Ogłoszenia duszpasterskie

Menu_grafika_ogłoszenia_duszpasterskie

3 niedziela zwykła

 1. Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka dzisiaj po wieczornej Mszy Świętej wspólne kolędowanie z „Akademikami”.
 2. Trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Pamiętajmy, że kto w tych dniach uczyni cokolwiek dla jedności Kościoła (np. modlitwa, post, jałmużna, studium, posługa liturgiczna itp.) i weźmie udział w czwartek w jego zakończeniu, może zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 3. Jutro od 11:00 przy kaplicy na Starym Cmentarzu obchody 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
 4. Także od jutra rozpoczynają się u ojców reformatów trzydniowe rekolekcje „Uzdrowienie relacji w rodzinie”, które poprowadzi o. Józef Witko. Początek zawsze o godz. 17.00 wspólnym uwielbieniem i konferencją, o 18.00 Msza Święta z nauką, przerwa o 20.00 konferencja na zakończenie. Wstęp wolny
 5. We wtorek przeżyjemy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. U nas w kościele o 10:00 z udziałem Księdza Biskupa modlitwa w intencji Polaków z Podkarpacia zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz za Żydów, którzy ponieśli śmierć na tym terenie: odczytanie listy znanych ofiar, a następnie przejście ze zniczami do symbolicznego muru rozstrzelań. O 11:00 spotkanie w Auli o charakterze artystycznym i popularnonaukowym oraz świadectwa ocalałych. Będą także dwie wystawy powiązana z tą tematyką. Wstęp wolny.
 6. W tym dniu Msza Święta o 10:00 wyjątkowo w Kaplicy Klasztoru Sióstr Benedyktynek.
 7. W piątek Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Prośmy o światło Ducha Świętego, abyśmy potrafili patrzeć na siebie z głębokim zrozumieniem, także przez pamięć o naszym wspólnym ojcu wiary – Abrahamie. Jeszcze niedawno był to temat dla nas prawie zupełnie teoretyczny, dzisiaj już nie.
 8. Od piątku u sióstr niepokalanek dwudniowe rekolekcje powołaniowe.
 9. W sobotę, u nas od 10:00, Regionalne Spotkanie Bractw Szkaplerznych. Zaproszeni są wszyscy, którzy noszą szkaplerz karmelitański.
 10. Każdego 26 dnia miesiąca w parafii Święte koło Radymna odbywają się różańcowe nabożeństwa pompejańskie. Początek o 17:00. W trakcie m.in. Msza Święta, trzy części różańca, świadectwa skuteczności tej modlitwy
 11. W czwartek 1 lutego zapraszamy na sesję o życiu i działalności ks. abp. Ignacego Tokarczuka w setną rocznicę Jego urodzin.

2 niedziela zwykła

 1. Dzisiaj wraz z katolikami na całym świecie modlimy się za migrantów i uchodźców. Zachęcamy, aby w sposób szczególny otoczyć modlitwą naszych licznych rodaków przebywających poza granicami Ojczyzny, ich rodziny oraz duszpasterzy posługujących polskim emigrantom. Wykorzystajmy także ten dzień, aby modlić się i rozmawiać z troską i odpowiedzialnością o milionach ludzi opuszczających z różnych przyczyn swoje domy i kraje.
 2. Jutro wieczorna Msza Święta zostanie odprawiona jako: „Dziękczynna za osobę i dzieło Służebnicy Bożej Anny Jenke i błagalna o jej rychłą beatyfikację oraz o zdrowie i Boże błogosławieństwo dla pracujących w jej procesie beatyfikacyjnym.” Przedtem przedstawimy Panu Bogu modlitwy zanoszone przy krypcie Służebnicy Bożej.
 3. W czwartek rozpoczniemy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Zostanie on poprzedzony Dniem Judaizmu w Kościele Katolickim.
 4. W piątek wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara – patrona naszej archidiecezji, fundatora naszych ołtarzy – głównego, Matki Bożej, Chrztu Chrystusa, ambony, organów oraz chrzcielnicy. Uczcimy Jego relikwie.
 5. W najbliższą sobotę zapraszamy na godzinę 16:00 do naszej auli na spotkanie z Witoldem Gadowskim – znanym dziennikarzem, publicystą, korespondentem wojennym. Tematem będzie „Wojna kultur”.
 6. W sobotę od 11:00 i w niedzielę od 16:00 w MOK-u Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek.
 7. a tydzień obchodzimy Międzynarodowy Dzień Babci, nazajutrz Dzień Dziadka. W związku z tym Zespół Wokalno-Biesiadny Akademicy zaprasza w następną niedzielę na tradycyjne podkarpackie kolędowanie. Koncert poprzedzi Msza Święta o 17:00 w naszym kościele. Szczegółowe informacje na plakatach.
 8. Za dwa tygodnie u Sióstr niepokalanek weekendowe rekolekcje powołaniowe.
 9. W Opactwie można korzystać z pomocy przy rozliczeniu PIT-ów za 2017 rok. Prosimy także, aby pamiętać o nas przy przeznaczaniu jednego procenta podatku.

