Ogłoszenia duszpasterskie

Jeśli klikniesz na daną informację, być może ujawnią się różne różne szczegóły!

4 niedziela wielkiego postu

 1. Przeżywamy Wielki Post. Niech będzie on dla nas, ludzi wierzących, okazją do przemiany i nawrócenia.
 2. Wczoraj zakończyliśmy piątą edycję Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Z naszego Opactwa o 21:00 wyruszyło 560 osób, w tym do Hermanowej 20, do Leżajska 30, do Kalwarii Pacławskiej 50, Przemyśla 130 i do Przeworska 330. Do celu jak zwykle dotarło ok. 90 %. Dla jednych droga trwała 10 godzin dla innych 20. Nocą, w zimnie i błocie, ale blisko siebie i Jezusa. Dziękujemy Panu Bogu za to piękne i niecodzienne doświadczenie. Dziękujemy wielu osobom zaangażowanym w to dzieło ‑ niektórzy od kilku lat.
 3. Dzisiaj czwarta Niedziela Wielkiego Postu, zwana „L[a]etare” (Radujcie się). Kościół cieszy się z obfitości dóbr nadprzyrodzonych i łask płynących z Chrztu i Eucharystii. W tradycji rzymskiej jest to „Niedziela róż”, ponieważ w tym dniu obdarowywano się pierwszymi kwiatami, a Papież złotą różę ofiarowywał osobie zasłużonej dla Kościoła.
 4. O 16:00 zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. W piątek na 17:30 na Drogę Krzyżową.
 5. W tym tygodniu pierwsza sobota kwietnia.
 6. Dzisiaj po Mszy Świętej zbiórka na nasze radio „Ave Maria”,
 7. Także dzisiaj o 19:00 w Kolegiacie spotkanie o czasach powojennych z publicystą historycznym Leszkiem Żebrowskim.
 8. Z inicjatywy naszych władz 2 kwietnia od godz. 19:30 odbędzie się Marsz Światła z relikwiami św. Jana Pawła II. Początek przy Starostwie, zakończenie przy Ratuszu. Organizatorzy proszą o zabrane ze sobą zniczy.
 9. Wczoraj z racji Zwiastowania Pańskiego obchodziliśmy Dzień Świętości Życia – wiele osób tej okazji podejmuje Duchową Adopcję, prosząc przez 9 miesięcy Pana Jezusa o ocalenie zagrożonego dziecka. Modlitwa może być dowolna m.in. ta, którą teraz odmówimy (WSTAŃMY):
  „Panie Jezu, za wstawiennictwem Twojej Matki Maryi, która urodziła Cię z miłością oraz św. Józefa, Człowieka Zawierzenia, który opiekował się Tobą po urodzeniu – proszę Cię w intencji tego nienarodzonego dziecka, które duchowo adoptowałem, a które znajduje się w niebezpieczeństwie zagłady. Proszę, daj rodzicom tego dziecka miłość i odwagę, aby pozostawili je przy życiu, które Ty sam mu przeznaczyłeś. Amen”

