Zasady 4 P-EDK

I-III P-EDK | Zasady Zgłoszenie | Uczestnicy Świadectwa

IV Podkarpacka Ekstremalna Droga Krzyżowa RP 2016

W każdym z 4 wyznaczonych celów pielgrzymki będziemy przekraczać Bramę Miłosierdzia. Niech stanie się to okazją do „kontemplowania tajemnicy miłosierdzia” w której „Bóg wychodzi nam na spotkanie”.

Geneza i idea EDK
Świadectwa i relacje z poprzednich edycji P-EDK

PODSTAWOWE ZASADY UCZESTNICTWA

 • Uczestnictwo w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. Osoby biorące w niej udział uczestniczą w niej na własną odpowiedzialność (po podpisaniu stosownej zgody przy zgłaszaniu się i odbieraniu materiałów).
 • W razie niemożności kontynuowania Drogi, każdy uczestnik zobowiązany jest do samodzielnego zabezpieczenia sobie powrotu do domu (nie zapewniamy na trasie możliwości przewozu uczestników). Także powrót z Przemyśla, Kalwarii czy Przeworska  odbywa się we własnym zakresie.
 • Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej tylko pod opieką prawnego opiekuna lub za jego pisemną zgodą.
 • W trasie poruszamy się w grupach składających się z mniej niż 10 osób (od 1 do 9), zachowując szczególną ostrożność i przepisy ruchu drogowego, zwłaszcza na tych fragmentach, które prowadzą po drogach asfaltowych.
 • Od momentu dotarcia na I stację obowiązuje zasada milczenia, dzięki której każdy z uczestników będzie mógł głębiej przeżyć Misterium Drogi Krzyżowej i prawdziwie spotkać się z Bogiem.
 • Wyjątkiem od tej zasady są rozważania na każdej ze stacji. W ich trakcie, po przeczytaniu tekstu, można dyskutować na temat znaczenia i sposobu rozumienia danego fragmentu z resztą uczestników.
 • Stąd pobierz i wydrukuj formularz swojego oświadczenia jako osoby pełnoletniej (pobierz) lub niepełnoletniej (pobierz).
 • Podpisany złożysz w recepcji PEDK 18 marca. Recepcja będzie czynna od 18.30 do 19.30 i po Mszy Św. w budynku przed kościołem. Zachęcamy również do duchowego uczestnictwa w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, Duchowe uczestnictwo w EDK jest propozycją dla tych którzy ze względu na różne ograniczenia (np. wiek, choroba, kalectwo, opieka nad dzieckiem czy chorym) nie są w stanie wędrować drogami EDK. Chcą jednak włączyć się w duchowość EDK gdyż na co dzień praktykują pokonywanie swoich ograniczeń i słabości. Proponujemy:
  - zapisać się na stronie opactwo.pl/pedk/zgloszenie 
  - wybrać przynajmniej 1 godzinę czuwania
  w okresie od 18 marca 22:00 do 19 marca 6:00
  (proszę wpisać wybrany czas czuwania w polu „Dotychczasowe doświadczenie”
  - w wybranym czasie czuwania należy rozważać stacje Drogi Krzyżowej 
  - w miarę możliwości zapraszamy na Mszę Św. o godzinie 20:00 18 marca w Jarosławskim Opactwie. Jeżeli nie masz możliwości zapisać się przez Internet prosimy o kontakt osobisty lub telefoniczny:
  Jarosławskie Opactwo, ul. Benedyktyńska 5, 37-500 Jarosław
  tel. 016 621 52 24, kom. 505902862. Każdej zgłoszonej osobie zostanie przesłana kopia rozważań Ekstremalnej Drogi Krzyżowej (jeżeli przy zapisie zostanie podany email to pocztą elektroniczną, jeżeli nie będzie takiej możliwości to tradycyjnie) Zachęcamy również do zapoznania się z informacjami o Ekstremalnej Drodze Krzyżowej na stronach opactwo.pl/pedk/ oraz www.edk.org.pl

 

PRZYGOTOWANIE

EDK skierowana jest do tych wszystkich, którzy chcą pełniej przeżyć dni Wielkiego Postu. W jej trakcie każdy z uczestników będzie miał możliwość głębokiego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej skupiając się nad medytacją rozważań przygotowanych przez organizatorów P-EDK oraz pokonując pieszo kilometry na drodze z Jarosławskiego Opactwa do jednego z celów P-EDK: Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu, Kalwarii Pacławskiej, Bazyliki Grobu Pańskiego w Przeworsku, Bazyliki Zwiastowania NMP w Leżajsku.

W tym roku możliwe jest również wyznaczenie sobie własnego celu i trasy P-EDK, w takim przypadku nie możesz liczyć na jakiekolwiek wsparcie od innych uczestników EDK czy też na przyjęcie u celu podróży. Zalecamy szczególną rozwagę przy wybieraniu tego wariantu.

Zachęcamy również osoby nie mogące wyruszyć w drogę, a pragnące włączyć się w przeżywanie EDK do duchowego uczestnictwa, osoby takie po zapisaniu się (poprzez Internet lub telefonicznie) otrzymają rozważania (pocztą elektroniczną lub tradycyjną) oraz bardziej szczegółowe wskazania co do tej formy. Zachęcamy do wybrania dowolnej godziny czuwania pomiędzy 22:00 a 6:00 i rozważanie w tym czasie tajemnic drogi krzyżowej. O ile to możliwe zapraszamy również do wzięcia udziału we mszy św. w Opactwie o 20:00 w dniu rozpoczęcia EDK.

