Ogłoszenia duszpasterskie

Menu_grafika_ogłoszenia_duszpasterskie

5 niedziela wielkiego postu (podstrony póżniej)

 1. Gorzkie Żale dziś o 16:00, Droga Krzyżowa w piątek o 17:30.
 2. Wraz ze Środą Popielcową rozpoczął się czas tzw. Komunii świętej wielkanocnej. Przypominamy o przykazaniu kościelnym mówiącym o powinności skorzystania raz w roku z sakramentu pojednania i przyjęcia Komunii świętej w okresie wielkanocnym. Spowiedź Święta u nas przed każdą Mszą Świętą oraz w dniu powszednie od 9:00 do 11:00. Dodatkowa Msza codziennie o 10:00.
 3. W Kolegiacie od czwartku od 18:00 rekolekcje parafialne, które poprowadzi miejscowy kapłan oraz Lech Dokowicz współorganizator akcji „Różaniec do granic”:
 4. Natomiast w piątek u nas od 10:00 Wielkopostny Dzień Skupienia dla Akademików Trzeciego Wieku.
 5. W sobotę „Narodowy Dzień Życia”. Zachęcamy do podejmowania Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Polega ona na pamięci w modlitwie o zagrożonym aborcją dziecku przez 9 miesięcy w intencji o uratowanie życia dziecka i jego prawe życie po urodzeniu. W związku z Niedzielą Palmową, Wielkim Tygodniem i Oktawą Wielkanocy liturgiczna Uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzona będzie dopiero 9 kwietnia.
 6. Modlitwa Duchowej Adopcji: Panie Jezu, za wstawiennictwem Twojej Matki, Maryi, która urodziła Cię z miłością, oraz za wstawiennictwem św. Józefa, człowieka zawierzenia, który opiekował się Tobą po narodzeniu, proszę Cię w intencji tego nie narodzonego dziecka, które duchowo adoptowałem, a które znajduje się w niebezpieczeństwie zagłady. Proszę, daj rodzicom miłość i odwagę, aby swoje dziecko pozostawili przy życiu, które Ty sam mu przeznaczyłeś. Amen.
 7. Także w sobotę przypada 74. Rocznica Mordu Sług Bożych – Rodziny Ulmów w Markowej i Pierwszy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów. W środę i czwartek w Markowej oraz w przemyskim Seminarium Duchownym ciekawe sympozja podejmujące tę tematykę.
 8. Za tydzień Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Zapraszamy na uroczyste poświęcenie palm podczas każdej Mszy Świętej. W Radymnie o 11:00 centralna uroczystość Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej.
 9. Kawiarenka Benedyktyńska przyjmuje zamówienia na wypieki świąteczne.
 10. Przy składaniu deklaracji 1 procenta nie zapomnijmy o Opactwie. Pomagamy rozliczać PIT-y.
 11. Jutro o 16:00 w kinie IKAR bardzo ciekawy film „IGNACY LOYOLA”.
 12. Przewodnicy turystyczni zapraszają do udziału w Wielki Piątek w Drodze Krzyżowej na Smerek. Zapisy w siedzibie lub telefonicznie.
 13. Ostatnie dwa spotkania Burmistrza Miasta z mieszkańcami odbędą się w szkołach podstawowych jutro nr 1, a pojutrze nr 11. Najpierw o 18:00 sprawy dzielnic a o potem o 19:30 wymiany pieców węglowych. Urząd Miasta organizuje też bezpłatne kursy komputerowe dla osób powyżej 50-tego roku życia.
 14. Za tydzień śpimy godzinę krócej. Nie rozmińmy się z godzinami Mszy Świętych.
 15. Jutro w liturgii przeżyjemy uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP. Już dzisiaj jednak Panu Bogu gorąco polecamy wszystkich mężów i ojców, a także solenizantów m.in. papieża seniora Benedykta oraz naszego arcybiskupa seniora. Prośmy Pana Boga o potrzebne łaski dla nich w wypełnieniu Bożego powołania do końca.
 16. W ostatnim dniu nowenny do Świętego Józefa módlmy się w intencji rozpoczynających się już niedługo prac stabilizujących konstrukcję naszego kościoła oraz pozyskania na ten cel wystarczających funduszy. Módlmy się też w intencji wszystkich ważnych dla nas osób i spraw (chwila ciszy):
 17. Dobry Boże! Świętego Józefa, jako męża sprawiedliwego, pobożnego, kochającego Oblubieńca Maryi, jako Obrońcę i Opiekuna Jezusa obdarzyłeś w niebie szczególną chwałą. Spraw, abyśmy z Twoją pomocą święcie żyli, szczęśliwie umierali i otrzymali od Ciebie wieczną radość. Pomóż nam otrzymać po naszej śmierci z Twoich rąk mieszkanie w niebie, które sam Jezus nam przygotował. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.          Amen.

