Ogłoszenia duszpasterskie

Menu_grafika_ogłoszenia_duszpasterskie

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

 1. Maryjne nabożeństwa majowe do czwartku, potem czerwcowe dla Serca Pana Jezusa.
 2. We wtorek u nas całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu z Różańcem w ręku. O 17:30 Majówka, Msza Święta za Ojczyznę i Różaniec Fatimski po parku, o 21:00 konferencja ascetyczna, po niej Godzina Święta, a o 23:00 Eucharystia z homilią. Zakończenie o 5:00 rano.
 3. W czwartek Boże Ciało. Ks. Proboszcz zaprasza na uroczystą Mszę Świętą odpustową na placu przed Kolegiatą o godz. 10:00. Procesja przejdzie do kościoła Chrystusa Króla. Gorąco zachęcamy do udziału w całej uroczystości w duchu wiary i miłości. Na cześć Pana Jezusa, który pójdzie wśród nas, jak chodził wśród mieszkańców Palestyny, starajmy się ozdobić okna mieszkań i sklepów, szczególnie przy trasie procesji.
 4. W naszym kościele w dzień Bożego Ciała Msze Święte o 7:30, o 11:30 i o 17:00. Po Mszy Świętej o 17:00 procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału w procesji miejskiej.
 5. Prosimy o nie stawianie samochodów na trasie procesji.
 6. Przez następne dni oktawa Bożego Ciała, codziennie procesje połączone z wieczornym nabożeństwem o 17:30. Dopiero potem Msza Święta.
 7. Zapraszamy dzieci pierwszokomunijne i rocznicowe, a także młodsze już od najbliższego czwartku, aby mogły brać udział w procesjach przez cały tydzień oktawy.
 8. W Uroczystość Bożego Ciała o 19:00 w Rzeszowie wielki Koncert Ewangelizacyjny „Jednego Serca Jednego Ducha”.
 9. W powszednie dni czerwca grupa pasjonatów ze Stowarzyszenia „Muzyka Dawna” będzie o 6:30 w naszym kościele animować śpiew godzinek do Bożego Serca.
 10. W piątek po Bożym Ciele dzięki dyspensie udzielonej przez Arcybiskupa Metropolitę na terenie naszej archidiecezji nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 11. Z okazji Dnia Dziecka pamiętajmy w modlitwie o dzieciach zwłaszcza mających z różnych powodów trudne dzieciństwo.
 12. W tym tygodniu przypadają też dni odnowy wewnętrznej: pierwszy piątek i sobota miesiąca.
 13. W piątek Msze Święte o 7:00, o 10:00, o 17:30 i o 22:00. Po wieczornej Eucharystii adoracja prowadzona przez wspólnotę Honorowej Straży Serca Pana Jezusa. Od 19:30 nabożeństwo o uzdrowienie. O 20:30 konferencja z życia duchowego, zakończenie przed północą.
 14. W sobotę od 9:15 nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca.
 15. Dzisiaj przy wyjściu z kościoła pomagamy finansowo naszemu Radiu Ave Maria. Bóg zapłać za składane ofiary.
 16. Zapraszamy chłopców ze szkół podstawowych do włączenia się w grono ministrantów. Zapraszamy także dorosłych do czytania Pisma Świętego podczas liturgii. Zawsze należy przede Mszą zgłosić się do siostry Jolanty, aby nie podchodziło na raz dwie osoby.
 17. Nasze duchowe i zewnętrzne przygotowanie do procesji Bożego Ciała zawierzmy możnemu Patronowi: Święty Michale, Archaniele…

