Ekstremalna Droga Krzyżowa

I-III P-EDK | Zasady | ZgłoszenieUczestnicy | Świadectwa

Zapraszamy do złożenia świadectwa z uczestnictwa
w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej.

Nie ma skuteczniejszej metody docierania do ludzi niż wiarygodne świadectwo. Jeżeli chciałbyś zachęcić innych do udziału w PEDK zapraszamy cię do zrobienia tego w twoim środowisku, wśród znajomych, w twojej parafii. Jak cała idea PEDK tak i ten krok pozostawiamy twojej odpowiedzialności. Decyzja należy do Ciebie!

Poniżej kilka pomysłów które mogą ułatwić jej realizację:
Szczególnie zachęcamy, aby złożyć świadectwo uczestnictwa w PEDK i zachęcić do wzięcia udziału w swojej parafii. Należy formę uzgodnić ze swoim proboszczem i uzyskać jego zgodę. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie czasu w czasie ogłoszeń parafialnych, lub bezpośrednio po nabożeństwie (oczywiście powinno być to zapowiedziane przez celebransa)
Okazją będą:
– Msza Św. w Środę Popielcową
– Nabożeństwa Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali
– Niedzielna Msza Św.
– W niektórych parafiach są specjalne nabożeństwa (droga krzyżowa) dla młodzieży, do nich szczególnie należy dotrzeć.
– Można wystąpić w „stroju PEDK” którego nieodłącznymi częściami są opaska, brzozowy krzyż i latarka „czołówka”
– W Opactwie dostępne do pobrania plakaty PEDK i ulotki.
– Informując innych prosimy nie zapominać, że uczestnictwo w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. Osoby biorące w niej udział uczestniczą w niej na własną odpowiedzialność. Jest to dla nas szczególnie ważne gdyż idea EDK oprócz wszystkiego co niesie ze sobą rozważanie Drogi Krzyżowej oparta jest na osobistej wolności i odpowiedzialności.

Prosimy o informację na opactwo@outlook.com jeżeli zdecydujesz się odpowiedzieć na nasze zaproszenie.

Poniżej teksty „reklamowe” o tegorocznej edycji PEDK, możesz je swobodnie wykorzystać. Przydatne są również inne informacje dostępne na opactwo.pl/pedk i edk.org.pl

 18 marca o godz. 20.00 już po raz czwarty z Jarosławskiego Opactwa wyruszą na pielgrzymie szlaki uczestnicy niezwykle wymagającej Drogi Krzyżowej.

Tym razem wyruszymy w kilku kierunkach: tradycyjnie do Archikatedry w Przemyślu oraz do Sanktuarium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej, ale także do Bazyliki Grobu Pańskiego w Przeworsku i do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku.

W każdym z 4 wyznaczonych celów pielgrzymki będziemy przekraczać Bramę Miłosierdzia. Niech stanie się to okazją do „kontemplowania  tajemnicy miłosierdzia” w której „Bóg wychodzi nam na spotkanie”.  „Miłosierdzie: to DROGA, która łączy Boga z człowiekiem, ponieważ otwiera serce na nadzieję bycia kochanym na zawsze, pomimo ograniczeń naszego grzechu.” Wydaje się że po przejściu trasy EDK słowa papieża Franciszka dotkną z mocą serca każdego pielgrzyma. (cytaty z „Misericordiae vultus”)

Do tradycyjnych rozważań Meki Pańskiej będą chcieli dołączyć ekstremalny wysiłek fizyczny zbliżony (tak jak to możliwe bez naruszania piątego przykazania) do Jezusowego wysiłku dźwigania Krzyża na Górę Kalwarię.

  • Ten ekstremalny wysiłek to najpierw odległość do przejścia wahająca w zależności od osobistej kondycji się od 20 km. (Przeworsk), przez 45 km. (Przemyśl) do 65 km (Kalwaria Pacławska). Jezus przeszedł o wiele krótszy odcinek, ale był niezwykle osłabiony upływem krwi przy biczowaniu i cierniem ukoronowaniu.
  • Następnym ekstremum jest nocna pora, gdy organizm nastawia się na bezruch i sen, a tu trzeba iść, często pod górę i z minimalnymi przerwami na rozważanie tekstów. Ale Jezus też nie spał całą noc z wielkiego czwartku na wielki piątek.
  • I wreszcie pogoda zimowo-wiosenna z błotem lub z przymrozkami, lub nawet z tzw. „szklanką lodową” jak to było w 2013 r. Spore odcinki dróg polnych i leśnych, możliwość spotkania dzikiej zwierzyny lub zabłądzenia. Jezus w trakcie ziemskiego życia takiego klimatu nie doświadczał, ale taka właśnie jest specyfika polskiego wielkiego postu.

Podobnie jak w roku ubiegłym osoby chore, starsze i bez wymaganej zaprawy zapraszamy do „duchowego pielgrzymowania”, które będzie polegać na modlitewnym przeżyciu rozważań PEDK w wybranej nocnej godzinie zgodnie z pragnieniem Jezusa „Tak, jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną? Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie, duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe” (Mt 26, 40n).

Wszystkich zainteresowanych odsyłamy na naszej strony internetowej opactwo.pl (zakładka PEDK – Podkarpacka Ekstremalna Droga Krzyżowa) albo do naszej informacji telefonicznej 16 621 52 24 w dni robocze od 9.00 do 16.00.

Zapisy zarówno internetowe jak i telefoniczne.

Ekstremalna Droga Krzyżowa ma charakter indywidualny, podczas przejścia pielgrzymi są zdani wyłącznie na własne siły.

Uczestnictwo ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej, można wziąć udział wyłącznie na własną odpowiedzialność. Zgodnie z prawem przejście ma charakter długiego spaceru. Poruszać się można indywidualnie lub w grupach mniejszych niż 10-cio osobowe.

Zaprasza ks. Marek Pieńkowski
wraz z ekipą animatorów P-EDK z Jarosławskiego Opactwa