4 niedziela wielkiego postu

 1. Wielkanoc już za trzy tygodnie. Pora nasilić nasze duchowe przygotowania.
 2. Wczoraj zakończyliśmy VI edycję Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Z naszego Opactwa w piątek o 21:00 wyruszyło 583 osoby, w tym: do Grobu Pańskiego w Przeworsku – ok. 250; do Kaplicy Męki Pańskiej w Archikatedrze w Przemyślu ok. 100; do Sanktuarium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej (dwoma trasami po 60 i 80 km) ok. 50; i po kilkadziesiąt osób do Leżajska, do Lubaczowa, do Hermanowej oraz wokół Jarosławia. Dla jednych droga trwała dziesięć godzin dla innych dwadzieścia. Nocą, w zimnie i błocie, ale blisko siebie i Jezusa. Dziękujemy Panu Bogu za to piękne i niecodzienne doświadczenie. Dziękujemy wielu osobom zaangażowanym w to dzieło – niektórzy od samego początku.
 3. Dzisiaj czwarta Niedziela Wielkiego Postu, zwana „L[a]etare” (Radujcie się). Kościół cieszy się z obfitości dóbr nadprzyrodzonych i łask płynących z Chrztu i Eucharystii. W tradycji rzymskiej jest to „Niedziela róż”, ponieważ w tym dniu obdarowywano się pierwszymi kwiatami, a Papież złotą różę ofiarowywał osobie zasłużonej dla Kościoła.
 4. Zapraszamy dzisiaj o 16:00 na Gorzkie Żale, a w piątek na Drogę Krzyżową o 17:30.
 5. W czwartek pomodlimy się o beatyfikację sł. B. Anny Jenke.
 6. W narodowym sanktuarium w Kaliszu trwa ustanowiony przez papieża Franciszka Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa. Włączymy się w to wydarzenie od soboty odmawiając nowennę w intencji rozpoczynających się już niedługo prac stabilizujących konstrukcję naszego kościoła oraz pozyskania w najbliższych latach na ten cel dwóch milionów złotych. Polecamy tez wszystkie ważne dla nas osoby i sprawy:
 7. Ojcowie Dominikanie zapraszają na pierwszą edycję Akademii Małżeńskiej, która rozpocznie się 17 marca o 16:00. Cykl spotkań trwa 9 miesięcy (z wyłączeniem wakacji) i obejmie jedno spotkanie na miesiąc, trwające, z przerwą na kawę 3 godziny. Zaproszenie skierowane jest do małżeństw, których więź wymaga odświeżenia albo pogłębienia. Zapisy pod nr tel. 608 620 360. Liczba miejsc ograniczona.
 8. Przypominamy, że przy Kolegiacie zostało powołane Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące z klasami o profilach: politechniczno-medycznym i humanistyczno-prawnym. Zachęcamy młodzież klas trzecich gimnazjów, stojącą przed decyzją wyboru szkoły średniej, do skorzystania z tej oferty.
 9. Kawiarenka Benedyktyńska przyjmuje zamówienia na wypieki świąteczne m.in. mazurki, serniki, makowce, pomarańczowce i inne.
 10. Trwają zapowiadane przed tygodniem spotkania w poszczególnych dzielnicach. Burmistrz Miasta zaprasza na spotkanie z mieszkańcami naszej dzielnicy już jutro o 18:00 w Szkole Podstawowej nr 6. Będzie też mowa o dofinansowaniu do wymiany pieców.
 11. W czwartek od 17:00 do 19:00 Dzień Integracji i Otwartej Szkoły w Jedenastce przy ul. Kraszewskiego 39.
 12. W sobotę i w niedzielę odbędą się w naszym mieście Podkarpackie Imieniny Krystyn. W bogatym programie w sobotę w samo południe Msza Święta w Kolegiacie.
 13. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że od 15 III wnioski o dopłaty bezpośrednie trzeba składać przez internet. Do tego dnia można jednak składać oświadczenia, że od roku ubiegłego nic się nie zmieniło, co uprości całą procedurę.
 14. Wszystkich, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym zachęcamy do przekazania 1 % swego podatku na rzecz Opactwa – służymy też pomocą w wypełnianiu PIT-ów.
 15. Módlmy się: Dobry Boże! Św. Józef, znał bóle i cierpienia rodzące się z troski o dach nad głową. Sam doświadczył tego zarówno w Betlejem jak i na wygnaniu w Egipcie. Weź w opiekę nasze Opactwo, weź w opiekę rodziny nie mające mieszkania, szczególnie zaś matki z małymi dziećmi oraz wszystkich zmuszonych żyć poza granicami swojej ojczyzny. Otocz opieką matki w stanie błogosławionym i wszystkie rodziny czekające na narodzenie się dziecka. Naucz je w cichości i spokoju znosić niepewność jutra oraz wszelkie trudy życia z poddaniem się ufnie Twojej, Boże, Opatrzności. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