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

 1. W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy się okres wielkanocny. Odpust zupełny zyskuje się za publiczne odśpiewanie hymnu „O, Stworzycielu Duchu, przyjdź” oraz wypełnienie pozostałych warunków.
 2. Jutro obchodzimy drugi dzień Zielonych Świąt – święto Matki Kościoła. W naszej świątyni Msze Święte o 7:00, o 10:00 i po nabożeństwie o 17:30. Odpust w Jodłówce o 11:30.
 3. Nabożeństwo majowe dzisiaj o 16:30, w dni powszednie o 17:30. Godzinę wcześniej możliwość cichej adoracji Pana Jezusa.
 4. W czwartek obchodzimy stosunkowo nowe liturgiczne święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy całego Kościoła za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu.
 5. Modlitewną pamięcią obejmijmy również dziewiętnastu neoprezbiterów naszej diecezji, którzy wczoraj otrzymali w Przemyślu święcenia kapłańskie, a przygotowywali się do nich w naszym Domu Rekolekcyjnym.
 6. W sobotę wypada Dzień Matki. O 17:30 podczas majówki polecimy się Matce nas wszystkich. Pamiętajmy o Matkach żyjących i zmarłych wyrażając im naszą wielką wdzięczność.
 7. W sobotę w Heluszu od 9:00 piknik parafii Chrystusa Króla „Z bliźnim na majówkę”. Wiele atrakcji duchowych, artystycznych i kulinarnych. Wstęp wolny. Szczegóły w internecie.
 8. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. W tym dniu Ojcowie Franciszkanie – Reformaci zapraszają na odpust.
 9. Zbliża się Uroczystość Bożego Ciała. Jak co roku o przygotowanie ołtarzy prosimy Siostry, Rodzinę radiową i wspólnoty modlitewne.
 10. Do połowy czerwca dodatkowy nabór na wymianę pieców na ekologiczne. Szczegóły w Ratuszu.

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

 1. Dzisiaj święcenia diakonatu w Przemyślu, Iwoniczu i Chodaczowie. Ośmiu kleryków przygotowywało się do nich przez tydzień w naszym Opactwie.
 2. Na nabożeństwa majowe do naszego kościoła zapraszamy w dni powszednie o 17:30. W niedzielę godzinę wcześniej. W tym tygodniu dodatkowo przygotowujemy się wieczorami na przyjęcie Ducha Świętego Pocieszyciela.
 3. We wtorek to nabożeństwo połączymy z modlitwami o beatyfikację służebnicy Bożej Anny Jenke.
 4. W środę święto Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika, patrona Polski.
 5. W sobotę święcenia kapłańskie w archikatedrze. Diakoni, którzy je przyjmą, rozpoczną dzisiaj wieczorem u nas swoje rekolekcyjne przygotowanie do tego szczególnego wydarzenia. Liczą na naszą modlitewną opiekę.
 6. Wieczorem u nas w Auli o 18:30 spotkanie autorskie z panią doktor Ewą Kurek z Warszawy na temat: “Polacy i Żydzi – problemy z historią.
 7. Za tydzień – uroczystością Zesłania Ducha Świętego – zakończymy okres Komunii świętej wielkanocnej. Codziennie przed i podczas Mszy można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, aby móc zadośćuczynić temu przykazaniu kościelnemu. Ponadto codziennie spowiedź od 9:00 do 11:00 i dodatkowa Msza Święta o 10:00.
 8. Bardzo prosimy o korzystanie z parkingu i o niezastawianie alejek dojazdowych do kościoła, a jednocześnie na zaplecze domu rekolekcyjnego. Osoby mniej sprawne podwieźmy w pobliże świątyni i odjedźmy na parking. Wyjątkowo trzy miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych kierowców zapewniamy koło pomnika bł. ks. Jerzego.

6 niedziela wielkanocna

 1. Maj jest miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. „Majówki” – nabożeństwa odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Sercem tego nabożeństwa jest Litania Loretańska, którą warto odmawiać w maju, nawet gdy nie możemy brać udziału w jej śpiewie. Do naszego kościoła zapraszamy w dni powszednie o 17:30. W niedzielę godzinę wcześniej.
 2. Dzisiaj o 20:00 w naszym Domu Rekolekcyjnym alumni piątego roku przemyskiego seminarium duchownego rozpoczną tygodniowe rekolekcje przed święceniami diakonatu. Tydzień później – rok starsi – przed święceniami kapłańskimi. Rekolekcje odprawiają w pełnym milczeniu – nie nawiązujmy zatem z nimi niepotrzebnych rozmów. Ogarnijmy ich już od teraz modlitewną opieką.
 3. We wtorek uroczystość św. Stanisława biskupa i męczennika, Patrona Polski. W naszym kościele święto patrona świątyni od 1622 roku. Zapraszamy na wieczorne nabożeństwo i Mszę Świętą o 17:30. Dzień odpustu w Wólce Pełkińskiej oraz imienin szczególnych przyjaciół naszego Opactwa ks. bpa Stanisława Jamrozka oraz ks. infułata Stanisława Maca. Wszystkich solenizantów i solenizantki otaczamy naszą modlitwą.
 4. W czwartek wieczorem kolejny krok na drodze do Jubileuszu Niepodległości, a mianowicie Msza Święta za Ojczyznę pod przewodnictwem i z kazaniem ks. prał. Mariana Rajchla. Najpierw o 17:00 Krucjata Różańcowa, a o 17:30 nabożeństwo majowe.
 5. W piątek początek nowenny przed Zesłaniem Ducha Świętego.
 6. W sobotę od 10:00 pielgrzymka diabetyków do Kolegiaty.
 7. W przyszłą niedzielę uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Przed tą uroczystością – jutro, pojutrze i popojutrze – obchodzone są w kościele dni modlitw o urodzaje i Boże błogosławieństwo (tzw. Dni krzyżowe).
 8. Dziękujemy wszystkim, którzy na Opactwo przekazali 1 % swojego podatku oraz tym, którzy zachęcili do tego innych. Na owoce tej decyzji przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale u Pana Boga ten dar już jest dokonany. Nasza wolontariuszka jest gotowa pomagać także w ciągu roku w następujących sprawach: zeznań podatkowych, spadków, darowizn, podatków od czynności cywilnoprawnych oraz sporządzania korekt zeznań za lata ubiegłe.

