Ogłoszenia duszpasterskie

Jeśli klikniesz na daną informację, być może ujawnią się różne szczegóły!

16 niedziela zwykła

 1. We wtorek święto Jakuba Apostoła – patrona tak zwanego Szlaku Jakubowego biegnącego z Hiszpanii przez całą Europę m.in. przez Jarosław i nasze Opactwo.
 2. W środę Rodziców Najświętszej Maryi Panny. Z tej okazji na nowennę, na godz. 17:30 zapraszamy najpierw wszystkie ANNY, następnie wszystkie panie bez wyjątku, wreszcie wszystkich chętnych.
 3. W najbliższą sobotę u nas o 18:00 trzeci już w tym sezonie koncert organowy. Jak zawsze przy tej okazji mamy wielką prośbę o zabranie z przedsionka plakatów i wywieszenie w różnych miejscach. Dzięki temu nie wstydzimy się przed naszymi gośćmi za frekwencję. Poprzedniego koncertu słuchało ponad sto osób – a to w dużej mierze dzięki zaangażowaniu wielu z Was w nagłośnienie tego muzycznego wydarzenia.
 4. Także w sobotę nocna adoracja z różańcem w ręku. O 17:30 Msza Święta oraz Różaniec Fatimski z procesją do kaplic różańcowych i z poświęceniem kolejnych pięciu z nich. Następnie adoracja prowadzona przez Wspólnotę bł. ks. Jerzego. O 21:00 Apel Jasnogórski i konferencja ascetyczna. Po niej Godzina Święta i Msza Zbiorowa o 23:00. Zakończenie w niedzielę rano.
 5. Wspólnota Matki Miłosierdzia organizuje wyjazd do Wilna w dniach 11-15 sierpnia. Są wolne miejsca. Szczegóły w zakrystii i w internecie.
 6. W pierwszą sobotę września XXI Jarosławska Pielgrzymka Piesza do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce. Zapisy w poszczególnych parafiach.
 7. Dzisiaj w Łańcucie w parafii św. Michała w samo południe Inauguracja Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa. U nas z tej samej okazji błogosławieństwo pojazdów mechanicznych. Dotyczy ono na pierwszym miejscu osób, a następnie samych pojazdów, dlatego pomódlmy się najpierw wewnątrz świątyni, a kapłan na zewnątrz pokropi pojazdy, kierowców i pasażerów wodą święconą.
 8. Tradycyjnie już będziemy przy tej okazji zbierać drobne datki na nasze studio radiowe AVE MARIA. Składki na radio nie będzie w tej sytuacji za tydzień. Ofiarodawcom Bóg zapłać.

15 niedziela zwykła

 1. Witamy wśród nas jasnogórskich pielgrzymów pieszych. Dziękujemy za modlitwy zanoszone w naszej intencji oraz za wszelkie pozdrowienia z trasy. Życzymy, aby te swoiste rekolekcje w drodze zaowocowały pełniejszym życiem chrześcijańskim w codzienności.
 2. Dzisiaj po Mszy wieczornej grupowe nałożenie szkaplerza karmelitańskiego. Indywidualnie można o to poprosić codziennie.
 3. Jutro rozpoczyna się tygodniowa akcja ewangelizacyjna „Bieszczady dla Jezusa”, koordynowana przez Szkołę Nowej Ewangelizacji św. Jakuba Apostoła. Obejmie ona: Polańczyk – Solinę – Myczków – Wołkowyję – Ustrzyki Górne – Wetlinę i Cisną.
 4. W sobotę wspomnienie św. Marii Magdaleny.
 5. Jarosławskie Stowarzyszenie Przyjaźni Polsko- Węgierskiej organizuje za tydzień jednodniowy wyjazd na odpust i festyn do Derenku – kolebki węgierskiej polonii. Szczegóły w Zakrystii
 6. W czasie wakacji nie zapomnijmy o Świętowaniu Dnia Pańskiego. Uczestniczmy w każdą letnią niedzielę we Mszy Świętej bez względu na okoliczności, w jakich się znajdziemy.
 7. W naszej codziennej modlitwie nie zapominajmy o rolnikach, dla których wakacje nie są czasem odpoczynku lecz ciężkiej pracy. Wspomagajmy ich przynajmniej duchowo, a kto tylko ma okazję, również fizycznie, abyśmy razem mogli cieszyć się z obfitych plonów ziemi i dziękować Bogu za Jego dary.
 8. W związku ze zbliżającym się wspomnieniem św. Krzysztofa w przyszłą niedzielę po każdej Mszy Świętej sprawowany będzie obrzęd błogosławieństwa kierowców i pojazdów mechanicznych.
 9. Lista aktualnych wystaw i atrakcji turystycznych w naszym Domu.

Lekko odnowiona wystawa malarstwa Wacława Kochanowicza – zaczął malować po przejściu na emeryturę (Parter na lewo).

Początek wystawy rękodzieła węgierskiego (tamże).

Świece z sanktuariów całego świata (tamże).

Pamiątki z Ziemi Świętej oraz ze Światowych Dni Młodych w Krakowie (Parter na prawo).

Tomasza Chudzika „Okazy Trzech Oceanów”. (tamże)

Obrazy wyklejane z cząstek afrykańskich owadów. (tamże)

Kolekcja medali Piotra Roga z Jarosławia. (tamże)

Janusz Szpyt – malarstwo religijne. (tamże)

Prezentacja starych zdjęć Opactwa (sprzed kilkudziesięciu lat). (tamże)

Bp Marton Aron – „Wyszyński” Siedmiogrodu (tamże)

Sala Papieska na 1000 eksponatów (przed Czarną Kaplicą).

Makieta naszego Opactwa z 150 000 zapałek – autor Marian Zbierak – Pawłosiów. (Pietro – Hall)

Pamiątki stanu wojennego ze zbiorów Kazimierza Ivosse (tamże)

Pejzaże Podkarpacia – Malarstwo Olejne – Józef Machała – Red ART Tyczyn. (Pietro – Wielki Korytarz)

Chorągwie Maryjne – Jadwiga Styrna-Nawrocka, Kraków. (tamże)

Dobrodzieje – Użytkownicy – Rezydenci Jarosławskiego Opactwa (tamże)

Bilderkreuz – Krzyż z kilkunastu obrazów – Michał Posin, Berlin, Niemcy (tamże).

Palmy wielkanocne (tamże).

Izba Pamięci abpa Ignacego Tokarczuka. (Piętro – Wielki Korytarz na końcu, na prawo)

Poza tym: Czarna Kaplica; Kościół św. Mikołaja; 9 baszt i kilometr obwarowań; pomnik ks. Jerzego i statua Anny Jenke; 20 kaplic różańcowych i 15 stacji Drogi Krzyżowej wzdłuż murów; park tysiąca drzew i krzewów; Kawiarenka Benedyktyńska z ciastami, lodami i obiadami (czynna codziennie 11:00-19:00); alejki spacerowe; ławki biesiadne; spokój, cisza, szum wiatru, ptaków śpiew…
(tel.: 505 902 862, 16 621 52 24, opactwo.pl; opactwo@opactwo.pl)

14 niedziela zwykła

 1. Jarosławska grupa Przemyskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę wyruszyła dziś bardzo wczesnym rankiem, bo o 5:45 z miejscowości Róża koło Dębicy, aby po przejściu ok. 30 km dotrzeć na 18:30 do miejscowości Dąbrówki Brneńskie niedaleko przeprawy promowej przez Wisłę. Towarzyszmy im duchowo aż na Jasną Górę, gdzie dojdą w sobotę. Módlmy się o wytrwałość dla nich, o zdrowie i o gorliwość w modlitwie. Niech zaniosą przed zranione oblicze naszej Matki także sprawy naszego Opactwa oraz nasze osobiste intencje.
 2. Jutro od 9:00 do 12:00 Radio Rzeszów będzie nadawać z naszego Opactwa jako tzw. Radio Biwak. Może warto posłuchać.
 3. Jutro wieczorem modlitwy za Ojczyznę, a więc o 17:00 Krucjata Różańcowa, o 17:30 Msza Święta z kazaniem ks. Mariana.
 4. We wtorek świętego Benedykta Patrona Europy, założyciela zakonu benedyktyńskiego.
 5. W ten sam dzień w samo południe na Starym Cmentarzu obchody 74. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej.
 6. W sobotę wieczorem modlitwy o beatyfikację spoczywającej w naszej świątyni sł. B. Anny Jenke.
 7. Zapraszamy na drugi w tym sezonie letni koncert organowy w Jarosławskim Opactwie w sobotę o godz. 18:00 – w którym królować będzie muzyka organowa Jana Sebastiana Bacha, ale pojawią się także Cztery pory roku Vivaldiego, Taniec norweski Griega i inne. Za instrumentem zasiądzie prof. Bogdan Narloch z Pomorza. Zapraszamy i prosimy o promocję w Waszych środowiskach.
 8. W niedzielę podczas Sumy s. Maksymiliana benedyktynka złoży śluby wieczyste.
 9. W okresie urlopów i wakacji zachęcamy do poświęcenia większej ilości czasu na modlitwę, czytanie Pisma Świętego, książek i czasopism religijnych. Niech ziarno Słowa pada na glebę żyzną. Na szlakach wakacyjnych wędrówek niech nie zabraknie świątyń, gdzie w każdą niedzielę czeka na nas Chrystus. Włączmy częściej nasze diecezjalne Radio Fara bądź na falach ultrakrótkich 98,2, bądź przez internet na RADIOFARA.PL.
 10. Dzisiaj o 15:00 spod Kamienicy Attavantich wyruszy grupa zwiedzająca nasze zabytki z profesjonalnym przewodnikiem. Można się dołączyć opłacając bilet za 5 złotych. Tak samo będzie przez kolejne 8 niedziel, tylko trasy będą zmieniane.

13 niedziela zwykła

 1. W pierwszy wtorek lipca o 17:30 nabożeństwo wotywne do św. Michała Archanioła.
 2. W środę o 6:00 rano w kościele Królowej Polski Msza Święta na rozpoczęcie pieszej wędrówki do Częstochowy jarosławskiej grupy św. Brata Alberta. Odprowadzający mile widziani. W pielgrzymce wezmą udział ks. Rafał i ks. Michał z naszego Opactwa.
 3. Ponieważ nie wszyscy mogą pielgrzymować pieszo, zachęcamy do pielgrzymowania duchowego. Zapraszamy na codzienne Msze Święte i transmisje radiowe, podczas których będziemy wędrować na Jasną Górę duchowo, towarzysząc pielgrzymom pamięcią i modlitwą. Szczegóły na stronach internetowych naszego Radia i Pielgrzymki.
 4. W tym tygodniu przypadają także dni naszej odnowy wewnętrznej: pierwszy czwartek i piątek miesiąca lipca.
 5. W pierwszy czwartek Komunia Święta pod dwiema postaciami. Wieczorem spotkanie Straży Honorowej.
 6. W pierwszy piątek zapraszamy na czuwanie z modlitwą. Po Eucharystii wieczornej adoracja prowadzona przez wspólnotę Honorowej Straży Serca Pana Jezusa. Od 19:30 nabożeństwo o uzdrowienie i uwolnienie transmitowane także przez nasze radio.
 7. W czasie wakacji będziemy kontynuować codzienny dyżur w konfesjonale od 9:00 do 11:00, niekiedy tylko z powodu wyjazdów księży może nastąpić przerwa na czas Mszy Świętej o godz. 10:00.
 8. Zbliża się pierwszy z cyklu czterech wakacyjnych koncertów „Letnie wieczory Muzyki Organowej w Jarosławskim Opactwie” dofinansowane w tym roku po raz pierwszy przez Gminę Jarosław. W najbliższą sobotę 8 lipca o godz. 18:00 wystąpią dwaj profesorowie Akademii Muzycznej z Krakowa. Jeden będzie grał na naszych organach, a drugi w wirtuozerski sposób na puzonie. Organy Opactwa są jednymi z pięciu najlepszych na Podkarpaciu. Na co dzień w naszym kościele nie jesteśmy w stanie używać wszystkich ich możliwości. Zarezerwujmy sobie zatem czas na sobotni wieczór i przekażmy tę informację miłośnikom muzyki. Wstęp wolny.
 9. W przedsionku i w kawiarence małe i duże plakaty o koncercie, które można umieścić w różnych instytucjach, na klatkach schodowych, witrynach sklepów itp. Bardzo prosimy o pomoc w tym względzie.
 10. Także w sobotę świętego Jana z Dukli – patrona Archidiecezji Przemyskiej. Przy okazji naszych wakacyjnych wędrówek warto zajrzeć do Dukli, nie pomijając także urokliwej pustelni św. Jana na Puszczy.
 11. Módlmy się za wszystkich odpoczywających, aby dotykając piękna natury i piękna dzieł ludzkich zbliżali się do Stwórcy i pamiętali o Jego przykazaniach: „Święty Michale Archaniele, * broń nas w walce* i bądź nam obroną * przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha. * Niech mu rozkaże Bóg, * pokornie prosimy, *  a Ty, Książę wojska niebieskiego, * szatana i inne złe duchy, * które na zgubę dusz ludzkich * po tym świecie krążą, * Mocą Bożą strąć do piekła” * Amen.”