3 niedziela wielkiego postu

 1. Dzisiaj o 16:00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. W piątek o 17:30 Droga Krzyżowa.
 2. Także dzisiaj włączamy się w obchody Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych”. Od 12:00 głównymi ulicami przebiegnie z tej okazji kilkaset osób. Meta na Rynku pół godziny później.
 3. O 14:15 w kinie Ikar projekcja filmu pt. „Gurgacz – kapelan Wyklętych”
 4. We wtorek o 17:30 nabożeństwo wotywne do św. Michała Archanioła.
 5. W czwartek 8 marca – Dzień Kobiet. Dobra okazja, aby – komplementem, kwiatem, małym prezentem i modlitwą – podziękować naszym Paniom za wszystko: docenić ich codzienny trud oraz niepowtarzalne zalety.
 6. W najbliższy piątek Jarosław włącza się w papieską inicjatywę „24 godziny dla Pana”. Czuwanie Eucharystyczne w Kolegiacie będzie trwało przez cały dzień, aż do północy.
 7. W ten sam dzień w godzinie Apelu Jasnogórskiego z naszej świątyni dziewięcioma trasami wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. O 20:00 Msza Święta na pożegnanie pielgrzymów, w której mogą wziąć udział wszyscy chętni, aby choć na tę chwilę dotknąć, doświadczyć niepowtarzalnej atmosfery tego wydarzenia.
 8. W zakrystii plakaty Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, które, po uzyskaniu zgody właściciela, można umieścić w różnych instytucjach, na klatkach schodowych, witrynach sklepów itp. Bardzo dziękujemy za tego typu pomoc.
 9. Osoby chore, starsze i bez wymaganej zaprawy zapraszamy też do „duchowego ekstremalnego pielgrzymowania”, które będzie polegać na modlitewnym przeżyciu rozważań przygotowanych na Ekstremalną Drogę Krzyżową w wybranej nocnej (!) godzinie, zgodnie z pragnieniem Jezusa „..jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną? Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie… ” (Mt 26, 40n). Nasze studio radiowe będzie nadawać przez całą noc, aby towarzyszyć duchowym i fizycznym pielgrzymom. Będzie możliwość telefonicznej modlitwy.
 10. W sobotę mija kolejny miesiąc od katastrofy smoleńskiej. Wieczorem o godz. 17:00 różaniec w ramach Krucjaty za Ojczyznę, potem Msza Święta w tych samych intencjach. Będzie to nasz kolejny mały krok na drodze do Wielkiego Jubileuszu Niepodległości.
 11. W narodowym sanktuarium w Kaliszu trwa ustanowiony przez papieża Franciszka Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa. Włączymy się w to wydarzenie od soboty odmawiając nowennę w intencji rozpoczynających się już niedługo prac stabilizujących konstrukcję naszego kościoła oraz pozyskania w najbliższych latach na ten cel dwóch milionów złotych.
 12. Ojcowie Dominikanie zapraszają na pierwszą edycję Akademii Małżeńskiej, która rozpocznie się 17 marca o 16:00. Cykl spotkań trwa 9 miesięcy (z wyłączeniem wakacji) i obejmie jedno spotkanie na miesiąc, trwające, z przerwą na kawę 3 godziny. Zaproszenie skierowane jest do małżeństw, których więź wymaga odświeżenia albo pogłębienia. Liczba miejsc ograniczona, zapisy telefoniczne.
 13. Przypominamy, że przy Kolegiacie zostało powołane Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące z klasami o profilach: politechniczno-medycznym i humanistyczno-prawnym. Zachęcamy młodzież klas trzecich gimnazjów, stojącą przed decyzją wyboru szkoły średniej, do skorzystania z tej oferty.
 14. W pierwsze wtorki miesiąca na jarosławskim rynku w godzinach od 9:00 do 12:00 pojawia się punkt poboru krwi. Potrzebny jest dowód osobisty.
 15. Od najbliższej środy przez dwa tygodnie w poszczególnych dzielnicach będą odbywać się spotkania mieszkańców z Burmistrzem Miasta. Jeden z poruszanych tematów dotyczyć będzie dofinansowania na wymianę pieców.
 16. Społeczność Szkoły Podstawowej Nr 2 w Jarosławiu w niedzielę za tydzień od 11:00 do 14:00 zaprasza Rodziców i dzieci z oddziałów przedszkolnych i zerowych na Dzień Otwarty Szkoły przy ul. Jana Pawła II 26.
 17. Pomódlmy się o głębokie przeżywanie wielkiego postu dla każdego z nas i dla naszych bliskich: „Święty Michale, Archaniele…”

2 niedziela wielkiego postu

 1. Przez modlitwę, pokutne uczynki i czynną miłość bliźniego przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych.
 2. Dzisiaj o 16:00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. W piątek o 17:30 Droga Krzyżowa.
 3. W środę wieczorem kolejny nasz wspólny krok na drodze do Jubileuszu Niepodległości: o 17:30 Nowenna Maryjna, potem Msza Święta, Krucjata Różańcowa za Ojczyznę i modlitwy Wspólnoty błogosławionego Księdza Jerzego oraz całonocna adoracja. O 21:00 Apel Jasnogórski, konferencja ascetyczna i wspólna Godzina Święta. O 23:00 Msza Święta z homilią. Zakończenie o 5:00 nad ranem.
 4. W tym tygodniu także comiesięczne dni odnowy wewnętrznej: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.
 5. W czwartek przed wieczorną Mszą Świętą modlitwy za Ojczyznę. Komunia Święta pod postacią Chleba i Wina. Po Mszy spotkanie dla Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa z okolicznościową katechezą ks. Mariana.
 6. W pierwszy piątek modlitwy o uzdrowienie i uwolnienie wewnętrzne: Po wieczornej Mszy Świętej wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja prowadzona przez członków Straży Honorowej. Od 19:30 przejmą prowadzenie osoby doświadczone w modlitwach o uzdrowienie, potem katecheza i Msza Święta na zakończenie.
 7. W sobotę od 9:15 trzecie już w naszym kościele maryjne nabożeństwo pierwszosobotnie.
 8. W niedzielę za tydzień u Panny Marii lokalne obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych połączone z dwukilometrowym biegiem ulicznym.
 9. Dzisiaj połączymy składkę radiową do puszek z ogólnopolską składką na misje. Podzielimy zebrane datki na te dwa cele. Darczyńcom przekażemy informację, jak przekazać 1 % podatku na potrzeby naszego Studia Radiowego „Ave Maria”. Przypominamy, że nadal służymy pomocą w wypełnianiu PIT-ów.
 10. Wydział Nauki Katolickiej w Przemyślu informuje, że w Jarosławiu przy parafii pod wezwaniem Bożego Ciała zostało powołane Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące, które rozpocznie swoją działalność 1 września 2018 roku. Zachęcamy młodzież klas trzecich gimnazjów, stojącą przed decyzją wyboru szkoły średniej, do zapoznania się i skorzystania z oferty edukacyjno – wychowawczej tej szkoły. Zapowiada się ciekawie. Więcej informacji znajduje się na plakacie i w internecie (www.katolik-jaroslaw.pl).
 11. Starostwo informuje o możliwości skorzystania w jego budynku z nieodpłatnej pomocy prawnej. Kliknij!.
 12. Od dwudziestu lat u Panny Marii odbywają się spotkania Anonimowych Alkoholików. Grupa AA „Alternatywa” spotyka się w każdy czwartek o godzinie 18:30 w tzw. Białej Sali. W pierwszy czwartek miesiąca odbywają się spotkania otwarte dla osób z problemem alkoholowym oraz dla zainteresowanych programem zdrowienia z nałogu. Zapraszamy do wzięcia udziału.
 13. Pomódlmy się teraz o wielkopostną trzeźwość dla nas wszystkich: „Święty Michale, Archaniele…”