3 niedziela wielkiego postu

 1. Przez modlitwę, pokutne uczynki i czynną miłość bliźniego przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych.
 2. Gorzkie Żale dziś o 16:00, Droga Krzyżowa w piątek o 17:30.
 3. Dopiero jutro w liturgii przeżyjemy uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP. Już dzisiaj jednak Panu Bogu gorąco polecamy wszystkich mężów i ojców, a także solenizantów m.in. papieża seniora Benedykta oraz naszego arcybiskupa seniora. Prośmy Pana Boga o potrzebne łaski dla nich w wypełnieniu Bożego powołania do końca.
 4. Wieczorem we środę spotkanie duszpasterstwa przedsiębiorców i pracodawców. Początek modlitewny w kościele o 17:30, a godzinę później część integracyjno-formacyjna w Kawiarence Benedyktyńskiej.
 5. W piątek w godzinie Apelu Jasnogórskiego sześcioma trasami wyrusza z naszej świątyni Ekstremalna Droga Krzyżowa. O 20:00 Msza Święta na pożegnanie pielgrzymów, w której mogą wziąć udział wszyscy chętni, aby choć na tę chwilę dotknąć, doświadczyć niepowtarzalnej atmosfery tego wydarzenia.
 6. Osoby chore, starsze i bez wymaganej zaprawy zapraszamy też do „duchowego ekstremalnego pielgrzymowania”, które będzie polegać na modlitewnym przeżyciu rozważań przygotowanych na Ekstremalną Drogę Krzyżową w wybranej nocnej (!) godzinie, zgodnie z pragnieniem Jezusa „..jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną? Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie… ” (Mt 26, 40n). Nasze studio radiowe będzie nadawać przez całą noc, aby towarzyszyć duchowym i fizycznym pielgrzymom.
 7. Od kilku lat obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Życia i Dzień Świętości Życia, przypadające kolejno w najbliższy piątek i w sobotę – czyli we wigilię i w samą Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest naszą radością rosnąca z roku na rok liczba wiernych, którzy uczestniczą w uroczystych Mszach Świętych, nabożeństwach, a także organizowanych z tej okazji sympozjach, konferencjach i wystawach. Cieszy szczególnie liczny udział młodzieży.
 8. Podejmujmy Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Polega ona na pamięci w modlitwie o zagrożonym aborcją dziecku przez 9 miesięcy w intencji o uratowanie życia dziecka i jego prawe życie po urodzeniu.
 9. Za tydzień śpimy godzinę krócej. Nie rozmińmy się z godzinami Mszy Świętych.
 10. W środę o 11:00 i o 18:00 Akademickie Centrum Kultury Studenckiej przy ul. Czarneckiego 16 zaprasza na spotkanie z p. Lechem Dokowiczem o niezwykłym działaniu Pana Boga we współczesnym świecie. Szczegóły na plakatach.
 11. W sobotę w naszym mieście Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. O 15:00 spotkanie przy pomniku na ul. Opolskiej, a od 16:00 w Bibliotece Miejskiej promocja ciekawych książek, występ węgierskich Romów i film. Wstęp wolny.
 12. Została zmieniona trasa wielkopiątkowej drogi krzyżowej w Bieszczadach. W tym roku wyjdzie ona z Wetliny na Smerek.
 13. Przy składaniu deklaracji 1 procenta nie zapomnijmy o Opactwie.

2 niedziela wielkiego postu

 1. Przez modlitwę, pokutne uczynki i czynną miłość bliźniego przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych.
 2. Zapraszamy dzisiaj o 16:00, a w piątek na Drogę Krzyżową o 17:30.
 3. W środę wieczorem przy okazji nowenny maryjnej pomodlimy się o beatyfikację sł. B. Anny Jenke.
 4. Siostry Benedyktynki zapraszają na wielkopostne weekendy: w tym tygodniu do Jarosławia wokół modlitwy uwolnienia, a za tydzień do Przemyśla wokół łaski pokuty. Szczegóły na furcie klasztornej.
 5. Ojcowie dominikanie zapraszają osoby przygotowujące się do małżeństwa na ostatnie przed wakacjami katechezy przedślubne. Spotkania rozpoczną się końcem marca.
 6. W dniach 7 – 9 kwietnia w Ustrzykach Dolnych odbędzie się Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej. Zapisy przyjmują poszczególne kancelarie parafialne.
 7. Jarosławskie Stowarzyszenie. Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek zaprasza do udziału w Drodze Krzyżowej na Tarnicę, która organizowana jest w Wielki Piątek b.r. Zapisy telefoniczne.
 8. Dzisiaj o 19:00 w MOK w Jarosławiu odbędzie się spektakl Teatru Muzy w z Krakowa pod tytułem „Krzysztof Klenczon poemat rockowy”.  Natomiast we wtorek i środę o godz. 16.00 kino Ikar zaprezentuje film „Zerwany Kłos” o błogosławionej Karolinie Kózkównie.

