- Zapraszamy do świętowania – przez codzienną Komunię Świętą – oktawy Narodzenia Pańskiego. Dzisiaj Nowenna Maryjna o 16:45.
- Jutro św. Jana Ewangelisty, umiłowanego ucznia Jezusa.
- W piątek Świętych Młodzianków, Męczenników. Obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Nie ma dyspensy.
- Z soboty na niedzielę od 16:30 całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. Msza Święta o 17:30. Po niej Krucjata Różańcowa za Ojczyznę. O 21:00 konferencja ascetyczna i Godzina Święta. Ok. 23:00 Eucharystia z homilią. Zakończenie nad ranem.
- W niedzielę za tydzień Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. O 12:15 w Kolegiacie Msza Święta dla małżeńskich jubilatów. O 18:00 u nas koncert kolęd w wykonaniu zespołu śpiewaczego AKADEMICY. Wstęp wolny.
- Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w świąteczne udekorowanie naszej świątyni.
Wystawy w Jarosławskim Opactwie 2018/2019
Parter
- „Dwa oblicza świata przyrody. Świat roślin i żyjące w nim bezkręgowce” – z kolekcji Marcina Chudzika
- „Jarosławskie Opactwo – meandry dziejów” – fotografie i reprodukcje
- Sala Papieska na 1000 eksponatów
- Czarna Kaplica po “odświeżeniu”
- „Czym obdarowywano Przewodniczącego Episkopatu Polski”
- „Medale Piotra Roga”
- Tradycje Miskolci Egyetem – Uniwersytetu z Miszkolca
Piętro
- 1000 lat Godła Orła Białego (porcelana)
- Pejzaże Podkarpacia” – Józefa Machały
- „Ikoną inspirowane – tkaniną malowane – igłą rysowane” sztandary maryjne Jadwigi Styrny-Nawrockiej
- Sala abpa Ignacego Tokarczuka
- Makieta Opactwa ze 150 tysięcy zapałek
- Bilderkreuz
Otoczenie
- Ekspozycja „Z BOGIEM ZA OJCZYZNĘ I WOLNOŚĆ” na obu kondygnacjach w Baszcie Rakoczego
- Kopijnik – unikatowa forma węgierskiej rzeźby nagrobnej
- Golgota Narodu Polskiego
- Stacje Różańcowe
- Statuy bł. ks. Jerzego Popiełuszki i sł. B. Anny Jenke
Dziękujemy za ofiary składane na tacę przez cały okres świąteczny,
a przeznaczone na prace naprawcze pęknięć budynku kościoła.
Bóg zapłać hojnym ofiarodawcom.
Prace remontowo-konserwatorskie na ten rok zostały właściwie zakończone. Paradoksalnie największym sukcesem jest to, że prawie nie ma po nich śladu. Dotyczyły one bowiem fundamentów i wnętrza murów. Tymczasem od czerwca do września przy pomocy specjalistycznych urządzeń zostało wykonanych ok. siedemdziesięciu odwiertów każdy o średnicy parudziesięciu centymetrów i sięgający w grunt na głębokość siedmiu metrów. Przy tej okazji pani archeolog znalazła i zabezpieczyła ziemiankę mieszkalną i ceramikę z XV wieku.
Następnie odwierty zostały uzbrojone i pod ciśnieniem zalane betonem. W dalszej kolejności wszystkie połączono odwiertami poziomymi i specjalną żelbetową koroną. Koszt tego etapu prac to 450 tysięcy złotych.
Drugi etap to wiercenia i przekucia poziomie w ścianach parterowych wieży oraz montaż i kotwienie specjalnych wręg i taśm metalowych, aby zespoić na trwałe spękane mury. Szósty miesiąc prac to przywracanie pierwotnego wyglądu i funkcjonalności pomieszczeń oraz otoczenia.
Całość kosztów to 630 tysięcy złotych, z czego 300 tysięcy pozyskaliśmy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a 50 tysięcy od Podkarpackiego Konserwatora Zabytków. Pozostała kwota będzie musiała być spłacona w ciągu dwóch najbliższych lat.
Od dzisiaj jest już czynna toaleta w poprzednim miejscu i warto, nawet z ciekawości, wyjść dzisiaj przez tylne drzwi pod chórem przez Kawiarenkę Benedyktyńską, aby doświadczyć naocznie zakończenia tegorocznych prac.
Wiadomo więc na jaki cel przeznaczymy ofiary składane na tacę w całym okresie świątecznym aż do Trzech Króli włącznie. Za zrozumienie i wielorakie życzliwe wsparcie dziękujemy i Panu Bogu dobroczyńców Opactwa polecamy.