Ogłoszenia duszpasterskie

Jeśli klikniesz na daną informację, być może ujawnią się różne szczegóły!

33 niedziela zwykła

 1. Wypominki w dni powszednie o 17:30. Dzisiaj o 16:45. W poniedziałek wieczorna Msza Święta w intencji wszystkich dusz wypomnianych w tym miesiącu. Jeszcze przez 12 dni za pobożne nawiedzenie cmentarza można zyskać dla zmarłych odpust cząstkowy.
 2. Dzisiaj przeżywamy ustanowiony przez Ojca św. Franciszka I Światowy Dzień Ubóstwa.
 3. Jutro wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego – powstańca i zakonnika.
 4. Pojutrze wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny i Światowy Dzień Życia Kontemplacyjnego. Będziemy polecać Panu Bogu siostry klauzurowe, które swoje życie poświęcają przede wszystkim modlitwie w intencjach Kościoła i świata, a więc i za nas tu zgromadzonych.
 5. W środę wspominamy św. Cecylię patronkę śpiewu i muzyki kościelnej. Polecajmy naszych organistów, s. Jolantę i diakonię muzyczną Wspólnoty Matki Bożej Miłosierdzia oraz tych odważnych, którzy próbują śpiewać psalmy responsoryjne.
 6. Na przełomie roku w Bazylei w Szwajcarii odbędzie się Europejskie Spotkanie Młodych.
 7. W naszym Domu dwie nowe patriotyczne wystawy: na parterze sarmackie pasy kontuszowe, makaty buczackie i serwety, na piętrze tysiącletnia historia naszego herbu orła białego w piętnastu ceramicznych, pięknych odsłonach. Wejście dzisiaj i codziennie przez Kawiarenkę Benedyktyńską.
 8. W parafii Królowej Polski od 10 do 17 grudnia tzw. „nauki przedmałżeńskie” – obecnie trwają zapisy.
 9. W przyszłą niedzielę uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata – dzień modlitwy o zwycięstwo prawdy i sprawiedliwości w naszej Ojczyźnie i na całym świecie. Jest to ostatnia niedziela roku liturgicznego przed adwentem.
 10. W czwartek rozpoczniemy Triduum przed niedzielnym odnowieniem Jubileuszowego Aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa, jako Króla i Pana. Nie można go jednak sprowadzić tylko do wypowiedzenia formuły słownej. Trzeba treść Aktu poznać, w sercu rozważyć i przyjąć. Zapraszamy zatem przez trzy wieczory na 17:30: w czwartek będziemy prosić , aby Chrystus był Królem naszych serc i naszego życia, w piątek Królem naszych rodzin, a w sobotę Królem naszej Ojczyzny.
 11. Odmówmy modlitwę przygotowującą nas do niedzielnego aktu:

Nieśmiertelny Królu Wieków, Panie Jezu Chryste, nasz Boże i Zbawicielu! Stając przed Tobą obecnym wśród nas pragniemy przygotować się do uroczystości przyjęcia Twego królowania w naszej Ojczyźnie. Pokornie zginamy kolana przed Twym majestatem i wyznajemy, że Twego królowania nam potrzeba. Prosimy o Twoją opiekę i błogosławieństwo dla wszystkich mieszkańców naszej Ojczyzny. Błagamy też, łaskawy Królu Miłosierdzia, byś wybaczył nam wszystkie nasze niewierności i w roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski przyjął hołd dziękczynienia, który Ci składamy. Panuj w naszych rodzinach, miastach i wioskach, w naszych parafiach, miejscach pracy i wypoczynku, bo Twoją jesteśmy własnością i do Ciebie należeć chcemy. Króluj nam, Chryste! Zawsze i wszędzie. Amen.

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Z Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana

Oto my, Polacy, stajemy przed Tobą, by uznać Twoje Panowanie, poddać się Twemu Prawu, zawierzyć i poświęcić Tobie naszą Ojczyznę i cały Naród.
Wyznajemy wobec nieba i ziemi, że Twego królowania nam potrzeba. Wyznajemy, że Ty jeden masz do nas święte i nigdy nie wygasłe prawa. Dlatego z pokorą chyląc swe czoła przed Tobą, Królem Wszechświata, uznajemy Twe Panowanie nad Polską i całym naszym Narodem, żyjącym w Ojczyźnie i w świecie.
Świadomi naszych win i zniewag zadanych Twemu Sercu przepraszamy za wszelkie nasze grzechy, a zwłaszcza za odwracanie się od wiary świętej, za brak miłości względem Ciebie i bliźnich. Przepraszamy Cię za narodowe grzechy społeczne, za wszelkie wady, nałogi i zniewolenia. Wyrzekamy się złego ducha i spraw jego.
Pokornie poddajemy się Twemu Panowaniu i Twemu Prawu. Zobowiązujemy się porządkować całe nasze życie osobiste, rodzinne i narodowe według Twego prawa.
Teraz Niech Twój Święty Duch zstąpi i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi. Niech wspiera nas w realizacji zobowiązań płynących z tego narodowego aktu, chroni od zła i dokonuje naszego uświęcenia.
W Niepokalanym Sercu Maryi składamy nasze postanowienia i zobowiązania. Matczynej opiece Królowej Polski i wstawiennictwu świętych Patronów naszej Ojczyzny wszyscy się powierzamy.
Króluj nam Chryste! Króluj w naszej Ojczyźnie, króluj w każdym narodzie – na większą chwałę Przenajświętszej Trójcy i dla zbawienia ludzi. Spraw, aby naszą Ojczyznę i świat cały objęło Twe Królestwo: królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju.

Oto Polska w 1050. rocznicę swego Chrztu
uroczyście uznała królowanie Jezusa Chrystusa!

32 niedziela zwykła

 1. Do końca listopada za pobożne nawiedzenie cmentarza można zyskać odpust cząstkowy. Wypominki w dni powszednie o 17:30. Dzisiaj o 16:45. W każdy poniedziałek listopada wieczorem Msza Święta w intencji dusz wypomnianych.
 2. Dzisiaj Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym ukierunkowany na chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Bez naszego wielorakiego wsparcia po zawierusze wojennej i emigracyjnej – chrześcijanom w Syrii, Libanie i Iraku grozi właściwie unicestwienie.
 3. Dzisiaj wieczorem w naszym Domu Rekolekcyjnym rozpoczynają się trzydniowe rekolekcje dla kapłanów. Poprowadzi je ks. Marek Grygiel z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Bardzo prosimy o modlitwę w intencji prowadzącego oraz uczestników.
 4. W środę modlitwy o beatyfikację Służebnicy Bożej Anny Jenke
 5. W czwartek wspomnienie NMP Ostrobramskiej, która patronuje nam i Wspólnocie Matki Miłosierdzia z ołtarza bocznego.
 6. W piątek rozpoczniemy nowennę przed odnowieniem po roku – Jubileuszowego Aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa, jako Króla i Pana. Od piątku do niedzieli w Łagiewnikach będą miały miejsce ogólnopolskie obchody rocznicowe.
 7. W sobotę o 16:30 w naszym Opactwie odbędzie się spotkanie z prof. Piotrem Jaroszyńskim – organizuje je „Klub Gazety Polskiej”.

31 niedziela zwykła

 1. Dzisiejsze ogłoszenia rozpoczniemy od odczytania „Oświadczenia Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.
 2. Do końca listopada, nawiedzając pobożnie cmentarz, można zyskać odpust cząstkowy – jeszcze tylko do środy zupełny.
 3. Przypominamy, że nasze wzgórze św. Mikołaja, to pierwszy chrześcijański cmentarz jarosławski używany od XII do XVIII wieku. Setki lat wcześniej nasi przodkowie również tutaj chowali swoich bliskich.
 4. Wypominki w dni powszednie o 17:30. Dzisiaj o 16:45. W każdy poniedziałek listopada wieczorem Msza Święta w intencji dusz wypomnianych.
 5. We wtorek połączymy wypominki z nabożeństwem do św. Michała Archanioła, w środę podobnie z nowenną maryjną.
 6. W czwartek obchodzimy święto rocznicy poświęcenia najważniejszej chrześcijańskiej świątyni – Bazyliki Laterańskiej. Komunia Święta pod dwiema postaciami i spotkanie Straży Honorowej NSPJ.
 7. W tym samym dniu w auli Instytutu Teologicznego Seminarium Duchownego w Przemyślu od godz. 9:00 ciekawa konferencja popularnonaukowa pt: „O godne umieranie…”. Referaty będą głosili: filozof, lekarz, pielęgniarka, kapelan i dyrektor szpitala. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tą tematyką.
 8. W piątek, jak zwykle 10. dnia miesiąca, modlitwy za Ojczyznę, a więc o 17:00 Krucjata Różańcowa, o 17:30 wypominki, także za poległych pod Smoleńskiem, o 17:30 Msza Święta z kazaniem ks. prał. Mariana Rajchla.
 9. W sobotę wspomnienie św. Marcina i 11. listopada czyli 99. rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię.
 10. W ciągu dnia obchody miejskie: w Kolegiacie o 16:00 modlić się będziemy o błogosławieństwo Boże dla Polski i Polaków. Polecać będziemy Bogu także tych wszystkich, którzy oddali życie za Ojczyznę. Po Mszy Świętej przemarsz na rynek i złożenie wieńców pod Ratuszem.
 11. Okażmy też nasz patriotyzm i solidarność z wszystkimi Polakami wywieszając przy naszych domach biało-czerwone flagi narodowe.
 12. Kawiarenka Benedyktyńska przyjmuje zapisy na rogale św. Marcina. W wolnej sprzedaży będą dostępne dopiero od piątku.

Uroczystość rocznicy poświęcenia kościoła

 1. W środę 1. listopada, uroczystość Wszystkich Świętych. Msza z Uroczystości także we wtorek wieczorem, po ostatnim październikowym różańcu. Msza Święta z procesją na starym cmentarzu w Jarosławiu o 14:00, podobnie na nowym.
 2. 1. i 2. listopada każdy może zyskać odpust zupełny za siebie lub za zmarłych nawet bez nawiedzenia cmentarza. Należy w świątyni odmówić Ojcze nasz, Wierzę w Boga oraz jakąkolwiek modlitwę w intencjach Ojca Świętego. Warunkiem jest, jak wiemy, wyzbycie się przywiązania do grzechów, nawet lekkich, przystąpienie do sakramentu pojednania i pokuty (można wcześniej!) oraz przyjęcie Komunii sakramentalnej. Spowiadamy codziennie rano i wieczorem oraz dodatkowo od 9:00 do 11:00.
 3. Gości przybywających na groby bliskich zaprośmy na Mszę Świętą do Opactwa i przy tej okazji pokażmy im najnowsze wystawy, a także zakończone już na ten rok prace przy obwarowaniach.
 4. 2. listopada Dzień Zaduszny – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze Święte za zmarłych o 7:00, o 10:00 i o 17:30. Po wieczornej Mszy Świętej różańcowa procesja za zmarłych.
 5. W następne dni będziemy trwać w modlitwie za zmarłych. W intencji dusz wypomnianych od piątku śpiewamy codziennie Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Za udział w tym nabożeństwie można zyskać odpust zupełny ofiarując go np. za kogoś z bliskich zmarłych. Osoby wypisane na kartkach z wypominkami mają udział w naszych modlitwach nie tylko w dzień odczytania, ale we wszystkich modlitwach od momentu złożenia kartki, aż do końca tego miesiąca.
 6. Przez cały listopad zyskuje się odpust za pobożne nawiedzenie cmentarza pod zwykłymi warunkami. Od 1. do 8. listopada odpust jest zupełny, a w pozostałe dni cząstkowy. W przedsionku razem z ogłoszeniami specjalna gazetka o odpustach.
 7. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Naszym zmarłym nieśmy dar przyjętej Komunii Świętej oraz zyskanych odpustów.
 8. Komunia Święta pod postacią chleba i wina oraz spotkanie Straży Honorowej tydzień później.
 9. W piątek o 19:30 nabożeństwo o uzdrowienie i uwolnienie wewnętrzne. Wcześniej adoracja prowadzona przez Straż Honorową Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 10. W sobotę, 4 listopada br. o godz. 11.00 w kościele pw. Józefa Sebastiana Biskupa w Przemyślu (Monte Cassino) odbędzie się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem bp Stanisława Jamrozka w intencji dzieci zmarłych przed urodzeniem i ich rodziców. Po Mszy Św. trumna ze zmarłymi dziećmi zostanie złożona w grobie na Cmentarzu. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy doświadczyli straty nienarodzonego dziecka oraz tych, którzy pragną ich modlitewnie i duchowo wesprzeć. Pogrzeb ten pomoże po chrześcijańsku przeżywać ból i żałobę, będzie okazją do modlitwy, zadumy i refleksji nad wartością życia ludzkiego. Grób, w którym zostaną złożone zmarłe dzieci będzie dla rodziców symbolicznym miejscem spotkania z utraconym dzieckiem.
 11. Dziś kwestujemy na rzecz naszego Studia Radiowego „Ave Maria”. W tygodniu na cmentarzach kwesty na różne zbożne cele – zawsze sprawdźmy kto i na co zbiera.
 12. Bardzo dziękujemy Państwu Marii i Mariuszowi Gmyrek, którzy prowadzą gospodarstwo ogrodnicze w Muninie za całoroczną troskę o wystrój kwiatowy naszego Opactwa. Chryzantemy, które widzimy prawie wszędzie, są także ich darem. Bóg zapłać.
 13. W sobotę i niedzielę w Krośnie VII Podkarpackie Forum Charyzmatyczne.
 14. W związku ze spadkiem temperatury zamknęliśmy sanitariaty w ogrodzie. Przez całą zimę można korzystać z toalety, do której dostęp jest z tyłu kościoła.