5 niedziela wielkanocna

 1. Jutro o 19:00 w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu koncert w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 100-lecia urodzin ks. abpa Ignacego Tokarczuka. Wystąpi orkiestra Filharmonii Rzeszowskiej oraz Archidiecezjalny Chór „Magnificat” – wstęp wolny.
 2. Także jutro dzień imienin ks. bpa Mariana Rojka. Modlimy się w intencji tego szczególnego przyjaciela naszego Opactwa i jego odpowiedzialnej posługi w diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
 3. We wtorek o 17:30 rozpoczęcie nabożeństw majowych. Będą one sprawowane codziennie o tej godzinie, a w niedziele i święta godzinę wcześniej. We wtorek także nabożeństwo wotywne do św. Michała Archanioła.
 4. W środę Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Zachęcamy do umieszczenia flag narodowych na naszych domach.
 5. W czwartek Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski głównej Patronki naszej Ojczyzny i naszej Archidiecezji. Jest to także dzień modlitwy w intencji Polonii. Msze Święte w naszym kościele w porządku niedzielnym. Nabożeństwo majowe o 16:30.
 6. Jarosławskie obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja {1791} rozpoczną się w kościele Królowej Polski Mszą Świętą odpustową o godz. 11:00.
 7. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Spowiedź święta codziennie przed Eucharystią oraz dodatkowo w dni powszednie od 9:00 do 11:00.
 8. W pierwszy czwartek Komunia Święta pod dwiema postaciami. Spotkanie Straży Honorowej wyjątkowo tydzień później.
 9. W pierwszy piątek od 19:30 nabożeństwo o uwolnienie i uzdrowienie wewnętrzne.
 10. W ten piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Została udzielona specjalna dyspensa.
 11. W sobotę od 9:15 piąte już u nas nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca.
 12. W tym dniu przypada także Święto Poświęcenia Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu.
 13. Dzisiaj składka do puszek na nasze studio radiowe Ave Maria. Bóg zapłać hojnym ofiarodawcom.