12 niedziela zwykła

 1. Dzisiaj ostatnie spotkanie przed pielgrzymką pieszą do Częstochowy po Mszy Świętej o 16:00 w kościele Królowej Polski. Mogą w niej uczestniczyć dorośli i młodzież powyżej piętnastego roku życia. Młodzież do lat osiemnastu przy zapisie przedkłada pisemne zezwolenie rodziców lub opiekunów. Są to piękne rekolekcje w drodze i prawdziwa szkoła osobowości. Pielgrzymka piesza zostawia niezatarty ślad, szczególnie w sercach młodych ludzi – zachęćmy ich do tej duchowej przygody.
 2. Po Mszy Świętej u nas zbiórka na radio „Ave Maria”, które jak zawsze będzie towarzyszyło swoimi relacjami naszym pielgrzymom, także duchowym. Prosimy o wspomożenie tego dzieła, ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.
 3. W czwartek Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Modlimy się gorąco za następcę św. Piotra i całą Stolicę Apostolską. Odpust w Pawłosiowie. U Panny Marii tego dnia można również zyskać odpust zupełny.
 4. Jest to także 29. dzień miesiąca, a zatem wieczorna Eucharystia za Ojczyznę do dyspozycji Maryi, potem nabożeństwo fatimskie po parku i całonocna adoracja z konferencją o 21:00 i Mszą o 23:00.
 5. Kończy się czerwiec – miesiąc naszej szczególnej modlitwy do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tylko do piątku poranne godzinki i popołudniowe nabożeństwo czerwcowe. Dziękujemy członkom Stowarzyszenia Muzyka Dawna za codzienne poranne śpiewanie ku Bożej chwale.
 6. W najbliższą niedzielę pół godziny przed każdą Eucharystią adoracja Pana Jezusa w ciszy.
 7. W najbliższą sobotę i niedzielę osiemdziesiąta. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę. Można pojechać z całą rodziną.
 8. Rozpoczęły się wakacje szkolne. Wysyłając dzieci na zorganizowany wypoczynek letni dopilnujmy, nawet na piśmie, aby naszym dzieciom umożliwiono spełnianie praktyk religijnych. Planując czas wolny dla całej rodziny skrupulatnie zaplanujmy niedzielną Mszę Świętą. Zaraz po przyjeździe na miejsce wypoczynku dowiedzmy się – gdzie jest świątynia i o której godzinie są Msze Święte. Uczestnictwo w niedzielnej liturgii niech ma dla nas w okresie urlopów charakter szczególnego świadectwa dla tych, którzy wypoczywają z nami. Przypominamy przy tej okazji, że w naszej świątyni pierwsza Msza Święta niedzielna odprawiana jest w każdą sobotę o 17:30, a ostatnia w Kolegiacie w niedzielę o 20:00.
 9. Jak zwykle u progu wakacji przypominamy o zasadach dobrego wychowania, jeśli chodzi o wchodzenie w stosownym stroju do świątyni – nie tylko zresztą katolickiej. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim nabożeństwa, ale także okazyjne, np. turystyczne wejście do kościoła czy na teren jakiegokolwiek sanktuarium w Polsce i zagranicą. W miejscach najbardziej znanych możemy w tym względzie narazić się nawet na interwencję strażników. Zasady są bardzo proste i powinniśmy je dobrze znać, ale być może niekiedy szwankuje komuś pamięć. Zarówno mężczyźni jak i kobiety nie wchodzą do miejsc świętych w krótkich spodniach czy też z odsłoniętymi ramionami. Panie powinny także zadbać o długość spódnicy czy niekiedy nawet bluzki. Pewnym ratunkiem jest narzucenie sobie na ramiona chusty, ale nie zawsze ma się ją przy sobie. Chociaż dzieci nie robią aż tak złego wrażenia zaniedbując te zasady, to jednak stawiajmy im takie same wymagania od samego początku, aby je dobrze pod tym względem wychować. Pamiętajmy: jest to kwestia kultury osobistej.
 10. Naszych wakacyjnych gości oprowadzajmy po zabytkach Jarosławia – o Opactwie i naszych wystawach nie zapominając.
 11. Dla już wypoczywających na wakacjach prośmy o wolność od zakusów złego: „Święty Michale Archaniele”.

11 niedziela zwykła

 1. Dwa lata temu swoją praktykę odbywał u nas kleryk Marcin Grabowski z diecezji warszawskiej. Teraz jest z nami już jako ksiądz, głosi dzisiaj kazania, na Sumie odprawi swoje jarosławskie prymicje, a po każdej Mszy przy ołtarzu Chrztu Chrystusa będzie udzielał chętnym prymicyjnego błogosławieństwa.
 2. Trwa Rok św. Brata Alberta. Wczoraj w Krakowie miały miejsce centralne uroczystości. Po sumie w baszcie morskiej dokonamy otwarcia wystawy autorstwa Adama Mamczura oraz Zbigniewa Stęchłego inspirowanej artyzmem i duchowością tego wielkiego Polaka i Zakonnika. Serdecznie zapraszamy.
 3. Trwa oktawa Bożego Ciała. Korzystajmy jak najliczniej z codziennej Mszy Świętej, Komunii, cichej adoracji i wieczornej procesji eucharystycznej. Zapraszamy przez te dni do sypania kwiatków, dzwonienia oraz wyrażania modlitwą i śpiewem swojej religijności i wiary. Dzisiaj o 16:30, od jutra godzinę później. Rano Godzinki o Sercu Jezusa.
 4. Wieczorem w środę spotkanie duszpasterstwa ludzi przedsiębiorczych Talent.
 5. W czwartek wieczorem o 17:30 uroczyste zakończenie oktawy. Procesja wyjątkowo dopiero na zakończenie Eucharystii. Dodatkowo błogosławieństwo małych dzieci i wianków.
 6. Czwartek to także, u Ojców reformatów, wieczór modlitw do św. Rity.
 7. W tym tygodniu kończy się rok szkolny. Zachęcamy do spowiedzi przede wszystkim uczniów i nauczycieli, ale także inne osoby, które będą z nimi te dni bardzo osobiście przeżywać. W naszym kościele taka możliwość istnieje codziennie przed każdą Mszą Świętą oraz od 9:00 do 11:00.
 8. Ten piątek to Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tytuł nam bliski, gdyż w tę uroczystość 16 lat temu nasza świątynia była na nowo konsekrowana i mamy to Serce ciągle przed oczyma w naszym ołtarzu głównym. Zapraszamy w piątek na Msze Święte o 7:00, 10:00 i 17:30. Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Odpust w Łazach Kostkowskich. W kalendarzu świeckim obchodzimy Dzień Ojca.
 9. Nazajutrz uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela.
 10. Od czterech lat przy naszym Opactwie i w wielu parafiach na Podkarpaciu zbieramy makulaturę na szlachetny cel. Po prawej stronie widzimy jeden z ołtarzy z naszej czwartkowej procesji: w dekoracji zaznaczono kontury Afryki, nazwy państw i zdjęcia ze zbudowanych w nich studni. Studni jest już dokładnie tyle, ile zdjęć oraz jedna wieża ciśnień. Zbiórka jest kontynuowana nieustannie.
 11. Bp Stanisław Jamrozek oraz Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce serdecznie zapraszają rodziny – w szczególności rodziny wielodzietne – do wzięcia udziału w Diecezjalnej Pielgrzymce Rodzin “PIĄTKA PLUS”, która odbędzie się w niedzielę za tydzień od godziny 11:00.
 12. Możliwość zapisów na lipcową pielgrzymkę pieszą do Częstochowy w dwie kolejne niedziele po Mszy o 16:00 w punkcie wyjścia pielgrzymki lub telefonicznie.

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

 1. Codziennie przed wieczorną Mszą Świętą Litania do Najświętszego Serca, a przed ranną Godzinki o Sercu Jezusa.
 2. 14 czerwca przypada 77. rocznica Pierwszego Transportu Więźniów Politycznych do Oświęcimia. W tym pierwszym transporcie znalazło się wielu Jarosławiaków. Niektórzy z nich otrzymali dosłownie pierwsze obozowe numery. W związku z tym we wtorek do naszego Opactwa przybywają motocykliści Rajdu Katyńskiego. Zapraszamy na 21:00 na wspólny Apel pod Krzyżem Golgoty Narodu Polskiego, w środę na 8:00 na Mszę Świętą do Kolegiaty, a o 11:00 na plac przydworcowy na odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Mile widziani wszyscy lokalni patrioci, pasjonaci historii, pasjonaci dwóch kółek, ludzie w każdym wieku.
 3. W czwartek Boże Ciało. Ks. Proboszcz zaprasza na uroczystą Mszę Świętą odpustową na placu przed Kolegiatą o godz. 10:00. Procesja przejdzie do Panny Marii. Gorąco zachęcamy do udziału w całej uroczystości w duchu wiary i miłości. Na cześć Pana Jezusa, który pójdzie wśród nas, jak chodził wśród mieszkańców Palestyny, starajmy się ozdobić okna mieszkań i sklepów, szczególnie przy trasie procesji.
 4. W naszym kościele w dzień Bożego Ciała Msze Święte o 7:30, 11:30 i 17:00 – o 10:00 liturgia recytowana bez kazania. O 16:30 Nabożeństwo czerwcowe i modlitwy o beatyfikację sł. B. Anny Jenke. Po Mszy Świętej o 17:00 procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału w procesji miejskiej.
 5. Prosimy o nie ustawianie samochodów na trasie procesji.
 6. Przez następne dni oktawa Bożego Ciała, codziennie procesje połączone z wieczornym nabożeństwem o 17:30. Dopiero potem Msza Święta.
 7. Zapraszamy dzieci pierwszokomunijne i rocznicowe, a także młodsze już od najbliższego czwartku, aby mogły brać udział w procesjach przez cały tydzień oktawy.
 8. W Uroczystość Bożego Ciała o 19:00 w Rzeszowie wielki Koncert Ewangelizacyjny „Jednego Serca Jednego Ducha”.
 9. W piątek po Bożym Ciele dzięki dyspensie udzielonej przez Arcybiskupa Metropolitę na terenie naszej archidiecezji nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 10. Pielgrzymka Piesza wyrusza do Częstochowy piątego lipca z kościoła Królowej Polski i wejdzie na Jasną Górę piętnastego. Mogą w niej uczestniczyć dorośli i młodzież powyżej 15. roku życia. Młodzież do lat osiemnastu przy zapisie przedkłada pisemne zezwolenie rodziców lub opiekunów. Są to piękne rekolekcje w drodze i prawdziwa szkoła osobowości. Pielgrzymka piesza zostawia niezatarty ślad, szczególnie w sercach młodych ludzi – zachęćmy ich do tej duchowej przygody.
 11. Możliwość zapisów w dwie kolejne niedziele po Mszy o 16:00 w punkcie wyjścia pielgrzymki lub telefonicznie [Gr. św. Brata Alberta (Jarosław) – ks. Mariusz Woźny – tel. 663 959554].
 12. Przed tygodniem rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące sposobu rozwiązania problemu parkowania na Rynku.
 13. Nasze duchowe i zewnętrzne przygotowanie do procesji Bożego Ciała zawierzmy możnemu Patronowi: Święty Michale, Archaniele…