29 niedziela zwykła

 1. Dzisiaj rocznica inauguracji pontyfikatu św. Jana Pawła II.
 2. Po każdej Mszy Świętej możliwość ucałowania relikwii Jego krwi.
 3. Kawiarenka zaprasza dzisiaj na kremówki papieskie.
 4. Także dzisiaj Niedziela Misyjna rozpoczynająca Tydzień Misyjny. W ten sposób chcemy przypomnieć sobie polecenie Jezusa wstępującego do Nieba, by nieść Ewangelię wszystkim ludziom. To polecenie zobowiązuje każdego z nas. Pamiętajmy też o modlitwie w intencji misji. Otaczajmy naszą modlitwą misjonarzy i misjonarki, zwłaszcza pochodzących z naszej diecezji.
 5. Przed nami kolejny różańcowy tydzień. Dzisiaj o 16:30, od jutra o 17:30.
 6. Pojutrze w liturgii wspominamy bł. ks. Jana Balickiego. Modlimy się o jego kanonizację. Możliwość uczczenia Jego relikwii.
 7. W sobotę świętych apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Tego ostatniego znamy jako skutecznego patrona od spraw szczególnie trudnych.
 8. W następną niedzielę o 17:00 Msza Święta za Ojczyznę z udziałem NSZZ Solidarność. Potem krótkie spotkanie przy pomniku bł. ks. Jerzego i ciąg dalszy adoracji pod przewodnictwem Wspólnoty Jego imienia. O 21:00 Apel Jasnogórski z konferencją z życia duchowego, Godzina Święta, przed północą Msza Święta z homilią. Zakończenie nad ranem.
 9. Za tydzień przechodzimy na czas zimowy. Będzie to także niedziela rocznicy poświęcenia kościoła.
 10. W ten sam dzień od 16:00 do 20:00 w jarosławskim MOSIRze charytatywny maraton taneczny dla dzieci i dorosłych. Jego ważnym celem jest pomoc dla chorej gimnazjalistki Gabrysi, która czeka poważna operacja serca. Szczegóły na plakacie.
 11. Zapraszamy do udziału w VI Podkarpackim Forum Charyzmatycznym, które odbędzie się w dniach 4 i 5 listopada w Krośnie.

28 niedziela zwykła

 1. Różaniec codziennie o 17:30, dzisiaj godzinę wcześniej.
 2. We wtorek z racji św. Łukasza, ewangelisty i lekarza, obejmiemy modlitwą różańcową pracowników służby zdrowia.
 3. Powoli przygotowujemy się do Uroczystości Wszystkich Świętych. Porządkując groby pamiętajmy o tych przez innych zapomnianych, a wypalone znicze, czy wieńce umieszczajmy w kontenerach. Nie pozostawiajmy śmieci naszym sąsiadom.
 4. Przy wyjściu z kościoła kartki na tzw. wypominki. Wypełnione składamy w zakrystii ustalając dzień, w którym polecać będziemy Bożemu Miłosierdziu dusze naszych zmarłych.

27 niedziela zwykła

 1. Przeżywany dzisiaj Dzień Papieski złączony jest z ofiarami na Fundusz Stypendialny dla młodzieży zdolnej, a pochodzącej z ubogich rodzin. Te ofiary zbierzemy dzisiaj przed kościołem do puszek.
 2. Z racji Dnia Papieskiego zapraszamy też do odwiedzenia Sali Papieskiej. Wejście przez Kawiarenkę Benedyktyńską.
 3. Kontynuujemy miesiąc różańcowy. Nabożeństwa pół godziny przed wieczorną Mszą Świętą.
 4. Pojutrze o 17:30 różaniec za Ojczyznę, po nim Msza Święta w tej samej intencji sprawowana przez ks. Prałata.
 5. W sobotę Dzień Nauczyciela– Dzień Edukacji Narodowej. Modlimy się za naszych nauczycieli i wychowawców – żyjących i zmarłych. Budujmy jednoznacznie autorytet nauczyciela w oczach naszych dzieci i wnuków. Na podważaniu go stracimy wszyscy – od najmłodszych począwszy.
 6. W ten sam dzień wspominamy św. Małgorzatę Marię Alacoque.
 7. Duszpasterze Kolegiaty zapraszają także w sobotę na archidiecezjalną pielgrzymkę Rodzin. Początek od 10:00.
 8. W następną niedzielę różaniec połączony z modlitwami o rychłą beatyfikację sł. Bożej Anny Jenke. Następnie Msza Święta w tych intencjach. Serdecznie zapraszamy.
 9. Także za tydzień Światowy Dzień Dziecka Utraconego, będziemy modlić się w intencji rodziców, którzy przeżywają cierpienie z powodu straty nienarodzonego dziecka.
 10. Przy wyjściu z kościoła kartki na tzw. wypominki.
 11. Tam też urna na głosy w ramach budżetu obywatelskiego.

26 niedziela zwykła

 1. Zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach różańcowych. W dni powszednie o 17:30, w niedziele godzinę wcześniej. Bezpośrednio po różańcu Eucharystia.
 2. Jutro wspominamy naszych Świętych Aniołów Stróżów.
 3. We wtorek nabożeństwo do św. Michała Archanioła połączone z modlitwą różańcową, podobnie w środę nowenna maryjna.
 4. Także w środę w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka z Asyżu – dzień imienin Papieża.
 5. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej: pierwszy czwartek i piątek miesiąca. Pamiętajmy, że z daru Bożego miłosierdzia możemy korzystać zwłaszcza przez ręce kapłanów. W naszej świątyni codziennie przed każdą Mszą Świętą oraz od 9:00 do 11:00.
 6. W czwartek Komunia Święta pod postacią Chleba i Wina, a potem spotkanie dla Straży Honorowej NSPJ. Jednocześnie jest to dzień wspomnienia liturgicznego św. Faustyny Kowalskiej – Apostołki Bożego Miłosierdzia.
 7. W pierwszy piątek od 19:30 modlitwy o uzdrowienie i uwolnienie zakończone dodatkową Eucharystią o 22:00.
 8. W pierwszą sobotę października przypada wspomnienie NMP Różańcowej. Będzie ono połączone z modlitwą wzdłuż granic naszej Ojczyzny. Wszystkich zapraszamy do nas na wieczorny Różaniec.
 9. Z kolei młodzież maturalna szkół średnich w najbliższą sobotę gremialnie udaje się w pielgrzymce na Jasną Górę.
 10. Dzisiaj w Kawiarence Benedyktyńskiej możliwość podpisania się pod obywatelskim projektem ustawy, który ma na celu zatrzymanie zabijania chorych, nienarodzonych dzieci. Przypominamy, że ponad 90% aborcji w polskich szpitalach to właśnie zabijanie dzieci podejrzanych o chorobę lub upośledzenie. Chorzy i upośledzeni też mają prawo żyć.
 11. Nasze Miasto przeznacza 750 tysięcy złotych z przyszłorocznego budżetu do decyzji mieszkańców przez głosowanie. Prace muszą być wykonane na własności Miasta. Prosimy o zabranie kart do głosowania do domu, wypełnienie i przyniesienie za tydzień do kościoła. Jedna osoba może oddać tylko jeden głos. Projektów jest kilkadziesiąt – szczegóły na stronie internetowej Miasta.

25 niedziela zwykła

 1. W czwartek o 15:00 można włączyć się w akcję: „Koronka na Ulicach Miast Świata”.
 2. W najbliższy piątek od 17:30 Msza Święta z modlitwami za Ojczyznę, po niej pokutny różaniec fatimski i adoracja prowadzona przez Wspólnotę bł. ks. Popiełuszki. O 21:00 Apel Jasnogórski i konferencja z życia duchowego. Następnie Godzina Święta, o 23:00 Eucharystia z homilią. Zakończenie nad ranem.
 3. 29 września to także dzień Świętych Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela. Wszystkim solenizantom i solenizantkom, w tym naszym dwóm księżom, życzymy, aby byli tak wierni Bogu i tak dobrzy dla ludzi jak ich niezwykli Patroni.
 4. Nazajutrz wspomnienie św. Hieronima, któremu zawdzięczamy pierwsze przekłady Biblii z języków oryginalnych, a który przekazał nam znamienne słowa. „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa”.
 5. Właśnie w sobotę będzie miało miejsce w Jarosławiu rokroczne spotkanie wszystkich członków Róż Żywego Różańca Archidiecezji Przemyskiej. Zbiórka o godz. 9:30 w Opactwie przy pomniku sł. Bożej Anny Jenke. Tam zawiązanie wspólnoty i krótka konferencja o jej związku z objawieniami fatimskimi. Potem procesja do Kolegiaty. Spodziewamy się kilku tysięcy pielgrzymów.
 6. Za tydzień w niedzielę odbędzie się u nas zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, który ma na celu zatrzymanie zabijania chorych, nienarodzonych dzieci. Ponad 90% aborcji w polskich szpitalach to właśnie zabijanie dzieci podejrzanych o chorobę lub upośledzenie. Podpisać się może każdy, kto ukończył 18 rok życia. Potrzebny będzie numer PESEL.
 7. W ten sam dzień rozpocznie się miesiąc październik w szczególny sposób poświęcony Modlitwie Różańcowej. Św. Jan Paweł II napisał, że za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitość łask, otrzymując je niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela. Odmówienie jednej część różańca nawet w najmniejszej wspólnocie osób sprawia, że możemy uzyskać odpust zupełny. Zachęcamy do udziału w Nabożeństwach codziennie o 17:30, a w niedziele godzinę wcześniej.
 8. Także za tydzień o 11:00 na Dolnoleżajskiej odpust ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W Kolegiacie od 12:30 uroczystości z okazji rocznicy śmierci płk. Franciszka Przysiężniaka ps.”Ojciec Jan”. U nas niedziela adoracyjna.
 9. Dzisiaj przy wyjściu z kościoła datki dla naszego studia radiowego. Proszę przy tej okazji przyjąć modlitewnik – zupełnie za darmo. Ten upominek niech wyrazi naszą wdzięczność za to, że – dzięki Waszej hojności – katolickie radio nadaje z Jarosławia – bez przerwy – już 24 lata.
 10. Przed tygodniem mówiliśmy o opasaniu Polski wzdłuż granic modlitwą różańcową w dniu 7 października. Wspólnota Matki Miłosierdzia organizuje w ten dzień dojazd do granicy autobusem w godzinach od 9:00 do 17:00. Zapisy i informacje pod numerem 607 398 181.
 11. Pomódlmy się na koniec w intencji naszej Ojczyzny zwłaszcza z racji przeżywanego dziś w Polsce Narodowego Kongresu Trzeźwości: „Święty Michale Archaniele…”.

24 niedziela zwykła

 1. Za nami doświadczenie 7. już Jarmarku Benedyktyńskiego. W ciągu kilku dni skorzystało z niego tyle osób, ile normalnie przewija się przez nasze Opactwo w ciągu wielu miesięcy. Mamy nadzieję, że będą potem wracać w to miejsce po głębsze wartości.
 2. Pan Bóg obdarzył nas inspiracją i siłą do kilkumiesięcznego trudu przygotowań, łaskawie darował sprzyjającą pogodę, a przede wszystkim obudził gotowość konkretnej pomocy w sercach setek ludzi. Pięknym ukoronowaniem tego wydarzenia był wtorkowy Jarmark dla ponad trzystu osób mniej sprawnych. Nie ma możliwości wszystkich wymienić – większa będzie zatem Wasza nagroda w niebie. Panu naszemu i wszystkim za wszystko, także wielu tysiącom uczestników – jeszcze raz dziękujemy.
 3. Dzisiaj Niedziela Środków Społecznego Przekazu. Zachęcamy do korzystania z nich z dużym dystansem i jednocześnie gorąco dziękujemy za całoroczne wsparcie naszego Studia Radiowego Ave Maria.
 4. Dzisiaj wspomnienie 78. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę. Pamiętajmy o ofiarach Golgoty Wschodu. Pojutrze od 10:00 w Kolegiacie obchody Dnia Sybiraka.
 5. Jutro święto Stanisława Kostki, patrona Polski i polskiej młodzieży, którego figura znajduje się w naszym ołtarzu głównym po prawej stronie. Wieczorem w Kielcach początek uroczystości pogrzebowych pochodzącego z Żurawicy ks. bpa Kazimierza Ryczana.
 6. W piątek inauguracja roku akademickiego w Seminarium Duchownym w Przemyślu. Na pierwszy rok zgłosiło się 13 młodych mężczyzn. W sumie od piątku będziemy mieć 92 kandydatów do kapłaństwa. Przed nimi trudna droga – nie zapominajmy o nich w modlitwie.
 7. Za tydzień w Łańcucie 25. Rocznica Koronacji wizerunku Matki Bożej Szkaplerznej. W sobotę na Zamku okolicznościowe sympozjum, w niedzielę o 11:00 główna Msza Święta.
 8. W ten sam weekend na Jasnej Górze Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin.
 9. Osoby przygotowujące się do małżeństwa zapraszamy do ojców dominikanów na katechezy przedmałżeńskie i przedślubne. Początek w październiku. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
 10. Archidiecezja Przemyska włącza się w ogólnopolską akcję modlitewną pod nazwą „Różaniec do granic”. Ta wielka modlitwa zaplanowana jest w pierwszą sobotę miesiąca tj. 7 października 2017r. w ramach obchodów 100 rocznicy Objawień Fatimskich, w przededniu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia wierni naszej Ojczyzny udadzą się na pielgrzymie szlaki wzdłuż granic Polski i  otoczą nasz kraj swoją obecnością i modlitwą. W związku z tą ideą zostało ustanowionych 26 tzw. Kościołów stacyjnych w naszej Archidiecezji w których będzie animowane to wydarzenie wiary. Szczegóły wkrótce.
 11. Wszystkich ludzi dobrej woli powiązanych wielorako z Opactwem polećmy możnemu patronowi: Święty Michale, Archaniele…

23 niedziela zwykła

 1. Dzisiaj wieczorem o 16:30 Krucjata Różańcowa i Msza za Ojczyznę.
 2. W ten sposób zainaugurujemy u nas obchody VII Tygodnia Wychowania, które będą przebiegać pod hasłem: „Maryja Wychowawczynią pokoleń”. Będziemy modlić się za dzieci, młodzież, rodziców, nauczycieli, wychowawców i katechetów.
 3. We wtorek wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi.
 4. W czwartek święto Podwyższenia Krzyża Świętego upamiętniające odnalezienie relikwii krzyża, na którym umarł i dokonał zbawienia świata nasz Pan Jezus Chrystus. Z okazji tego święta warto spojrzeć na krzyże w naszych mieszkaniach i przywrócić im blask.
 5. W piątek wspomnienie Matki Bożej Bolesnej i wieczorne modlitwy o beatyfikację sł. B. Anny Jenke.
 6. W tym samym dniu odpust tytularny u Ojców Dominikanów. Podczas Mszy Świętej o 9:30, sprawowanej w intencji chorych i cierpiących, najbardziej chorzy będą mogli przystąpić do Sakramentu Namaszczenia. Uroczysta Suma będzie jednak miała miejsce dopiero w niedzielę o 11:00 pod przewodnictwem księdza biskupa.
 7. W sobotę od 10:00 pielgrzymka pracowników służby zdrowia do Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu.
 8. W ten sam dzień o 18:00 w Kalwarii Pacławskiej spotkanie dla rodzin borykających się z problemem alkoholowym. Temat: „Rodzina bezsilna – ale nie bezradna”.
 9. Trwa VII Jarmark Jarosławskiego Opactwa. Dzisiaj Dzień Węgierski: Otworzyliśmy trzy wystawy z Węgier i cztery od naszych polskich twórców. Zapraszamy na nasze korytarze na obydwu kondygnacjach. Inne atrakcje mamy spisane w programie i widzimy na własne oczy. Tylko do południa Turniej rycerski, reszta do późnego wieczoru.
 10. We wtorek od 9:00 do 13:00 edycja Jarmarku dla osób mniej sprawnych: krótki bieg jasnogórski z medalami, występy na scenie, animacje, darmowy posiłek – można także przyjść z dziećmi. Zapraszamy także osoby starsze i schorowane. Będzie spokojniej i luźniej niż w ten weekend.
 11. Wstępnie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tych wydarzeń.
 12. Módlmy się zatem w intencji wszystkich twórców, wolontariuszy i gości Jarmarku: „Święty Michale, Archaniele…”.