1 niedziela wielkiego postu

 1. Przez modlitwę, pokutne uczynki i czynną miłość bliźniego przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. Okres Wielkiego Postu ma najpierw charakter chrzcielny, dlatego w tym czasie modlimy się za osoby dorosłe, które na całym świecie przygotowują się do tego sakramentu, sami zaś dziękujemy za otrzymaną wiarę u zarania naszego życia na chrzcie świętym. Podczas liturgii pieśni pasyjne śpiewamy tylko w wybranych momentach.
 2. O 16:00 zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. W piątek na 17:30 na Drogę Krzyżową.
 3. Taca zbierana w czasie nabożeństwa Gorzkich Żali będzie jak zawsze przeznaczona na kwiaty oraz na urządzenie Grobu Pańskiego.
 4. W czwartek święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Pamiętajmy w modlitwie o następcy Świętego Piotra, który nie przestaje prosić o to wsparcie.
 5. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami.
 6. Rozpoczęły się zapisy na organizowaną z naszego Opactwa VI Podkarpacką Ekstremalną Drogę Krzyżową. Tym razem w piątek 9 marca wieczorem wyruszymy w dziewięciu kierunkach: m.in. do Archikatedry w Przemyślu, do Sanktuarium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej, do Grobu Pańskiego w Przeworsku, do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku i do Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej w Lubaczowie. Będzie też jedna trasa dookoła Jarosławia. Po szczegóły zajrzyjmy na stronę internetową opactwo.pl lub zapytajmy w naszym biurze (16 621 52 24 w godzinach jego pracy).
 7. Wszystkich, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym zachęcamy do przekazania 1 % swego podatku na rzecz naszego Ośrodka. Dzięki życzliwości pewnej osoby od jutra wznawiamy pomoc przy wypełnianiu PIT-ów.
 8. Siostry Niepokalanki zapraszają na Dzień Otwarty Szkoły dla zainteresowanych nauką w szkole podstawowej i oddziałach przedszkolnych, który odbędzie się w najbliższą sobotę 24 lutego 11:00 do 13:00.
 9. W najbliższy czwartek nasze siostry zaczynają tygodniowe rekolekcje z pełnym milczeniem. Nie załatwiajmy  z nimi żadnych spraw, natomiast wesprzyjmy modlitwą ich wielkopostne nawrócenie. Na te kilka dni chętnie przyjmiemy wolontariusza lub wolontariuszkę do pomocy w zakrystii kościoła.
 10. Obfite opady śniegu zniszczyły część krzewów w naszym parku. Możemy je odstąpić komuś kto posiada piec umożliwiający ich spalanie.

Jak uchronić siebie i innych przed zdarzeniami drogowymi?

 • Korzystaj z chodnika, a jeśli go nie ma, z jezdni pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustąpienia miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Chodź lewą stroną drogi bez chodnika. To zapewni lepszą widoczność i bezpieczeństwo.
 • Korzystaj z oznaczonych przejść dla pieszych i sygnalizacji świetlnej (tylko zielone światło).
 • Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem jest dozwolone, gdy odległość od przejścia wynosi ponad 100 m i nic. spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa. Zanim przejdziesz popatrz w lewo. prawo, a potem jeszcze raz w lewo i prawo. Tylko jeśli nic nie nadjeżdża – przechodź.
 • Zadbaj o swoje i innych bezpieczeństwo. Po zmierzchu używaj elementów odblaskowych widocznych dla innych uczestników ruchu.
 • Nigdy nie wychodź na jezdnię zza autobusu, bądź innego pojazdu lub jakiejkolwiek przeszkody.
 • Nie wysiadaj z samochodu od strony jezdni, o ile nie upewnisz się, że nic nie nadjeżdża