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

 1. W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy się okres wielkanocny. Odpust zupełny zyskuje się za publiczne odśpiewanie hymnu „O Stworzycielu Duchu Przyjdź” oraz wypełnienie pozostałych warunków.
 2. W kościele, jak na „Zielone Święta” przystało gałęzie drzew, a na parapetach i w gazonach piękne kwiaty ufundowane, jak co roku, przez Państwa Marię i Mariusza Gmyrek, którzy prowadzą gospodarstwo ogrodnicze w Muninie. Wielkie Bóg zapłać.
 3. Pierwsza niedziela czerwca to w naszej Ojczyźnie także Dzień Dziękczynienia. Dziękujmy Panu Bogu za Jego niepojętą i nieskończoną miłość. W to dziękczynienie włączajmy sprawy osobiste, naszego otoczenia i całego narodu. A staropolskie przysłowie mówi „Kto raz dziękuje, ten podwójnie prosi”.
 4. Zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe: dziś o 16:30, w tygodniu o 17:30. Godzinę wcześniej możliwość cichej adoracji Pana Jezusa. Z kolei o 6:30 w dni powszednie w naszym kościele grupa pasjonatów ze Stowarzyszenia „Muzyka Dawna” będzie animować śpiew godzinek do Bożego Serca.
 5. Jutro obchodzimy drugi dzień Zielonych Świąt – święto Matki Kościoła. W naszej światyni Msze Święte o 7:00, 10:00 i po nabożeństwie o 17:30. Odpust w Jodłówce o 11:30.
 6. We wtorek wieczorem nabożeństwo wotywne do św. Michała Archanioła. Możliwość wcześniejszego składania próśb i podziękowań przy jego figurze lub przez internet
 7. Wspólnota bł. ks. Jerzego Popiełuszki zaprasza na Mszę Świętą w środę wieczorem o rychłą kanonizację swego Patrona z okazji siódmej rocznicy wyniesienia Go na ołtarze.
 8. W czwartek obchodzimy stosunkowo nowe liturgiczne święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy całego Kościoła za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Także sami kapłani spotkają się w tym dniu popołudniu w trzech miejscach naszej diecezji, aby wymadlać sobie te właśnie łaski. Modlitewną pamięcią obejmijmy również trzynastu neoprezbiterów naszej diecezji, którzy wczoraj otrzymali w Przemyślu święcenia kapłańskie, a przygotowywali się do nich w naszym Domu Rekolekcyjnym.
 9. W sobotę wieczorem u nas Msza Święta za Ojczyznę, także tę naszą lokalną, pod przewodnictwem i z kazaniem ks. prał. Mariana Rajchla. Najpierw o 17:00 Krucjata Różańcowa, a o 17:30 nabożeństwo do Serca Jezusowego.
 10.  10 czerwca odbędą się obchody Patrona Miasta bł. Michała Czartoryskiego, które w tym roku przypadają w 240. rocznicę przybycia dominikanów do Jarosławia. Uroczystości rozpoczną się o godz. 17.00 w Ratuszu odsłonięciem tablicy poświęconej wszystkim Honorowym Obywatelom Jarosławia. Następnie nastąpi przemarsz do Bazyliki oo. Dominikanów na Mszę św. oraz spotkanie z doktorem Witoldem Czartoryskim. Na scenie przed Bazyliką tytuł honorowego obywatela otrzyma dr hab. Jacek Ścibor. O godz. 20.30 wystąpi krakowski zespół NiemaGOtu z Kubą Blycharzem – twórcą Hymnu Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.
 11. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. W tym dniu Ojcowie Franciszkanie – Reformaci zapraszają na odpust.
 12. Zbliża się Uroczystość Bożego Ciała. Jak co roku o przygotowanie ołtarzy prosimy Siostry, Rodzinę radiową i wspólnoty modlitewne.
 13. W jarosławskich szkołach średnich powstają trzy zupełnie nowe kierunki kształcenia: 1. Technik gazownictwa w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu – patronat nad zawodem sprawować będzie strategiczna spółka Skarbu Państwa – ,,Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.”; 2. Technik budowy dróg w Zespole Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu; 3. Technik chłodnictwa i klimatyzacji w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Warto zainteresować absolwentów gimnazjów.
 14. I ostatnie ogłoszenie: W Szwajcarii zmarł Tomasz Wieczorkiewicz, syn generała – założyciela Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, inicjatora międzywojennego remontu naszego opactwa. Pan Tomasz przekazał działkę na kościół Bożego Miłosierdzia i wspierał jego budowę, założył fundusz, z którego na terenie naszego Opactwa korzystają osoby niepełnosprawne, wspierał również wiele innych inicjatyw w naszym mieście. Pogrzeb we środę w Genewie. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie. A Światłość wiekuista niechaj Mu świeci.

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

 1. Na majówki zapraszamy w dni powszednie o 17:30, a w niedziele godzinę wcześniej. W tym tygodniu dodatkowo przygotowujemy się wieczorami na przyjęcie Ducha Świętego Pocieszyciela.
 2. Dzisiaj święcenia diakonatu w Przeworsku i Warze. Czternastu alumnów przygotowywało się do nich przez tydzień w naszym Opactwie.
 3. Także dzisiaj ok. 13:00 z kościoła Chrystusa Króla wyrusza do Kolegiaty diecezjalny Marsz Dla Życia i Rodziny. Zapraszamy wszystkich, którym dobro rodziny i obrona podstawowych wartości związanych z życiem ludzkim leżą głęboko na sercu.
 4. Potem można wziąć udział na Rynku w bezpłatnych atrakcjach miejskiego Dnia Dziecka. Będą one dostępne bezpłatnie aż do wieczora.
 5. Jutro u nas całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu z Różańcem w ręku. O 17:30 Msza Święta za Ojczyznę i Różaniec Fatimski po parku, o 21:00 konferencja ascetyczna, po niej Godzina Święta, o 23:00 Eucharystia z homilią. Zakończenie o 5:00 rano.
 6. Podczas procesji różańcowej poświęcimy w okolicach pomnika sł. Bożej Anny Jenke pięć kaplic z tajemnicami chwalebnymi. Praktycznie ze starych pozostały tylko betonowe fundamenty i rzeźbione medaliony – resztę trzeba było wymienić. Daliśmy drewno modrzewiowe i nakrycia z dachówki, tak więc powinny przetrwać dłużej niż poprzednie. Ofiarodawcami renowacji tych pięciu kaplic są uczestnicy nocnych adoracji oraz wierni z kościółka Ducha Świętego. Brak jeszcze okuć blacharskich, ale już dziś można oglądnąć efekty żmudnej pracy restauratorów.
 7. Tylko na trzech kaplicach znaleźliśmy nazwiska ich dotychczasowych fundatorów. Pragniemy jednak wszystkie przenieść na nowe, dlatego prosimy o osobisty kontakt.
 8. W środę zakończenie nabożeństw majowych. Zapraszamy, aby podziękować za ten piękny miesiąc. Pierwsze nabożeństwo czerwcowe nazajutrz o tej samej porze.
 9. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.
 10. W czwartek Komunia Święta pod postacią chleba i wina oraz spotkanie Arcybractwa Serca Jezusowego.
 11. W piątek Msze Święte o 7:00, o 10:00, o 17:30 i o 22:00. Po wieczornej Eucharystii adoracja prowadzona przez wspólnotę Honorowej Staży Serca Pana Jezusa. Od 19:30 nabożeństwo o uzdrowienie. O 20:30 konferencja z życia duchowego, zakończenie przed północą.
 12. Także w piątek o 17:00 w naszym Domu rozpoczną się rekolekcje dla czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa z całej archidiecezji. Zapraszamy także wszystkich chętnych.
 13. W sobotę święcenia kapłańskie w archikatedrze. Diakoni, którzy je przyjmą, rozpoczną dzisiaj wieczorem u nas swoje rekolekcyjne przygotowanie do tego szczególnego wydarzenia. Liczą na naszą modlitewną opiekę. Takie wydarzenie, jak zapewne słyszeliśmy, przeżył wczoraj syn Pani Premier Beaty Szydło.
 14. Także w sobotę popołudniu na Rynku finał dobroczynnej kampanii Jarosławskich Kilometrów Dobra. Organizatorzy zapraszają całe rodziny do wspólnego świętowania.
 15. U nas w sobotę wieczorem – w Wigilię Zesłania Ducha Świętego czuwanie modlitewne prowadzone przez Szkołę Nowej Ewangelizacji i Wspólnotę Matki Miłosierdzia. Początek Nieszporami i konferencją o 19:00. Następnie Modlitwa o wylanie darów Ducha Świętego, zakończenie Eucharystią ok. 22:00.
 16. Za tydzień – uroczystością Zesłania Ducha Świętego – zakończymy okres Komunii świętej wielkanocnej. Codziennie przed i podczas Mszy można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, aby móc zadośćuczynić temu przykazaniu kościelnemu. Ponadto codziennie spowiedź od 9:00 do 11:00 i dodatkowa Msza Święta o 10:00.
 17. Dzisiaj przy wyjściu z kościoła pomagamy finansowo naszemu Radiu Ave Maria. Bóg zapłać za składane ofiary.
 18. To już ostatnie dni, kiedy można u nas oglądać wystawę znaczków i kart pocztowych o św. Janie Pawle II. Nieco dłużej w tym samym korytarzu pozostanie wystawa malarstwa olejnego Wacława Kochanowicza.
 19. Bardzo prosimy o korzystanie z parkingu i o niezastawianie alejek dojazdowych do kościoła, a jednocześnie na zaplecze domu rekolekcyjnego. Osoby mniej sprawne podwieźmy w pobliże świątyni i odjedźmy na parking. Wyjątkowo trzy miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych kierowców zapewniamy koło pomnika bł. ks. Jerzego.

