Ekstremalna Droga Krzyżowa

IPEDK | Zasady | Zgłoszenie | Uczestnicy | Świadectwa

Zapraszamy do złożenia świadectwa z uczestnictwa
w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej.

Nie ma skuteczniejszej metody docierania do ludzi niż wiarygodne świadectwo. Jeżeli chciałbyś zachęcić innych do udziału w PEDK zapraszamy cię do zrobienia tego w twoim środowisku, wśród znajomych, w twojej parafii. Jak cała idea PEDK tak i ten krok pozostawiamy twojej odpowiedzialności. Decyzja należy do Ciebie!

Poniżej kilka pomysłów które mogą ułatwić jej realizację:
Szczególnie zachęcamy, aby złożyć świadectwo uczestnictwa w PEDK i zachęcić do wzięcia udziału w swojej parafii. Należy formę uzgodnić ze swoim proboszczem i uzyskać jego zgodę. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie czasu w czasie ogłoszeń parafialnych, lub bezpośrednio po nabożeństwie (oczywiście powinno być to zapowiedziane przez celebransa)
Okazją będą:
– Msza Św. w Środę Popielcową
– Nabożeństwa Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali
– Niedzielna Msza Św.
– W niektórych parafiach są specjalne nabożeństwa (droga krzyżowa) dla młodzieży, do nich szczególnie należy dotrzeć.
– Można wystąpić w „stroju PEDK” którego nieodłącznymi częściami są opaska, brzozowy krzyż i latarka „czołówka”
– W Opactwie dostępne do pobrania plakaty PEDK i ulotki.
– Informując innych prosimy nie zapominać, że uczestnictwo w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. Osoby biorące w niej udział uczestniczą w niej na własną odpowiedzialność. Jest to dla nas szczególnie ważne gdyż idea EDK oprócz wszystkiego co niesie ze sobą rozważanie Drogi Krzyżowej oparta jest na osobistej wolności i odpowiedzialności.

Prosimy o informację na opactwo@outlook.com jeżeli zdecydujesz się odpowiedzieć na nasze zaproszenie.

Poniżej teksty „reklamowe” o tegorocznej edycji PEDK, możesz je swobodnie wykorzystać. Przydatne są również inne informacje dostępne na opactwo.pl/pedk i edk.org.pl

28 marca po raz drugi z Jarosławskiego Opactwa wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa.
Drogami Podkarpacia będziemy zmierzać do trzech różnych celów.
Pierwszy tradycyjny do Archikatedry Przemyskiej.
Na tą drogę zapraszamy wszystkich pątników.
Trasa do Bazyliki Grobu Pańskiego w Przeworsku
przeznaczona jest dla tych, którzy nie są w stanie pokonać dłuższych odcinków,
a pragnął uczestniczyć w tej formie duchowości.
Najbardziej przygotowanych i wytrwałych pielgrzymów
zapraszamy na trasę do Kalwarii Pacławskiej.
Ekstremalna Droga Krzyżowa skierowana jest do tych wszystkich, którzy chcą pełniej przeżyć dni Wielkiego Postu
W tę drogę wyrusza się samemu, choć czasem jest się otoczonym przez innych ludzi, dostajesz mapę, opis trasy, rozważania, prosty brzozowy krzyż i samego siebie; Na całej drodze obowiązuje reguła milczenia; Prawdopodobnie nikt ci nie pomoże, jesteś skazany na siebie. Bardzo możliwe, że w ciemności i zupełnym braku sił znajdziesz Kogoś, kto idzie z tobą na każdej twojej drodze.
Szczegółowe informacje i zapisy na stronie Jarosławskiego Opactwa.
Zapraszamy do wyruszenia w Drogę.
Zapraszam każdego chrześcijanina, niezależnie od miejsca i sytuacji, w jakiej się znajduje, by odnowił dzisiaj swoje osobiste spotkanie z Jezusem Chrystusem, albo przynajmniej podjął decyzję gotowości spotkania się z Nim, szukania Go nieustannie każdego dnia. Nie ma racji, dla której ktoś mógłby uważać, że to zaproszenie nie jest skierowane do niego, ponieważ «nikt nie jest wyłączony z radości, jaką nam przynosi Pan». Kto zaryzykuje, by uczynić mały krok w kierunku Jezusa, tego Pan nie zawiedzie, przekona się, że On już na niego czekał z otwartymi ramionami.

Nie uciekajmy przed zmartwychwstaniem Jezusa, nigdy nie uważajmy się za martwych, niezależnie od tego, co się dzieje. Nic nie może być większe od Jego życia, które pozwala nam iść naprzód.

Również w naszej epoce ludzie wolą słuchać świadków.
Evangelii Gaudium – papież Franciszek