6 niedziela zwykła

 1. Dzisiaj w Kolegiacie początek czterdziestogodzinnego nabożeństwa przygotowującego do przeżywania Wielkiego Postu.
 2. Za dwa dni Środa Popielcowa i początek pięknego okresu wielkiego postu. Msze Święte z posypaniem popiołem o 7:00, o 10:00 i po nowennie maryjnej o 17:30. Taca na Dom Ulgi w Cierpieniu św. Jana Pawła II prowadzony przez ks. Franciszka Rząsę przy ul. Sanowej.
 3. W tym dniu zaleca się pielęgnowanie zwyczaju zabierania dla nieobecnych poświęconego popiołu jako znaku łączności z całym Kościołem rozpoczynającym okres pokuty.
 4. W Środę Popielcową – specjalny post: przypominamy, że wstrzymanie się od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia, natomiast post ilościowy (jeden posiłek do syta i dwa lekkie), obowiązuje wiernych, którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli 60-go. Rodzice winni zatroszczyć się, aby również ci, którzy z racji młodszego wieku niezwiązani są jeszcze obowiązkiem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentycznego ducha pokuty.
 5. Dzisiaj inaugurujemy 51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu nawiązujący do Jubileuszu Niepodległości „Trzeźwość egzaminem z wolności”. Cały Wielki Post przeżywamy podejmując różnego rodzaju umartwienia. Wiele osób rezygnuje w tym czasie z picia alkoholu czy palenia tytoniu. Trzeba dawać  świadectwo, że życie bez alkoholu może być radosne i szczęśliwe oraz przypominać, że są wśród nas niepijący, którzy traktują poważnie Wielki Post, Kościół i swoich braci. Abstynencję od alkoholu w czasie wielkiego postu ofiarujmy za tych, którzy sobie z tym nałogiem nie radzą.
 6. W czwartek 42 rocznica śmierci Służebnicy Bożej Anny Jenke. Specjalne modlitwy o jej beatyfikację.
 7. W piątek ogólnomiejska droga krzyżowa: początek o 19:30 z parkingu przed kościołem Królowej Polski.
 8. W piątki Wielkiego Postu Droga Krzyżowa o 17:30, a w każdą niedzielę Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o 16:00. Za obydwa nabożeństwa zyskuje się odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Podobnie we wszystkie piątki Wielkiego Postu za odmówienie po Komunii św. przed wizerunkiem Pana Jezusa Ukrzyżowanego modlitwy: „O dobry i najsłodszy Jezu…”.
 9. Jedno z przykazań kościelnych brzmi: „w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”. Nie ma wątpliwości, że takim okresem jest czas wielkiego postu. Dotyczy to wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.
 10. W tym roku Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy z naszego Opactwa w ośmiu kierunkach w piątek 9 marca, natomiast Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej odbędzie się w dniach 23-25 marca w Radymnie.
 11. Wszystkich, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym zachęcamy do przekazania 1 % swego podatku na rzecz naszego Ośrodka. Polecamy modlitwie naszą poważnie chorą wolontariuszkę, która rozlicza PIT-y. Tymczasowo wstrzymujemy tego rodzaju pomoc.
 12. Pomódlmy się teraz o wielkopostną trzeźwość dla nas wszystkich: „Święty Michale, Archaniele…”

5 niedziela zwykła

 1. We wtorek o 17:30 nabożeństwo wotywne do św. Michała Archanioła.
 2. W ten sam dzień, w godzinach od 9:00 do 12:00, na Rynku mobilny punkt poboru krwi.
 3. W środę Nowenna Nieustająca do Matki Bożej Miłosierdzia i nowennowa Msza Święta w intencji złożonych próśb i podziękowań. Nowenna jest odprawiana punktualnie o 17:30 na zakończenie cichej adoracji Najświętszego Sakramentu, a intencja środowej Mszy Świętej wieczornej obejmuje wszystkie prośby i podziękowania składane przy obrazie Matki Bożej Miłosierdzia. Intencję można także wpisać poprzez naszą stronę internetową opactwo.pl. Zapraszamy do udziału w tym pięknym i tradycyjnym nabożeństwie. Warto w środku tygodnia wybrać się dodatkowo do kościoła i przemodlić ważne sprawy.
 4. W tym tygodniu tzw. „tłusty czwartek”. Kawiarenka Benedyktyńska przyjmuje zamówienia na dowolny dzień, dowolnej ilości pączków i innych tradycyjnych wypieków przedpościa.
 5. W sobotę 10 lutego we wspomnienie św. Scholastyki –pierwszej benedyktynki – o 17.30 Msza Święta za Ojczyznę, pół godziny wcześniej Krucjata Różańcowa.
 6. W niedzielę za tydzień Dzień Chorego zainicjowany przed laty przez św. Jana Pawła II. Dwa dni wcześniej o 10:00 w Kolegiacie Msza Święta z sakramentem namaszczenia chorych.
 7. Za dwa tygodnie siostry benedyktynki z Przemyśla organizują rekolekcje na temat: „Odnów we mnie Panie, moc ducha…”.
 8. Osoby przygotowujące się do małżeństwa Ojcowie Dominikanie zapraszają na katechezy przedmałżeńskie i przedślubne. Szczegółowe informacje oraz zapisy na stronie internetowej klasztoru. Spotkania rozpoczynają się wkrótce.
 9. Prosimy o nieblokowanie przejazdu alejkami na zaplecze naszego Opactwa, pamiętając, że jest to także droga dla służb ratunkowych. Miejsca postojowe dla osób nie w pełni sprawnych zostały wyznaczone koło pomnika ks. Jerzego.

