Wykonawcami drugiego z tegorocznych koncertów „Muzyka organowa w Jarosławskim Opactwie” byli: grająca na organach pani profesor Gabriela Klauza z Lublina oraz śpiewający barytonem pan Wiesław Siewierski z Rzeszowa.

Pani Gabriela Klauza była i jest związana pracą pedagogiczną z dwoma lubelskimi uniwersytetami: Katolickim Uniwersytetem Lubelskim oraz UMCS w Lublinie. Jest wychowawczynią wielu organistów i muzyków kościelnych. Prowadzi także solistyczną działalność koncertową. Jest zasłużoną propagatorką polskiej muzyki organowej. Zajmuje się także dyrygenturą orkiestrową i chóralną. Organizuje regularne cykle koncertów organowych na terenie Lublina: w kościele ojców Kapucynów, uprzednio zaś w Auli im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego na KUL oraz w Filharmonii Lubelskiej.

Baryton pan Wiesław Siewierski kształcił się w Przemyślu i w Krakowie. Na co dzień jest organistą w rzeszowskiej katedrze. Specjalizuje się w interpretacji polskiej pieśni sakralnej, także w wykonaniach koncertowych. Od początku związany jest z organizacją festiwalowych koncertów organowych w Rzeszowie.

Na program koncertu złożyły się solowe utwory organowe oraz pieśni sakralne na głos solowy z towarzyszeniem organów, kompozytorów europejskich, w tym polskich, trzech stuleci: począwszy od XVIII do XX wieku, na czele z Janem Sebastianem Bachem, poprzez dzieła wielkich romantyków, aż po kompozycje współczesnych twórców.

Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Promocji Kultury i Sztuki Ars pro arte, przy współpracy Województwa Podkarpackiego oraz Burmistrza Miasta Jarosławia i Gminy Miejskiej Rzeszów.

Przed nami jeszcze:
4 sierpnia 2018 r. (sobota), godz. 18.00 – MARCIN ARMAŃSKI – organy, EDYTA FIL – flet
11 sierpnia 2018 r. (sobota), godz. 18.00 – EKATERINA DARNIŁOWA – organy