1 niedziela wielkiego postu

 1. Przez modlitwę, pokutne uczynki i czynną miłość bliźniego przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. Okres Wielkiego Postu ma najpierw charakter chrzcielny, dlatego w tym czasie modlimy się za osoby dorosłe, które na całym świecie przygotowują się do tego sakramentu, sami zaś dziękujemy za otrzymaną wiarę u zarania naszego życia na chrzcie świętym.
 2. O 16:00 zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. W piątek na 17:30 na Drogę Krzyżową.
 3. Straż Serca Jezusowego ufundowała w znacznej części specjalną szatę liturgiczną do odprawiania Gorzkich Żali i Dróg Krzyżowych. Resztę dozbieramy dzisiaj podczas tego nabożeństwa, a pozostałe składki przeznaczymy na kwiaty oraz urządzenie Grobu Pańskiego.
 4. W Wielkim Poście starajmy się też więcej czasu poświęcić na czytanie Pisma Świetego, prasy katolickiej, czy słuchanie lub oglądanie religijnych audycji.
 5. W środę tzw. międzynarodowy dzień kobiet. Dobra okazja, aby podziękować naszym Paniom za wszystko, docenić ich codzienny trud oraz niepowtarzalne zalety. Te intencje włączymy do nowenny maryjnej.
 6. W piątek mija kolejny miesiąc od katastrofy smoleńskiej. Wieczorem o godz. 17:00 różaniec w ramach Krucjaty za Ojczyznę, o 17:30 Droga Krzyżowa i Msza Święta w tych samych intencjach.
 7. W przyszłą niedzielę Wielkiego Postu będziemy obchodzić Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami.
 8. Na ten sam dzień ośmioklasowa szkoła podstawowa reorganizująca się w miejsce Gimnazjum nr 2 zaprasza na Dzień Otwarty Szkoły.
 9. Rozpoczęły się zapisy na organizowaną z naszego Opactwa V Ekstremalną Drogę Krzyżową. Tym razem w piątek 24 marca wieczorem wyruszymy w kilku kierunkach: tradycyjnie do Archikatedry w Przemyślu oraz do Sanktuarium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej, ale także do Grobu Pańskiego w Przeworsku i do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku. Po szczegóły zajrzyjmy na stronę internetową opactwo.pl.
 10. Wszystkich, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym zachęcamy do przekazania 1 % swego podatku na rzecz Opactwa – służymy też pomocą w wypełnianiu PIT-ów.
 11. Decyzją Metropolity Przemyskiego, ks. abpa Adama Szala w kolejnych parafiach naszej Archidiecezji trwają całodzienne adoracje Najświętszego Sakramentu. Dla naszego Opactwa wyznaczono najbliższy piątek, 10 marca. Rozpoczniemy po Mszy Świętej o 10:00, zakończymy Mszą Świętą wieczorną. Cały czas będzie dyżur w konfesjonale. Można zgłaszać chętne grupy do adoracji głośnej lub przychodzić na modlitwę indywidualną o każdej porze.

7 marca 2017, wtorek

Jarosław pw. MB Bolesnej (Dominikanie)

8 marca 2017, środa

Jarosław pw. Bożego Ciała (Kolegiata)

9 marca 2017, czwartek

Jarosław pw. Ducha Świętego (Rektorat)

10 marca 2017, piątek

Jarosław pw. św. Mikołaja (Opactwo)

11 marca 2017, sobota

Jarosław – Łazy Kostkowskie

13 marca 2017, poniedziałek

Jarosław pw. Trójcy Przenajświętszej (Reformaci)