4 niedziela zwykła

 1. W naszym kościele każdego 29. dnia miesiąca od ponad dwudziestu lat trwają całonocne nabożeństwa za ojczyznę a od 7 lat dodatkowo także każdego 10. dnia miesiąca. Będą to zatem dla nas dni specjalnego przygotowania na jubileusz stulecia Niepodległości, o co w Swym liście prosi Metropolita Przemyski.
 2. Zapraszamy już jutro wieczorem: o 17:30 na Mszę Świętą za Ojczyznę. Po niej Różaniec Fatimski i adoracja prowadzona przez Wspólnotę bł. ks. Popiełuszki. O 21:00 Apel Jasnogórski i konferencja z życia duchowego. Następnie Godzina Święta. O 23:00 Eucharystia z homilią. Zakończenie nad ranem.
 3. W środę o 18:00 w Sali Narad Ratusza promocja przewodnika po jarosławskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.
 4. W Roku Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, ogłoszonym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, dokładnie w stulecie Jego urodzin w najbliższy czwartek zapraszamy do naszego Opactwa na sesję Jemu poświęconą połączoną z oficjalnym otwarciem na nowo urządzonej Sali Pamięci oraz z koncertem organowym. Program szczegółowy w Wieściach dla Przyjaciół Opactwa i w internecie. Wstęp wolny. Arcybiskup jest Honorowym Obywatelem naszego Miasta.
 5. Tylko do piątku śpiewamy kolędy, a potem rozbieramy ostatnie choinki. Dziękujemy raz jeszcze wszystkim, którzy przyczynili się do przepięknego, najpierw adwentowego i następnie świątecznego wystroju kościoła.
 6. W piątek Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej. Porządek Mszy Świętych: 7:00; 10:00 i 17:30. Na każdej Mszy Świętej poświęcenie gromnic. Dzięki dyspensie naszego Metropolity w ten świąteczny dzień można spożywać pokarmy mięsne.
 7. Święto Ofiarowania jest jednym ze starszych świąt w Kościele. Nie jest to święto kościelne obowiązujące. Zwyczaj święcenia gromnic datuje się od IX wieku. Gromnica oznacza przede wszystkim Jezusa Chrystusa, który przyszedł na świat jako „Światło rozpraszające wszelkie ciemności”. Świeca ta wskazuje także na Maryję jako tą, która nosiła prawdziwe „Światło” i zawsze była z Nim związana. Zapala sie ją w czasie sprawowania sakramentów: chrztu i pierwszej komunii. Stawia się ją też zapaloną w oknie podczas zagrożenia klęskami żywiołowymi. Wreszcie daje się ją do dłoni razem z różańcem osobom opuszczającym ten świat, by Matka Boża była przy nich aż do ostatniego tchnienia i zapewniła im szczęśliwą wieczność. Po powrocie z kościoła do domu w Gromniczną zapala się tę świecę i płomykiem zaznacza krzyż na odrzwiach lub w innym miejscu. Gromnicę i palmę, na krzyż związane, umieszcza się na ścianie mieszkania.
 8. W Święto Ofiarowania Pańskiego przeżywamy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
 9. W ten sam dzień rocznica święceń biskupich ks. bpa Mariana Rojka. Módlmy się także w Jego intencji, co obiecywaliśmy, gdy przechodził do diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
 10. W tym tygodniu nasze dni odnowy wewnętrznej: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.
 11. W czwartek spotkanie dla Straży Honorowej Serca Pana Jezusa.
 12. W piątek modlitwy o uzdrowienie i uwolnienie wewnętrzne: Bezpośrednio po wieczornej Mszy Świętej wystawienie Najświętszego Sakramentu, śpiewana litania do Bożego Serca i adoracja prowadzona przez członków Straży Honorowej. O 19:30 przejmuje prowadzenie Wspólnota Matki Miłosierdzia. O 20:30 Apel Jasnogórski ze specjalną konferencją, ok. 22:00 Msza Święta z homilią.
 13. W sobotę od 9:15 drugie już w naszym kościele maryjne nabożeństwo pierwszosobotnie.
 14. Zarząd Oddziału Sybiraków w Jarosławiu zaprasza Członków i Sympatyków Związku na Mszę Świętą i spotkanie opłatkowe, które odbędzie się w Kolegiacie 30 stycznia o 10:00.
 15. Dzisiaj przy wyjściu wspieramy działalność jarosławskiego studia radiowego „Ave Maria”. Dziękujemy szczodrym ofiarodawcom. Za tydzień niedziela adoracyjna.

3 niedziela zwykła

 1. Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka dzisiaj po wieczornej Mszy Świętej wspólne kolędowanie z „Akademikami”.
 2. Trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Pamiętajmy, że kto w tych dniach uczyni cokolwiek dla jedności Kościoła (np. modlitwa, post, jałmużna, studium, posługa liturgiczna itp.) i weźmie udział w czwartek w jego zakończeniu, może zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 3. Jutro od 11:00 przy kaplicy na Starym Cmentarzu obchody 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
 4. Także od jutra rozpoczynają się u ojców reformatów trzydniowe rekolekcje „Uzdrowienie relacji w rodzinie”, które poprowadzi o. Józef Witko. Początek zawsze o godz. 17.00 wspólnym uwielbieniem i konferencją, o 18.00 Msza Święta z nauką, przerwa o 20.00 konferencja na zakończenie. Wstęp wolny
 5. We wtorek przeżyjemy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. U nas w kościele o 10:00 z udziałem Księdza Biskupa modlitwa w intencji Polaków z Podkarpacia zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz za Żydów, którzy ponieśli śmierć na tym terenie: odczytanie listy znanych ofiar, a następnie przejście ze zniczami do symbolicznego muru rozstrzelań. O 11:00 spotkanie w Auli o charakterze artystycznym i popularnonaukowym oraz świadectwa ocalałych. Będą także dwie wystawy powiązana z tą tematyką. Wstęp wolny.
 6. W tym dniu Msza Święta o 10:00 wyjątkowo w Kaplicy Klasztoru Sióstr Benedyktynek.
 7. W piątek Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Prośmy o światło Ducha Świętego, abyśmy potrafili patrzeć na siebie z głębokim zrozumieniem, także przez pamięć o naszym wspólnym ojcu wiary – Abrahamie. Jeszcze niedawno był to temat dla nas prawie zupełnie teoretyczny, dzisiaj już nie.
 8. Od piątku u sióstr niepokalanek dwudniowe rekolekcje powołaniowe.
 9. W sobotę, u nas od 10:00, Regionalne Spotkanie Bractw Szkaplerznych. Zaproszeni są wszyscy, którzy noszą szkaplerz karmelitański.
 10. Każdego 26 dnia miesiąca w parafii Święte koło Radymna odbywają się różańcowe nabożeństwa pompejańskie. Początek o 17:00. W trakcie m.in. Msza Święta, trzy części różańca, świadectwa skuteczności tej modlitwy
 11. W czwartek 1 lutego zapraszamy na sesję o życiu i działalności ks. abp. Ignacego Tokarczuka w setną rocznicę Jego urodzin.