22 niedziela zwykła

 1. Trwa Jerycho Różańcowe – zapraszamy do naszego kościoła na modlitwę 24 godziny na dobę. W prowadzeniu pomagają nam osoby z dwudziestu miejscowości – najdalej z Poznania.
 2. Dzisiaj popołudniu w naszym mieście wystąpią utrudniania w ruchu w związku z zawodami sportowymi.
 3. W związku z rozpoczęciem roku szkolnego jutro specjalne Msze Święte dla dzieci i młodzieży w kościołach parafialnych. U nas po wakacjach nadal spowiedź rano i wieczorem oraz dodatkowo od 9:00 do 11:00. Nie braknie także codziennej Mszy Świętej o 10:00.
 4. We wtorek o 17:30 nabożeństwo wotywne do św. Michała Archanioła.
 5. W piątek obchodzimy jedno z najstarszych świąt maryjnych: Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. W naszej polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Siewnej. Polecając Bożej Opatrzności, za przyczyną i wstawiennictwem Matki Bożej przyszłoroczne plony pamiętajmy jednocześnie, że my sami jesteśmy „uprawną rolą”, na którą pada ziarno słowa Bożego.
 6. Msze Święte o 7:00; 10:00 i 17.30; o 12:00 zakończenie Jerycha Różańcowego. Nie jest to święto obowiązkowe, ale zachęcamy do udziału w Świętej Eucharystii, aby uwielbić Boga i polecić ozime zasiewy przez wstawiennictwo Matki Bożej. Właśnie data 8 września 1622 widnieje na portalu wejściowym do naszego kościoła jako dzień jego dedykacji Bogu p.w. św. Mikołaja i św. Stanisława.
 7. W Jarosławiu od piątku Festiwal Kultury Kresowej, na Jasnej Górze Kongres Różańcowy, w Lipniku spotkanie Straży Honorowej, a u nas VII Jarmark Benedyktyński.
 8. Program u nas jest przebogaty. Zwróćmy uwagę na sobotni bieg, na węgierski sobotni wieczór, na koncert zespołu niemaGOtu i teatr ognia. Poza tym kilka zupełnie nowych wystaw, stu dwudziestu kramarzy, miasteczko dla dzieci i oczywiście turniej rycerski. Przekażmy zaproszenie znajomym – nie tylko z Jarosławia.
 9. Przypominamy o potrzebie osób dobrej woli – wolontariuszy na Jarmark Benedyktyński. Chodzi o osoby w każdym wieku i z każdymi umiejętnościami.
 10. W czwartek i piątek od 12:00 do 17:00 w Kawiarence Benedyktyńskiej punkt informacyjny dla tych osób, które zechcą zaangażować się w wolontariat Jarmarku.
 11. W niedzielę wieczorem pod przewodnictwem ks. prał. Mariana Rajchla modlić się będziemy, jak każdego 10 dnia miesiąca w intencji ofiar Smoleńska, Katynia oraz ofiar wrześniowych napaści na Polskę przez hitlerowców i sowietów. O 16:30 Krucjata Różańcowa w tych samych intencjach.
 12. Siostry Niepokalanki oferują kilka zupełnie nieodpłatnych miejsc w oddziałach przedszkolnych dla dzieci urodzonych w latach od 2011 do 2014. Zachęcamy do skorzystania.

21 niedziela zwykła

 1. Wczoraj sto tysięcy Polaków w Częstochowie, a dzięki mediom cały kraj świętował Jubileusz 300-lecia Koronacji Obrazu Jasnogórskiego. Zapraszamy do naszego lokalnego świętowania tej Uroczystości poprzez Bieg o symbolicznej długości 1717 metrów. Bieg przeprowadzimy 9 września w sobotę od 11:00. Start przy kościele Matki Bożej Królowej Polski, Meta w Jarosławskim Opactwie w ramach VII Jarmarku Benedyktyńskiego. Zapisy przez naszą stronę internetową. Dla tysiąca uczestników pamiątkowe medale. Zapraszamy całe rodziny do wspólnego świętowania.
 2. W zakrystii i przedsionku okolicznościowe plakaty, które można umieścić w różnych instytucjach, na klatkach schodowych, witrynach sklepów itp. Bardzo dziękujemy za tego typu pomoc.
 3. Także w zakrystii wyjątkowe wydanie czasopisma LIST.
 4. Jutro wspomnienie św. Augustyna – imieniny Siostry Przeoryszy.
 5. We wtorek całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu z Różańcem w ręku. O 17:30 Msza Święta za Ojczyznę i Różaniec Fatimski po parku – poświęcimy ostatnie pięć z dwudziestu kaplic różańcowych odnowionych w roku Jubileuszu Fatimskiego dzięki szczodrej hojności wielu dobrych ludzi. O 21:00 konferencja ascetyczna, po niej Godzina Święta, a o 23:00 Eucharystia z homilią. Zakończenie ok. 5:00 nad ranem.
 6. W czwartek po Mszy Świętej wieczornej spotkanie dla Honorowej Straży Serca Pana Jezusa.
 7. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej: pierwszy piątek i sobota miesiąca. Warto korzystać ze spowiedzi na okoliczność nowego roku szkolnego.
 8. W pierwszy piątek od południa tygodniowe Jerycho modlitewne: blisko 170 godzin nieustannej modlitwy za Polskę, przede wszystkim Różańcowej.
 9. Nazwa „Jerycho Różańcowe” nawiązuje do wydarzenia opisanego w biblijnej Księdze Jozuego. Według Pisma Świętego, wprowadzający Izraelitów do Ziemi Obiecanej po okresie niewoli egipskiej następca Mojżesza, Jozue otrzymał od Boga nakaz, by wojsko przez siedem dni okrążało przy głośnych dźwiękach trąb kamienne mury Jerycha. Siódmego dnia od huku trąb potężne mury niedostępnego miasta popękały i runęły, a Jerycho zostało zdobyte. Nasze Jerycho to nieprzerwane, rotacyjne czuwanie grup osób przed Najświętszym Sakramentem przez siedem dni, w tym codzienna Msza Święta, Różaniec, a o godz. 15:00 każdego dnia Koronka do Miłosierdzia Bożego. Zapraszamy w dzień i w nocy do naszego kościoła przez cały tydzień.
 10. W ten piątek Godzina Święta z Litanią do Najświętszego Serca bezpośrednio po wieczornej Eucharystii. Następnie modlitwy o uzdrowienie prowadzone przez Wspólnotę Matki Miłosierdzia zakończone dodatkową Mszą Świętą. Wcześniej, bo o 20:30 katecheza ks. prał. Mariana Rajchla.
 11. Będzie to także dzień 78 Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej {1939}. Modlić się więc będziemy za poległych i pomordowanych w obronie naszej Ojczyzny.
 12. W sobotę piesza pielgrzymka do Jodłówki z sześciu parafii Jarosławia.
 13. Za tydzień niedziela adoracyjna.
 14. Dziękujemy wszystkim, którzy dzisiaj przy wyjściu z kościoła wesprą ofiary sierpniowych nawałnic. Datki zostaną przekazane za pośrednictwem Caritas Polska.

20 niedziela zwykła

 1. Przeżywamy sierpień – miesiąc trzeźwości. Podejmując wyrzeczenie picia napojów alkoholowych, chcemy przeprosić Boga za cierpienia, jakie niesie tak wielu osobom w naszej Ojczyźnie nieuporządkowanie w tym względzie, a także chcemy ćwiczyć naszą wolę, by była coraz silniejsza i bardziej konsekwentna.
 2. Dzisiaj o 18:00 w Kalwarii Pacławskiej pierwsze z comiesięcznych spotkań o trzeźwość w rodzinie z prośbą o siłę w pokonywaniu zniewoleń.
 3. Zapraszamy na Festiwal Muzyki Dawnej. Pierwszy koncert dzisiaj u nas o 20:00. Bilety do nabycia przed występem. Tak samo będzie codziennie w różnych kościołach. U nas w piątek o 22:00 dodatkowy koncert bez opłat.
 4. Od poniedziałku do soboty także u nas festiwalowa liturgia godzin śpiewana w języku łacińskim od 8:00 rano w kościele. W kolegiacie natomiast uroczyste Msze Święte codziennie o 16:00 i nieszpory o 17:15. W sobotę wyjątkowo o 17:00 w Cerkwi. Zakończenie festiwalu u Panny Marii Eucharystią za tydzień o 9:30. Kawiarenka Benedyktyńska zaprasza nieustannie.
 5. We wtorek uczcimy Maryję jako Królową nieba i ziemi.
 6. W środę przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku, ale obchodzony publicznie po raz pierwszy dopiero w 2011 roku w Warszawie. Na obchody tego dnia wybrano 23 sierpnia, bo nawiązuje on do daty podpisania paktu Ribbentrop–Mołotow, co miało miejsce 23 sierpnia 1939 roku i zaowocowało IV rozbiorem Polski. Módlmy się za polityków i rządzących – gdyż pokusa manipulowania innymi na tysiączne sposoby jest wielka.
 7. W czwartek o 19:00 w podziemiach Bazyliki Archikatedralnej zostanie przedstawiony specjalny program muzyczny o bohaterskiej Rodzinie Ulmów i żołnierzach podziemia niepodległościowego pt: „Z ziemi do nieba”. Wstęp wolny.
 8. Od piątku na ekranach polskich kin można oglądać hiszpański film pod tytułem: „Fatima. Ostatnia tajemnica” stworzony specjalnie z okazji 100-lecia objawień fatimskich. Gorąco zachęcamy do wybrania się do kina tym bardziej, że wiele wątków tej opowieści dotyczy naszego kraju.
 9. W sobotę Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Msze Święte w porządku powszednim.
 10. Przy tej okazji zapraszamy do świętowania Jubileuszu 300-lecia Koronacji Obrazu Jasnogórskiego poprzez Bieg o symbolicznej długości 1717 metrów (jest to rok koronacji Obrazu). Bieg przeprowadzimy 9 września w sobotę od 11:00. Start przy kościele Matki Bożej Królowej Polski, Meta w Jarosławskim Opactwie w ramach VII Jarmarku Benedyktyńskiego. Obowiązkowe zapisy przez naszą stronę internetową. Dla tysiąca uczestników zamówiliśmy piękne, pamiątkowe medale. Zapraszamy całe rodziny do wspólnego świętowania.
 11. W niedzielę za tydzień w Archidiecezji Przemyskiej odbędzie się zbiórka do puszek na pomoc dla poszkodowanych w wyniku nawałnic, które przeszły w ostatnim czasie nad Polską.
 12. W ten sam dzień w miejscowości Długie koło Sanoka Dożynki Archidiecezjalne z udziałem Arcybiskupa Metropolity.
 13. Natomiast Sanktuarium w Jodłówce zaprasza na uroczystą Sumę odpustową o 11:30 pod przewodnictwem bpa Edwarda Białogłowskiego z Rzeszowa.
 14. W związku z reformą szkolnictwa obowiązują nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania. Uczniowie klas szóstych powinni w tym celu już na początku roku szkolnego zgłosić się do swoich kościołów parafialnych.
 15. W sobotę 9 września o godz. 10:00 przesłuchanie kandydatów do Archidiecezjalnego Instytutu Muzyki Sakralnej. Pięcioletnie studia zaoczne umożliwiają uzyskanie zawodu dyplomowanego organisty.
 16. Trwają zapisy na pieszą pielgrzymkę jarosławskich parafii do Jodłówki (3 IX).
 17. Kilkadziesiąt osób z Podkarpacie, w tym i z naszej okolicy pielgrzymuje piaty dzień pieszo do Wilna. Cała pielgrzymka z Białegostoku liczy blisko 400 osób. Łączmy się z nimi duchowo i wymieniajmy intencjami modlitewnymi. W ich i naszej intencji wołajmy: „Święty Michale Archaniele…”

19 niedziela zwykła

Zachęcamy usilnie, aby jak najwięcej osób przejęło się wezwaniem do powstrzymania się od spożywania napojów alkoholowych w miesiącu sierpniu. Dajemy w ten sposób wyraz naszej solidarności z tymi, którzy sami o własnych siłach nie mogą jeszcze wrócić na drogę trzeźwości. Zachęcamy także do modlitwy w intencji uzależnionych i ich rodzin.

Dzisiaj od fatimskiego nabożeństwa pokutnego o 17:00 rozpoczną się uroczystości odpustowe u Panny Marii.

We wtorek uroczystość Wniebowzięcia Maryi. Jest to święto nakazane, w które jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii. Msze Święte u nas w porządku niedzielnym. U Panny Marii Suma odpustowa o 11:00.

W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną pobłogosławione po każdej Mszy Świętej. Sam gest błogosławienia jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości.

W tę maryjną uroczystość tradycyjnie sięgamy pamięcią do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Jest to także Święto Wojska Polskiego. O 14:00 specjalna Msza wojskowa w Kolegiacie, po niej uroczystości na Rynku połączone z przelotem trzech samolotów ze świecami dymnymi.

Wieczorem u nas pomodlimy się o rychłą beatyfikację służebnicy Bożej Anny Jenke.

W piątek od 10:00 uroczystości odpustowe i jubileusz trzechsetnej rocznicy konsekracji greckokatolickiej cerkwi p.w. Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu, a jednocześnie kolejna rocznica Koronacji Cudownej Ikony „Brama Miłosierdzia”. Najpierw Nabożeństwo do Przenajświętszej Bogurodzicy, a o 11:00 Pontyfikalna Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma. Zaprasza nas serdecznie ksiądz proboszcz Krzysztof Błażejewski.

W sobotę w Miejscu Piastowym Podkarpackie „Wesele bez Toastu”.

W najbliższą niedzielę w Pruchniku Jarmark Sztuki Ludowej „Pruchnickie Sochaczki”, natomiast w Jarosławiu rozpocznie się Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń naszych korzeni”. Wieczorem o 20:00 w naszym kościele koncert inauguracyjny pod tytułem „Estońskie hymny reformacyjne i pieśni religijne z tradycji ludowej”.