Niedziela Dobrego Pasterza

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Każdego dnia wspierać będziemy duchowo powołanych do szczególnej służby Bożej i modlić się o dar nowych, świętych powołań. Szczególnie dramatyczna sytuacja dotknęła zakony żeńskie. Nowicjaty świecą pustkami, a potrzeby różnorakiej posługi sióstr raczej rosną niż maleją. Modląc się w tym tygodniu miejmy zatem na myśli przede wszystkim nasze dzieci, wnuki i krewnych oraz nasze siostry benedyktynki.
 2. Także dzisiaj przed kościołami prowadzona jest zbiórka pod hasłem „Jarosławskie Pola Nadziei” z przeznaczeniem na Hospicjum nad Sanem. W podzięce za złożoną ofiarę wolontariusze rozdają żonkile.
 3. Jutro Uroczystość św. Wojciecha, Patrona Polski.
 4. W środę Nowenna Nieustająca do Matki Bożej Miłosierdzia i nowennowa Msza Święta w intencji złożonych próśb i podziękowań. Zapraszamy do udziału w tym pięknym i tradycyjnym nabożeństwie. Warto w środku tygodnia wybrać się dodatkowo do kościoła i przemodlić różne ważne sprawy.
 5. Zapraszamy też na codzienne adoracje Najświętszego Sakramentu w ciszy od 16:30, w niedziele pół godziny wcześniej.
 6. 27 kwietnia minie 27 lat od przybycia do Jarosławskiego Opactwa 3 sióstr benedyktynek z Przemyśla po dwustu jedenastu latach przerwy. Msza Święta dziękczynna rano o 7:00.
 7. W piątek o 9:00 u nas Msza Święta na rozpoczęcie Zlotu Gwiaździstego Śladami Przeszłości – tym razem na temat: „Pierwsza wojna światowa i walka o niepodległość”. Na zakończenie tradycyjna grochówka. Zapraszamy.
 8. Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Jarosławiu zaprasza uczniów klas trzecich gimnazjum oraz ich rodziców na dzień otwarty także w piątek 27 kwietnia w godzinach od 15:00 do 18:00. Plac ks. Piotra Skargi 1 – budynek dotychczasowego Gimnazjum nr 3. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej katolik-jaroslaw.pl
 9. W niedzielę za tydzień rozpoczniemy całonocną adoracje w intencji Ojczyzny.
 10. Jeszcze tylko w tym tygodniu można przekazywać 1 procent od swego podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego w tym także naszego Ośrodka. Wystarczy przynieść PIT-40. Niech dobry Bóg wynagrodzi trud pani Haliny, która na wieść o chorobie dotychczasowej wolontariuszki, podjęła się w tym roku tego dzieła i bardzo ofiarnie je wypełnia. Panią Urszulę z kolei polecajmy w trwającej walce powrót do zdrowia. „Święty Michale, Archaniele…”

Niedziela Biblijna

 1. Rozpoczynamy dzisiaj Ogólnopolski Tydzień Biblijny, w którym będziemy zachęcać do regularnego czytania i rozważania Pisma świętego. Bierzmy obecną w każdym domu Biblię do ręki– indywidualnie i wspólnie z innymi.
 2. Z tej okazji w środę o 18:00 podczas nowenny w Kolegiacie ceniony biblista ks. prof. Stanisław Haręzga wygłosi najpierw specjalne kazanie, a po Mszy referat na temat: „Czego uczą nas opisy spotkań ze Zmartwychwstałym”.
 3. Z kolei w sobotę w Bazylice w Przeworsku od 10:00 ciekawe sympozjum z udziałem polskich biblistów.
 4. W sobotę w Przemyślu odbędzie się Kongres Nauczycieli i Wychowawców Archidiecezji Przemyskiej na temat „Tak rodziła się i rodzi się Polska”. Pierwszym prelegentem będzie Pani Premier Beata Szydło. Zapraszamy wszystkich chętnych, w pierwszej kolejności nauczycieli i rodziców, od godziny 9:00 na Mszę do Archikatedry, a od 10:15 na samo spotkanie do Auli Wyższego w Seminarium Duchownego. Zakończenie ok. 13:00.
 5. Z kolei w Kalwarii Pacławskiej w ten weekend kolejne rekolekcje małżeńskie pomocne w dojrzewaniu tej najważniejszej dla każdego wspólnoty.
 6. W Jarosławiu pod koniec tygodnia odbędzie się zbiórka na Hospicjum nad Sanem. W sobotę przed sklepami, a w niedzielę przed kościołami wolontariusze oznakowani napisem „Jarosławskie Pola Nadziei” będą zbierać datki na ten cel. W podzięce za złożoną ofiarę rozdadzą żonkile.
 7. Tylko do końca kwietnia można przekazywać 1 procent od swego podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego w tym także naszego Ośrodka. Pomagamy rozliczać PIT-y.
 8. Osoby, które rozliczają się z Urzędem Skarbowym – tylko przez PIT-40 – mogą ten PIT przynieść do naszego biura, aby bez jakichkolwiek formalności, przekazać swój 1 % na rzecz Opactwa. Dziękujemy, że niektórzy już tego dokonali.