Niedziela Chrztu Pańskiego

 1. Wraz z dzisiejszą niedzielą Chrztu Pańskiego kończymy w liturgii oficjalnie okres Bożego Narodzenia. Kolędy na zakończenie Mszy Świętej, niekiedy na liturgiczne przygotowanie darów oraz w czasie nabożeństw i w naszych domach, śpiewamy tradycyjnie do 2 lutego.
 2. Od jutra rozpoczynamy tzw. okres zwykły. Kościół nie obchodzi w nim jakiejś szczególnej tajemnicy Chrystusa, ale rozważa misterium Pana w całej pełni, a czyni to zwłaszcza w każdą niedzielę.
 3. W środę po nowennie Msza Święta w intencji Ojczyzny. Przewodniczy i słowo Boże głosi ks. prałat Marian Rajchel. O 17:00 Krucjata Różańcowa.
 4. Bardzo dziękujemy za ofiary składane w okresie świątecznym na potrzeby naszego Ośrodka. Dzięki wspólnotowej ofiarności, dzięki indywidualnym dobrodziejom oraz dobrym doradcom z nadzieją patrzymy w czekającą nas wymagającą przyszłość.
 5. Przypominamy o możliwości przekazywania w najbliższych miesiącach naszemu Ośrodkowi Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu jako organizacji pożytku publicznego jednego procenta podatku za rok 2016. Nasz numer K.R.S. to 24-77-64. Do sprawdzenia w wielu miejscach w internecie.

Niedziela Świętej Rodziny

 1. Dzisiaj żegnamy Stary Rok. O 16:30 uroczyste nabożeństwo adoracyjne ze śpiewem kolęd. O 17:00 Msza Święta ze specjalnym kazaniem. Ze śpiewem pieśni „Ciebie Boga wysławiamy” jest dzisiaj powiązany dar odpustu zupełnego. Dopełnijmy indywidualnie jego warunków.
 2. Szacunek dla Bożych stworzeń wymaga zabezpieczenia ich przed hukiem i błyskami fajerwerków.
 3. Jutro uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi, pierwszy dzień Nowego Roku, dzień modlitw o pokój na całym świecie. Ta maryjna uroczystość należy do tak zwanych świąt nakazanych. Zobowiązuje nas więc do udziału w świątecznej Eucharystii. Porządek Mszy Świętych u nas niedzielny. Za publiczne odśpiewanie hymnu „O Stworzycielu, Duchu przyjdź” zyskuje się jutro odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 4. We wtorek o 17:30 nabożeństwo wotywne do św. Michała Archanioła. Możliwość wcześniejszego składania próśb i podziękowań przy Jego Figurze.
 5. W tym tygodniu pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca oraz roku. Spowiedzią służymy przed każdą Mszą Świętą i dodatkowo codziennie od 9:00 do 11:00.
 6. Spotkanie opłatkowe dla członków Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Wspólnoty bł. ks. Jerzego Popiełuszki w czwartek wieczorem. Wcześniej Komunia Święta pod dwiema postaciami.
 7. W sobotę Uroczystość Objawienia Pańskiego czyli Trzech Króli. Poświęcenie kredy i kadzidła. Porządek Mszy Świętych także niedzielny.
 8. W ten dzień rozpoczynamy w naszym Opactwie wspólnotowe przeżywanie pierwszych sobót miesiąca. Jest to odpowiedź na wezwanie Maryi z Fatimy, aby poprzez spowiedź, komunie św., różaniec i rozważanie tajemnic zadość czynić za wszystko co rani Jej Niepokalane Serc. Nabożeństwa pierwszosobotnie będziemy rozpoczynać o 9:15 medytacją, następnie różaniec i o 10:00 Msza Święta. Serdecznie zapraszamy Czcicieli Matki Najświętszej.
 9. Także w ten dzień w samo południe kościołów parafialnych wyruszą korowody orszaku Trzech Króli na jarosławski Rynek. Potem jasełka, opłatek i wspólny śpiew kolęd. Z Kolegiaty wyjdzie Orszak Świętej Rodziny w asyście odpowiednio ucharakteryzowanych pastuszków. Wierni, którzy są uczestnikami Orszaku, mogą przystroić się również w elementy własnego pomysłu – orszak z Kolegiaty ma być ucharakteryzowany w stroje góralskie.
 10. W najbliższy weekend w Przemyślu rekolekcje dla chętnych maturzystów.
 11. Za tydzień Niedziela Chrztu Pańskiego i jednocześnie niedziela adoracyjna.
 12. Dziękujemy za przekazane życzenia świąteczne, za wszelką pomoc w przygotowaniach do Świąt, za pomoc przy przygotowaniu świątecznego wystroju kościoła oraz za oryginalny wystrój adwentowy.
 13. Dziękujemy za ofiary składane na tacę przez cały okres świąteczny.
 14. Dzisiaj, jak w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, są zbierane ofiary do puszek na nasze radio Ave Maria. Bóg zapłać ofiarodawcom i dzisiejszym, i przede wszystkim tym długoletnim.
 15. W naszych wnętrzach można zwiedzać codziennie stałe ekspozycje i nowe wystawy.
 16. Prośmy na koniec św. Michała, aby wspomagał nas, naszych bliskich i nasze Rodziny w walce z zakusami Złego: Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw zasadzkom i niegodziwości złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Wystawy w Jarosławskim Opactwie