Poniżej lista „Fundatorów Kaplic Różańcowych i ich odnowy w 100-lecie Fatimy”. Prosimy o korektę emailową lub telefoniczną zanim zamówimy pamiątkowe tabliczki.

Wszystkie ważne dla nas osoby i sprawy polećmy opiece świętego patrona: Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw zasadzkom i niegodziwości złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Fundatorzy Kaplic Różańcowych i ich odnowy w 100-lecie Fatimy

Tajemnica Fundatorzy 2002 Odnowiciele 2017
Zwiastowanie Anonimowi Brak
Nawiedzenie Zofia i Mieczysław Bilińscy Brak
Narodzenie Janina i Piotr Baliccy Brak
Ofiarowanie Anonimowi Brak
Odnalezienie Anonimowi Brak
Chrzest Anonimowi J.E. Bp Marian Rojek
Objawienie Anonimowi Brak
Głoszenie Bronisław i Teresa Madyda Franciszka i Edward Nykiel
Przemienienie Anonimowi Straż Honorowa NSPJ z archidiecezji przemyskiej
Eucharystia Siostry Różańcowe z Kolegiaty Siostry Różańcowe z Kolegiaty
Modlitwa Honorowa  Straż  NSPJ Anna i Paweł Hajnus
Biczowanie B. i F. Gwóźdź Brak
Cierniem kor. Anonimowi Brak
Droga Krzyż. Anonimowi Brak
Śmierć na krzyżu Anonimowi Brak
Zmartwychwstanie Renata i Jerzy Laskowscy Straż Honorowa NSPJ z Kościoła Ducha Świętego
Wniebowstąpienie J. i S. Szlajnda Straż Honorowa NSPJ z Opactwa
Zesłanie Stanisława i Józef Kmiecik Stanisława i Józef Kmiecik
Wniebowzięcie Anonimowi Straż Honorowa NSPJ z nocnych adoracji
Ukoronowanie Maria Dziaduś Wspólnota Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej

 

Święto Przemienienia Pańskiego

Dzisiaj o 15:00 spod Kamienicy Attavantich wyruszy grupa zwiedzająca nasze zabytki z profesjonalnym przewodnikiem.

We wtorek wspomnienie św. Dominika.

W środę Święto Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), współpatronki Europy.

W czwartek wieczorna Msza Święta za Ojczyznę pod przewodnictwem ks. prał. Mariana Rajchla. O 17:00 Krucjata Różańcowa.

W sobotę zapraszamy na 18:00 na ostatni tegoroczny koncert z cyklu “Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie”. Będziemy gościć u nas pana Mateusza Rzewuskiego.

Za tydzień na Prymarii będziemy modlić się wspólnie za ś. p. Teresę niedawno zmarłą Mamę ks. Stanisława Zbojnowicza.

Dzisiaj na naszych organach gra pani Małgorzata Staniszewska pochodząca z Jarosławia, która studiowała muzykę w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Występowała już w Filharmonii Narodowej w Warszawie, także w Nowym Jorku w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie czyli w Carnegie Hall i w nowojorskim centrum sztuki Lincoln Center. Komponuje też własne swoje utwory i koncertuje za Oceanem z własnym zespołem. Dziękujemy za grę i śpiew przed Mszą Świętą, w jej trakcie oraz po błogosławieństwie.

W czwartek z udziałem Ministra Obrony Narodowej pożegnaliśmy ś. p. Waldemara Mikołowicza inicjatora budowy i renowacji pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz wielorako inaczej zasłużonego dla naszego Opactwa. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie…

17 niedziela zwykła

Duszpasterze parafii Bożego Ciała zapraszają codziennie w tym tygodniu na uroczystości odpustowe Matki Bożej Śnieżnej – Królowej Rodzin.

Dzisiaj odprawi Mszę Świętą i wygłosi kazanie o godzinie 16:00 Ksiądz Stefan Ceberek. Natomiast godzinny koncert ku czci Matki Najświętszej da o godzinie 17:00.

Suma centralna w sobotę o 11:00 pod przewodnictwem naszego Metropolity. Szczegóły na plakacie oraz w internecie.

Jutro w Miejscu Piastowym od 17:00 XIII Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu.

Pojutrze kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Niech wspomnienie tego patriotycznego zrywu przypomina nam nieustannie o potrzebie modlitwy za naszą umiłowaną Ojczyznę, za tych, którzy za jej wolność oddali życie oraz za tych, którym powierzono odpowiedzialne stanowiska.

O godz. 17:00 na Placu Ks. Piotra Skargi odbędzie się Apel Poległych, a o 18:00 w Kolegiacie Msza Święta w intencji Powstańców.

U nas w ten sam dzień o 17:30 nabożeństwo wotywne do św. Michała Archanioła. Możliwość wcześniejszego składania próśb i podziękowań.

W środę w kościołach parafialnych można zyskać tzw. odpust Porcjunkuli pod zwykłymi warunkami.

W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi przed każdą Mszą Świętą oraz od 9:00 do 11:00.

W czwartek Komunia Święta pod dwiema postaciami. Z uwagi na rekolekcje w Kolegiacie nie będzie spotkania Straży Honorowej Bożego Serca.

W pierwszy piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Po wieczornej Mszy Świętej adoracja do 19:30 prowadzona przez Straż Honorową. Następnie nabożeństwo o uwolnienie i uzdrowienie.

W ten sam dzień wspominamy św. Jana Vianneya, patrona kapłanów, pamiętajmy w modlitwie o naszych duszpasterzach nie tylko zresztą w tym dniu.

W niedzielę za tydzień święto Przemienienia Pańskiego.

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu zapraszają na Zjazd Absolwentów i Jubileusz siedemdziesięciolecia istnienia placówki. Uroczystość odbędzie się 14 października 2017 r. Szczegółowe informacje na stronie internetowej szkoły i w sekretariacie.

Dzisiaj na Rynku w godz. od 12.00 do 14.00 będzie można zobaczyć klasyki motoryzacji od okresu przedwojennego aż po lata osiemdziesiąte.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu zaprasza dzieci od 4 do 6 lat w dniu 3 sierpnia od godz. 9:00 na bezpłatne warsztaty kulinarno-edukacyjne pod nazwą „Bajkowe Gotowanie”. Ilość miejsc ograniczona dlatego trzeba się zapisać osobiście lub przez internet.

Jeśli Pan Bóg pozwoli za miesiąc – 29 sierpnia podczas Fatimskiej Procesji Różańcowej – poświęcimy ostatnie pięć z dwudziestu kaplic różańcowych odnawianych przez nas z okazji Jubileuszu Stulecia Objawień Fatimskich. Jak wyglądały fragmenty konstrukcyjne kaplic po 15 latach można zobaczyć koło ambony.

Oto lista fundatorów renowacji dziewięciu kaplic: J.E. Bp Marian Rojek; Franciszka i Edward Nykiel; Stanisława i Józef Kmiecik; Straż Honorowa NSPJ z nocnych adoracji; Straż Honorowa NSPJ z Jarosławskiego Opactwa; Wspólnota Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej; Straż Honorowa NSPJ z Kościoła Ducha Świętego; Siostry Różańcowe z Kolegiaty; Straż Honorowa NSPJ z archidiecezji przemyskiej.

Po zakończeniu prac i poświęceniu – na każdej kaplicy – znajdzie się tabliczka z fundatorami rzeźbionych w 2002 r. medalionów oraz renowacji kaplic z roku 2017. Czekamy na kolejnych chętnych.

Naszym bezpośrednim przygotowaniem do Jubileuszu Trzystulecia Koronacji Ikony Jasnogórskiej będzie „Jerycho Różańcowe” od 1 do 8 września b.r. Szczegóły podamy za miesiąc.

16 niedziela zwykła

We wtorek święto Jakuba Apostoła – patrona tak zwanego Szlaku Jakubowego biegnącego z Hiszpanii przez całą Europę m.in. przez Jarosław i nasze Opactwo.

W środę Rodziców Najświętszej Maryi Panny. Z tej okazji na nowennę, na godz. 17:30 zapraszamy najpierw wszystkie ANNY, następnie wszystkie panie bez wyjątku, wreszcie wszystkich chętnych.

W najbliższą sobotę u nas o 18:00 trzeci już w tym sezonie koncert organowy. Jak zawsze przy tej okazji mamy wielką prośbę o zabranie z przedsionka plakatów i wywieszenie w różnych miejscach. Dzięki temu nie wstydzimy się przed naszymi gośćmi za frekwencję. Poprzedniego koncertu słuchało ponad sto osób – a to w dużej mierze dzięki zaangażowaniu wielu z Was w nagłośnienie tego muzycznego wydarzenia.

Także w sobotę nocna adoracja z różańcem w ręku. O 17:30 Msza Święta oraz Różaniec Fatimski z procesją do kaplic różańcowych i z poświęceniem kolejnych pięciu z nich. Następnie adoracja prowadzona przez Wspólnotę bł. ks. Jerzego. O 21:00 Apel Jasnogórski i konferencja ascetyczna. Po niej Godzina Święta i Msza Zbiorowa o 23:00. Zakończenie w niedzielę rano.

Wspólnota Matki Miłosierdzia organizuje wyjazd do Wilna w dniach 11-15 sierpnia. Są wolne miejsca. Szczegóły w zakrystii i w internecie.

W pierwszą sobotę września XXI Jarosławska Pielgrzymka Piesza do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce. Zapisy w poszczególnych parafiach.

Dzisiaj w Łańcucie w parafii św. Michała w samo południe Inauguracja Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa. U nas z tej samej okazji błogosławieństwo pojazdów mechanicznych. Dotyczy ono na pierwszym miejscu osób, a następnie samych pojazdów, dlatego pomódlmy się najpierw wewnątrz świątyni, a kapłan na zewnątrz pokropi pojazdy, kierowców i pasażerów wodą święconą.

Tradycyjnie już będziemy przy tej okazji zbierać drobne datki na nasze studio radiowe AVE MARIA. Składki na radio nie będzie w tej sytuacji za tydzień. Ofiarodawcom Bóg zapłać.

15 niedziela zwykła

Witamy wśród nas jasnogórskich pielgrzymów pieszych. Dziękujemy za modlitwy zanoszone w naszej intencji oraz za wszelkie pozdrowienia z trasy. Życzymy, aby te swoiste rekolekcje w drodze zaowocowały pełniejszym życiem chrześcijańskim w codzienności.

Dzisiaj po Mszy wieczornej grupowe nałożenie szkaplerza karmelitańskiego. Indywidualnie można o to poprosić codziennie.

Jutro rozpoczyna się tygodniowa akcja ewangelizacyjna „Bieszczady dla Jezusa”, koordynowana przez Szkołę Nowej Ewangelizacji św. Jakuba Apostoła. Obejmie ona: Polańczyk – Solinę – Myczków – Wołkowyję – Ustrzyki Górne – Wetlinę i Cisną.

W sobotę wspomnienie św. Marii Magdaleny.

Jarosławskie Stowarzyszenie Przyjaźni Polsko- Węgierskiej organizuje za tydzień jednodniowy wyjazd na odpust i festyn do Derenku – kolebki węgierskiej polonii. Szczegóły w Zakrystii

W czasie wakacji nie zapomnijmy o Świętowaniu Dnia Pańskiego. Uczestniczmy w każdą letnią niedzielę we Mszy Świętej bez względu na okoliczności, w jakich się znajdziemy.

W naszej codziennej modlitwie nie zapominajmy o rolnikach, dla których wakacje nie są czasem odpoczynku lecz ciężkiej pracy. Wspomagajmy ich przynajmniej duchowo, a kto tylko ma okazję, również fizycznie, abyśmy razem mogli cieszyć się z obfitych plonów ziemi i dziękować Bogu za Jego dary.

W związku ze zbliżającym się wspomnieniem św. Krzysztofa w przyszłą niedzielę po każdej Mszy Świętej sprawowany będzie obrzęd błogosławieństwa kierowców i pojazdów mechanicznych.

Lista aktualnych wystaw i atrakcji turystycznych w naszym Domu.

Lekko odnowiona wystawa malarstwa Wacława Kochanowicza – zaczął malować po przejściu na emeryturę (Parter na lewo).

Początek wystawy rękodzieła węgierskiego (tamże).

Świece z sanktuariów całego świata (tamże).

Pamiątki z Ziemi Świętej oraz ze Światowych Dni Młodych w Krakowie (Parter na prawo).

Tomasza Chudzika „Okazy Trzech Oceanów”. (tamże)

Obrazy wyklejane z cząstek afrykańskich owadów. (tamże)

Kolekcja medali Piotra Roga z Jarosławia. (tamże)

Janusz Szpyt – malarstwo religijne. (tamże)

Prezentacja starych zdjęć Opactwa (sprzed kilkudziesięciu lat). (tamże)

Bp Marton Aron – „Wyszyński” Siedmiogrodu (tamże)

Sala Papieska na 1000 eksponatów (przed Czarną Kaplicą).

Makieta naszego Opactwa z 150 000 zapałek – autor Marian Zbierak – Pawłosiów. (Pietro – Hall)

Pamiątki stanu wojennego ze zbiorów Kazimierza Ivosse (tamże)

Pejzaże Podkarpacia – Malarstwo Olejne – Józef Machała – Red ART Tyczyn. (Pietro – Wielki Korytarz)

Chorągwie Maryjne – Jadwiga Styrna-Nawrocka, Kraków. (tamże)

Dobrodzieje – Użytkownicy – Rezydenci Jarosławskiego Opactwa (tamże)

Bilderkreuz – Krzyż z kilkunastu obrazów – Michał Posin, Berlin, Niemcy (tamże).

Palmy wielkanocne (tamże).

Izba Pamięci abpa Ignacego Tokarczuka. (Piętro – Wielki Korytarz na końcu, na prawo)

Poza tym: Czarna Kaplica; Kościół św. Mikołaja; 9 baszt i kilometr obwarowań; pomnik ks. Jerzego i statua Anny Jenke; 20 kaplic różańcowych i 15 stacji Drogi Krzyżowej wzdłuż murów; park tysiąca drzew i krzewów; Kawiarenka Benedyktyńska z ciastami, lodami i obiadami (czynna codziennie 11:00-19:00); alejki spacerowe; ławki biesiadne; spokój, cisza, szum wiatru, ptaków śpiew…
(tel.: 505 902 862, 16 621 52 24, opactwo.pl; opactwo@opactwo.pl)

14 niedziela zwykła

Jarosławska grupa Przemyskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę wyruszyła dziś bardzo wczesnym rankiem, bo o 5:45 z miejscowości Róża koło Dębicy, aby po przejściu ok. 30 km dotrzeć na 18:30 do miejscowości Dąbrówki Brneńskie niedaleko przeprawy promowej przez Wisłę. Towarzyszmy im duchowo aż na Jasną Górę, gdzie dojdą w sobotę. Módlmy się o wytrwałość dla nich, o zdrowie i o gorliwość w modlitwie. Niech zaniosą przed zranione oblicze naszej Matki także sprawy naszego Opactwa oraz nasze osobiste intencje.