14 marca 2017, wtorek

Jarosław – Dolnoleżajskie

22 marca 2017, środa

Jarosław pw. Chrystusa Króla

23 marca 2017, czwartek

Jarosław pw. Miłosierdzia Bożego

24 marca 2017, piątek

Jarosław pw. NMP Królowej Polski

29 marca 2017, środa

Jarosław – Szówsko

8 niedziela zwykła

 1. Dzisiaj w Kolegiacie początek czterdziestogodzinnego nabożeństwa. Kazania głosi ks. prof. Stanisław Nabywaniec, historyk z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
 2. Z kolei w środę rekolekcje parafialne zaczynają się w kościele Królowej Polski.
 3. Dzisiaj inaugurujemy jubileuszowy 50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Cały Wielki Post przeżywamy podejmując różnego rodzaju umartwienia. Wiele osób rezygnuje w tym czasie z picia alkoholu czy palenia tytoniu. Trzeba dawać  świadectwo, że życie bez alkoholu może być radosne i szczęśliwe oraz przypominać, że są wśród nas niepijący, którzy traktują poważnie Wielki Post, Kościół i swoich braci. Abstynencję od alkoholu w czasie wielkiego postu ofiarujmy za tych, którzy sobie z tym nałogiem nie radzą.
 4. We wtorek Msza Święta wieczorna za Ojczyznę do dyspozycji Maryi, potem Krucjata Różańcowa w tej samej intencji i modlitwy Wspólnoty bł. Ks. Jerzego oraz całonocna adoracja. O 21:00 Apel Jasnogórski, konferencja ascetyczna i wspólna Godzina Święta. O 23:00 Msza Święta z homilią. Po niej o północy pierwszy obrzęd posypania głów popiołem. Zakończenie adoracji o 5:00 nad ranem.
 5. Będzie to już Środa Popielcowa i początek pięknego okresu wielkiego postu. Msze Święte z posypaniem popiołem o 7:00, o 10:00 i po nowennie maryjnej o 17:30. Taca na Dom Ulgi w Cierpieniu św. Jana Pawła II prowadzony przez ks. Franciszka Rząsę przy ul. Sanowej.
 6. W tym dniu zaleca się pielęgnowanie zwyczaju zabierania dla nieobecnych poświęconego popiołu jako znaku łączności z całym Kościołem rozpoczynającym okres pokuty.
 7. W Środę Popielcową – specjalny post: przypominamy, że wstrzymanie się od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia, natomiast post ilościowy (jeden posiłek do syta i dwa lekkie), obowiązuje wiernych, którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli 60-go. Rodzice winni zatroszczyć się, aby również ci, którzy z racji młodszego wieku niezwiązani są jeszcze obowiązkiem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentycznego ducha pokuty.
 8. W Środę Popielcową przypada również święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W naszym mieście już dzisiaj po 12:00 głównymi ulicami przebiegnie z tej okazji blisko 500 osób. Meta i inne atrakcje na Rynku.
 9. W tym tygodniu także comiesięczne dni odnowy wewnętrznej: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.
 10. W czwartek przed wieczorną Mszą Świętą modlitwy za Ojczyznę. Komunia Święta pod postacią Chleba i Wina. Po Mszy spotkanie dla Straży Honorowej NSPJ z okolicznościową katechezą ks. Mariana.
 11. W pierwszy piątek modlitwy o uzdrowienie i uwolnienie wewnętrzne: Po wieczornej Mszy Świętej wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja prowadzona przez członków Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Od 19:30 przejmą prowadzenie osoby doświadczone w modlitwach o uzdrowienie, o 20:30 Świadectwo Patrycji Hurlak – polskiej aktorki serialowej – która doświadczyła spektakularnego uwolnienia od Złego. Ok. 22:00 Msza Święta na zakończenie.
 12. W ten sam wieczór ogólnomiejska droga krzyżowa: początek o 19:30 z parkingu przed kościołem Królowej Polski.
 13. W sobotę w liturgii uczcimy św. Kazimierza królewicza.
 14. W piątki Wielkiego Postu Droga Krzyżowa o 17:30, a w każdą niedzielę Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o 16:00. Za obydwa nabożeństwa zyskuje się odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Podobnie we wszystkie piątki Wielkiego Postu za odmówienie po Komunii św. przed wizerunkiem Pana Jezusa Ukrzyżowanego modlitwy: „O dobry i najsłodszy Jezu…”.
 15. Zgodnie z życzeniem papieża Franciszka podjętym przez naszych biskupów droga krzyżowa w pierwszy piątek wielkiego postu zostanie odprawiona jako wynagradzająca za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez dorosłych – w tym także przez duchowieństwo. W związku z tym droga krzyżowa wynagradzająca za grzechy pijaństwa zostanie odprawiona w inny piątek.
 16. Jedno z przykazań kościelnych brzmi: „w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”. Nie ma wątpliwości, że takim okresem jest czas wielkiego postu. Dotyczy to wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.
 17. Dzisiaj w ostatnią niedzielę lutego będziemy wdzięczni za wsparcie przed kościołem naszego studia radiowego AVE MARIA. Ofiarodawcom Bóg zapłać.
 18. Pomódlmy się teraz o trzeźwość dla nas wszystkich: „Święty Michale, Archaniele…”

7 niedziela zwykła

 1. We środę święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Pamiętajmy w modlitwie o następcy Świętego Piotra, który nie przestaje prosić o to wsparcie.
 2. W ten sam dzień wieczorem u nas spotkanie duszpasterstwa przedsiębiorców i pracodawców. Początek modlitewny w kościele o 17.30, a godzinę później część integracyjno-formacyjna w Kawiarence Benedyktyńskiej.
 3. Za tydzień uroczyste obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Centralnym punktem jest bieg uliczny Tropem Wilczym. Start po Mszy Świętej z godz. 11:00 od Panny Marii – przez pewien czas utrudnienia w ruchu samochodowym po mieście.
 4. Wszystkich, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym zachęcamy do przekazania 1 % swego podatku na rzecz naszego Ośrodka. Pomagamy także wypełniać PIT-y.
 5. W tym tygodniu tzw. „tłusty czwartek” czyli ostatni już czwartek przed Wielkim Postem. Kawiarenka Benedyktyńska przyjmuje zamówienia na pączki i inne tradycyjnych wypieki przedpościa. Tel. w godzinach 9:00 – 17:00 – 16 621 52 24.