Każdy uczestnik Ekstremalnej Drogi Krzyżowej zapewnia sobie we własnym zakresie ekwipunek potrzebny do pokonania trasy wędrówki:

– odpowiednie obuwie i ubranie do pokonania trudnej trasy
– naładowana latarka + zapasowe baterie
– wysokokaloryczne jedzenie i picie,
– podstawowe opatrunki,
– odblaski itp.

Zalecamy także zabranie w trasę kijków przeznaczonych do wędrówek pieszych (np. do nordic walking).

UCZESTNICY OTRZYMAJĄ

 • przygotowane rozważania Drogi Krzyżowej,
 • mapki wraz z podstawową informacją dotyczącą trasy wędrówki,
 • dodatkowy pamiątkowy odblask.

UWAGA: zapewniamy powyższe materiały tylko dla osób zgłoszonych poprzez formularz internetowy. Liczba uczestników nie jest ograniczona.

Obowiązuje jednak zapis przez Internet

 • Przy Kościele św. Mikołaja w Opactwie każda grupa będzie miała możliwość wzięcia ze sobą w trasę brzozowego krzyża (ok. 1 m. wysokości). Zachęcamy wszystkich uczestników do przygotowania i niesienia własnego krzyża/krzyżyka.
 • Na pokrycie w/w kosztów zbierzemy dobrowolne ofiary przy recepcji Drogi. Koszt ekwipunku jednej osoby oceniamy na ok. 20 zł.
  W Kawiarence Benedyktyńskiej możliwość nabycia zestawy jedzenia i napojów (ilość ograniczona dla zapominalskich)
 • O 20.00 Możliwość uczestniczenia we Mszy Świętej w kościele św. Mikołaja na trenie Jarosławskiego Opactwa (ul. Benedyktyńska 5 w Jarosławiu).
 • Po Apelu Jasnogórskim wyjścia w odstępach czasowych dla poszczególnych grup.
 • Zarówno w Jarosławskim Opactwie (od 19.00) jak i rano w Archikatedrze możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.
 • Bazylika Grobu Pańskiego w Przeworsku będzie oczekiwać na uczestników P-EDK od godziny 24:00 do 4:00, możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.
 • Ojcowie Franciszkanie w Kalwarii Pacławskiej będą oczekiwać na uczestników P-EDK od godziny 9:00 do 15:00, możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.

 TRASY

Proponowane są 4 trasy, można zobaczyć je na mapie:

I – Opactwo – Archikatedra Przemyska – 45 km
opis trasy – pobierz

II – Opactwo -Kalwaria Pacławska – 65 km
opis trasy – pobierz

III – Opactwo – Przeworsk przez Cieszacin (via Regia) Bazylika Grobu Pańskiego – 20 km
opis trasy – pobierz

IV – Opactwo – Przeworsk przez Ujezną i Pełkinie Bazylika Grobu Pańskiego – 17 km
opis trasy – pobierz

V – Opactwo – Bazylika Zwiastowania NMP w Leżajsku  – 47 km
opis trasy – pobierz

 Z serwisu runmap.net możliwy jest zapis tras na urządzenia GPS w formacie GPX i KML

BARDZO WAŻNE – Rekomendacja odnośnie do trasy!

 • Trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest bardzo długa, wyczerpująca i wymaga przygotowania fizycznego.
 • Zatwierdzone warianty trasy Podkarpackiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej czyli nocne przejście odpowiednio 20, 45, 65 km. zalecamy jest dla osób aktywnych fizycznie, ćwiczących regularnie, ale nie mniej niż 4 godziny w tygodniu.
 • Dla osób które chciały by udać się do Kalwarii Pacławskiej zaleca się zabranie urządzeń GPS z zainstalowaną trasą przejścia oraz podstawowego wyposażenia ratunkowego (koc termiczny)

PROSIMY O ROZWAŻNE PODEJMOWANIE DECYZJI O UDZIALE W DRODZE, MAJĄC NA WZGLĘDZIE INDYWIDUALNE MOŻLIWOŚCI WYSIŁKOWE.

W przypadku złych warunków pogodowych (opady śniegu, oblodzenie, błoto) dojazd w celu zabrania państwa z trasy może być utrudniony lub niemożliwy, proszę wziąć to pod uwagę podejmując decyzję o wyjściu.
Przy ekstremalnie trudnych warunkach pogodowych, możliwość odwołania EDK.

Trasa z oznaczonymi punktami strategicznymi w przypadku rezygnacji z dalszego pielgrzymowania znajduje się do pobrania tutaj:
Jarosław-Przemyśl
Jarosław-Kalwaria
Jarosław-Przeworsk (przez Ujezną)
Jarosław-Przeworsk (przez Cieczacin)
Jarosław-Leżajsk

Pożyteczne informacje

Parking / Nocleg:
Opactwo:
Możliwość pozostawienia samochodów na terenie Opactwa jak i skorzystania z noclegów, kontakt do rezerwacji noclegu: tel. 016 621 52 24, kom. 505902862

Przemyśl:
Możliwość pozostawienia samochodów na terenie parkingu obok Wyższego Seminarium Duchownego

Kalwaria:
Możliwość pozostawienia samochodów na parkingu oraz skorzystania z noclegów w Domu Pielgrzyma, kontakt: 0-16 671-95-55,

Przeworsk:
Samochody można zaparkować na rynku przeworskim, brak noclegów

Transport publiczny:
Z Przeworska, Leżajska i Przemyśla, stacja PKP, stacja autobusowa, z Kalwarii busy do Przemyśla z Huwnik (4 km)