Jutro od 9:00 do 12:00 Radio Rzeszów będzie nadawać z naszego Opactwa jako tzw. Radio Biwak. Może warto posłuchać.

Jutro wieczorem modlitwy za Ojczyznę, a więc o 17:00 Krucjata Różańcowa, o 17:30 Msza Święta z kazaniem ks. Mariana.

We wtorek świętego Benedykta Patrona Europy, założyciela zakonu benedyktyńskiego.

W ten sam dzień w samo południe na Starym Cmentarzu obchody 74. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej.

W sobotę wieczorem modlitwy o beatyfikację spoczywającej w naszej świątyni sł. B. Anny Jenke.

Zapraszamy na drugi w tym sezonie letni koncert organowy w Jarosławskim Opactwie w sobotę o godz. 18:00 – w którym królować będzie muzyka organowa Jana Sebastiana Bacha, ale pojawią się także Cztery pory roku Vivaldiego, Taniec norweski Griega i inne. Za instrumentem zasiądzie prof. Bogdan Narloch z Pomorza. Zapraszamy i prosimy o promocję w Waszych środowiskach.

W niedzielę podczas Sumy s. Maksymiliana benedyktynka złoży śluby wieczyste.

W okresie urlopów i wakacji zachęcamy do poświęcenia większej ilości czasu na modlitwę, czytanie Pisma Świętego, książek i czasopism religijnych. Niech ziarno Słowa pada na glebę żyzną. Na szlakach wakacyjnych wędrówek niech nie zabraknie świątyń, gdzie w każdą niedzielę czeka na nas Chrystus. Włączmy częściej nasze diecezjalne Radio Fara bądź na falach ultrakrótkich 98,2, bądź przez internet na RADIOFARA.PL.

Dzisiaj o 15:00 spod Kamienicy Attavantich wyruszy grupa zwiedzająca nasze zabytki z profesjonalnym przewodnikiem. Można się dołączyć opłacając bilet za 5 złotych. Tak samo będzie przez kolejne 8 niedziel, tylko trasy będą zmieniane.

13 niedziela zwykła

W pierwszy wtorek lipca o 17:30 nabożeństwo wotywne do św. Michała Archanioła.

W środę o 6:00 rano w kościele Królowej Polski Msza Święta na rozpoczęcie pieszej wędrówki do Częstochowy jarosławskiej grupy św. Brata Alberta. Odprowadzający mile widziani. W pielgrzymce wezmą udział ks. Rafał i ks. Michał z naszego Opactwa.

Ponieważ nie wszyscy mogą pielgrzymować pieszo, zachęcamy do pielgrzymowania duchowego. Zapraszamy na codzienne Msze Święte i transmisje radiowe, podczas których będziemy wędrować na Jasną Górę duchowo, towarzysząc pielgrzymom pamięcią i modlitwą. Szczegóły na stronach internetowych naszego Radia i Pielgrzymki.

W tym tygodniu przypadają także dni naszej odnowy wewnętrznej: pierwszy czwartek i piątek miesiąca lipca.

W pierwszy czwartek Komunia Święta pod dwiema postaciami. Wieczorem spotkanie Straży Honorowej.

W pierwszy piątek zapraszamy na czuwanie z modlitwą. Po Eucharystii wieczornej adoracja prowadzona przez wspólnotę Honorowej Straży Serca Pana Jezusa. Od 19:30 nabożeństwo o uzdrowienie i uwolnienie transmitowane także przez nasze radio.

W czasie wakacji będziemy kontynuować codzienny dyżur w konfesjonale od 9:00 do 11:00, niekiedy tylko z powodu wyjazdów księży może nastąpić przerwa na czas Mszy Świętej o godz. 10:00.

Zbliża się pierwszy z cyklu czterech wakacyjnych koncertów „Letnie wieczory Muzyki Organowej w Jarosławskim Opactwie” dofinansowane w tym roku po raz pierwszy przez Gminę Jarosław. W najbliższą sobotę 8 lipca o godz. 18:00 wystąpią dwaj profesorowie Akademii Muzycznej z Krakowa. Jeden będzie grał na naszych organach, a drugi w wirtuozerski sposób na puzonie. Organy Opactwa są jednymi z pięciu najlepszych na Podkarpaciu. Na co dzień w naszym kościele nie jesteśmy w stanie używać wszystkich ich możliwości. Zarezerwujmy sobie zatem czas na sobotni wieczór i przekażmy tę informację miłośnikom muzyki. Wstęp wolny.

W przedsionku i w kawiarence małe i duże plakaty o koncercie, które można umieścić w różnych instytucjach, na klatkach schodowych, witrynach sklepów itp. Bardzo prosimy o pomoc w tym względzie.

Także w sobotę świętego Jana z Dukli – patrona Archidiecezji Przemyskiej. Przy okazji naszych wakacyjnych wędrówek warto zajrzeć do Dukli, nie pomijając także urokliwej pustelni św. Jana na Puszczy.

Módlmy się za wszystkich odpoczywających, aby dotykając piękna natury i piękna dzieł ludzkich zbliżali się do Stwórcy i pamiętali o Jego przykazaniach: „Święty Michale Archaniele, * broń nas w walce* i bądź nam obroną * przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha. * Niech mu rozkaże Bóg, * pokornie prosimy, *  a Ty, Książę wojska niebieskiego, * szatana i inne złe duchy, * które na zgubę dusz ludzkich * po tym świecie krążą, * Mocą Bożą strąć do piekła” * Amen.”

12 niedziela zwykła

Dzisiaj ostatnie spotkanie przed pielgrzymką pieszą do Częstochowy po Mszy Świętej o 16:00 w kościele Królowej Polski. Mogą w niej uczestniczyć dorośli i młodzież powyżej piętnastego roku życia. Młodzież do lat osiemnastu przy zapisie przedkłada pisemne zezwolenie rodziców lub opiekunów. Są to piękne rekolekcje w drodze i prawdziwa szkoła osobowości. Pielgrzymka piesza zostawia niezatarty ślad, szczególnie w sercach młodych ludzi – zachęćmy ich do tej duchowej przygody.

Po Mszy Świętej u nas zbiórka na radio „Ave Maria”, które jak zawsze będzie towarzyszyło swoimi relacjami naszym pielgrzymom, także duchowym. Prosimy o wspomożenie tego dzieła, ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

W czwartek Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Modlimy się gorąco za następcę św. Piotra i całą Stolicę Apostolską. Odpust w Pawłosiowie. U Panny Marii tego dnia można również zyskać odpust zupełny.

Jest to także 29. dzień miesiąca, a zatem wieczorna Eucharystia za Ojczyznę do dyspozycji Maryi, potem nabożeństwo fatimskie po parku i całonocna adoracja z konferencją o 21:00 i Mszą o 23:00.

Kończy się czerwiec – miesiąc naszej szczególnej modlitwy do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tylko do piątku poranne godzinki i popołudniowe nabożeństwo czerwcowe. Dziękujemy członkom Stowarzyszenia Muzyka Dawna za codzienne poranne śpiewanie ku Bożej chwale.

W najbliższą niedzielę pół godziny przed każdą Eucharystią adoracja Pana Jezusa w ciszy.

W najbliższą sobotę i niedzielę osiemdziesiąta. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę. Można pojechać z całą rodziną.

Rozpoczęły się wakacje szkolne. Wysyłając dzieci na zorganizowany wypoczynek letni dopilnujmy, nawet na piśmie, aby naszym dzieciom umożliwiono spełnianie praktyk religijnych. Planując czas wolny dla całej rodziny skrupulatnie zaplanujmy niedzielną Mszę Świętą. Zaraz po przyjeździe na miejsce wypoczynku dowiedzmy się – gdzie jest świątynia i o której godzinie są Msze Święte. Uczestnictwo w niedzielnej liturgii niech ma dla nas w okresie urlopów charakter szczególnego świadectwa dla tych, którzy wypoczywają z nami. Przypominamy przy tej okazji, że w naszej świątyni pierwsza Msza Święta niedzielna odprawiana jest w każdą sobotę o 17:30, a ostatnia w Kolegiacie w niedzielę o 20:00.

Jak zwykle u progu wakacji przypominamy o zasadach dobrego wychowania, jeśli chodzi o wchodzenie w stosownym stroju do świątyni – nie tylko zresztą katolickiej. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim nabożeństwa, ale także okazyjne, np. turystyczne wejście do kościoła czy na teren jakiegokolwiek sanktuarium w Polsce i zagranicą. W miejscach najbardziej znanych możemy w tym względzie narazić się nawet na interwencję strażników. Zasady są bardzo proste i powinniśmy je dobrze znać, ale być może niekiedy szwankuje komuś pamięć. Zarówno mężczyźni jak i kobiety nie wchodzą do miejsc świętych w krótkich spodniach czy też z odsłoniętymi ramionami. Panie powinny także zadbać o długość spódnicy czy niekiedy nawet bluzki. Pewnym ratunkiem jest narzucenie sobie na ramiona chusty, ale nie zawsze ma się ją przy sobie. Chociaż dzieci nie robią aż tak złego wrażenia zaniedbując te zasady, to jednak stawiajmy im takie same wymagania od samego początku, aby je dobrze pod tym względem wychować. Pamiętajmy: jest to kwestia kultury osobistej.

Naszych wakacyjnych gości oprowadzajmy po zabytkach Jarosławia – o Opactwie i naszych wystawach nie zapominając.

Dla już wypoczywających na wakacjach prośmy o wolność od zakusów złego: „Święty Michale Archaniele”.

11 niedziela zwykła

Dwa lata temu swoją praktykę odbywał u nas kleryk Marcin Grabowski z diecezji warszawskiej. Teraz jest z nami już jako ksiądz, głosi dzisiaj kazania, na Sumie odprawi swoje jarosławskie prymicje, a po każdej Mszy przy ołtarzu Chrztu Chrystusa będzie udzielał chętnym prymicyjnego błogosławieństwa.

Trwa Rok św. Brata Alberta. Wczoraj w Krakowie miały miejsce centralne uroczystości. Po sumie w baszcie morskiej dokonamy otwarcia wystawy autorstwa Adama Mamczura oraz Zbigniewa Stęchłego inspirowanej artyzmem i duchowością tego wielkiego Polaka i Zakonnika. Serdecznie zapraszamy.

Trwa oktawa Bożego Ciała. Korzystajmy jak najliczniej z codziennej Mszy Świętej, Komunii, cichej adoracji i wieczornej procesji eucharystycznej. Zapraszamy przez te dni do sypania kwiatków, dzwonienia oraz wyrażania modlitwą i śpiewem swojej religijności i wiary. Dzisiaj o 16:30, od jutra godzinę później. Rano Godzinki o Sercu Jezusa.

Wieczorem w środę spotkanie duszpasterstwa ludzi przedsiębiorczych Talent.

W czwartek wieczorem o 17:30 uroczyste zakończenie oktawy. Procesja wyjątkowo dopiero na zakończenie Eucharystii. Dodatkowo błogosławieństwo małych dzieci i wianków.

Czwartek to także, u Ojców reformatów, wieczór modlitw do św. Rity.

W tym tygodniu kończy się rok szkolny. Zachęcamy do spowiedzi przede wszystkim uczniów i nauczycieli, ale także inne osoby, które będą z nimi te dni bardzo osobiście przeżywać. W naszym kościele taka możliwość istnieje codziennie przed każdą Mszą Świętą oraz od 9:00 do 11:00.

Ten piątek to Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tytuł nam bliski, gdyż w tę uroczystość 16 lat temu nasza świątynia była na nowo konsekrowana i mamy to Serce ciągle przed oczyma w naszym ołtarzu głównym. Zapraszamy w piątek na Msze Święte o 7:00, 10:00 i 17:30. Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Odpust w Łazach Kostkowskich. W kalendarzu świeckim obchodzimy Dzień Ojca.

Nazajutrz uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela.

Od czterech lat przy naszym Opactwie i w wielu parafiach na Podkarpaciu zbieramy makulaturę na szlachetny cel. Po prawej stronie widzimy jeden z ołtarzy z naszej czwartkowej procesji: w dekoracji zaznaczono kontury Afryki, nazwy państw i zdjęcia ze zbudowanych w nich studni. Studni jest już dokładnie tyle, ile zdjęć oraz jedna wieża ciśnień. Zbiórka jest kontynuowana nieustannie.

Bp Stanisław Jamrozek oraz Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce serdecznie zapraszają rodziny – w szczególności rodziny wielodzietne – do wzięcia udziału w Diecezjalnej Pielgrzymce Rodzin “PIĄTKA PLUS”, która odbędzie się w niedzielę za tydzień od godziny 11:00.

Możliwość zapisów na lipcową pielgrzymkę pieszą do Częstochowy w dwie kolejne niedziele po Mszy o 16:00 w punkcie wyjścia pielgrzymki lub telefonicznie.

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

Codziennie przed wieczorną Mszą Świętą Litania do Najświętszego Serca, a przed ranną Godzinki o Sercu Jezusa.

14 czerwca przypada 77. rocznica Pierwszego Transportu Więźniów Politycznych do Oświęcimia. W tym pierwszym transporcie znalazło się wielu Jarosławiaków. Niektórzy z nich otrzymali dosłownie pierwsze obozowe numery. W związku z tym we wtorek do naszego Opactwa przybywają motocykliści Rajdu Katyńskiego. Zapraszamy na 21:00 na wspólny Apel pod Krzyżem Golgoty Narodu Polskiego, w środę na 8:00 na Mszę Świętą do Kolegiaty, a o 11:00 na plac przydworcowy na odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Mile widziani wszyscy lokalni patrioci, pasjonaci historii, pasjonaci dwóch kółek, ludzie w każdym wieku.

W czwartek Boże Ciało. Ks. Proboszcz zaprasza na uroczystą Mszę Świętą odpustową na placu przed Kolegiatą o godz. 10:00. Procesja przejdzie do Panny Marii. Gorąco zachęcamy do udziału w całej uroczystości w duchu wiary i miłości. Na cześć Pana Jezusa, który pójdzie wśród nas, jak chodził wśród mieszkańców Palestyny, starajmy się ozdobić okna mieszkań i sklepów, szczególnie przy trasie procesji.

W naszym kościele w dzień Bożego Ciała Msze Święte o 7:30, 11:30 i 17:00 – o 10:00 liturgia recytowana bez kazania. O 16:30 Nabożeństwo czerwcowe i modlitwy o beatyfikację sł. B. Anny Jenke. Po Mszy Świętej o 17:00 procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału w procesji miejskiej.