6 niedziela wielkanocna

 1. Dzisiaj o 20:00 w naszym Domu Rekolekcyjnym alumni piątego roku przemyskiego seminarium duchownego rozpoczną tygodniowe rekolekcje przed święceniami diakonatu. Zaraz po nich rok starsi – przed święceniami kapłańskimi. Rekolekcje odprawiają w pełnym milczeniu – nie nawiązujmy zatem z nimi niepotrzebnych rozmów. Ogarnijmy ich już od teraz modlitewną opieką.
 2. Jutro we wspomnienie św. Rity. – patronki spraw trudnych i po ludzku beznadziejnych – Ojcowie Franciszkanie Reformaci zapraszają na godz. 17:30 na nabożeństwo ku jej czci i za jej wstawiennictwem. Nabożeństwa takie będą kontynuowane 22 dnia każdego miesiąca.
 3. Zgodnie z prośbą Papieża, dzień 24 maja – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych – jest co roku okazją dla katolików całego świata, by zjednoczyć się w modlitwie z Kościołem cierpiącym i mężnym, który jest w Chinach. Modlitwa jest bowiem pierwszą pomocą, którą Kościół powszechny może ofiarować braciom w tym wielkim, pięknym i skomplikowanym kraju.
 4. Wieczorem we środę Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT.
 5. W piątek wypada Dzień Matki. O 17:30 podczas majówki polecimy się Matce nas wszystkich. Pamiętajmy o Matkach żyjących i zmarłych wyrażając im naszą wielką wdzięczność.
 6. W ten sam dzień początek nowenny przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.
 7. W sobotę w Heluszu od 9:00 piknik parafii Chrystusa Króla „Z bliźnim na majówkę”. Wiele atrakcji duchowych, artystycznych i kulinarnych. Wstęp wolny. Szczegóły w internecie.
 8. W przyszłą niedzielę uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Przed tą uroczystością – jutro, pojutrze i popojutrze – obchodzone są w kościele dni modlitw o urodzaje i Boże błogosławieństwo (tzw. Dni krzyżowe).
 9. Także za tydzień Marsz dla Życia i Rodziny na trasie od kościoła Chrystusa Króla do Jarosławskiej Kolegiaty. Rozpocznie się niedzielną Mszą Świętą o godz. 12.15, a zakończy aktem zawierzenia u Jarosławskiej Królowej Rodzin. Organizatorzy zapraszają na „Marsz dla życia i rodziny” przedstawicieli wszystkich grup parafialnych oraz osoby indywidualne z całymi rodzinami, którym dobro rodziny i obrona podstawowych wartości związanych z życiem ludzkim leżą głęboko na sercu. Takie wspólne świadectwo przedstawicieli całej archidiecezji aktualnie jest bardzo potrzebne naszej Ojczyźnie. Weźmy z kościoła ulotki i zaprośmy innych.

5 niedziela wielkanocna

 1. Maj jest miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. „Majówki” – nabożeństwa odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Sercem tego nabożeństwa jest Litania Loretańska, którą warto odmawiać w maju, nawet gdy nie możemy brać udziału w jej śpiewie. Do naszego kościoła zapraszamy w dni powszednie o 17:30. W niedziele godzinę wcześniej.
 2. Jutro to nabożeństwo połączymy z modlitwami o beatyfikację służebnicy Bożej Anny Jenke.
 3. Pojutrze święto Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika, patrona Polski.
 4. Od piątku na ekranie naszego kina Ikar będzie wyświetlany film pt. „Teraz i w godzinę śmierci” ukazujący w kontekście Fatimy moc modlitwy różańcowej, zachęcamy do obejrzenia.
 5. Z inicjatywy członków kilku Stowarzyszeń diecezjalnych za dwa tygodnie w samo południe jest organizowany w Jarosławiu duży, diecezjalny Marsz Dla Życia i Rodziny. Zarezerwujmy sobie na to czas. Szczegóły za tydzień.
 6. W ostatnich tygodniach przy ołtarzu pojawiło się kilku nowych ministrantów. Może ktoś chciałby dołączyć do tej grupy?

Niedziela Dobrego Pasterza

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Każdego dnia wspierać będziemy modlitwą powołanych do szczególnej służby Bożej i modlić się o dar nowych, świętych powołań. Szczególnie dramatyczna sytuacja dotknęła zakonów żeńskich. Nowicjaty świecą pustkami, a potrzeby różnorakiej posługi sióstr raczej rosną niż maleją. Modląc się w tym tygodniu miejmy zatem na myśli przede wszystkim nasze dzieci, wnuków i krewnych oraz nasze siostry benedyktynki.
 2. Na majówki zapraszamy w dni powszednie o 17:30, a w niedziele godzinę wcześniej.
 3. Jutro uroczystość św. Stanisława biskupa i męczennika Patrona Polski. W naszym kościele święto patrona świątyni od 1622 roku. Zapraszamy na wieczorne nabożeństwo i Mszę Świętą o 17.30. Dzień odpustu w Wólce Pełkińskiej oraz imienin szczególnych przyjaciół naszego Opactwa ks. bpa Stanisława Jamrozka oraz ks. infułata Stanisława Maca. Wszystkich solenizantów i solenizantki otaczamy naszą modlitwą.
 4. W środę czyli 10 maja Msza Święta za Ojczyznę, także tę naszą lokalną, pod przewodnictwem i z kazaniem ks. prał. Mariana Rajchla. Najpierw o 17:00 Krucjata Różańcowa, a o 17:30 nabożeństwo majowe i nowenna.
 5. W sobotę przypada setna rocznica pierwszego objawienia fatimskiego. Przed południem od 10:00 pielgrzymka diabetyków do Kolegiaty. U Panny Marii jubileuszowy różaniec fatimski o godz. 17:00.
 6. W ostatni weekend maja odbędą się w Krośnie u Sióstr Klawerianek rekolekcje dla kobiet, które chcą odkryć w sobie na nowo kobiece piękno, wyjątkowość i szczególne powołanie. Prowadzi kapłan i kobieta – psycholog.
 7. Dziękujemy wszystkim, którzy na Opactwo przekazali 1 % swojego podatku oraz tym, którzy zachęcili do tego innych. Na owoce tej decyzji przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale u Pana Boga ten dar już jest dokonany.

Niedziela Biblijna

 1. Rozpoczynamy dzisiaj Ogólnopolski Tydzień Biblijny, w którym będziemy zachęcać do regularnego czytania i rozważania Pisma świętego.
 2. Dzisiaj dzień imienin ks. bpa Mariana Rojka. Modlimy się w intencji tego szczególnego przyjaciela naszego Opactwa i jego odpowiedzialnej posługi w diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
 3. Także dzisiaj przed kościołami prowadzona jest zbiórka pod hasłem „Jarosławskie Pola Nadziei” z przeznaczeniem na rozbudowę Hospicjum nad Sanem. W podzięce za złożoną ofiarę wolontariusze rozdają żonkile.
 4. Jutro o 17:30 rozpoczęcie nabożeństw majowych. Będą one sprawowane codziennie o tej godzinie, a w niedziele i święta godzinę wcześniej.
 5. Także jutro od 18:00 w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce będą obecne Telewizja Trwam i Radio Maryja. Zapraszamy na transmisje. Z kolei w niedzielę za tydzień o 11:00 także w Jodłówce rozpoczęcie sezonu motocyklowego.
 6. We wtorek Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Zachęcamy do umieszczenia flag narodowych na naszych domach.
 7. W tym dniu z racji pierwszego wtorku miesiąca majówka będzie połączona z nabożeństwem wotywnym do św. Michała Archanioła. Możliwość wcześniejszego składania próśb i podziękowań przy jego figurze lub przez internet.
 8. Wieczorem o 20:30 przed budynkiem Zespołu Szkół Budowlanych widowisko plenerowe „Gdy nas zabraknie, to kamienie za nas będą mówić” o pierwszych dniach maja 1940 roku, kiedy to gestapo wywiozło do Oświęcimia uczniów tej szkoły.
 9. W środę Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski głównej Patronki naszej Ojczyzny i naszej Archidiecezji. Jest to także dzień modlitwy w intencji Polonii. Msze Święte w naszym kościele w porządku niedzielnym. Nowenna do Matki Bożej połączona z majówką o 16:30.
 10. Jarosławskie obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się w kościele Królowej Polski Mszą Świętą odpustową o godz. 11:00.
 11. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Spowiedź święta codziennie przed Eucharystią oraz dodatkowo od 9:00 do 11:00.
 12. W pierwszy czwartek Komunia Święta pod dwiema postaciami, wieczorem spotkanie Straży Honorowej.
 13. W pierwszy piątek od 19:30 nabożeństwo o uwolnienie i uzdrowienie wewnętrzne.
 14. W sobotę w Bazylice w Przeworsku od 10:00 ciekawe sympozjum biblijne.
 15. Przyszła niedziela jest niedzielą adoracyjną.
 16. W ubiegłym tygodniu Klasztor Sióstr Benedyktynek został ogłoszony przeoratem konwentualnym czyli niezależnym od Opactwa w Przemyślu, a siostra Augustyna Kozłowska otrzymała od delegata papieskiego nominację przeoryszy na najbliższe dwa lata. Wspierajmy ją swoją modlitwą.

Niedziela Miłosierdzia

 1. Rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia Chrześcijańskiego. Zapraszamy do jego aktywnego przeżywania wraz z Apostołami Miłosierdzia św. Janem Pawłem II i św. Faustyną. Codziennie wieczorem Msza Święta z modlitwami w intencji wszystkich osób i dzieł związanych z przemyską Caritas. Oczekujemy też na oddolne inicjatywy.
 2. Przypominamy o możliwości codziennego zyskiwania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami za pobożne odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu, publicznie wystawionego lub przechowywanego w tabernakulum na terenie Polski. Chorzy mogą zyskać odpust poza kościołem. U nas Koronka w każdy poniedziałek oraz przez cały listopad i w ciągu białego tygodnia.
 3. Dzisiaj o 16:00 po raz ostatni codzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim, od jutra wracamy do ołtarza głównego – codziennie od 16:30.
 4. Także dzisiaj, zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia: składka do puszek na pomoc dla Syrii.
 5. Jutro – przeniesiona z uwagi na Niedzielę Miłosierdzia – uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, Patrona Polski
 6. Wieczorem w środę spotkanie duszpasterstwa ludzi przedsiębiorczych Talent.
 7. W najbliższy piątek o godz. 9:00 u nas Msza Święta na rozpoczęcie XVI Zlotu Gwiaździstego Śladami Przeszłości – tym razem na temat:  „Tajne nauczanie w okresie II wojny światowej”. Na zakończenie tradycyjna grochówka. Zapraszamy.
 8. W sobotę wieczorem początek całonocnej adoracji. O 17:30 Msza Święta za Ojczyznę do dyspozycji Maryi, potem Krucjata Różańcowa w tej samej intencji i modlitwy Wspólnoty bł. Ks. Jerzego. O 21:00 Apel Jasnogórski, konferencja z życia duchowego i Godzina Święta. O 23:00 Msza Święta z homilią. Zakończenie o 5:00 nad ranem.
 9. Za tydzień IX Niedziela Biblijna rozpoczynająca Tydzień Biblijny.
 10. Tylko do końca kwietnia można jeszcze przekazywać 1 procent od swego podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego w tym także naszego Ośrodka.

