Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie to cykl koncertów, także kameralnych z udziałem organów, będący integralną częścią Festiwalu „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa”. Wysokiej artystycznej klasy organy oraz akustyka kościoła p.w. św. Mikołaja i św. Stanisława BM w Jarosławskim Opactwie tworzą idealną przestrzeń do prezentacji muzyki różnych epok i stylów.

W lipcu i sierpniu bieżącego roku zapraszamy wszystkich sympatyków muzyki do udziału w czterech koncertach. Wystąpią wirtuozi organów z Polski i z Rosji. Dwukrotnie zabrzmią dzieła wokalne oraz podczas jednego z koncertów flet, w najrozmaitszych odcieniach swoich barw i dynamiki.

Podobnie jak w latach ubiegłych, melomani będą mogli wysłuchać sporą porcję muzyki organowej i kameralnej, pochodzącą z różnych obszarów kulturowych Europy. Panorama historyczna i geograficzna muzyki widniejącej w programie każdego z koncertów jest obszerna: od dzieł polskiego renesansu, poprzez dojrzałą polifonię na czele z Johannem Sebastianem Bachem, dzieła romantyków niemieckich i francuskich symfoników, klasyków muzyki rosyjskiej, w tym Piotra Czajkowskiego, aż po kompozycje napisane współcześnie, a nawet improwizacje organowe.
Każdy z koncertów będzie ciekawy i odmienny pod względem proponowanego repertuaru, a także różnorodnej obsady wykonawczej.

Wstęp na festiwalowe wydarzenia pozostaje wolny. Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków muzyki najwyższej próby twórczej i wykonawczej do udziału w koncertach. Piękne dźwięki organów, innych instrumentów i ludzkiego głosu, w połączeniu ze wspaniałą architekturą i swoistym genius loci Jarosławskiego Opactwa, tworzą niepowtarzalną przestrzeń sztuki i sacrum. Percepcja i kontemplowanie owych wartości przysparzają nam wszystkim dobra, radości, harmonii i piękna, wartości tak potrzebnych współczesnemu światu.

dr hab. Marek Stefański, dyrektor festiwalu