Prosimy o nie ustawianie samochodów na trasie procesji.

Przez następne dni oktawa Bożego Ciała, codziennie procesje połączone z wieczornym nabożeństwem o 17:30. Dopiero potem Msza Święta.

Zapraszamy dzieci pierwszokomunijne i rocznicowe, a także młodsze już od najbliższego czwartku, aby mogły brać udział w procesjach przez cały tydzień oktawy.

W Uroczystość Bożego Ciała o 19:00 w Rzeszowie wielki Koncert Ewangelizacyjny „Jednego Serca Jednego Ducha”.

W piątek po Bożym Ciele dzięki dyspensie udzielonej przez Arcybiskupa Metropolitę na terenie naszej archidiecezji nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Pielgrzymka Piesza wyrusza do Częstochowy piątego lipca z kościoła Królowej Polski i wejdzie na Jasną Górę piętnastego. Mogą w niej uczestniczyć dorośli i młodzież powyżej 15. roku życia. Młodzież do lat osiemnastu przy zapisie przedkłada pisemne zezwolenie rodziców lub opiekunów. Są to piękne rekolekcje w drodze i prawdziwa szkoła osobowości. Pielgrzymka piesza zostawia niezatarty ślad, szczególnie w sercach młodych ludzi – zachęćmy ich do tej duchowej przygody.

Możliwość zapisów w dwie kolejne niedziele po Mszy o 16:00 w punkcie wyjścia pielgrzymki lub telefonicznie [Gr. św. Brata Alberta (Jarosław) – ks. Mariusz Woźny – tel. 663 959554].

Przed tygodniem rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące sposobu rozwiązania problemu parkowania na Rynku.

Nasze duchowe i zewnętrzne przygotowanie do procesji Bożego Ciała zawierzmy możnemu Patronowi: Święty Michale, Archaniele…

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy się okres wielkanocny. Odpust zupełny zyskuje się za publiczne odśpiewanie hymnu „O Stworzycielu Duchu Przyjdź” oraz wypełnienie pozostałych warunków.

W kościele, jak na „Zielone Święta” przystało gałęzie drzew, a na parapetach i w gazonach piękne kwiaty ufundowane, jak co roku, przez Państwa Marię i Mariusza Gmyrek, którzy prowadzą gospodarstwo ogrodnicze w Muninie. Wielkie Bóg zapłać.

Pierwsza niedziela czerwca to w naszej Ojczyźnie także Dzień Dziękczynienia. Dziękujmy Panu Bogu za Jego niepojętą i nieskończoną miłość. W to dziękczynienie włączajmy sprawy osobiste, naszego otoczenia i całego narodu. A staropolskie przysłowie mówi „Kto raz dziękuje, ten podwójnie prosi”.

Zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe: dziś o 16:30, w tygodniu o 17:30. Godzinę wcześniej możliwość cichej adoracji Pana Jezusa. Z kolei o 6:30 w dni powszednie w naszym kościele grupa pasjonatów ze Stowarzyszenia „Muzyka Dawna” będzie animować śpiew godzinek do Bożego Serca.

Jutro obchodzimy drugi dzień Zielonych Świąt – święto Matki Kościoła. W naszej światyni Msze Święte o 7:00, 10:00 i po nabożeństwie o 17:30. Odpust w Jodłówce o 11:30.

We wtorek wieczorem nabożeństwo wotywne do św. Michała Archanioła. Możliwość wcześniejszego składania próśb i podziękowań przy jego figurze lub przez internet

Wspólnota bł. ks. Jerzego Popiełuszki zaprasza na Mszę Świętą w środę wieczorem o rychłą kanonizację swego Patrona z okazji siódmej rocznicy wyniesienia Go na ołtarze.

W czwartek obchodzimy stosunkowo nowe liturgiczne święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy całego Kościoła za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Także sami kapłani spotkają się w tym dniu popołudniu w trzech miejscach naszej diecezji, aby wymadlać sobie te właśnie łaski. Modlitewną pamięcią obejmijmy również trzynastu neoprezbiterów naszej diecezji, którzy wczoraj otrzymali w Przemyślu święcenia kapłańskie, a przygotowywali się do nich w naszym Domu Rekolekcyjnym.

W sobotę wieczorem u nas Msza Święta za Ojczyznę, także tę naszą lokalną, pod przewodnictwem i z kazaniem ks. prał. Mariana Rajchla. Najpierw o 17:00 Krucjata Różańcowa, a o 17:30 nabożeństwo do Serca Jezusowego.

10 czerwca odbędą się obchody Patrona Miasta bł. Michała Czartoryskiego, które w tym roku przypadają w 240. rocznicę przybycia dominikanów do Jarosławia. Uroczystości rozpoczną się o godz. 17.00 w Ratuszu odsłonięciem tablicy poświęconej wszystkim Honorowym Obywatelom Jarosławia. Następnie nastąpi przemarsz do Bazyliki oo. Dominikanów na Mszę św. oraz spotkanie z doktorem Witoldem Czartoryskim. Na scenie przed Bazyliką tytuł honorowego obywatela otrzyma dr hab. Jacek Ścibor. O godz. 20.30 wystąpi krakowski zespół NiemaGOtu z Kubą Blycharzem – twórcą Hymnu Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. W tym dniu Ojcowie Franciszkanie – Reformaci zapraszają na odpust.

Zbliża się Uroczystość Bożego Ciała. Jak co roku o przygotowanie ołtarzy prosimy Siostry, Rodzinę radiową i wspólnoty modlitewne.

W jarosławskich szkołach średnich powstają trzy zupełnie nowe kierunki kształcenia: 1. Technik gazownictwa w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu – patronat nad zawodem sprawować będzie strategiczna spółka Skarbu Państwa – ,,Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.”; 2. Technik budowy dróg w Zespole Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu; 3. Technik chłodnictwa i klimatyzacji w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Warto zainteresować absolwentów gimnazjów.

I ostatnie ogłoszenie: W Szwajcarii zmarł Tomasz Wieczorkiewicz, syn generała – założyciela Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, inicjatora międzywojennego remontu naszego opactwa. Pan Tomasz przekazał działkę na kościół Bożego Miłosierdzia i wspierał jego budowę, założył fundusz, z którego na terenie naszego Opactwa korzystają osoby niepełnosprawne, wspierał również wiele innych inicjatyw w naszym mieście. Pogrzeb we środę w Genewie. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie. A Światłość wiekuista niechaj Mu świeci.

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

Na majówki zapraszamy w dni powszednie o 17:30, a w niedziele godzinę wcześniej. W tym tygodniu dodatkowo przygotowujemy się wieczorami na przyjęcie Ducha Świętego Pocieszyciela.

Dzisiaj święcenia diakonatu w Przeworsku i Warze. Czternastu alumnów przygotowywało się do nich przez tydzień w naszym Opactwie.

Także dzisiaj ok. 13:00 z kościoła Chrystusa Króla wyrusza do Kolegiaty diecezjalny Marsz Dla Życia i Rodziny. Zapraszamy wszystkich, którym dobro rodziny i obrona podstawowych wartości związanych z życiem ludzkim leżą głęboko na sercu.

Potem można wziąć udział na Rynku w bezpłatnych atrakcjach miejskiego Dnia Dziecka. Będą one dostępne bezpłatnie aż do wieczora.

Jutro u nas całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu z Różańcem w ręku. O 17:30 Msza Święta za Ojczyznę i Różaniec Fatimski po parku, o 21:00 konferencja ascetyczna, po niej Godzina Święta, o 23:00 Eucharystia z homilią. Zakończenie o 5:00 rano.

Podczas procesji różańcowej poświęcimy w okolicach pomnika sł. Bożej Anny Jenke pięć kaplic z tajemnicami chwalebnymi. Praktycznie ze starych pozostały tylko betonowe fundamenty i rzeźbione medaliony – resztę trzeba było wymienić. Daliśmy drewno modrzewiowe i nakrycia z dachówki, tak więc powinny przetrwać dłużej niż poprzednie. Ofiarodawcami renowacji tych pięciu kaplic są uczestnicy nocnych adoracji oraz wierni z kościółka Ducha Świętego. Brak jeszcze okuć blacharskich, ale już dziś można oglądnąć efekty żmudnej pracy restauratorów.

Tylko na trzech kaplicach znaleźliśmy nazwiska ich dotychczasowych fundatorów. Pragniemy jednak wszystkie przenieść na nowe, dlatego prosimy o osobisty kontakt.

W środę zakończenie nabożeństw majowych. Zapraszamy, aby podziękować za ten piękny miesiąc. Pierwsze nabożeństwo czerwcowe nazajutrz o tej samej porze.

W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.

W czwartek Komunia Święta pod postacią chleba i wina oraz spotkanie Arcybractwa Serca Jezusowego.

W piątek Msze Święte o 7:00, o 10:00, o 17:30 i o 22:00. Po wieczornej Eucharystii adoracja prowadzona przez wspólnotę Honorowej Staży Serca Pana Jezusa. Od 19:30 nabożeństwo o uzdrowienie. O 20:30 konferencja z życia duchowego, zakończenie przed północą.

Także w piątek o 17:00 w naszym Domu rozpoczną się rekolekcje dla czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa z całej archidiecezji. Zapraszamy także wszystkich chętnych.

W sobotę święcenia kapłańskie w archikatedrze. Diakoni, którzy je przyjmą, rozpoczną dzisiaj wieczorem u nas swoje rekolekcyjne przygotowanie do tego szczególnego wydarzenia. Liczą na naszą modlitewną opiekę. Takie wydarzenie, jak zapewne słyszeliśmy, przeżył wczoraj syn Pani Premier Beaty Szydło.

Także w sobotę popołudniu na Rynku finał dobroczynnej kampanii Jarosławskich Kilometrów Dobra. Organizatorzy zapraszają całe rodziny do wspólnego świętowania.

U nas w sobotę wieczorem – w Wigilię Zesłania Ducha Świętego czuwanie modlitewne prowadzone przez Szkołę Nowej Ewangelizacji i Wspólnotę Matki Miłosierdzia. Początek Nieszporami i konferencją o 19:00. Następnie Modlitwa o wylanie darów Ducha Świętego, zakończenie Eucharystią ok. 22:00.

Za tydzień – uroczystością Zesłania Ducha Świętego – zakończymy okres Komunii świętej wielkanocnej. Codziennie przed i podczas Mszy można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, aby móc zadośćuczynić temu przykazaniu kościelnemu. Ponadto codziennie spowiedź od 9:00 do 11:00 i dodatkowa Msza Święta o 10:00.

Dzisiaj przy wyjściu z kościoła pomagamy finansowo naszemu Radiu Ave Maria. Bóg zapłać za składane ofiary.

To już ostatnie dni, kiedy można u nas oglądać wystawę znaczków i kart pocztowych o św. Janie Pawle II. Nieco dłużej w tym samym korytarzu pozostanie wystawa malarstwa olejnego Wacława Kochanowicza.

Bardzo prosimy o korzystanie z parkingu i o niezastawianie alejek dojazdowych do kościoła, a jednocześnie na zaplecze domu rekolekcyjnego. Osoby mniej sprawne podwieźmy w pobliże świątyni i odjedźmy na parking. Wyjątkowo trzy miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych kierowców zapewniamy koło pomnika bł. ks. Jerzego.

6 niedziela wielkanocna

Dzisiaj o 20:00 w naszym Domu Rekolekcyjnym alumni piątego roku przemyskiego seminarium duchownego rozpoczną tygodniowe rekolekcje przed święceniami diakonatu. Zaraz po nich rok starsi – przed święceniami kapłańskimi. Rekolekcje odprawiają w pełnym milczeniu – nie nawiązujmy zatem z nimi niepotrzebnych rozmów. Ogarnijmy ich już od teraz modlitewną opieką.

Jutro we wspomnienie św. Rity. – patronki spraw trudnych i po ludzku beznadziejnych – Ojcowie Franciszkanie Reformaci zapraszają na godz. 17:30 na nabożeństwo ku jej czci i za jej wstawiennictwem. Nabożeństwa takie będą kontynuowane 22 dnia każdego miesiąca.

Zgodnie z prośbą Papieża, dzień 24 maja – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych – jest co roku okazją dla katolików całego świata, by zjednoczyć się w modlitwie z Kościołem cierpiącym i mężnym, który jest w Chinach. Modlitwa jest bowiem pierwszą pomocą, którą Kościół powszechny może ofiarować braciom w tym wielkim, pięknym i skomplikowanym kraju.

Wieczorem we środę Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT.

W piątek wypada Dzień Matki. O 17:30 podczas majówki polecimy się Matce nas wszystkich. Pamiętajmy o Matkach żyjących i zmarłych wyrażając im naszą wielką wdzięczność.

W ten sam dzień początek nowenny przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

W sobotę w Heluszu od 9:00 piknik parafii Chrystusa Króla „Z bliźnim na majówkę”. Wiele atrakcji duchowych, artystycznych i kulinarnych. Wstęp wolny. Szczegóły w internecie.

W przyszłą niedzielę uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Przed tą uroczystością – jutro, pojutrze i popojutrze – obchodzone są w kościele dni modlitw o urodzaje i Boże błogosławieństwo (tzw. Dni krzyżowe).

Także za tydzień Marsz dla Życia i Rodziny na trasie od kościoła Chrystusa Króla do Jarosławskiej Kolegiaty. Rozpocznie się niedzielną Mszą Świętą o godz. 12.15, a zakończy aktem zawierzenia u Jarosławskiej Królowej Rodzin. Organizatorzy zapraszają na „Marsz dla życia i rodziny” przedstawicieli wszystkich grup parafialnych oraz osoby indywidualne z całymi rodzinami, którym dobro rodziny i obrona podstawowych wartości związanych z życiem ludzkim leżą głęboko na sercu. Takie wspólne świadectwo przedstawicieli całej archidiecezji aktualnie jest bardzo potrzebne naszej Ojczyźnie. Weźmy z kościoła ulotki i zaprośmy innych.

5 niedziela wielkanocna

Maj jest miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. „Majówki” – nabożeństwa odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Sercem tego nabożeństwa jest Litania Loretańska, którą warto odmawiać w maju, nawet gdy nie możemy brać udziału w jej śpiewie. Do naszego kościoła zapraszamy w dni powszednie o 17:30. W niedziele godzinę wcześniej.

Jutro to nabożeństwo połączymy z modlitwami o beatyfikację służebnicy Bożej Anny Jenke.

Pojutrze święto Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika, patrona Polski.

Od piątku na ekranie naszego kina Ikar będzie wyświetlany film pt. „Teraz i w godzinę śmierci” ukazujący w kontekście Fatimy moc modlitwy różańcowej, zachęcamy do obejrzenia.