Poniedziałek wielkanocny

 1. Dzisiaj Msze Święte według niedzielnego porządku – nowenna o 16:45.
 2. Rozpoczynamy tzw. Biały Tydzień – oktawę Wielkanocy, która jest przedłużeniem świętowania pamiątki Zmartwychwstania Pana Jezusa, dlatego w najbliższy piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 3. Codziennie przed wieczorną Mszą Świętą nowenna do Bożego Miłosierdzia. W najbliższą środę o 17:30 także nowenna do Matki Bożej Miłosierdzia. W czasie oktawy codzienne adoracyjne spotkania ze Zmartwychwstałym przy opustoszałym grobie.
 4. Za tydzień Niedziela Miłosierdzia Bożego, początek Tygodnia Miłosierdzia. Ogólnopolska zbiórka do puszek na rzecz ofiar wojny w Syrii. Wielkie uroczystości w Łagiewnikach i odpust na Kolonii Oficerskiej.
 5. Także za tydzień o 11:00 w kościele Królowej Polski Msza Święta ze specjalnym błogosławieństwem dla rowerzystów na rozpoczęcie sezonu. Stamtąd wspólny przejazd na piknik rowerowy.
 6. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w ostatnim czasie w przygotowanie Liturgii oraz Ciemnicy i Grobu Pańskiego.
 7. Osobom związanym ze Stowarzyszeniem „Muzyka Dawna” dziękujemy po raz kolejny za niezwykłe śpiewy wielkiego tygodnia.
 8. Grupie wiernych wolontariuszy za piątą już Podkarpacką Ekstremalną Drogę Krzyżową. Jutro wieczorem Msza Święta w Waszej intencji.
 9. Niech dobry Bóg wynagrodzi wszystkim, którzy złożyli ofiary pieniężne na kwiaty i dekoracje. Wszystko to pomagało nam przeżywać z Jezusem najważniejsze dni Jego ziemskiego życia.
 10. Dziękujemy wszystkim gorąco za wsparcie przez te dni poprzez ofiary składane na tacę odnowienia naszego nagłośnienia w tym pętli indukcyjnej dla słabo słyszących.
 11. Dziękujemy wszystkim, którzy już przekazali na rzecz naszego Ośrodka 1 % swojego podatku, prosimy o przekazanie naszej prośby innym osobom.
 12. Bóg zapłać wszystkim za wszystko, a w tym wszystkim: niech będzie Bóg uwielbiony.
 13. Zapraszamy do zwiedzania w Opactwie wcześniejszych i zupełnie nowych wystaw, a wśród nich wystawy świec z różnych krajów oraz walorów filatelistycznych o św. Janie Pawle II ofiarowanych do Sali Papieskiej.
 14. W ramach świątecznego wypoczynku pamiętajmy także o chwili modlitwy przy grobach naszych najbliższych, którzy przez chrzest zostali włączeni w Chrystusa i teraz oczekują na pełny udział w Jego zmartwychwstaniu.

Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej

 1. Dzisiaj rozpoczynamy wielki tydzień, dla chrześcijan najważniejszy tydzień całego roku.
 2. Dziękujemy Przedszkolu „Akademia uśmiechu” z osiedla Piłsudskiego oraz pani Gąsior z Malenisk za przepiękne i niezwykłe palmy – przygotowane na tę jedną niedzielę roku.
 3. Przed kościołem Mini-kiermasz charytatywny z palmami i stroikami wielkanocnymi. Składamy dobrowolne ofiary na bardzo kosztowne leczenie Dariusza z Szówska chorego na ataksję móżdżkową.
 4. We wtorek spowiedź parafialna w Kolegiacie i równolegle w kościele Bożego Miłosierdzia. We środę u Ojców Reformatów i równolegle w kościele Królowej Polski. My spowiadamy tak, jak zawsze czyli od 9:00 do 11:00 oraz przed rozpoczęciem każdej Mszy Świętej.
 5. Zapraszamy dziś na ostatnie Gorzkie Żale o godz. 16:00.
 6. Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w rekolekcjach w swoich parafiach trzy medytacyjne wieczory w naszym Opactwie. Pierwszy z tych wieczorów będzie jutro poświecony sprawom społecznym. O 17:00 Krucjata Różańcowa, a po niej Msza Święta za Ojczyznę i występ szkoły sióstr niepokalanek.
 7. Cały Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media.
 8. Koniec Wielkiego Postu to sposobna okazja, aby zadbać o krzyże – symbol naszej wiary i nadziei. Kiedy będziemy świętować triumf Krzyża, niech te, obok których przechodzimy, na które spoglądamy, będą zadbane, odnowione, a ich otoczenie wysprzątane.
 9. Trzy dni paschalne rozpoczynają się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Nie są to dni przygotowania, ale już sam obchód Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa Pana.
 10. W Wielki Czwartek przeżywać będziemy pamiątkę Ustanowienia Najświętszego Sakramentu i Sakramentu Kapłaństwa.
 11. Rano w Wielki Czwartek o 10:00 w Katedrze w Przemyślu Msza Święta Krzyżma, która jest szczególnym znakiem jedności kapłanów. Przewodniczy jej Arcybiskup Metropolita, koncelebrują Księża Biskupi i księża z całej archidiecezji.
 12. O godz. 18:00 w naszym kościele Msza Święta Wieczerzy Pańskiej z komunią świętą pod dwiema postaciami. Kapłani w czasie tej Mszy odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie. Po Mszy przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy i adoracja do 22:00 prowadzona najpierw przez Straż Honorową, a następnie przez Wspólnotę Matki Miłosierdzia.
 13. Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się Mszy Świętej. Obowiązuje post ścisły i nie ma od niego dyspensy. W tym dniu wstrzymanie się od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia, natomiast post ścisły obowiązuje wiernych, którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli 60. Rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie są związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentycznego ducha pokuty.
 14. Zachęca się do zachowania postu od pokarmów mięsnych także w Wielką Sobotę, aby dzięki temu z podniosłym i otwartym sercem przystąpić do radości Zmartwychwstania.
 15. W wielki piątek o godz. 17:30 droga krzyżowa. Jeżeli będzie dobra pogoda, gromadzimy się obok bramy wjazdowej, aby przejść nią wzdłuż obwarowań. W przeciwnym razie pomodlimy się w świątyni. Później Liturgia Męki Pańskiej i przeniesienie Pana Jezusa do Grobu. Adoracja do 22:00 podobnie jak we czwartek.
 16. W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed Uroczystością Bożego Miłosierdzia.
 17. W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów w naszym kościele o godz. 10:00, 12:00 i 14:00.
 18. Obrzędy wielkosobotnie rozpoczniemy o godz. 19:00. Proszę przynieść świece. W ten wieczór pomodlimy się także o beatyfikację sł. B. Anny Jenke.
 19. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego rezurekcja o 6:00 rano. Kolejne Msze Święte o 10:00, o 11:30 i o 17:00.
 20. Mamy nadzieję że zauważyliście dzisiaj zmiany na lepsze w nagłośnieniu naszego kościoła. Od dłuższego czasu osoby słabo słyszące prosiły nas o rozwiązanie problemu nierównomiernego nagłośnienia naszej świątyni. Także nasze studio radiowe narzekało ciągle na niestabilny i nieprzewidywalny sygnał. Wreszcie po kilkunastu latach służby swojego żywota dopełniły kolejno dwa mikrofony. Wszystko to złożyło się na decyzję o wymianie głównych elementów naszego nagłośnienia. Przy tej okazji poszliśmy krok dalej i dodatkowo w bocznej kaplicy po lewej stronie zamontowano tak zwaną pętlę indukcyjną, która umożliwia osobom z aparatami słuchowymi odbiór dźwięku bezpośrednio ze wzmacniacza. Za nami etap pierwszy tych prac, dokończenie po świętach. Sam sprzęt elektroniczny będzie kosztował ok. 20 tysięcy złotych, do tego dojdzie robocizna. Na tej modernizacji chyba jednak dosłownie każdy skorzysta. Na ten zatem cel przeznaczymy ofiary składane na tacę przez cały okres świąteczny. Wszystkim darczyńcom „Bóg zapłać”.
 21. W tych świętych dniach niech nas chroni możny Patron: Święty Michale, Archaniele…

 5 niedziela wielkiego postu

 1. Do świąt wielkanocnych pozostały już tylko dwa tygodnie – dobrze i owocnie wykorzystajmy te dni. Przede wszystkim pozwólmy, aby Pan Jezus dokonywał w nas i dla nas wielkich rzeczy.
 2. Rozpoczynamy drugą, bardziej kontemplacyjną część wielkiego postu – zgodnie z polską tradycją zasłaniamy wizerunki ukrzyżowanego Jezusa. Pozostają one zasłonięte aż do liturgii Wielkiego Piątku.
 3. Wraz ze Środą Popielcową rozpoczął się czas tzw. Komunii świętej wielkanocnej. Do tego minimum zobowiązuje – nawet niezbyt gorliwych chrześcijan – jedno z przykazań kościelnych. Zachęcamy, aby nie odkładać na ostatni moment wielkopostnego nawrócenia. Spowiedź święta u nas przez cały rok przed każdą Mszą Świętą i dodatkowo od 9:00 do 11:00.
 4. Gorzkie Żale dziś o 16:00, Droga Krzyżowa w piątek o 17:30.
 5. Także dzisiaj o godzinie 21:37 przypada dwunasta rocznica śmierci św. Jana Pawła II. O 19:30 Różańcowy Marsz Światła od Starostwa do Ratusza. U nas po każdej Mszy Świętej i po Gorzkich Żalach możliwość ucałowania relikwii krwi św. Jana Pawła II.
 6. W tym tygodniu pierwszy czwartek i piątek miesiąca.
 7. W czwartek wieczorem w Kolegiacie rozpoczynają się rekolekcje wielkopostne prowadzone przez ks. bpa Antoniego Długosza. W związku z tym spotkanie dla Straży Honorowej we środę po Mszy nowennowej.
 8. W pierwszy piątek, jak co miesiąc, modlitwy o uzdrowienie i uwolnienie wewnętrzne: Po wieczornej Mszy wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja prowadzona przez członków Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Już o 19:30 przejmują prowadzenie osoby doświadczone w modlitwach o uzdrowienie, o 20:30 Konferencja ks. Prałata, a o 22:00 Msza Święta na zakończenie.
 9. Także w piątek u nas od 10:00 Wielkopostny Dzień Skupienia dla Akademików Trzeciego Wieku, natomiast u Chrystusa Króla uroczystości Katyńsko-Smoleńskie pod przewodnictwem abpa Adama Szala. Z kolei w Ustrzykach Dolnych wieczorem rozpocznie się tegoroczne Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej.
 10. Za tydzień Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. W liturgii tego dnia wspominamy uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Zapraszamy na uroczyste poświęcenie palm podczas każdej Mszy Świętej.
 11. Kawiarenka Benedyktyńska, chcąc umożliwić zamawianie ciast wielkanocnych, udostępnia od dzisiaj odrębny numer telefonu: 504 143 620.
 12. Dziękujemy wszystkim, którzy już przekazali na rzecz naszego Ośrodka 1 % swojego podatku, prosimy o przekazanie naszej prośby innym osobom. Jeszcze przez miesiąc pomagamy rozliczać PITy.
 13. Niech Święty Michał Archanioł broni nas od złego w te dni poprzedzające Wielkanoc.

W dniu 7 kwietnia zapraszamy na
WIELKOPOSTNY DZIEŃ SKUPIENIA

w Jarosławskim Opactwie.

Motto Dnia: „Wstańcie, chodźmy”.

 • 10:00 konferencja tematyczna
 • 11:00 możliwość spowiedzi, przerwa na kawę, herbatę
 • 12:00 „Muzyka, modlitwa, cisza” – koncert w wykonaniu nauczycieli i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Jarosławiu
 • 13:00 Msza św. z homilią

 Słowo głosi ks. Marek Pieńkowski

Dyrektor Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu .

Zaproszenie kierujemy nie tylko do słuchaczy Akademii III Wieku,
ale do wszystkich chętnych

 

4 niedziela wielkiego postu

 1. Przeżywamy Wielki Post. Niech będzie on dla nas, ludzi wierzących, okazją do przemiany i nawrócenia.
 2. Wczoraj zakończyliśmy piątą edycję Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Z naszego Opactwa o 21:00 wyruszyło 560 osób, w tym do Hermanowej 20, do Leżajska 30, do Kalwarii Pacławskiej 50, Przemyśla 130 i do Przeworska 330. Do celu jak zwykle dotarło ok. 90 %. Dla jednych droga trwała 10 godzin dla innych 20. Nocą, w zimnie i błocie, ale blisko siebie i Jezusa. Dziękujemy Panu Bogu za to piękne i niecodzienne doświadczenie. Dziękujemy wielu osobom zaangażowanym w to dzieło ‑ niektórzy od kilku lat.
 3. Dzisiaj czwarta Niedziela Wielkiego Postu, zwana „L[a]etare” (Radujcie się). Kościół cieszy się z obfitości dóbr nadprzyrodzonych i łask płynących z Chrztu i Eucharystii. W tradycji rzymskiej jest to „Niedziela róż”, ponieważ w tym dniu obdarowywano się pierwszymi kwiatami, a Papież złotą różę ofiarowywał osobie zasłużonej dla Kościoła.
 4. O 16:00 zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. W piątek na 17:30 na Drogę Krzyżową.
 5. W tym tygodniu pierwsza sobota kwietnia.
 6. Dzisiaj po Mszy Świętej zbiórka na nasze radio „Ave Maria”,
 7. Także dzisiaj o 19:00 w Kolegiacie spotkanie o czasach powojennych z publicystą historycznym Leszkiem Żebrowskim.
 8. Z inicjatywy naszych władz 2 kwietnia od godz. 19:30 odbędzie się Marsz Światła z relikwiami św. Jana Pawła II. Początek przy Starostwie, zakończenie przy Ratuszu. Organizatorzy proszą o zabrane ze sobą zniczy.
 9. Wczoraj z racji Zwiastowania Pańskiego obchodziliśmy Dzień Świętości Życia – wiele osób tej okazji podejmuje Duchową Adopcję, prosząc przez 9 miesięcy Pana Jezusa o ocalenie zagrożonego dziecka. Modlitwa może być dowolna m.in. ta, którą teraz odmówimy (WSTAŃMY):
  „Panie Jezu, za wstawiennictwem Twojej Matki Maryi, która urodziła Cię z miłością oraz św. Józefa, Człowieka Zawierzenia, który opiekował się Tobą po urodzeniu – proszę Cię w intencji tego nienarodzonego dziecka, które duchowo adoptowałem, a które znajduje się w niebezpieczeństwie zagłady. Proszę, daj rodzicom tego dziecka miłość i odwagę, aby pozostawili je przy życiu, które Ty sam mu przeznaczyłeś. Amen”

3 niedziela wielkiego postu

 1. Przez modlitwę, pokutne uczynki i czynną miłość bliźniego przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych.
 2. Gorzkie Żale dziś o 16:00, Droga Krzyżowa w piątek o 17:30.
 3. Dopiero jutro w liturgii przeżyjemy uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP. Już dzisiaj jednak Panu Bogu gorąco polecamy wszystkich mężów i ojców, a także solenizantów m.in. papieża seniora Benedykta oraz naszego arcybiskupa seniora. Prośmy Pana Boga o potrzebne łaski dla nich w wypełnieniu Bożego powołania do końca.
 4. Wieczorem we środę spotkanie duszpasterstwa przedsiębiorców i pracodawców. Początek modlitewny w kościele o 17:30, a godzinę później część integracyjno-formacyjna w Kawiarence Benedyktyńskiej.
 5. W piątek w godzinie Apelu Jasnogórskiego sześcioma trasami wyrusza z naszej świątyni Ekstremalna Droga Krzyżowa. O 20:00 Msza Święta na pożegnanie pielgrzymów, w której mogą wziąć udział wszyscy chętni, aby choć na tę chwilę dotknąć, doświadczyć niepowtarzalnej atmosfery tego wydarzenia.
 6. Osoby chore, starsze i bez wymaganej zaprawy zapraszamy też do „duchowego ekstremalnego pielgrzymowania”, które będzie polegać na modlitewnym przeżyciu rozważań przygotowanych na Ekstremalną Drogę Krzyżową w wybranej nocnej (!) godzinie, zgodnie z pragnieniem Jezusa „..jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną? Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie… ” (Mt 26, 40n). Nasze studio radiowe będzie nadawać przez całą noc, aby towarzyszyć duchowym i fizycznym pielgrzymom.
 7. Od kilku lat obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Życia i Dzień Świętości Życia, przypadające kolejno w najbliższy piątek i w sobotę – czyli we wigilię i w samą Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest naszą radością rosnąca z roku na rok liczba wiernych, którzy uczestniczą w uroczystych Mszach Świętych, nabożeństwach, a także organizowanych z tej okazji sympozjach, konferencjach i wystawach. Cieszy szczególnie liczny udział młodzieży.
 8. Podejmujmy Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Polega ona na pamięci w modlitwie o zagrożonym aborcją dziecku przez 9 miesięcy w intencji o uratowanie życia dziecka i jego prawe życie po urodzeniu.
 9. Za tydzień śpimy godzinę krócej. Nie rozmińmy się z godzinami Mszy Świętych.
 10. W środę o 11:00 i o 18:00 Akademickie Centrum Kultury Studenckiej przy ul. Czarneckiego 16 zaprasza na spotkanie z p. Lechem Dokowiczem o niezwykłym działaniu Pana Boga we współczesnym świecie. Szczegóły na plakatach.
 11. W sobotę w naszym mieście Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. O 15:00 spotkanie przy pomniku na ul. Opolskiej, a od 16:00 w Bibliotece Miejskiej promocja ciekawych książek, występ węgierskich Romów i film. Wstęp wolny.
 12. Została zmieniona trasa wielkopiątkowej drogi krzyżowej w Bieszczadach. W tym roku wyjdzie ona z Wetliny na Smerek.
 13. Przy składaniu deklaracji 1 procenta nie zapomnijmy o Opactwie.

2 niedziela wielkiego postu

 1. Przez modlitwę, pokutne uczynki i czynną miłość bliźniego przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych.
 2. Zapraszamy dzisiaj o 16:00, a w piątek na Drogę Krzyżową o 17:30.
 3. W środę wieczorem przy okazji nowenny maryjnej pomodlimy się o beatyfikację sł. B. Anny Jenke.
 4. Siostry Benedyktynki zapraszają na wielkopostne weekendy: w tym tygodniu do Jarosławia wokół modlitwy uwolnienia, a za tydzień do Przemyśla wokół łaski pokuty. Szczegóły na furcie klasztornej.
 5. Ojcowie dominikanie zapraszają osoby przygotowujące się do małżeństwa na ostatnie przed wakacjami katechezy przedślubne. Spotkania rozpoczną się końcem marca.
 6. W dniach 7 – 9 kwietnia w Ustrzykach Dolnych odbędzie się Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej. Zapisy przyjmują poszczególne kancelarie parafialne.
 7. Jarosławskie Stowarzyszenie. Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek zaprasza do udziału w Drodze Krzyżowej na Tarnicę, która organizowana jest w Wielki Piątek b.r. Zapisy telefoniczne.
 8. Dzisiaj o 19:00 w MOK w Jarosławiu odbędzie się spektakl Teatru Muzy w z Krakowa pod tytułem „Krzysztof Klenczon poemat rockowy”.  Natomiast we wtorek i środę o godz. 16.00 kino Ikar zaprezentuje film „Zerwany Kłos” o błogosławionej Karolinie Kózkównie.

1 niedziela wielkiego postu

 1. Przez modlitwę, pokutne uczynki i czynną miłość bliźniego przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. Okres Wielkiego Postu ma najpierw charakter chrzcielny, dlatego w tym czasie modlimy się za osoby dorosłe, które na całym świecie przygotowują się do tego sakramentu, sami zaś dziękujemy za otrzymaną wiarę u zarania naszego życia na chrzcie świętym.
 2. O 16:00 zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. W piątek na 17:30 na Drogę Krzyżową.
 3. Straż Serca Jezusowego ufundowała w znacznej części specjalną szatę liturgiczną do odprawiania Gorzkich Żali i Dróg Krzyżowych. Resztę dozbieramy dzisiaj podczas tego nabożeństwa, a pozostałe składki przeznaczymy na kwiaty oraz urządzenie Grobu Pańskiego.
 4. W Wielkim Poście starajmy się też więcej czasu poświęcić na czytanie Pisma Świetego, prasy katolickiej, czy słuchanie lub oglądanie religijnych audycji.
 5. W środę tzw. międzynarodowy dzień kobiet. Dobra okazja, aby podziękować naszym Paniom za wszystko, docenić ich codzienny trud oraz niepowtarzalne zalety. Te intencje włączymy do nowenny maryjnej.
 6. W piątek mija kolejny miesiąc od katastrofy smoleńskiej. Wieczorem o godz. 17:00 różaniec w ramach Krucjaty za Ojczyznę, o 17:30 Droga Krzyżowa i Msza Święta w tych samych intencjach.
 7. W przyszłą niedzielę Wielkiego Postu będziemy obchodzić Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami.
 8. Na ten sam dzień ośmioklasowa szkoła podstawowa reorganizująca się w miejsce Gimnazjum nr 2 zaprasza na Dzień Otwarty Szkoły.
 9. Rozpoczęły się zapisy na organizowaną z naszego Opactwa V Ekstremalną Drogę Krzyżową. Tym razem w piątek 24 marca wieczorem wyruszymy w kilku kierunkach: tradycyjnie do Archikatedry w Przemyślu oraz do Sanktuarium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej, ale także do Grobu Pańskiego w Przeworsku i do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku. Po szczegóły zajrzyjmy na stronę internetową opactwo.pl.
 10. Wszystkich, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym zachęcamy do przekazania 1 % swego podatku na rzecz Opactwa – służymy też pomocą w wypełnianiu PIT-ów.
 11. Decyzją Metropolity Przemyskiego, ks. abpa Adama Szala w kolejnych parafiach naszej Archidiecezji trwają całodzienne adoracje Najświętszego Sakramentu. Dla naszego Opactwa wyznaczono najbliższy piątek, 10 marca. Rozpoczniemy po Mszy Świętej o 10:00, zakończymy Mszą Świętą wieczorną. Cały czas będzie dyżur w konfesjonale. Można zgłaszać chętne grupy do adoracji głośnej lub przychodzić na modlitwę indywidualną o każdej porze.