Pączki

 

 

6 niedziela zwykła

 1. Pojutrze świętych Cyryla i Metodego, Patronów Europy, Apostołów Słowian.
 2. Będzie to także dzień wspomnienia św. Walentego. Ten święty biskup i męczennik z III wieku od średniowiecza był wzywany jako orędownik podczas ciężkich chorób, zwłaszcza nerwowych i epilepsji. Pod koniec XV wieku papież Aleksander VI ogłosił go patronem zakochanych. Trwający od ponad pięciuset lat zwyczaj wraz z angielskimi kolonistami trafił do Ameryki, by po wiekach w postaci zeświecczonej i skomercjalizowanej wrócić do Europy. Od paru lat również w Polsce jest wykorzystywany bardzo merkantylnie przez handlowców i usługodawców dla zwiększenia obrotów. Natomiast być zakochanym w Panu Bogu, we współmałżonku, w kandydacie do założenia wspólnej rodziny jest czymś pięknym – szczególnie mimo upływu wielu lat. Polecajmy zatem opiece św. Walentego wszystkich zakochanych i miłości spragnionych. Jest to także dzień czystości przedmałżeńskiej.
 3. W środę 41 rocznica śmierci Służebnicy Bożej Anny Jenke. Specjalne modlitwy o jej beatyfikację dołączymy do nowenny maryjnej.
 4. W piątek po Mszy wieczornej u Panny Marii spotkanie z państwem Martą i Markiem Babik z Krakowa, którzy opowiedzą, w jaki sposób rozmawiać ze swoimi dziećmi o wierze.
 5. W tym roku Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej odbędzie się w dniach 7-9 kwietnia w Ustrzykach Dolnych.
 6. Wszystkich, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym zachęcamy do przekazania 1 % swego podatku na rzecz naszego Ośrodka. Pomagamy także wypełniać PIT-y.

5 niedziela zwykła

 1. We wtorek o 17:30 nabożeństwo wotywne do św. Michała Archanioła. Możliwość wcześniejszego składania próśb i podziękowań przy jego figurze lub przez internet.
 2. W środę Nowenna Nieustająca do Matki Bożej Miłosierdzia i nowennowa Msza Święta w intencji złożonych próśb i podziękowań. Nowenna jest odprawiana punktualnie o 17.30 na zakończenie wystawienia Najświętszego Sakramentu, a intencja środowej Mszy Świętej wieczornej obejmuje wszystkie prośby i podziękowania składane przy obrazie Matki Bożej Miłosierdzia. Intencję można także wpisać poprzez naszą stronę internetową opactwo.pl. Zapraszamy do udziału w tym pięknym i tradycyjnym nabożeństwie. Warto w środku tygodnia wybrać się dodatkowo do kościoła i przemodlić ważne sprawy.
 3. W najbliższy wtorek, w godz. 9.00-12.00 na Rynku mobilny punkt poboru krwi.
 4. W ten sam dzień w naszej Kawiarence o 14:00 ciekawa dyskusja nad tym, czy w naszym Opactwie został pochowany hetman Jan Karol Chodkiewicz – dowodzący polskimi wojskami przeciw Szwedom, Rosjanom i Turkom. Wstęp wolny.
 5. W piątek 10 lutego we wspomnienie św. Scholastyki –pierwszej benedyktynki – o 17.30 Msza Święta za Ojczyznę, pół godziny wcześniej Krucjata Różańcowa.
 6. W ten sam dzień w Radymnie w Przedszkolu Parafialnym kiermasz charytatywny. Z kolei w niedzielę o 16:00 w radymińskim MOKu Walentynkowy koncert charytatywny. Wszystko na rzecz ciężko chorego na nowotwór Mateusza. Szczegóły na plakacie.
 7. W sobotę – we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes przypada Światowy Dzień Chorego zainicjowany przed laty przez św. Jana Pawła II. U Panny Marii specjalne Msze Święte o godz. 9:30 i o 18:00 z udzieleniem namaszczenia chorych dla osób tego sakramentu potrzebujących.
 8. Siostry Niepokalanki rozpoczęły nabór do prowadzonej przez siebie szkoły podstawowej na następny rok szkolny. W związku z tym zapraszają na swój Dzień Otwarty w najbliższą sobotę od 11:00 do 13:00.
 9. Rozważmy dołączenie do dwustu siedemdziesięciu osób zapisanych na dwukilometrowy bieg uliczny poświęcony pamięci żołnierzy wyklętych, który odbędzie się za trzy tygodnie.
 10. W trudnym okresie zimowym ze szczególną uwagą rozejrzyjmy się wokół siebie. Wielu ludzi boryka się z codziennymi trudnościami. Może blisko nas ktoś ma problem, w którego rozwiązaniu, choćby czasowym, moglibyśmy pomóc.
 11. Prosimy o nieblokowanie przejazdu alejkami na zaplecze naszego Opactwa, pamiętając, że jest to także droga dla służb ratunkowych.