Z inicjatywy członków kilku Stowarzyszeń diecezjalnych za dwa tygodnie w samo południe jest organizowany w Jarosławiu duży, diecezjalny Marsz Dla Życia i Rodziny. Zarezerwujmy sobie na to czas. Szczegóły za tydzień.

W ostatnich tygodniach przy ołtarzu pojawiło się kilku nowych ministrantów. Może ktoś chciałby dołączyć do tej grupy?

Niedziela Dobrego Pasterza

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Każdego dnia wspierać będziemy modlitwą powołanych do szczególnej służby Bożej i modlić się o dar nowych, świętych powołań. Szczególnie dramatyczna sytuacja dotknęła zakonów żeńskich. Nowicjaty świecą pustkami, a potrzeby różnorakiej posługi sióstr raczej rosną niż maleją. Modląc się w tym tygodniu miejmy zatem na myśli przede wszystkim nasze dzieci, wnuków i krewnych oraz nasze siostry benedyktynki.

Na majówki zapraszamy w dni powszednie o 17:30, a w niedziele godzinę wcześniej.

Jutro uroczystość św. Stanisława biskupa i męczennika Patrona Polski. W naszym kościele święto patrona świątyni od 1622 roku. Zapraszamy na wieczorne nabożeństwo i Mszę Świętą o 17.30. Dzień odpustu w Wólce Pełkińskiej oraz imienin szczególnych przyjaciół naszego Opactwa ks. bpa Stanisława Jamrozka oraz ks. infułata Stanisława Maca. Wszystkich solenizantów i solenizantki otaczamy naszą modlitwą.

W środę czyli 10 maja Msza Święta za Ojczyznę, także tę naszą lokalną, pod przewodnictwem i z kazaniem ks. prał. Mariana Rajchla. Najpierw o 17:00 Krucjata Różańcowa, a o 17:30 nabożeństwo majowe i nowenna.

W sobotę przypada setna rocznica pierwszego objawienia fatimskiego. Przed południem od 10:00 pielgrzymka diabetyków do Kolegiaty. U Panny Marii jubileuszowy różaniec fatimski o godz. 17:00.

W ostatni weekend maja odbędą się w Krośnie u Sióstr Klawerianek rekolekcje dla kobiet, które chcą odkryć w sobie na nowo kobiece piękno, wyjątkowość i szczególne powołanie. Prowadzi kapłan i kobieta – psycholog.

Dziękujemy wszystkim, którzy na Opactwo przekazali 1 % swojego podatku oraz tym, którzy zachęcili do tego innych. Na owoce tej decyzji przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale u Pana Boga ten dar już jest dokonany.

Niedziela Biblijna

Rozpoczynamy dzisiaj Ogólnopolski Tydzień Biblijny, w którym będziemy zachęcać do regularnego czytania i rozważania Pisma świętego.

Dzisiaj dzień imienin ks. bpa Mariana Rojka. Modlimy się w intencji tego szczególnego przyjaciela naszego Opactwa i jego odpowiedzialnej posługi w diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Także dzisiaj przed kościołami prowadzona jest zbiórka pod hasłem „Jarosławskie Pola Nadziei” z przeznaczeniem na rozbudowę Hospicjum nad Sanem. W podzięce za złożoną ofiarę wolontariusze rozdają żonkile.

Jutro o 17:30 rozpoczęcie nabożeństw majowych. Będą one sprawowane codziennie o tej godzinie, a w niedziele i święta godzinę wcześniej.

Także jutro od 18:00 w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce będą obecne Telewizja Trwam i Radio Maryja. Zapraszamy na transmisje. Z kolei w niedzielę za tydzień o 11:00 także w Jodłówce rozpoczęcie sezonu motocyklowego.

We wtorek Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Zachęcamy do umieszczenia flag narodowych na naszych domach.

W tym dniu z racji pierwszego wtorku miesiąca majówka będzie połączona z nabożeństwem wotywnym do św. Michała Archanioła. Możliwość wcześniejszego składania próśb i podziękowań przy jego figurze lub przez internet.

Wieczorem o 20:30 przed budynkiem Zespołu Szkół Budowlanych widowisko plenerowe „Gdy nas zabraknie, to kamienie za nas będą mówić” o pierwszych dniach maja 1940 roku, kiedy to gestapo wywiozło do Oświęcimia uczniów tej szkoły.

W środę Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski głównej Patronki naszej Ojczyzny i naszej Archidiecezji. Jest to także dzień modlitwy w intencji Polonii. Msze Święte w naszym kościele w porządku niedzielnym. Nowenna do Matki Bożej połączona z majówką o 16:30.

Jarosławskie obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się w kościele Królowej Polski Mszą Świętą odpustową o godz. 11:00.

W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Spowiedź święta codziennie przed Eucharystią oraz dodatkowo od 9:00 do 11:00.

W pierwszy czwartek Komunia Święta pod dwiema postaciami, wieczorem spotkanie Straży Honorowej.

W pierwszy piątek od 19:30 nabożeństwo o uwolnienie i uzdrowienie wewnętrzne.

W sobotę w Bazylice w Przeworsku od 10:00 ciekawe sympozjum biblijne.

Przyszła niedziela jest niedzielą adoracyjną.

W ubiegłym tygodniu Klasztor Sióstr Benedyktynek został ogłoszony przeoratem konwentualnym czyli niezależnym od Opactwa w Przemyślu, a siostra Augustyna Kozłowska otrzymała od delegata papieskiego nominację przeoryszy na najbliższe dwa lata. Wspierajmy ją swoją modlitwą.

Niedziela Miłosierdzia

Rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia Chrześcijańskiego. Zapraszamy do jego aktywnego przeżywania wraz z Apostołami Miłosierdzia św. Janem Pawłem II i św. Faustyną. Codziennie wieczorem Msza Święta z modlitwami w intencji wszystkich osób i dzieł związanych z przemyską Caritas. Oczekujemy też na oddolne inicjatywy.

Przypominamy o możliwości codziennego zyskiwania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami za pobożne odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu, publicznie wystawionego lub przechowywanego w tabernakulum na terenie Polski. Chorzy mogą zyskać odpust poza kościołem. U nas Koronka w każdy poniedziałek oraz przez cały listopad i w ciągu białego tygodnia.

Dzisiaj o 16:00 po raz ostatni codzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim, od jutra wracamy do ołtarza głównego – codziennie od 16:30.

Także dzisiaj, zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia: składka do puszek na pomoc dla Syrii.

Jutro – przeniesiona z uwagi na Niedzielę Miłosierdzia – uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, Patrona Polski

Wieczorem w środę spotkanie duszpasterstwa ludzi przedsiębiorczych Talent.

W najbliższy piątek o godz. 9:00 u nas Msza Święta na rozpoczęcie XVI Zlotu Gwiaździstego Śladami Przeszłości – tym razem na temat:  „Tajne nauczanie w okresie II wojny światowej”. Na zakończenie tradycyjna grochówka. Zapraszamy.

W sobotę wieczorem początek całonocnej adoracji. O 17:30 Msza Święta za Ojczyznę do dyspozycji Maryi, potem Krucjata Różańcowa w tej samej intencji i modlitwy Wspólnoty bł. Ks. Jerzego. O 21:00 Apel Jasnogórski, konferencja z życia duchowego i Godzina Święta. O 23:00 Msza Święta z homilią. Zakończenie o 5:00 nad ranem.

Za tydzień IX Niedziela Biblijna rozpoczynająca Tydzień Biblijny.

Tylko do końca kwietnia można jeszcze przekazywać 1 procent od swego podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego w tym także naszego Ośrodka.

Poniedziałek wielkanocny

Dzisiaj Msze Święte według niedzielnego porządku – nowenna o 16:45.

Rozpoczynamy tzw. Biały Tydzień – oktawę Wielkanocy, która jest przedłużeniem świętowania pamiątki Zmartwychwstania Pana Jezusa, dlatego w najbliższy piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Codziennie przed wieczorną Mszą Świętą nowenna do Bożego Miłosierdzia. W najbliższą środę o 17:30 także nowenna do Matki Bożej Miłosierdzia. W czasie oktawy codzienne adoracyjne spotkania ze Zmartwychwstałym przy opustoszałym grobie.

Za tydzień Niedziela Miłosierdzia Bożego, początek Tygodnia Miłosierdzia. Ogólnopolska zbiórka do puszek na rzecz ofiar wojny w Syrii. Wielkie uroczystości w Łagiewnikach i odpust na Kolonii Oficerskiej.

Także za tydzień o 11:00 w kościele Królowej Polski Msza Święta ze specjalnym błogosławieństwem dla rowerzystów na rozpoczęcie sezonu. Stamtąd wspólny przejazd na piknik rowerowy.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w ostatnim czasie w przygotowanie Liturgii oraz Ciemnicy i Grobu Pańskiego.

Osobom związanym ze Stowarzyszeniem „Muzyka Dawna” dziękujemy po raz kolejny za niezwykłe śpiewy wielkiego tygodnia.

Grupie wiernych wolontariuszy za piątą już Podkarpacką Ekstremalną Drogę Krzyżową. Jutro wieczorem Msza Święta w Waszej intencji.

Niech dobry Bóg wynagrodzi wszystkim, którzy złożyli ofiary pieniężne na kwiaty i dekoracje. Wszystko to pomagało nam przeżywać z Jezusem najważniejsze dni Jego ziemskiego życia.

Dziękujemy wszystkim gorąco za wsparcie przez te dni poprzez ofiary składane na tacę odnowienia naszego nagłośnienia w tym pętli indukcyjnej dla słabo słyszących.

Dziękujemy wszystkim, którzy już przekazali na rzecz naszego Ośrodka 1 % swojego podatku, prosimy o przekazanie naszej prośby innym osobom.

Bóg zapłać wszystkim za wszystko, a w tym wszystkim: niech będzie Bóg uwielbiony.

Zapraszamy do zwiedzania w Opactwie wcześniejszych i zupełnie nowych wystaw, a wśród nich wystawy świec z różnych krajów oraz walorów filatelistycznych o św. Janie Pawle II ofiarowanych do Sali Papieskiej.

W ramach świątecznego wypoczynku pamiętajmy także o chwili modlitwy przy grobach naszych najbliższych, którzy przez chrzest zostali włączeni w Chrystusa i teraz oczekują na pełny udział w Jego zmartwychwstaniu.

Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej

Dzisiaj rozpoczynamy wielki tydzień, dla chrześcijan najważniejszy tydzień całego roku.

Dziękujemy Przedszkolu „Akademia uśmiechu” z osiedla Piłsudskiego oraz pani Gąsior z Malenisk za przepiękne i niezwykłe palmy – przygotowane na tę jedną niedzielę roku.

Przed kościołem Mini-kiermasz charytatywny z palmami i stroikami wielkanocnymi. Składamy dobrowolne ofiary na bardzo kosztowne leczenie Dariusza z Szówska chorego na ataksję móżdżkową.

We wtorek spowiedź parafialna w Kolegiacie i równolegle w kościele Bożego Miłosierdzia. We środę u Ojców Reformatów i równolegle w kościele Królowej Polski. My spowiadamy tak, jak zawsze czyli od 9:00 do 11:00 oraz przed rozpoczęciem każdej Mszy Świętej.

Zapraszamy dziś na ostatnie Gorzkie Żale o godz. 16:00.

Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w rekolekcjach w swoich parafiach trzy medytacyjne wieczory w naszym Opactwie. Pierwszy z tych wieczorów będzie jutro poświecony sprawom społecznym. O 17:00 Krucjata Różańcowa, a po niej Msza Święta za Ojczyznę i występ szkoły sióstr niepokalanek.

Cały Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media.

Koniec Wielkiego Postu to sposobna okazja, aby zadbać o krzyże – symbol naszej wiary i nadziei. Kiedy będziemy świętować triumf Krzyża, niech te, obok których przechodzimy, na które spoglądamy, będą zadbane, odnowione, a ich otoczenie wysprzątane.

Trzy dni paschalne rozpoczynają się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Nie są to dni przygotowania, ale już sam obchód Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa Pana.

W Wielki Czwartek przeżywać będziemy pamiątkę Ustanowienia Najświętszego Sakramentu i Sakramentu Kapłaństwa.

Rano w Wielki Czwartek o 10:00 w Katedrze w Przemyślu Msza Święta Krzyżma, która jest szczególnym znakiem jedności kapłanów. Przewodniczy jej Arcybiskup Metropolita, koncelebrują Księża Biskupi i księża z całej archidiecezji.

O godz. 18:00 w naszym kościele Msza Święta Wieczerzy Pańskiej z komunią świętą pod dwiema postaciami. Kapłani w czasie tej Mszy odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie. Po Mszy przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy i adoracja do 22:00 prowadzona najpierw przez Straż Honorową, a następnie przez Wspólnotę Matki Miłosierdzia.

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się Mszy Świętej. Obowiązuje post ścisły i nie ma od niego dyspensy. W tym dniu wstrzymanie się od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia, natomiast post ścisły obowiązuje wiernych, którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli 60. Rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie są związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentycznego ducha pokuty.

Zachęca się do zachowania postu od pokarmów mięsnych także w Wielką Sobotę, aby dzięki temu z podniosłym i otwartym sercem przystąpić do radości Zmartwychwstania.

W wielki piątek o godz. 17:30 droga krzyżowa. Jeżeli będzie dobra pogoda, gromadzimy się obok bramy wjazdowej, aby przejść nią wzdłuż obwarowań. W przeciwnym razie pomodlimy się w świątyni. Później Liturgia Męki Pańskiej i przeniesienie Pana Jezusa do Grobu. Adoracja do 22:00 podobnie jak we czwartek.

W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed Uroczystością Bożego Miłosierdzia.

W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów w naszym kościele o godz. 10:00, 12:00 i 14:00.

Obrzędy wielkosobotnie rozpoczniemy o godz. 19:00. Proszę przynieść świece. W ten wieczór pomodlimy się także o beatyfikację sł. B. Anny Jenke.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego rezurekcja o 6:00 rano. Kolejne Msze Święte o 10:00, o 11:30 i o 17:00.

Mamy nadzieję że zauważyliście dzisiaj zmiany na lepsze w nagłośnieniu naszego kościoła. Od dłuższego czasu osoby słabo słyszące prosiły nas o rozwiązanie problemu nierównomiernego nagłośnienia naszej świątyni. Także nasze studio radiowe narzekało ciągle na niestabilny i nieprzewidywalny sygnał. Wreszcie po kilkunastu latach służby swojego żywota dopełniły kolejno dwa mikrofony. Wszystko to złożyło się na decyzję o wymianie głównych elementów naszego nagłośnienia. Przy tej okazji poszliśmy krok dalej i dodatkowo w bocznej kaplicy po lewej stronie zamontowano tak zwaną pętlę indukcyjną, która umożliwia osobom z aparatami słuchowymi odbiór dźwięku bezpośrednio ze wzmacniacza. Za nami etap pierwszy tych prac, dokończenie po świętach. Sam sprzęt elektroniczny będzie kosztował ok. 20 tysięcy złotych, do tego dojdzie robocizna. Na tej modernizacji chyba jednak dosłownie każdy skorzysta. Na ten zatem cel przeznaczymy ofiary składane na tacę przez cały okres świąteczny. Wszystkim darczyńcom „Bóg zapłać”.