7 marca 2017, wtorek

Jarosław pw. MB Bolesnej (Dominikanie)

8 marca 2017, środa

Jarosław pw. Bożego Ciała (Kolegiata)

9 marca 2017, czwartek

Jarosław pw. Ducha Świętego (Rektorat)

10 marca 2017, piątek

Jarosław pw. św. Mikołaja (Opactwo)

11 marca 2017, sobota

Jarosław – Łazy Kostkowskie

13 marca 2017, poniedziałek

Jarosław pw. Trójcy Przenajświętszej (Reformaci)

14 marca 2017, wtorek

Jarosław – Dolnoleżajskie

22 marca 2017, środa

Jarosław pw. Chrystusa Króla

23 marca 2017, czwartek

Jarosław pw. Miłosierdzia Bożego

24 marca 2017, piątek

Jarosław pw. NMP Królowej Polski

29 marca 2017, środa

Jarosław – Szówsko

8 niedziela zwykła

 1. Dzisiaj w Kolegiacie początek czterdziestogodzinnego nabożeństwa. Kazania głosi ks. prof. Stanisław Nabywaniec, historyk z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
 2. Z kolei w środę rekolekcje parafialne zaczynają się w kościele Królowej Polski.
 3. Dzisiaj inaugurujemy jubileuszowy 50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Cały Wielki Post przeżywamy podejmując różnego rodzaju umartwienia. Wiele osób rezygnuje w tym czasie z picia alkoholu czy palenia tytoniu. Trzeba dawać  świadectwo, że życie bez alkoholu może być radosne i szczęśliwe oraz przypominać, że są wśród nas niepijący, którzy traktują poważnie Wielki Post, Kościół i swoich braci. Abstynencję od alkoholu w czasie wielkiego postu ofiarujmy za tych, którzy sobie z tym nałogiem nie radzą.
 4. We wtorek Msza Święta wieczorna za Ojczyznę do dyspozycji Maryi, potem Krucjata Różańcowa w tej samej intencji i modlitwy Wspólnoty bł. Ks. Jerzego oraz całonocna adoracja. O 21:00 Apel Jasnogórski, konferencja ascetyczna i wspólna Godzina Święta. O 23:00 Msza Święta z homilią. Po niej o północy pierwszy obrzęd posypania głów popiołem. Zakończenie adoracji o 5:00 nad ranem.
 5. Będzie to już Środa Popielcowa i początek pięknego okresu wielkiego postu. Msze Święte z posypaniem popiołem o 7:00, o 10:00 i po nowennie maryjnej o 17:30. Taca na Dom Ulgi w Cierpieniu św. Jana Pawła II prowadzony przez ks. Franciszka Rząsę przy ul. Sanowej.
 6. W tym dniu zaleca się pielęgnowanie zwyczaju zabierania dla nieobecnych poświęconego popiołu jako znaku łączności z całym Kościołem rozpoczynającym okres pokuty.
 7. W Środę Popielcową – specjalny post: przypominamy, że wstrzymanie się od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia, natomiast post ilościowy (jeden posiłek do syta i dwa lekkie), obowiązuje wiernych, którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli 60-go. Rodzice winni zatroszczyć się, aby również ci, którzy z racji młodszego wieku niezwiązani są jeszcze obowiązkiem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentycznego ducha pokuty.
 8. W Środę Popielcową przypada również święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W naszym mieście już dzisiaj po 12:00 głównymi ulicami przebiegnie z tej okazji blisko 500 osób. Meta i inne atrakcje na Rynku.
 9. W tym tygodniu także comiesięczne dni odnowy wewnętrznej: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.
 10. W czwartek przed wieczorną Mszą Świętą modlitwy za Ojczyznę. Komunia Święta pod postacią Chleba i Wina. Po Mszy spotkanie dla Straży Honorowej NSPJ z okolicznościową katechezą ks. Mariana.
 11. W pierwszy piątek modlitwy o uzdrowienie i uwolnienie wewnętrzne: Po wieczornej Mszy Świętej wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja prowadzona przez członków Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Od 19:30 przejmą prowadzenie osoby doświadczone w modlitwach o uzdrowienie, o 20:30 Świadectwo Patrycji Hurlak – polskiej aktorki serialowej – która doświadczyła spektakularnego uwolnienia od Złego. Ok. 22:00 Msza Święta na zakończenie.
 12. W ten sam wieczór ogólnomiejska droga krzyżowa: początek o 19:30 z parkingu przed kościołem Królowej Polski.
 13. W sobotę w liturgii uczcimy św. Kazimierza królewicza.
 14. W piątki Wielkiego Postu Droga Krzyżowa o 17:30, a w każdą niedzielę Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o 16:00. Za obydwa nabożeństwa zyskuje się odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Podobnie we wszystkie piątki Wielkiego Postu za odmówienie po Komunii św. przed wizerunkiem Pana Jezusa Ukrzyżowanego modlitwy: „O dobry i najsłodszy Jezu…”.
 15. Zgodnie z życzeniem papieża Franciszka podjętym przez naszych biskupów droga krzyżowa w pierwszy piątek wielkiego postu zostanie odprawiona jako wynagradzająca za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez dorosłych – w tym także przez duchowieństwo. W związku z tym droga krzyżowa wynagradzająca za grzechy pijaństwa zostanie odprawiona w inny piątek.
 16. Jedno z przykazań kościelnych brzmi: „w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”. Nie ma wątpliwości, że takim okresem jest czas wielkiego postu. Dotyczy to wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.
 17. Dzisiaj w ostatnią niedzielę lutego będziemy wdzięczni za wsparcie przed kościołem naszego studia radiowego AVE MARIA. Ofiarodawcom Bóg zapłać.
 18. Pomódlmy się teraz o trzeźwość dla nas wszystkich: „Święty Michale, Archaniele…”

7 niedziela zwykła

 1. We środę święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Pamiętajmy w modlitwie o następcy Świętego Piotra, który nie przestaje prosić o to wsparcie.
 2. W ten sam dzień wieczorem u nas spotkanie duszpasterstwa przedsiębiorców i pracodawców. Początek modlitewny w kościele o 17.30, a godzinę później część integracyjno-formacyjna w Kawiarence Benedyktyńskiej.
 3. Za tydzień uroczyste obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Centralnym punktem jest bieg uliczny Tropem Wilczym. Start po Mszy Świętej z godz. 11:00 od Panny Marii – przez pewien czas utrudnienia w ruchu samochodowym po mieście.
 4. Wszystkich, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym zachęcamy do przekazania 1 % swego podatku na rzecz naszego Ośrodka. Pomagamy także wypełniać PIT-y.
 5. W tym tygodniu tzw. „tłusty czwartek” czyli ostatni już czwartek przed Wielkim Postem. Kawiarenka Benedyktyńska przyjmuje zamówienia na pączki i inne tradycyjnych wypieki przedpościa. Tel. w godzinach 9:00 – 17:00 – 16 621 52 24.

Pączki

 

 

6 niedziela zwykła

 1. Pojutrze świętych Cyryla i Metodego, Patronów Europy, Apostołów Słowian.
 2. Będzie to także dzień wspomnienia św. Walentego. Ten święty biskup i męczennik z III wieku od średniowiecza był wzywany jako orędownik podczas ciężkich chorób, zwłaszcza nerwowych i epilepsji. Pod koniec XV wieku papież Aleksander VI ogłosił go patronem zakochanych. Trwający od ponad pięciuset lat zwyczaj wraz z angielskimi kolonistami trafił do Ameryki, by po wiekach w postaci zeświecczonej i skomercjalizowanej wrócić do Europy. Od paru lat również w Polsce jest wykorzystywany bardzo merkantylnie przez handlowców i usługodawców dla zwiększenia obrotów. Natomiast być zakochanym w Panu Bogu, we współmałżonku, w kandydacie do założenia wspólnej rodziny jest czymś pięknym – szczególnie mimo upływu wielu lat. Polecajmy zatem opiece św. Walentego wszystkich zakochanych i miłości spragnionych. Jest to także dzień czystości przedmałżeńskiej.
 3. W środę 41 rocznica śmierci Służebnicy Bożej Anny Jenke. Specjalne modlitwy o jej beatyfikację dołączymy do nowenny maryjnej.
 4. W piątek po Mszy wieczornej u Panny Marii spotkanie z państwem Martą i Markiem Babik z Krakowa, którzy opowiedzą, w jaki sposób rozmawiać ze swoimi dziećmi o wierze.
 5. W tym roku Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej odbędzie się w dniach 7-9 kwietnia w Ustrzykach Dolnych.
 6. Wszystkich, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym zachęcamy do przekazania 1 % swego podatku na rzecz naszego Ośrodka. Pomagamy także wypełniać PIT-y.

5 niedziela zwykła

 1. We wtorek o 17:30 nabożeństwo wotywne do św. Michała Archanioła. Możliwość wcześniejszego składania próśb i podziękowań przy jego figurze lub przez internet.
 2. W środę Nowenna Nieustająca do Matki Bożej Miłosierdzia i nowennowa Msza Święta w intencji złożonych próśb i podziękowań. Nowenna jest odprawiana punktualnie o 17.30 na zakończenie wystawienia Najświętszego Sakramentu, a intencja środowej Mszy Świętej wieczornej obejmuje wszystkie prośby i podziękowania składane przy obrazie Matki Bożej Miłosierdzia. Intencję można także wpisać poprzez naszą stronę internetową opactwo.pl. Zapraszamy do udziału w tym pięknym i tradycyjnym nabożeństwie. Warto w środku tygodnia wybrać się dodatkowo do kościoła i przemodlić ważne sprawy.
 3. W najbliższy wtorek, w godz. 9.00-12.00 na Rynku mobilny punkt poboru krwi.
 4. W ten sam dzień w naszej Kawiarence o 14:00 ciekawa dyskusja nad tym, czy w naszym Opactwie został pochowany hetman Jan Karol Chodkiewicz – dowodzący polskimi wojskami przeciw Szwedom, Rosjanom i Turkom. Wstęp wolny.
 5. W piątek 10 lutego we wspomnienie św. Scholastyki –pierwszej benedyktynki – o 17.30 Msza Święta za Ojczyznę, pół godziny wcześniej Krucjata Różańcowa.
 6. W ten sam dzień w Radymnie w Przedszkolu Parafialnym kiermasz charytatywny. Z kolei w niedzielę o 16:00 w radymińskim MOKu Walentynkowy koncert charytatywny. Wszystko na rzecz ciężko chorego na nowotwór Mateusza. Szczegóły na plakacie.
 7. W sobotę – we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes przypada Światowy Dzień Chorego zainicjowany przed laty przez św. Jana Pawła II. U Panny Marii specjalne Msze Święte o godz. 9:30 i o 18:00 z udzieleniem namaszczenia chorych dla osób tego sakramentu potrzebujących.
 8. Siostry Niepokalanki rozpoczęły nabór do prowadzonej przez siebie szkoły podstawowej na następny rok szkolny. W związku z tym zapraszają na swój Dzień Otwarty w najbliższą sobotę od 11:00 do 13:00.
 9. Rozważmy dołączenie do dwustu siedemdziesięciu osób zapisanych na dwukilometrowy bieg uliczny poświęcony pamięci żołnierzy wyklętych, który odbędzie się za trzy tygodnie.
 10. W trudnym okresie zimowym ze szczególną uwagą rozejrzyjmy się wokół siebie. Wielu ludzi boryka się z codziennymi trudnościami. Może blisko nas ktoś ma problem, w którego rozwiązaniu, choćby czasowym, moglibyśmy pomóc.
 11. Prosimy o nieblokowanie przejazdu alejkami na zaplecze naszego Opactwa, pamiętając, że jest to także droga dla służb ratunkowych.