4 niedziela zwykła

 1. Dzisiaj wieczorem Msza Święta za Ojczyznę. Po niej Różaniec Fatimski i adoracja prowadzona przez Wspólnotę bł. ks. Popiełuszki. O 21:00 Apel Jasnogórski i konferencja z życia duchowego. Nastepnie Godzina Święta. O 23:00 Eucharystia z homilią. Zakończenie nad ranem.
 2. Tylko do czwartku śpiewamy kolędy, a potem rozbieramy ostatnie choinki. Dziękujemy raz jeszcze wszystkim, którzy przyczynili się do przepięknego, najpierw adwentowego i następnie świątecznego wystroju kościoła.
 3. W czwartek Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej. Porządek Mszy Świętych: 7:00; 10:00 i 17:30. Na każdej Mszy Świętej poświęcenie gromnic.
 4. Święto Ofiarowania jest jednym ze starszych świąt w Kościele. Nie jest to święto kościelne obowiązujące. Zwyczaj święcenia gromnic datuje się od IX wieku. Gromnica oznacza przede wszystkich Jezusa Chrystusa, który przyszedł na świat jako „Światło rozpraszające wszelkie ciemności”. Świeca ta wskazuje także na Maryję jako tą, która nosiła prawdziwe „Światło” i zawsze była z Nim związana. Zapala sie ją w czasie sprawowania sakramentów: chrztu i pierwszej komunii. Stawia się ją też zapaloną w oknie podczas zagrożenia klęskami żywiołowymi. Wreszcie daje się ją do dłoni razem z różańcem osobom opuszczającym ten świat, by Matka Boża była przy nich aż do ostatniego tchnienia i zapewniła im szczęśliwą wieczność. Po powrocie z kościoła do domu w Gromniczną zapala się tę świecę i płomykiem zaznacza krzyż na odrzwiach lub w innym miejscu. Gromnicę i palmę, na krzyż związane, umieszcza się na ścianie mieszkania.
 5. W Święto Ofiarowania Pańskiego przeżywamy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Główne uroczystości diecezjalne gromadzące osoby konsekrowane o 11:00 u Panny Marii.
 6. W ten sam dzień rocznica święceń biskupich ks. bpa Mariana Rojka. Módlmy się także w Jego intencji, co obiecywaliśmy, gdy przechodził do diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
 7. W tym tygodniu nasze dni odnowy wewnętrznej: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.
 8. W czwartek spotkanie dla Straży Honorowej Serca Pana Jezusa.
 9. W piątek modlitwy o uzdrowienie i uwolnienie wewnętrzne: Bezpośrednio po wieczornej Mszy Świętej wystawienie Najświętszego Sakramentu, śpiewana litania do Bożego Serca i adoracja prowadzona przez członków Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. O 19:30 przejmuje prowadzenie Wspólnota Matki Miłosierdzia. O 20:30 Apel Jasnogórski ze specjalną konferencją, ok. 21:30 Msza Święta z homilią.
 10. Dzisiaj przy wyjściu wspieramy działalność jarosławskiego studia radiowego „Ave Maria”. Dziękujemy szczodrym ofiarodawcom.
 11. Słowo REWITALIZACJA oznacza ożywienie, wręcz: przywrócenie do życia. Pozyskanie funduszy unijnych wymaga przygotowania programu rewitalizacji starego miasta i całej naszej dzielnicy. W piątek 3 lutego o 16.00 w kamienicy Attavantich odbędzie się spotkanie mieszkańców temu poświęcone. Będzie można zgłaszać własne pomysły. Wśród uczestników będzie rozlosowana nagroda w postaci nowoczesnego tabletu.

