1. We wtorek obchodzimy jedno z najstarszych świąt maryjnych: Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. W naszej polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Siewnej. Podziękujemy za tegoroczne zbiory i polecimy zasiewy ozime. Msze Święte u nas o 7:00, 10:00 i 17:30.
 2. Zgodnie z zapowiedzią nie odbędzie się we wrześniu wielki jarmark benedyktyński. Czeka nas jednak w tym miesiącu – ze strony Jarosławskiego Opactwa – kilka ciekawych propozycji :
 3. I tak w najbliższy wtorek o godzinie 19:00 w naszej auli będzie miało miejsce wydarzenie artystyczne pod tytułem “Grypsy z celi śmierci”. Marcin Kwaśny słowem i  Marcin Świderski muzyką opowiedzą o ostatnim okresie życia pułkownika Łukasza Cieplińskiego – żołnierza wyklętego z Podkarpacia.
 4. Z kolei w najbliższą niedzielę zapraszamy na bardzo ciekawe wydarzenie na temat “Cudu nad Wisłą”. Rozpoczniemy Mszą Świętą o godzinie 10:00, zakończymy około 14:00 koncertem organowym. Pojawią się mniej znane informacje, na czym polegał ten cud i że miał miejsce nie tylko nad Wisłą.
 5. Zapraszamy wszystkich miłośników historii. Zapraszamy wszystkich patriotów. Zapraszamy wszystkich czcicieli Najświętszej Maryi Panny, której ten cud przypisujemy. Autorami wystąpień będą bardzo znane osoby. Przy wyjściu z kościoła znajdziemy dziś kilkustronicowe bezpłatne złoto-brązowe zaproszenia. Możemy wziąć dla siebie, ale także dla naszych znajomych, którzy mogą być zainteresowani należytym uczczeniem stulecia uratowania Polski i Europy przed bolszewicką nawałą.
 6. Także za tydzień po Mszy Świętej o godz. 13:00 wyruszy z Kolegiaty do Opactwa “Marsz dla życia i rodziny”. W czasie, gdy tradycyjna rodzina jest tak atakowana, można będzie własnie w taki sposób stanąć w jej obronie.
 7. We wrześniu czekają nas także dwa koncerty organowe przeniesione z okresu wakacyjnego. Pierwszy w niedzielę za tydzień. Ok. 14:00 wystąpi prof. Andrzej Chorosiński z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Tydzień później o 18:00 kolejne utwory organowe zaprezentuje prof. Marek Stefański z Akademii Muzycznej w Krakowie. Obydwa koncerty są dofinansowane z budżetu naszej gminy. Skorzystajmy, bo podczas drugiej części remontu organy będą musiały na jakiś czas zupełnie zamilknąć.
 8. Wiemy, że  dwóch księży odeszło z Opactwa, a kolejnych dwóch bez swojej winy znacznie ograniczyło swoje zaangażowanie w naszym domu i kościele. W związku z tym zwracamy się do wszystkich dyspozycyjnych osób dobrej woli o wszelaką pomoc:
 9. Prosimy np. o parogodzinne – niekoniecznie regularne – dyżury w naszej recepcji – w dowolne dni i godziny, polegające na wpuszczaniu do domu turystów czy odbieraniu telefonów. Nasi pracownicy mogliby  w tym czasie podejmować bardziej skomplikowane czynności, będąc oczywiście cały czas w zasięgu głosu, aby udzielić koniecznej informacji czy pomocy.
 10. Jesteśmy też gotowi w dowolne miejsca naszego miasta dostarczać nawet regularnie drobne pieniądze, aby wymienić je na banknoty.
 11. Po miesięcznej przerwie, kiedy musieliśmy sprzątać kościół już w piątek, wracamy do sobotniego terminu – mniej więcej około godziny 11:00. Osoby chętne do pomocy są bardzo mile widziane.
 12. I jeszcze jedno: ogłaszamy nabór do służby liturgicznej ołtarza. Zapraszamy zarówno chłopców po pierwszej komunii świętej albo starszych, jak też – do drugiej grupy – dziewczęta, które mogłyby tworzyć tak zwaną Dziewczęca Służbę Maryjną. Szczegóły w zakrystii.
 13. Niech nasze Opactwa nadal i bez przeszkód służy Bogu i ludziom: Święty Michale, Archaniele…