Śmieciarka Blada, Przybyszka Amerykańska, Koszyczek Wenery– te i wiele innych haseł ze środowiska fauny i flory wyczerpująco objaśnia wystawa Pana Marcina Chudzika zatytułowana: Dwa oblicza świata przyrody – świat roślin i żyjące w nim bezkręgowce. Ekspozycja ta dostępna jest dla zwiedzających w Jarosławskim Opactwie.

Wystawa swoje otwarcie miała podczas Jarmarku Benedyktyńskiego we wrześniu 2018 roku. Ma charakter czasowy, dlatego wszystkim zainteresowanym radzimy nie odkładać oglądania jej na później. Proszę dzwownić na numer +48 16 621 52 24.

Prezentacja Pana Chudzika została umieszczona w sześciu gablotach. Stworzona jest w ten sposób, aby ukazać dwie współistniejące ze sobą, ale jednak bardzo różne grupy organizmów – rośliny i bezkręgowce.

Jeśli chodzi o bezkręgowce – mówi autor kolekcji – to prezentowane są tutaj konkretnie stawonogi, mięczaki i szkarłupnie. Organizmy te zostały przedstawione w kilku różnych działach – grupach tematycznych, które luźno odpowiadają biomom albo ewentualnie typom formacji roślinnej. Niektóre z nich – objaśnia Pan Marcin to będą na przykład wilgotne lasy równikowe, sawanna, brzegi mórz czy wreszcie same morza.

Wystawa ma charakter różnorodny i edukacyjny. Jej autor zamieścił również tablice informacyjne, w oparciu o które oglądający ją będzie mógł czerpać wiedzę o konkretnych biomach, typach formacji roślinnej i o okazach prezentowanych na tej ekspozycji. Wystawa ta niewątpliwie, poprzez swoją egzotykę rozszerza nasze polskie horyzonty, dlatego serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia.

Należy przy tym podkreślić, że wszystkie rośliny i zwierzęta eksponowane na tej wystawie zostały pozyskane zgodnie z polskim prawem i międzynarodowymi konwencjami o ochronie przyrody.

Informacje zebrał i opracował Grzegorz Mruk