„Matki: mężne czy szalone?” to projekt na który składa się wystawa oraz książka. Opowiada historie dwudziestu dwóch kobiet, które zdecydowały się na urodzenie dziecka mimo, że zagrażało to ich życiu lub zdrowiu. Wszystko zaczęło się od pytania o ludzką dzielność, jej konieczność dla naszego przetrwania oraz jej przejawy w życiu zwykłych ludzi.
W wyniku moich poszukiwań powstała opowieść o odwadze, o miłości, o zwycięstwie życia, o ekstremalnych wyborach zwyczajnych ludzi, o nadziei. O męstwie, które pozwoliło sfotografowanym przeze mnie kobietom przezwyciężyć lęk przed śmiercią i chociaż było to wielkim trudem uzdolniło je do gotowości złożenia ofiary z własnego życia lub narażenia na szwank zdrowia w imię wartości jaką stanowiło dla nich życie ich nienarodzonych dzieci. Jest to też opowieść o gorącym pragnieniu spełnienia swoich marzeń i dążeniu mimo wielkich przeciwności do realizacji macierzyńskiego powołania – o szaleństwie miłości, z której rodzi się życie.

Autorka

Marta Dzbeńska-Karpińska – z wykształcenia politolog i menadżer. Absolwentka Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie oraz warsztatów specjalistycznych „Photographing children” w Londynie. Od 2005 zawodowo zajmuje się fotografią. Współpracuje z miesięcznikiem „Tak Rodzinie”. Współprowadzi blog i audycję radiową „Kierunek Rodzina”. Jej pasją jest czarno-biała fotografia analogowa. Mieszka w Warszawie z mężem i trójką dzieci.

15 luty 2015 r. – Wernisaż wystawy „Matki: mężne czy szalone?”

 

W dniu 15 lutego w korytarzach Jarosławskiego Opactwa odbył się wernisaż wystawy „Matki: mężne czy szalone?”. To pierwsze spotkanie. Na kolejne zapraszamy już 8 marca 2015 r. do Jarosławskiego Opactwa.