1. Jutro przypada rocznica święceń biskupich, a we wtorek dzień imienin i urodzin ks. abpa Adama Szala. Módlmy się w Jego intencji.
 2. Pojutrze Wigilia. W ten wieczór absolutnie nie podajemy alkoholu. Zachęcamy natomiast do tradycyjnego postu od pokarmów mięsnych.
 3. Uwaga: w wigilijny wieczór nie będzie Mszy Świętej o godzinie 17:30. Podobnie w innych kościołach. Zapraszamy natomiast na ostatnie wtorkowe roraty o 6:00 i na godz. 10:00.
 4. Tradycyjnie na naszym stole świątecznym znajdzie się opłatek – dostępny w zakrystii i świeca wigilijna – dostępna w Kawiarence – ostatnie egzemplarze. Świeca Caritas w tym wypadku będzie symbolem przychodzącego Chrystusa i pomocy drugiemu człowiekowi. Zebrane w ten sposób fundusze posłużą do pomocy dzieciom potrzebującym przez cały następny rok.
 5. Dokładny przebieg wieczerzy wigilijnej znajdziemy w wieściach dla Przyjaciół Opactwa.
 6. Pasterka we wtorek o północy. W środę i w czwartek Msze Święte w porządku niedzielnym. W Boże Narodzenie za przyjęcie w pobożnym usposobieniu przez media papieskiego błogosławieństwa „Urbi et Orbi” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 7. Zapraszamy do świętowania – przez codzienną Komunię Świętą – oktawy Narodzenia Pańskiego. 
 8. Dziękujemy spółce JPK za gruntowne poprawienie oświetlenia na naszych alejkach,a dobrym ludziom za złożone na ten cel ofiary.
 9. Do końca grudnia potrwają jeszcze prace przy renowacji kolejnego odcinka obwarowań.
 10. Natomiast świąteczne ofiary na tacę przeznaczymy – zgodnie z zapowiedzią – na nowy system multimedialny w naszym kościele. Jedną trzecią jego kosztów pokryła już nasza modlitewna Wspólnota Matki Miłosierdzia. Dziękujemy.
 11. Naszego możnego Patrona prośmy o zachowanie w tych dniach od wzajemnych nieporozumień oraz od zatwardziałości serca wobec Boga i wobec ludzi: „Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.”.

Przebieg Wieczerzy Wigilijnej

 1. Po zakończeniu wszystkich przygotowań gromadzimy się przy wigilijnym stole i wygaszamy światła. Śpiewamy pieśń adwentową np. „Spuśćcie nam na ziemskie niwy”.
 2. Odmawiamy pacierz tradycyjny w naszej rodzinie, pamiętając o osobach nieobecnych i zmarłych.
 3. Zapalamy świecę Caritas ze słowami“Światło Chrystusa!”, a następnie światła na choince.
 4. Czytamy Ewangelię (Łk 2,1-14).
 5. Śpiewamy kolędę np. Wśród nocnej ciszy
 6. Głowa Rodziny składa wszystkim życzenia np. „Obecnie w duchu miłości i przebaczenia przełamiemy się opłatkiem – chlebem znakiem miłości. Otwierając serca nasze w miłości wzajemnej, otwieramy je na przyjście Pana Jezusa. Niech w Nim każdy człowiek znajduje dobroć i przyjaźń. Niech wszyscy, którzy żyją w naszej Rodzinie i odwiedzają nasz Dom, będą szczęśliwi, zdrowi, serdeczni, niech mają zawsze dobre zamiary. Niech dobry Bóg będzie zawsze z nami w naszym domu i niech sprawi, abyśmy uczestnicząc w tej wieczerzy, stali się uczestnikami Jego radości na zawsze w Królestwie Bożym.”
 7. Wszyscy nawzajem składają sobie życzenia i przełamują się opłatkiem. 
 8. Spożywamy wieczerzę – w atmosferze wzajemnego braterstwa i życzliwości spożywa się potrawy według lokalnej tradycji.
 9. Śpiew kolęd – kiedy rodzinna uczta wigilijna dobiega końca, świąteczny nastrój podtrzymujemy śpiewaniem kolęd.
 10. Przy choince, w nastroju religijnym, spędza się czas oczekiwania na Pasterkę – ucztę świąteczną całej chrześcijańskiej Rodziny.