2 niedziela zwykła

 1. Dzisiaj wraz z katolikami na całym świecie modlimy się za migrantów i uchodźców. Zachęcamy, aby w sposób szczególny otoczyć modlitwą naszych licznych rodaków przebywających poza granicami Ojczyzny, ich rodziny oraz duszpasterzy posługujących polskim emigrantom. Wykorzystajmy także ten dzień, aby modlić się i rozmawiać z troską i odpowiedzialnością o milionach ludzi opuszczających z różnych przyczyn swoje domy i kraje.
 2. Jutro wieczorna Msza Święta zostanie odprawiona jako: „Dziękczynna za osobę i dzieło Służebnicy Bożej Anny Jenke i błagalna o jej rychłą beatyfikację oraz o zdrowie i Boże błogosławieństwo dla pracujących w jej procesie beatyfikacyjnym.” Przedtem przedstawimy Panu Bogu modlitwy zanoszone przy krypcie Służebnicy Bożej.
 3. W czwartek rozpoczniemy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Zostanie on poprzedzony Dniem Judaizmu w Kościele Katolickim.
 4. W piątek wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara – patrona naszej archidiecezji, fundatora naszych ołtarzy – głównego, Matki Bożej, Chrztu Chrystusa, ambony, organów oraz chrzcielnicy. Uczcimy Jego relikwie.
 5. W najbliższą sobotę zapraszamy na godzinę 16:00 do naszej auli na spotkanie z Witoldem Gadowskim – znanym dziennikarzem, publicystą, korespondentem wojennym. Tematem będzie „Wojna kultur”.
 6. W sobotę od 11:00 i w niedzielę od 16:00 w MOK-u Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek.
 7. a tydzień obchodzimy Międzynarodowy Dzień Babci, nazajutrz Dzień Dziadka. W związku z tym Zespół Wokalno-Biesiadny Akademicy zaprasza w następną niedzielę na tradycyjne podkarpackie kolędowanie. Koncert poprzedzi Msza Święta o 17:00 w naszym kościele. Szczegółowe informacje na plakatach.
 8. Za dwa tygodnie u Sióstr niepokalanek weekendowe rekolekcje powołaniowe.
 9. W Opactwie można korzystać z pomocy przy rozliczeniu PIT-ów za 2017 rok. Prosimy także, aby pamiętać o nas przy przeznaczaniu jednego procenta podatku.

Niedziela Chrztu Pańskiego

 1. Wraz z dzisiejszą niedzielą Chrztu Pańskiego kończymy w liturgii oficjalnie okres Bożego Narodzenia. Kolędy na zakończenie Mszy Świętej, niekiedy na liturgiczne przygotowanie darów oraz w czasie nabożeństw i w naszych domach, śpiewamy tradycyjnie do 2 lutego.
 2. Od jutra rozpoczynamy tzw. okres zwykły. Kościół nie obchodzi w nim jakiejś szczególnej tajemnicy Chrystusa, ale rozważa misterium Pana w całej pełni, a czyni to zwłaszcza w każdą niedzielę.
 3. W środę po nowennie Msza Święta w intencji Ojczyzny. Przewodniczy i słowo Boże głosi ks. prałat Marian Rajchel. O 17:00 Krucjata Różańcowa.
 4. Bardzo dziękujemy za ofiary składane w okresie świątecznym na potrzeby naszego Ośrodka. Dzięki wspólnotowej ofiarności, dzięki indywidualnym dobrodziejom oraz dobrym doradcom z nadzieją patrzymy w czekającą nas wymagającą przyszłość.
 5. Przypominamy o możliwości przekazywania w najbliższych miesiącach naszemu Ośrodkowi Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu jako organizacji pożytku publicznego jednego procenta podatku za rok 2016. Nasz numer K.R.S. to 24-77-64. Do sprawdzenia w wielu miejscach w internecie.