4 niedziela zwykła

 1. Dzisiaj wieczorem Msza Święta za Ojczyznę. Po niej Różaniec Fatimski i adoracja prowadzona przez Wspólnotę bł. ks. Popiełuszki. O 21:00 Apel Jasnogórski i konferencja z życia duchowego. Nastepnie Godzina Święta. O 23:00 Eucharystia z homilią. Zakończenie nad ranem.
 2. Tylko do czwartku śpiewamy kolędy, a potem rozbieramy ostatnie choinki. Dziękujemy raz jeszcze wszystkim, którzy przyczynili się do przepięknego, najpierw adwentowego i następnie świątecznego wystroju kościoła.
 3. W czwartek Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej. Porządek Mszy Świętych: 7:00; 10:00 i 17:30. Na każdej Mszy Świętej poświęcenie gromnic.
 4. Święto Ofiarowania jest jednym ze starszych świąt w Kościele. Nie jest to święto kościelne obowiązujące. Zwyczaj święcenia gromnic datuje się od IX wieku. Gromnica oznacza przede wszystkich Jezusa Chrystusa, który przyszedł na świat jako „Światło rozpraszające wszelkie ciemności”. Świeca ta wskazuje także na Maryję jako tą, która nosiła prawdziwe „Światło” i zawsze była z Nim związana. Zapala sie ją w czasie sprawowania sakramentów: chrztu i pierwszej komunii. Stawia się ją też zapaloną w oknie podczas zagrożenia klęskami żywiołowymi. Wreszcie daje się ją do dłoni razem z różańcem osobom opuszczającym ten świat, by Matka Boża była przy nich aż do ostatniego tchnienia i zapewniła im szczęśliwą wieczność. Po powrocie z kościoła do domu w Gromniczną zapala się tę świecę i płomykiem zaznacza krzyż na odrzwiach lub w innym miejscu. Gromnicę i palmę, na krzyż związane, umieszcza się na ścianie mieszkania.
 5. W Święto Ofiarowania Pańskiego przeżywamy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Główne uroczystości diecezjalne gromadzące osoby konsekrowane o 11:00 u Panny Marii.
 6. W ten sam dzień rocznica święceń biskupich ks. bpa Mariana Rojka. Módlmy się także w Jego intencji, co obiecywaliśmy, gdy przechodził do diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
 7. W tym tygodniu nasze dni odnowy wewnętrznej: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.
 8. W czwartek spotkanie dla Straży Honorowej Serca Pana Jezusa.
 9. W piątek modlitwy o uzdrowienie i uwolnienie wewnętrzne: Bezpośrednio po wieczornej Mszy Świętej wystawienie Najświętszego Sakramentu, śpiewana litania do Bożego Serca i adoracja prowadzona przez członków Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. O 19:30 przejmuje prowadzenie Wspólnota Matki Miłosierdzia. O 20:30 Apel Jasnogórski ze specjalną konferencją, ok. 21:30 Msza Święta z homilią.
 10. Dzisiaj przy wyjściu wspieramy działalność jarosławskiego studia radiowego „Ave Maria”. Dziękujemy szczodrym ofiarodawcom.
 11. Słowo REWITALIZACJA oznacza ożywienie, wręcz: przywrócenie do życia. Pozyskanie funduszy unijnych wymaga przygotowania programu rewitalizacji starego miasta i całej naszej dzielnicy. W piątek 3 lutego o 16.00 w kamienicy Attavantich odbędzie się spotkanie mieszkańców temu poświęcone. Będzie można zgłaszać własne pomysły. Wśród uczestników będzie rozlosowana nagroda w postaci nowoczesnego tabletu.

3 niedziela zwykła

 1. We wtorek Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. U nas w kościele o 10:00 z udziałem Księdza Biskupa modlitwa w intencji Polaków z Podkarpacia zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz za Żydów, którzy ponieśli śmierć na tym terenie: odczytanie listy znanych ofiar, a następnie przejście ze zniczami do symbolicznego muru rozstrzelań. O 11:00 spotkanie w Auli o charakterze świadectw ocalałych. Będzie także wystawa powiązana z tą tematyką. Wstęp wolny.
 2. W środę święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła i jednocześnie ostatni dzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Kto w tych dniach uczynił cokolwiek dla jedności Kościoła (np. przez modlitwę, post, jałmużnę, studium, posługę liturgiczną…) i weźmie udział w środowym nabożeństwie na jego zakończenie, przyjmując Komunię Świętą, może zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 3. Także w środę wieczorem spotkanie duszpasterstwa ludzi przedsiębiorczych „Talent”. Udział może wziąć każdy, kto jest lub chce być: przedsiębiorczy, energiczny i aktywny.
 4. W czwartek Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Prośmy tego dnia o światło Ducha Świętego, abyśmy potrafili patrzeć na siebie z głębokim zrozumieniem, także przez pamięć o naszym wspólnym ojcu wiary – Abrahamie. Jeszcze niedawno był to temat dla nas prawie zupełnie teoretyczny, dzisiaj już nie.
 5. W ten sam dzień o 10:00 w Kolegiacie Msza Święta i spotkanie opłatkowe dla Sybiraków i osób im bliskich.
 6. W sobotę, u nas ‑ od 10:00, Regionalne Spotkanie Bractw Szkaplerznych
 7. W niedzielę za tydzień rozpocznie się całonocna adoracja.
 8. Po każdej Mszy Świętej w Kawiarence i zakrystii można zupełnie bezpłatnie pobrać tzw. „Pudełko życia” i specjalną naklejkę na lodówkę, w której będzie przechowywane. Informacje tam zawarte mają pomagać służbom ratowniczym skutecznie chronić życie osób starszych, samotnych lub pozostających w ciągu dnia bez obecności kogoś bliskiego. Pomyślmy o nich – zanieśmy im do domu – pomóżmy wypełnić.
 9. W Opactwie można korzystać z pomocy przy rozliczeniu PIT-ów za 2016 rok. Prosimy także, aby pamiętać o nas przy przeznaczaniu 1 procenta.
 10. Katechezy przedmałżeńskie to cykl cotygodniowych spotkań od 28 lutego do 11 kwietnia 2017 r. Z kolei katechezy przedślubne są w pewnym sensie kontynuacją katechez przedmałżeńskich i ostatnim etapem przygotowania do małżeństwa. W związku z tym uczestniczą w nim wyłącznie pary narzeczonych. Rozpoczęcie 1 lutego i kontynuacja 1 marca oraz 5 kwietnia 2017 r. Zapisy tylko drogą mailową przez formularze na jaroslaw.dominikanie.pl.
 11. Inna propozycja to Warsztaty Muzyki Liturgicznej „Ciebie pragnie moja dusza”. Prowadzącymi zajęcia są wybitni specjaliści, kompozytorzy i aktywni muzycy: Urszula Rogala (Warszawa), Rafał Maciejewski (Akademia Muzyczna w Łodzi). Warsztaty mają na celu poszerzenie wiedzy i rozwinięcie umiejętności praktycznych oraz formowanie dojrzałej wiary. Warsztaty odbędą się w dniach 24-26 lutego w klasztorze dominikanów w Jarosławiu. Zapisy na furcie oraz drogą mailową. Szczegółowe informacje na plakatach, na FB: wydarzenie „Ciebie pragnie moja dusza – Dominikańskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej” oraz na jaroslaw.dominikanie.pl.
 12. Na: tropemwilczym.miastojaroslaw.pl ruszyły zapisy na V edycję dwukilometrowego biegu Tropem Wilczym, który odbędzie się 26 lutego od godz. 12:00.
 13. Dzisiaj u nas w kościele po Mszy świętej wieczornej projekcja filmu Matteo.

2 niedziela zwykła

 1. Dzisiaj Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Na naszych oczach wiele rodzin przeżywa ból rozłąki z najbliższymi, którzy wyjechali w poszukiwaniu lepszej pracy i zarobków. Na całym globie trwa natomiast dramat niezliczonych rodzin opuszczających swoje domostwa z powodu wojen, biedy i prześladowań. Otoczmy ich dzisiaj szczególną modlitwą. Wykorzystajmy ten dzień, aby uczyć się rozumieć innych.
 2. Pojutrze XX Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim.
 3. W środę rozpoczniemy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan pod hasłem: „Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas”. Ten tydzień jest wezwaniem do przypomnienia sobie czasów, kiedy Kościół był niepodzielony. Jest wezwaniem do szukania inspiracji i odnowy, a także powrotu do podstaw wiary pierwotnego Kościoła. Pamiętajmy, że kto w tych dniach uczyni cokolwiek dla jedności Kościoła (np. modlitwa, post, jałmużna, studium, posługa liturgiczna itp.) i weźmie udział w jego zakończeniu, może zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 4. W czwartek wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara – patrona naszej archidiecezji, fundatora naszych ołtarzy – głównego, Matki Bożej, Chrztu Chrystusa, ambony, organów oraz chrzcielnicy. Uczcimy Jego relikwie.
 5. W piątek o 11:00 przy kaplicy na Starym Cmentarzu obchody 154. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
 6. W sobotę i niedzielę w Miejskim Ośrodku Kultury Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek. Wstęp wolny.
 7. W sobotę obchodzimy Międzynarodowy Dzień Babci, nazajutrz Dzień Dziadka. Pamiętajmy o nich składając życzenia oraz modląc się za zmarłych. Będzie to wyrazem naszej wdzięczności za ich miłość, dobroć i poświęcenie.
 8. Wspólnota Matki Miłosierdzia zaprasza na film Michała Kondrata pt. „Matteo” o Słudze Bożym, zakonniku o. Mateuszu da Agnone (czyt. Anione) w niedzielę za tydzień o godz. 18:00 w naszym kościele. Będziemy u nas gościć twórcę tego filmu.
 9. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej organizuje akcję „Pudełko Życia”, celem której jest umożliwienie służbom ratowniczym szybszej pomocy w stanach zagrożenia życia. Akcja adresowana jest szczególnie do osób starszych i samotnych. Przeczytajmy o niej w Wieściach dla Przyjaciół naszego Opactwa. Za tydzień po każdej Mszy takie pudełka będą rozdawane wszystkim chętnym. Zastanówmy się, czy takie pudełko nie przydałoby się osobie, która z uwagi na stan zdrowia nie chodzi do kościoła.

Święto Chrztu Pańskiego

 1. Wraz z dzisiejszą niedzielą Chrztu Pańskiego kończymy w liturgii oficjalnie okres Bożego Narodzenia. Kolędy na zakończenie Mszy Świętej, niekiedy na liturgiczne przygotowanie darów oraz w czasie nabożeństw i w naszych domach, śpiewamy tradycyjnie do 2 lutego.
 2. Dzisiaj o 15:00 u Panny Marii koncert noworoczny. Za tydzień na Sumie i bezpośrednio po niej kolędy śpiewa zespół AKADEMICY.
 3. Od jutra rozpoczynamy tzw. okres zwykły. Kościół nie obchodzi w nim jakiejś szczególnej tajemnicy Chrystusa, ale rozważa misterium Pana w całej pełni, a czyni to zwłaszcza w każdą niedzielę.
 4. Pojutrze wieczorna Msza Święta w intencji Ojczyzny. Przewodniczy i słowo Boże głosi ks. prałat Marian Rajchel.
 5. Za tydzień wieczorna Msza Święta zostanie odprawiona jako: „Dziękczynna za osobę i dzieło Służebnicy Bożej Anny Jenke oraz błagalna o jej rychłą beatyfikację i o zdrowie oraz o Boże błogosławieństwo dla pracujących w jej procesie beatyfikacyjnym.” Przed Mszą Świętą przedstawimy Panu Bogu modlitwy zanoszone przy krypcie Służebnicy Bożej.
 6. W pierwszym boksie parkingowym kontener na makulaturę. Dochód przeznaczony jest na misje.
 7. Przypominamy o możliwości przekazywania w najbliższych miesiącach naszemu Ośrodkowi Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu jako organizacji pożytku publicznego jednego procenta podatku za rok 2016. Nasz numer K.R.S. to 24-77-64.
 8. Bardzo dziękujemy za ofiary składane w okresie świątecznym na potrzeby naszego Ośrodka. Dzięki wspólnotowej ofiarności, dzięki indywidualnym dobrodziejom oraz dobrym doradcom z nadzieją patrzymy w czekającą nas wymagającą przyszłość.

Kliknij na odnośnik poniżej.

 

mkidn-2016-kolorowa-tablica-pamiatkowa