Sala papieska

To największa na Podkarpaciu i jedna z większych w kraju kolekcja związana z osobą Papieża Polaka, licząca blisko tysiąc eksponatów. Wśród pamiątek związanych z Janem Pawłem II jest ponad 40 przedmiotów, których osobiście używał Ojciec Święty. Na kolekcję składają się m.in. piuski, ornat, w którym błogosławiony Papież odprawiał Msze św. jeszcze jako młody wikary. W Sali Papieskiej w naszym opactwie można będzie z bliska zobaczyć: Krzyż ofiarowany przez nuncjusza apostolskiego w Bułgarii i Macedonii abp Janusza Bolonka.

Łotewski kardynał Janis Pujats z Rygi podarował pierścień biskupi. Jednym z cenniejszych przedmiotów jest fragment deski z trumny, w której pochowany został bł. Jan Paweł II oraz fragment płyty nagrobnej. Jest wiele obrazków, które różnym osobom przekazał papież – Polak, książka z jego autografem, list napisany do zmarłego niedawno kolegi rocznikowego ks. Kazimierza Sudera oraz zdjęcie z autografem Jana Pawła II. Wśród eksponatów znalazła się także piuska papieża Benedykta XVI, również zastawy stołowe używane podczas papieskich pielgrzymek na Podkarpaciu, a także dokumenty napisane bądź podpisane osobiście przez bł. Jana Pawła II.

Unikatowy nie tylko w archidiecezji, ale także w Polsce jest autograf bł. Matki Teresy z Kalkuty, który również będzie można zobaczyć, zwiedzając Salę Papieską w Jarosławiu. Bogatą kolekcję papieską uzupełniają pamiątki związane Papieżem Benedyktem XVI, a także członkami kolegium kardynalskiego. Unikatowy jest strój kardynalski pontyfikalny kardynała Henryka Gulbinowicza. Salę 9 grudnia 2013 roku otworzył Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, Abp Józef Michalik Metropolita Przemyski i Bp Adam Szal. Salę Papieską utworzył i zgromadził eksponaty ks. Rafał Wojdyła. Powstała ona dzięki ofiarności wielu ludzi Kościoła, którzy już wcześniej zostali wymienieni, ale warto tez za uważyć Ks. Abp. Józefa Michalika, Abp. Józefa Kowalczyka.

Dla wszystkich zwiedzających Sala Papieska wraz z kilkoma innymi wystawami jest udostępniona do zwiedzania codziennie w godz. od 9 do 18.