Niedziela Świętej Rodziny

 1. Dzisiaj żegnamy Stary Rok. O 16:30 uroczyste nabożeństwo adoracyjne ze śpiewem kolęd. O 17:00 Msza Święta ze specjalnym kazaniem. Ze śpiewem pieśni „Ciebie Boga wysławiamy” jest dzisiaj powiązany dar odpustu zupełnego. Dopełnijmy indywidualnie jego warunków.
 2. Szacunek dla Bożych stworzeń wymaga zabezpieczenia ich przed hukiem i błyskami fajerwerków.
 3. Jutro uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi, pierwszy dzień Nowego Roku, dzień modlitw o pokój na całym świecie. Ta maryjna uroczystość należy do tak zwanych świąt nakazanych. Zobowiązuje nas więc do udziału w świątecznej Eucharystii. Porządek Mszy Świętych u nas niedzielny. Za publiczne odśpiewanie hymnu „O Stworzycielu, Duchu przyjdź” zyskuje się jutro odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 4. We wtorek o 17:30 nabożeństwo wotywne do św. Michała Archanioła. Możliwość wcześniejszego składania próśb i podziękowań przy Jego Figurze.
 5. W tym tygodniu pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca oraz roku. Spowiedzią służymy przed każdą Mszą Świętą i dodatkowo codziennie od 9:00 do 11:00.
 6. Spotkanie opłatkowe dla członków Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Wspólnoty bł. ks. Jerzego Popiełuszki w czwartek wieczorem. Wcześniej Komunia Święta pod dwiema postaciami.
 7. W sobotę Uroczystość Objawienia Pańskiego czyli Trzech Króli. Poświęcenie kredy i kadzidła. Porządek Mszy Świętych także niedzielny.
 8. W ten dzień rozpoczynamy w naszym Opactwie wspólnotowe przeżywanie pierwszych sobót miesiąca. Jest to odpowiedź na wezwanie Maryi z Fatimy, aby poprzez spowiedź, komunie św., różaniec i rozważanie tajemnic zadość czynić za wszystko co rani Jej Niepokalane Serc. Nabożeństwa pierwszosobotnie będziemy rozpoczynać o 9:15 medytacją, następnie różaniec i o 10:00 Msza Święta. Serdecznie zapraszamy Czcicieli Matki Najświętszej.
 9. Także w ten dzień w samo południe kościołów parafialnych wyruszą korowody orszaku Trzech Króli na jarosławski Rynek. Potem jasełka, opłatek i wspólny śpiew kolęd. Z Kolegiaty wyjdzie Orszak Świętej Rodziny w asyście odpowiednio ucharakteryzowanych pastuszków. Wierni, którzy są uczestnikami Orszaku, mogą przystroić się również w elementy własnego pomysłu – orszak z Kolegiaty ma być ucharakteryzowany w stroje góralskie.
 10. W najbliższy weekend w Przemyślu rekolekcje dla chętnych maturzystów.
 11. Za tydzień Niedziela Chrztu Pańskiego i jednocześnie niedziela adoracyjna.
 12. Dziękujemy za przekazane życzenia świąteczne, za wszelką pomoc w przygotowaniach do Świąt, za pomoc przy przygotowaniu świątecznego wystroju kościoła oraz za oryginalny wystrój adwentowy.
 13. Dziękujemy za ofiary składane na tacę przez cały okres świąteczny.
 14. Dzisiaj, jak w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, są zbierane ofiary do puszek na nasze radio Ave Maria. Bóg zapłać ofiarodawcom i dzisiejszym, i przede wszystkim tym długoletnim.
 15. W naszych wnętrzach można zwiedzać codziennie stałe ekspozycje i nowe wystawy.
 16. Prośmy na koniec św. Michała, aby wspomagał nas, naszych bliskich i nasze Rodziny w walce z zakusami Złego: Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw zasadzkom i niegodziwości złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Wystawy w Jarosławskim Opactwie

 1. Konkurs szopek bożonarodzeniowych (20 sztuk – ostatnia przy ołtarzu w Czarnej Kaplicy)
 2. „Sarmackie pasy kontuszowe, makaty buczackie i serwety”
 3. 1000 lat Godła Orła Białego (porcelana)
 4. Ekspozycja „Z BOGIEM ZA OJCZYZNĘ I WOLNOŚĆ” na obu kondygnacjach w Baszcie Rakoczego
 5. „Jarosławski krajobraz dziedzictwa” Doroty Trudzik
 6. Pejzaże Podkarpacia” – Józefa Machały
 7. Łąki nitką malowane” – rękodzieło artystyczne z okolic Miszkolca na Węgrzech
 8. „Ikoną inspirowane – tkaniną malowane – igłą rysowane” sztandary maryjne Jadwigi Styrny-Nawrockiej
 9. Sala papieska i sala biskupia
 10. Makieta Opactwa ze 150 tysięcy zapałek
 11. Scyzoryki i naparstki
 12. „Czystą wiarą, twardą ręką. Święty Władysław, Król Węgier, krzewiciel wiary, obrońca ojczyzny”
 13. Kopijnik – unikatowa forma węgierskiej rzeźby nagrobnej
 14. I inne…

Nasze ważne sprawy

Po pięciu latach prac remontowo-konserwatorskich przy obwarowaniach naszego Opactwa, w naszej nieustannej trosce o siedemnastowieczne zabudowania, jesteśmy zmuszeni powrócić do gmachu kościoła.

Przed 10 laty wspólnym wysiłkiem finansowym, organizacyjnym i materialnym udało się ustabilizować południową wieżę kościoła, która przechylała się na główny budynek rekolekcyjny, powodując pękanie sklepień w przylegających do niej pomieszczeniach.

W ostatnim czasie zauważyliśmy inne, powiększające się pęknięcia tym razem pomiędzy wieżami, a samym kościołem. Największe ich nagromadzenie znajduje się nad szafą organową. Jak dotąd zleciliśmy dokładne badania geologiczne oraz wielorakie ekspertyzy konstrukcyjne, które miały wyjaśnić przyczyny powiększających się stopniowo pęknięć i zarysowań.

W najbliższych dniach powinniśmy otrzymać szczegółowy projekt prac zabezpieczających i naprawczych zamówiony w specjalistycznej pracowni architektonicznej w Krakowie. Będzie on dotyczył wszystkich stwierdzonych przyczyn niestabilności wież i kościoła – od fundamentów aż po dach.

Za całe opracowanie, w którym zawierają się także koszty przeprowadzonych badań i ekspertyz oraz szczegółowy projekt prac, przyjdzie nam zapłacić około 40.000,00 zł.

Właśnie na ten cel przeznaczymy ofiary składane na tacę w całym okresie świątecznym aż do Trzech Króli włącznie. Za zrozumienie i wielorakie życzliwe wsparcie dziękujemy i Panu Bogu dobroczyńców Opactwa polecamy.