącznie jeden posiłek do syta i dwa lekkie, czyli post ścisły dotyczy wiernych, którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli 60. Rodzice winni zatroszczyć się, aby również młodsi, byli wprowadzeni w autentycznego ducha pokuty.
- Zachęca się do zachowania postu od pokarmów mięsnych także w Wielką Sobotę, aby dzięki temu z podniosłym i otwartym sercem przystąpić do radości Zmartwychwstania.
- W wielki piątek po południu droga krzyżowa, a o wieczorem Liturgia Męki Pańskiej. Rozpoczniemy także nowennę przed Uroczystością Bożego Miłosierdzia – włączając w nią aktualne intencje. W tym dniu warto wyeksponować w swoich domach wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego. Zachęcamy też do rodzinnego lub indywidualnego odprawienia Drogi Krzyżowej w domu.
- W Wielką Sobotę nie ma poświęcenia pokarmów. Specjalne błogosławieństwo nad nimi powinna wypowiedzieć głowa każdego domu przed śniadaniem wielkanocnym. Tekst bez problemu znajdziemy w internecie lub w książeczce do nabożeństwa.
- W Wielką Sobotę od 9:00 do 19:00 można będzie w naszym kościele nawiedzić Pana Jezusa w Grobie Pańskim – nie wchodząc do środka. Będą otwarte na oścież drugie drzwi, przez które Grób Pański będzie widoczny od zewnątrz. Módlmy się na stojąco, ustąpmy miejsca następnej osobie, zawsze zachowując bezpieczny odstęp.
- Wigilia Paschalna o 19:00.
- Ofiary składane na tacę przez okres świąteczny przeznaczymy na powstające w okresie pandemii zobowiązania, na które nie mamy już pokrycia, gdyż: dom rekolekcyjny i kawiarenka nie funkcjonują, a kościół tylko od czasu do czasu uchyla swoje wierzeje. Może zostanie coś z świątecznej tacy na remont sklepienia i wymianę dachu?
- Pojawiło się rozporządzenie – które jednak może być jeszcze odwołane – o rozszerzeniu do 50 osób uczestników Mszy Świętych począwszy od Wielkanocy.
- Rozpoczynamy zatem zapisy na 9 Mszy Świętych w Niedzielę Wielkanocy i 9 w Wielkanocny Poniedziałek. Można od dzisiaj zgłaszać się na e-mail sekretariat@opactwo.pl, a dodatkowo na nr telefonu 530 869 958 (od poniedziałku do środy w godzinach od 9:00 do 12:00 i od 15:00 do 18:00, natomiast od czwartku tylko od 9:00 do 12:00). Trzeba podać dane osobowe jednej osoby (w tym kontakt, który umożliwi odwołanie rezerwacji w wypadku zmiany przepisów państwowych) oraz liczbę członków rodziny, które wspólnie z nią przybędą.
- Tylko zgłoszone osoby będą wpuszczane na teren Opactwa w odpowiedniej godzinie, aby uniknąć napięć (pół godziny przed Mszą).
- Jeśli będzie wielu chętnych sugerujemy, by nie zgłaszać się na obydwa dni. Dajmy każdemu chętnemu okazję do przeżycia choćby jednej Eucharystii świątecznej.
- Szczegóły – w tym aktualizowana ilość wolnych miejsc – na stronie opactwo.pl/2020/wielkanoc.
- Ojciec Święty Franciszek w dniu 3 kwietnia mianował Księdza Prałata Krzysztofa Chudzio, proboszcza w Jasienicy Rosielnej koło Brzozowa biskupem pomocniczym Archidiecezji Przemyskiej, Wspierajmy Nominata modlitwą.
- W tych świętych dniach niech nas chroni możny Patron: „Święty Michale, Archaniele…”