3 niedziela zwykła

 1. We wtorek Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. U nas w kościele o 10:00 z udziałem Księdza Biskupa modlitwa w intencji Polaków z Podkarpacia zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz za Żydów, którzy ponieśli śmierć na tym terenie: odczytanie listy znanych ofiar, a następnie przejście ze zniczami do symbolicznego muru rozstrzelań. O 11:00 spotkanie w Auli o charakterze świadectw ocalałych. Będzie także wystawa powiązana z tą tematyką. Wstęp wolny.
 2. W środę święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła i jednocześnie ostatni dzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Kto w tych dniach uczynił cokolwiek dla jedności Kościoła (np. przez modlitwę, post, jałmużnę, studium, posługę liturgiczną…) i weźmie udział w środowym nabożeństwie na jego zakończenie, przyjmując Komunię Świętą, może zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 3. Także w środę wieczorem spotkanie duszpasterstwa ludzi przedsiębiorczych „Talent”. Udział może wziąć każdy, kto jest lub chce być: przedsiębiorczy, energiczny i aktywny.
 4. W czwartek Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Prośmy tego dnia o światło Ducha Świętego, abyśmy potrafili patrzeć na siebie z głębokim zrozumieniem, także przez pamięć o naszym wspólnym ojcu wiary – Abrahamie. Jeszcze niedawno był to temat dla nas prawie zupełnie teoretyczny, dzisiaj już nie.
 5. W ten sam dzień o 10:00 w Kolegiacie Msza Święta i spotkanie opłatkowe dla Sybiraków i osób im bliskich.
 6. W sobotę, u nas ‑ od 10:00, Regionalne Spotkanie Bractw Szkaplerznych
 7. W niedzielę za tydzień rozpocznie się całonocna adoracja.
 8. Po każdej Mszy Świętej w Kawiarence i zakrystii można zupełnie bezpłatnie pobrać tzw. „Pudełko życia” i specjalną naklejkę na lodówkę, w której będzie przechowywane. Informacje tam zawarte mają pomagać służbom ratowniczym skutecznie chronić życie osób starszych, samotnych lub pozostających w ciągu dnia bez obecności kogoś bliskiego. Pomyślmy o nich – zanieśmy im do domu – pomóżmy wypełnić.
 9. W Opactwie można korzystać z pomocy przy rozliczeniu PIT-ów za 2016 rok. Prosimy także, aby pamiętać o nas przy przeznaczaniu 1 procenta.
 10. Katechezy przedmałżeńskie to cykl cotygodniowych spotkań od 28 lutego do 11 kwietnia 2017 r. Z kolei katechezy przedślubne są w pewnym sensie kontynuacją katechez przedmałżeńskich i ostatnim etapem przygotowania do małżeństwa. W związku z tym uczestniczą w nim wyłącznie pary narzeczonych. Rozpoczęcie 1 lutego i kontynuacja 1 marca oraz 5 kwietnia 2017 r. Zapisy tylko drogą mailową przez formularze na jaroslaw.dominikanie.pl.
 11. Inna propozycja to Warsztaty Muzyki Liturgicznej „Ciebie pragnie moja dusza”. Prowadzącymi zajęcia są wybitni specjaliści, kompozytorzy i aktywni muzycy: Urszula Rogala (Warszawa), Rafał Maciejewski (Akademia Muzyczna w Łodzi). Warsztaty mają na celu poszerzenie wiedzy i rozwinięcie umiejętności praktycznych oraz formowanie dojrzałej wiary. Warsztaty odbędą się w dniach 24-26 lutego w klasztorze dominikanów w Jarosławiu. Zapisy na furcie oraz drogą mailową. Szczegółowe informacje na plakatach, na FB: wydarzenie „Ciebie pragnie moja dusza – Dominikańskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej” oraz na jaroslaw.dominikanie.pl.
 12. Na: tropemwilczym.miastojaroslaw.pl ruszyły zapisy na V edycję dwukilometrowego biegu Tropem Wilczym, który odbędzie się 26 lutego od godz. 12:00.
 13. Dzisiaj u nas w kościele po Mszy świętej wieczornej projekcja filmu Matteo.

