- Dzisiaj przypada rocznica święceń biskupich, a jutro dzień imienin ks. abpa Adama Szala. Módlmy się w Jego intencji.
- Jutro Wigilia. W ten wieczór absolutnie nie podajemy alkoholu. Zachęcamy natomiast do tradycyjnego postu od pokarmów mięsnych.
- Uwaga: w wigilijny wieczór nie będzie Mszy Świętej o godzinie 17:30. Podobnie w innych kościołach. Zapraszamy na roraty o 6:00 i na godz. 10:00.
- Tradycyjnie na naszym stole świątecznym znajdzie się jutro opłatek – dostępny w zakrystii i świeca wigilijna – dostępna w Kawiarence. Świeca Caritas w tym wypadku będzie symbolem przychodzącego Chrystusa i pomocy drugiemu człowiekowi. Zebrane w ten sposób fundusze posłużą do pomocy dzieciom potrzebującym przez cały następny rok.
- Pasterka jutro o północy. We wtorek i w środę Msze Święte w porządku niedzielnym. W Boże Narodzenie za przyjęcie w pobożnym usposobieniu przez radio lub telewizję papieskiego błogosławieństwa „Urbi et Orbi” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
- Zapraszamy do świętowania – przez codzienną Komunię Świętą – oktawy Narodzenia Pańskiego.
- Prace remontowo-konserwatorskie na ten rok zostały właściwie zakończone. Paradoksalnie największym sukcesem jest to, że prawie nie ma po nich śladu. Dotyczyły one bowiem fundamentów i wnętrza murów. Tymczasem od czerwca do września przy pomocy specjalistycznych urządzeń zostało wykonanych ok. siedemdziesięciu odwiertów każdy o średnicy parudziesięciu centymetrów i sięgający w grunt na głębokość siedmiu metrów.
- Przy tej okazji pani archeolog znalazła i zabezpieczyła ziemiankę mieszkalną i ceramikę z XV wieku.
- Następnie odwierty zostały uzbrojone i pod ciśnieniem zalane betonem. W dalszej kolejności wszystkie połączono odwiertami poziomymi i specjalną żelbetową koroną. Koszt tego etapu prac to 450 tysięcy złotych.
- Drugi etap to wiercenia i przekucia poziomie w ścianach parterowych wieży oraz montaż i kotwienie specjalnych wręg i taśm metalowych, aby zespoić na trwałe spękane mury.
- Szósty miesiąc prac to przywracanie pierwotnego wyglądu i funkcjonalności pomieszczeń oraz otoczenia.
- Całość kosztów to 630 tysięcy złotych, z czego 300 tysięcy pozyskaliśmy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a 50 tysięcy od Podkarpackiego Konserwatora Zabytków. Pozostała kwota będzie musiała być spłacona w ciągu dwóch najbliższych lat.
- Od dzisiaj jest już czynna toaleta w poprzednim miejscu i warto, nawet z ciekawości, wyjść dzisiaj przez tylne drzwi pod chórem przez Kawiarenkę Benedyktyńską, aby doświadczyć naocznie zakończenia tegorocznych prac.
- Wiadomo więc na jaki cel przeznaczymy ofiary składane na tacę w całym okresie świątecznym aż do Trzech Króli włącznie. Za zrozumienie i wielorakie życzliwe wsparcie dziękujemy i Panu Bogu dobroczyńców Opactwa polecamy.
Przebieg Wieczerzy Wigilijnej
- Po zakończeniu wszystkich przygotowań gromadzimy się przy wigilijnym stole i wygaszamy światła. Śpiewamy pieśń adwentową np. „Spuśćcie nam na ziemskie niwy”.
- Odmawiamy pacierz tradycyjny w naszej rodzinie, pamiętając o osobach nieobecnych i zmarłych.
- Zapalamy świecę Caritas, a następnie światła na choince.
- Czytamy Ewangelię (Łk 2,1-14).
- Śpiewamy kolędę np. Wśród nocnej ciszy
- Głowa Rodziny składa wszystkim życzenia np. „Obecnie w duchu miłości i przebaczenia przełamiemy się opłatkiem – chlebem znakiem miłości. Otwierając serca nasze w miłości wzajemnej, otwieramy je na przyjście Pana Jezusa. Niech w Nim każdy człowiek znajduje dobroć i przyjaźń. Niech wszyscy, którzy żyją w naszej Rodzinie i odwiedzają nasz Dom, będą szczęśliwi, zdrowi, serdeczni, niech mają zawsze dobre zamiary. Niech dobry Bóg będzie zawsze z nami w naszym domu i niech sprawi, abyśmy uczestnicząc w tej wieczerzy, stali się uczestnikami Jego radości na zawsze w Królestwie Bożym.”
- Wszyscy nawzajem składają sobie życzenia i przełamują się opłatkiem.
- Spożywamy wieczerzę – w atmosferze wzajemnego braterstwa i życzliwości spożywa się potrawy według lokalnej tradycji.
- Śpiew kolęd – kiedy rodzinna uczta wigilijna dobiega końca, świąteczny nastrój podtrzymujemy śpiewaniem kolęd.