 

SOS dla budynku kościelnego

Kiedy obrócimy się w stronę chóru kościelnego, zobaczymy zamontowaną w tym tygodniu nad organami specjalną siatkę. Ma ona chronić delikatne elementy tego instrumentu przed zniszczeniami kawałkami tynku i cegły. Nic takiego się jeszcze nie stało. Monitorujemy sytuację. Każdy luźny element usuwamy wcześniej. Ale strzeżonego Pan Bóg strzeże. W „Wieściach dla Przyjaciół Opactwa” zobaczymy zdjęcie ściany za organami, które pokazuje istotę problemu. Na usunięcie skutków i ostateczną likwidację przyczyn w najbliższych dwóch, trzech latach musimy przeznaczyć ok. dwóch milionów złotych. W pięciu instytucjach, w tym i do naszej Gminy Miejskiej Jarosław, złożyliśmy stosowne wnioski o dotacje na ratowanie zabytku. Na ten też cel przeznaczymy ofiary składane na tacę przez cały okres świąteczny. Wszystkim darczyńcom „Bóg zapłać”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Jak uchronić siebie i innych przed zdarzeniami drogowymi?

 • Korzystaj z chodnika, a jeśli go nie ma, z jezdni pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustąpienia miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Chodź lewą stroną drogi bez chodnika. To zapewni lepszą widoczność i bezpieczeństwo.
 • Korzystaj z oznaczonych przejść dla pieszych i sygnalizacji świetlnej (tylko zielone światło).
 • Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem jest dozwolone, gdy odległość od przejścia wynosi ponad 100 m i nic. spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa. Zanim przejdziesz popatrz w lewo. prawo, a potem jeszcze raz w lewo i prawo. Tylko jeśli nic nie nadjeżdża – przechodź.
 • Zadbaj o swoje i innych bezpieczeństwo. Po zmierzchu używaj elementów odblaskowych widocznych dla innych uczestników ruchu.
 • Nigdy nie wychodź na jezdnię zza autobusu, bądź innego pojazdu lub jakiejkolwiek przeszkody.
 • Nie wysiadaj z samochodu od strony jezdni, o ile nie upewnisz się, że nic nie nadjeżdża

 

Wystawy w Jarosławskim Opactwie

 1. „Sarmackie pasy kontuszowe, makaty buczackie i serwety”
 2. 1000 lat Godła Orła Białego (porcelana)
 3. Ekspozycja „Z BOGIEM ZA OJCZYZNĘ I WOLNOŚĆ” na obu kondygnacjach w Baszcie Rakoczego
 4. Pejzaże Podkarpacia” – Józefa Machały
 5. Łąki nitką malowane” – rękodzieło artystyczne z okolic Miszkolca na Węgrzech
 6. „Ikoną inspirowane – tkaniną malowane – igłą rysowane” sztandary maryjne Jadwigi Styrny-Nawrockiej
 7. Sala papieska i sala biskupia
 8. Makieta Opactwa ze 150 tysięcy zapałek
 9. Scyzoryki i naparstki
 10. „Czystą wiarą, twardą ręką. Święty Władysław, Król Węgier, krzewiciel wiary, obrońca ojczyzny”
 11. Kopijnik – unikatowa forma węgierskiej rzeźby nagrobnej
 12. I inne…

Nasze ważne sprawy

Po pięciu latach prac remontowo-konserwatorskich przy obwarowaniach naszego Opactwa, w naszej nieustannej trosce o siedemnastowieczne zabudowania, jesteśmy zmuszeni powrócić do gmachu kościoła.

Przed 10 laty wspólnym wysiłkiem finansowym, organizacyjnym i materialnym udało się ustabilizować południową wieżę kościoła, która przechylała się na główny budynek rekolekcyjny, powodując pękanie sklepień w przylegających do niej pomieszczeniach.

W ostatnim czasie zauważyliśmy inne, powiększające się pęknięcia tym razem pomiędzy wieżami, a samym kościołem. Największe ich nagromadzenie znajduje się nad szafą organową. Jak dotąd zleciliśmy dokładne badania geologiczne oraz wielorakie ekspertyzy konstrukcyjne, które miały wyjaśnić przyczyny powiększających się stopniowo pęknięć i zarysowań.

W najbliższych dniach powinniśmy otrzymać szczegółowy projekt prac zabezpieczających i naprawczych zamówiony w specjalistycznej pracowni architektonicznej w Krakowie. Będzie on dotyczył wszystkich stwierdzonych przyczyn niestabilności wież i kościoła – od fundamentów aż po dach.

Za całe opracowanie, w którym zawierają się także koszty przeprowadzonych badań i ekspertyz oraz szczegółowy projekt prac, przyjdzie nam zapłacić około 40.000,00 zł.