 1. Konkurs szopek bożonarodzeniowych (20 sztuk – ostatnia przy ołtarzu w Czarnej Kaplicy)
 2. „Sarmackie pasy kontuszowe, makaty buczackie i serwety”
 3. 1000 lat Godła Orła Białego (porcelana)
 4. Ekspozycja „Z BOGIEM ZA OJCZYZNĘ I WOLNOŚĆ” na obu kondygnacjach w Baszcie Rakoczego
 5. „Jarosławski krajobraz dziedzictwa” Doroty Trudzik
 6. Pejzaże Podkarpacia” – Józefa Machały
 7. Łąki nitką malowane” – rękodzieło artystyczne z okolic Miszkolca na Węgrzech
 8. „Ikoną inspirowane – tkaniną malowane – igłą rysowane” sztandary maryjne Jadwigi Styrny-Nawrockiej
 9. Sala papieska i sala biskupia
 10. Makieta Opactwa ze 150 tysięcy zapałek
 11. Scyzoryki i naparstki
 12. „Czystą wiarą, twardą ręką. Święty Władysław, Król Węgier, krzewiciel wiary, obrońca ojczyzny”
 13. Kopijnik – unikatowa forma węgierskiej rzeźby nagrobnej
 14. I inne…

Nasze ważne sprawy

Po pięciu latach prac remontowo-konserwatorskich przy obwarowaniach naszego Opactwa, w naszej nieustannej trosce o siedemnastowieczne zabudowania, jesteśmy zmuszeni powrócić do gmachu kościoła.

Przed 10 laty wspólnym wysiłkiem finansowym, organizacyjnym i materialnym udało się ustabilizować południową wieżę kościoła, która przechylała się na główny budynek rekolekcyjny, powodując pękanie sklepień w przylegających do niej pomieszczeniach.

W ostatnim czasie zauważyliśmy inne, powiększające się pęknięcia tym razem pomiędzy wieżami, a samym kościołem. Największe ich nagromadzenie znajduje się nad szafą organową. Jak dotąd zleciliśmy dokładne badania geologiczne oraz wielorakie ekspertyzy konstrukcyjne, które miały wyjaśnić przyczyny powiększających się stopniowo pęknięć i zarysowań.

W najbliższych dniach powinniśmy otrzymać szczegółowy projekt prac zabezpieczających i naprawczych zamówiony w specjalistycznej pracowni architektonicznej w Krakowie. Będzie on dotyczył wszystkich stwierdzonych przyczyn niestabilności wież i kościoła – od fundamentów aż po dach.

Za całe opracowanie, w którym zawierają się także koszty przeprowadzonych badań i ekspertyz oraz szczegółowy projekt prac, przyjdzie nam zapłacić około 40.000,00 zł.

Właśnie na ten cel przeznaczymy ofiary składane na tacę w całym okresie świątecznym aż do Trzech Króli włącznie. Za zrozumienie i wielorakie życzliwe wsparcie dziękujemy i Panu Bogu dobroczyńców Opactwa polecamy.