2 niedziela zwykła

 1. Dzisiaj Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Na naszych oczach wiele rodzin przeżywa ból rozłąki z najbliższymi, którzy wyjechali w poszukiwaniu lepszej pracy i zarobków. Na całym globie trwa natomiast dramat niezliczonych rodzin opuszczających swoje domostwa z powodu wojen, biedy i prześladowań. Otoczmy ich dzisiaj szczególną modlitwą. Wykorzystajmy ten dzień, aby uczyć się rozumieć innych.
 2. Pojutrze XX Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim.
 3. W środę rozpoczniemy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan pod hasłem: „Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas”. Ten tydzień jest wezwaniem do przypomnienia sobie czasów, kiedy Kościół był niepodzielony. Jest wezwaniem do szukania inspiracji i odnowy, a także powrotu do podstaw wiary pierwotnego Kościoła. Pamiętajmy, że kto w tych dniach uczyni cokolwiek dla jedności Kościoła (np. modlitwa, post, jałmużna, studium, posługa liturgiczna itp.) i weźmie udział w jego zakończeniu, może zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 4. W czwartek wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara – patrona naszej archidiecezji, fundatora naszych ołtarzy – głównego, Matki Bożej, Chrztu Chrystusa, ambony, organów oraz chrzcielnicy. Uczcimy Jego relikwie.
 5. W piątek o 11:00 przy kaplicy na Starym Cmentarzu obchody 154. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
 6. W sobotę i niedzielę w Miejskim Ośrodku Kultury Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek. Wstęp wolny.
 7. W sobotę obchodzimy Międzynarodowy Dzień Babci, nazajutrz Dzień Dziadka. Pamiętajmy o nich składając życzenia oraz modląc się za zmarłych. Będzie to wyrazem naszej wdzięczności za ich miłość, dobroć i poświęcenie.
 8. Wspólnota Matki Miłosierdzia zaprasza na film Michała Kondrata pt. „Matteo” o Słudze Bożym, zakonniku o. Mateuszu da Agnone (czyt. Anione) w niedzielę za tydzień o godz. 18:00 w naszym kościele. Będziemy u nas gościć twórcę tego filmu.
 9. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej organizuje akcję „Pudełko Życia”, celem której jest umożliwienie służbom ratowniczym szybszej pomocy w stanach zagrożenia życia. Akcja adresowana jest szczególnie do osób starszych i samotnych. Przeczytajmy o niej w Wieściach dla Przyjaciół naszego Opactwa. Za tydzień po każdej Mszy takie pudełka będą rozdawane wszystkim chętnym. Zastanówmy się, czy takie pudełko nie przydałoby się osobie, która z uwagi na stan zdrowia nie chodzi do kościoła.

Święto Chrztu Pańskiego

 1. Wraz z dzisiejszą niedzielą Chrztu Pańskiego kończymy w liturgii oficjalnie okres Bożego Narodzenia. Kolędy na zakończenie Mszy Świętej, niekiedy na liturgiczne przygotowanie darów oraz w czasie nabożeństw i w naszych domach, śpiewamy tradycyjnie do 2 lutego.
 2. Dzisiaj o 15:00 u Panny Marii koncert noworoczny. Za tydzień na Sumie i bezpośrednio po niej kolędy śpiewa zespół AKADEMICY.
 3. Od jutra rozpoczynamy tzw. okres zwykły. Kościół nie obchodzi w nim jakiejś szczególnej tajemnicy Chrystusa, ale rozważa misterium Pana w całej pełni, a czyni to zwłaszcza w każdą niedzielę.
 4. Pojutrze wieczorna Msza Święta w intencji Ojczyzny. Przewodniczy i słowo Boże głosi ks. prałat Marian Rajchel.
 5. Za tydzień wieczorna Msza Święta zostanie odprawiona jako: „Dziękczynna za osobę i dzieło Służebnicy Bożej Anny Jenke oraz błagalna o jej rychłą beatyfikację i o zdrowie oraz o Boże błogosławieństwo dla pracujących w jej procesie beatyfikacyjnym.” Przed Mszą Świętą przedstawimy Panu Bogu modlitwy zanoszone przy krypcie Służebnicy Bożej.
 6. W pierwszym boksie parkingowym kontener na makulaturę. Dochód przeznaczony jest na misje.
 7. Przypominamy o możliwości przekazywania w najbliższych miesiącach naszemu Ośrodkowi Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu jako organizacji pożytku publicznego jednego procenta podatku za rok 2016. Nasz numer K.R.S. to 24-77-64.
 8. Bardzo dziękujemy za ofiary składane w okresie świątecznym na potrzeby naszego Ośrodka. Dzięki wspólnotowej ofiarności, dzięki indywidualnym dobrodziejom oraz dobrym doradcom z nadzieją patrzymy w czekającą nas wymagającą przyszłość.

Kliknij na odnośnik poniżej.

 

mkidn-2016-kolorowa-tablica-pamiatkowa