W tych świętych dniach niech nas chroni możny Patron: Święty Michale, Archaniele…

 5 niedziela wielkiego postu

Do świąt wielkanocnych pozostały już tylko dwa tygodnie – dobrze i owocnie wykorzystajmy te dni. Przede wszystkim pozwólmy, aby Pan Jezus dokonywał w nas i dla nas wielkich rzeczy.

Rozpoczynamy drugą, bardziej kontemplacyjną część wielkiego postu – zgodnie z polską tradycją zasłaniamy wizerunki ukrzyżowanego Jezusa. Pozostają one zasłonięte aż do liturgii Wielkiego Piątku.

Wraz ze Środą Popielcową rozpoczął się czas tzw. Komunii świętej wielkanocnej. Do tego minimum zobowiązuje – nawet niezbyt gorliwych chrześcijan – jedno z przykazań kościelnych. Zachęcamy, aby nie odkładać na ostatni moment wielkopostnego nawrócenia. Spowiedź święta u nas przez cały rok przed każdą Mszą Świętą i dodatkowo od 9:00 do 11:00.

Gorzkie Żale dziś o 16:00, Droga Krzyżowa w piątek o 17:30.

Także dzisiaj o godzinie 21:37 przypada dwunasta rocznica śmierci św. Jana Pawła II. O 19:30 Różańcowy Marsz Światła od Starostwa do Ratusza. U nas po każdej Mszy Świętej i po Gorzkich Żalach możliwość ucałowania relikwii krwi św. Jana Pawła II.

W tym tygodniu pierwszy czwartek i piątek miesiąca.

W czwartek wieczorem w Kolegiacie rozpoczynają się rekolekcje wielkopostne prowadzone przez ks. bpa Antoniego Długosza. W związku z tym spotkanie dla Straży Honorowej we środę po Mszy nowennowej.

W pierwszy piątek, jak co miesiąc, modlitwy o uzdrowienie i uwolnienie wewnętrzne: Po wieczornej Mszy wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja prowadzona przez członków Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Już o 19:30 przejmują prowadzenie osoby doświadczone w modlitwach o uzdrowienie, o 20:30 Konferencja ks. Prałata, a o 22:00 Msza Święta na zakończenie.

Także w piątek u nas od 10:00 Wielkopostny Dzień Skupienia dla Akademików Trzeciego Wieku, natomiast u Chrystusa Króla uroczystości Katyńsko-Smoleńskie pod przewodnictwem abpa Adama Szala. Z kolei w Ustrzykach Dolnych wieczorem rozpocznie się tegoroczne Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej.

Za tydzień Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. W liturgii tego dnia wspominamy uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Zapraszamy na uroczyste poświęcenie palm podczas każdej Mszy Świętej.

Kawiarenka Benedyktyńska, chcąc umożliwić zamawianie ciast wielkanocnych, udostępnia od dzisiaj odrębny numer telefonu: 504 143 620.

Dziękujemy wszystkim, którzy już przekazali na rzecz naszego Ośrodka 1 % swojego podatku, prosimy o przekazanie naszej prośby innym osobom. Jeszcze przez miesiąc pomagamy rozliczać PITy.

Niech Święty Michał Archanioł broni nas od złego w te dni poprzedzające Wielkanoc.

W dniu 7 kwietnia zapraszamy na
WIELKOPOSTNY DZIEŃ SKUPIENIA

w Jarosławskim Opactwie.

Motto Dnia: „Wstańcie, chodźmy”.

10:00 konferencja tematyczna

11:00 możliwość spowiedzi, przerwa na kawę, herbatę

12:00 „Muzyka, modlitwa, cisza” – koncert w wykonaniu nauczycieli i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Jarosławiu

13:00 Msza św. z homilią

 Słowo głosi ks. Marek Pieńkowski

Dyrektor Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu .

Zaproszenie kierujemy nie tylko do słuchaczy Akademii III Wieku,
ale do wszystkich chętnych

 

4 niedziela wielkiego postu

Przeżywamy Wielki Post. Niech będzie on dla nas, ludzi wierzących, okazją do przemiany i nawrócenia.

Wczoraj zakończyliśmy piątą edycję Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Z naszego Opactwa o 21:00 wyruszyło 560 osób, w tym do Hermanowej 20, do Leżajska 30, do Kalwarii Pacławskiej 50, Przemyśla 130 i do Przeworska 330. Do celu jak zwykle dotarło ok. 90 %. Dla jednych droga trwała 10 godzin dla innych 20. Nocą, w zimnie i błocie, ale blisko siebie i Jezusa. Dziękujemy Panu Bogu za to piękne i niecodzienne doświadczenie. Dziękujemy wielu osobom zaangażowanym w to dzieło ‑ niektórzy od kilku lat.

Dzisiaj czwarta Niedziela Wielkiego Postu, zwana „L[a]etare” (Radujcie się). Kościół cieszy się z obfitości dóbr nadprzyrodzonych i łask płynących z Chrztu i Eucharystii. W tradycji rzymskiej jest to „Niedziela róż”, ponieważ w tym dniu obdarowywano się pierwszymi kwiatami, a Papież złotą różę ofiarowywał osobie zasłużonej dla Kościoła.

O 16:00 zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. W piątek na 17:30 na Drogę Krzyżową.

W tym tygodniu pierwsza sobota kwietnia.

Dzisiaj po Mszy Świętej zbiórka na nasze radio „Ave Maria”,

Także dzisiaj o 19:00 w Kolegiacie spotkanie o czasach powojennych z publicystą historycznym Leszkiem Żebrowskim.

Z inicjatywy naszych władz 2 kwietnia od godz. 19:30 odbędzie się Marsz Światła z relikwiami św. Jana Pawła II. Początek przy Starostwie, zakończenie przy Ratuszu. Organizatorzy proszą o zabrane ze sobą zniczy.

Wczoraj z racji Zwiastowania Pańskiego obchodziliśmy Dzień Świętości Życia – wiele osób tej okazji podejmuje Duchową Adopcję, prosząc przez 9 miesięcy Pana Jezusa o ocalenie zagrożonego dziecka. Modlitwa może być dowolna m.in. ta, którą teraz odmówimy (WSTAŃMY):
„Panie Jezu, za wstawiennictwem Twojej Matki Maryi, która urodziła Cię z miłością oraz św. Józefa, Człowieka Zawierzenia, który opiekował się Tobą po urodzeniu – proszę Cię w intencji tego nienarodzonego dziecka, które duchowo adoptowałem, a które znajduje się w niebezpieczeństwie zagłady. Proszę, daj rodzicom tego dziecka miłość i odwagę, aby pozostawili je przy życiu, które Ty sam mu przeznaczyłeś. Amen”

3 niedziela wielkiego postu

Przez modlitwę, pokutne uczynki i czynną miłość bliźniego przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych.

Gorzkie Żale dziś o 16:00, Droga Krzyżowa w piątek o 17:30.

Dopiero jutro w liturgii przeżyjemy uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP. Już dzisiaj jednak Panu Bogu gorąco polecamy wszystkich mężów i ojców, a także solenizantów m.in. papieża seniora Benedykta oraz naszego arcybiskupa seniora. Prośmy Pana Boga o potrzebne łaski dla nich w wypełnieniu Bożego powołania do końca.

Wieczorem we środę spotkanie duszpasterstwa przedsiębiorców i pracodawców. Początek modlitewny w kościele o 17:30, a godzinę później część integracyjno-formacyjna w Kawiarence Benedyktyńskiej.

W piątek w godzinie Apelu Jasnogórskiego sześcioma trasami wyrusza z naszej świątyni Ekstremalna Droga Krzyżowa. O 20:00 Msza Święta na pożegnanie pielgrzymów, w której mogą wziąć udział wszyscy chętni, aby choć na tę chwilę dotknąć, doświadczyć niepowtarzalnej atmosfery tego wydarzenia.

Osoby chore, starsze i bez wymaganej zaprawy zapraszamy też do „duchowego ekstremalnego pielgrzymowania”, które będzie polegać na modlitewnym przeżyciu rozważań przygotowanych na Ekstremalną Drogę Krzyżową w wybranej nocnej (!) godzinie, zgodnie z pragnieniem Jezusa „..jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną? Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie… ” (Mt 26, 40n). Nasze studio radiowe będzie nadawać przez całą noc, aby towarzyszyć duchowym i fizycznym pielgrzymom.

Od kilku lat obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Życia i Dzień Świętości Życia, przypadające kolejno w najbliższy piątek i w sobotę – czyli we wigilię i w samą Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest naszą radością rosnąca z roku na rok liczba wiernych, którzy uczestniczą w uroczystych Mszach Świętych, nabożeństwach, a także organizowanych z tej okazji sympozjach, konferencjach i wystawach. Cieszy szczególnie liczny udział młodzieży.

Podejmujmy Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Polega ona na pamięci w modlitwie o zagrożonym aborcją dziecku przez 9 miesięcy w intencji o uratowanie życia dziecka i jego prawe życie po urodzeniu.

Za tydzień śpimy godzinę krócej. Nie rozmińmy się z godzinami Mszy Świętych.

W środę o 11:00 i o 18:00 Akademickie Centrum Kultury Studenckiej przy ul. Czarneckiego 16 zaprasza na spotkanie z p. Lechem Dokowiczem o niezwykłym działaniu Pana Boga we współczesnym świecie. Szczegóły na plakatach.

W sobotę w naszym mieście Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. O 15:00 spotkanie przy pomniku na ul. Opolskiej, a od 16:00 w Bibliotece Miejskiej promocja ciekawych książek, występ węgierskich Romów i film. Wstęp wolny.

Została zmieniona trasa wielkopiątkowej drogi krzyżowej w Bieszczadach. W tym roku wyjdzie ona z Wetliny na Smerek.

Przy składaniu deklaracji 1 procenta nie zapomnijmy o Opactwie.

2 niedziela wielkiego postu

Przez modlitwę, pokutne uczynki i czynną miłość bliźniego przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych.

Zapraszamy dzisiaj o 16:00, a w piątek na Drogę Krzyżową o 17:30.

W środę wieczorem przy okazji nowenny maryjnej pomodlimy się o beatyfikację sł. B. Anny Jenke.

Siostry Benedyktynki zapraszają na wielkopostne weekendy: w tym tygodniu do Jarosławia wokół modlitwy uwolnienia, a za tydzień do Przemyśla wokół łaski pokuty. Szczegóły na furcie klasztornej.

Ojcowie dominikanie zapraszają osoby przygotowujące się do małżeństwa na ostatnie przed wakacjami katechezy przedślubne. Spotkania rozpoczną się końcem marca.

W dniach 7 – 9 kwietnia w Ustrzykach Dolnych odbędzie się Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej. Zapisy przyjmują poszczególne kancelarie parafialne.

Jarosławskie Stowarzyszenie. Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek zaprasza do udziału w Drodze Krzyżowej na Tarnicę, która organizowana jest w Wielki Piątek b.r. Zapisy telefoniczne.

Dzisiaj o 19:00 w MOK w Jarosławiu odbędzie się spektakl Teatru Muzy w z Krakowa pod tytułem „Krzysztof Klenczon poemat rockowy”.  Natomiast we wtorek i środę o godz. 16.00 kino Ikar zaprezentuje film „Zerwany Kłos” o błogosławionej Karolinie Kózkównie.

1 niedziela wielkiego postu

Przez modlitwę, pokutne uczynki i czynną miłość bliźniego przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. Okres Wielkiego Postu ma najpierw charakter chrzcielny, dlatego w tym czasie modlimy się za osoby dorosłe, które na całym świecie przygotowują się do tego sakramentu, sami zaś dziękujemy za otrzymaną wiarę u zarania naszego życia na chrzcie świętym.

O 16:00 zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. W piątek na 17:30 na Drogę Krzyżową.

Straż Serca Jezusowego ufundowała w znacznej części specjalną szatę liturgiczną do odprawiania Gorzkich Żali i Dróg Krzyżowych. Resztę dozbieramy dzisiaj podczas tego nabożeństwa, a pozostałe składki przeznaczymy na kwiaty oraz urządzenie Grobu Pańskiego.

W Wielkim Poście starajmy się też więcej czasu poświęcić na czytanie Pisma Świetego, prasy katolickiej, czy słuchanie lub oglądanie religijnych audycji.

W środę tzw. międzynarodowy dzień kobiet. Dobra okazja, aby podziękować naszym Paniom za wszystko, docenić ich codzienny trud oraz niepowtarzalne zalety. Te intencje włączymy do nowenny maryjnej.

W piątek mija kolejny miesiąc od katastrofy smoleńskiej. Wieczorem o godz. 17:00 różaniec w ramach Krucjaty za Ojczyznę, o 17:30 Droga Krzyżowa i Msza Święta w tych samych intencjach.

W przyszłą niedzielę Wielkiego Postu będziemy obchodzić Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami.

Na ten sam dzień ośmioklasowa szkoła podstawowa reorganizująca się w miejsce Gimnazjum nr 2 zaprasza na Dzień Otwarty Szkoły.

Rozpoczęły się zapisy na organizowaną z naszego Opactwa V Ekstremalną Drogę Krzyżową. Tym razem w piątek 24 marca wieczorem wyruszymy w kilku kierunkach: tradycyjnie do Archikatedry w Przemyślu oraz do Sanktuarium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej, ale także do Grobu Pańskiego w Przeworsku i do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku. Po szczegóły zajrzyjmy na stronę internetową opactwo.pl.

Wszystkich, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym zachęcamy do przekazania 1 % swego podatku na rzecz Opactwa – służymy też pomocą w wypełnianiu PIT-ów.

Decyzją Metropolity Przemyskiego, ks. abpa Adama Szala w kolejnych parafiach naszej Archidiecezji trwają całodzienne adoracje Najświętszego Sakramentu. Dla naszego Opactwa wyznaczono najbliższy piątek, 10 marca. Rozpoczniemy po Mszy Świętej o 10:00, zakończymy Mszą Świętą wieczorną. Cały czas będzie dyżur w konfesjonale. Można zgłaszać chętne grupy do adoracji głośnej lub przychodzić na modlitwę indywidualną o każdej porze.

7 marca 2017, wtorek

Jarosław pw. MB Bolesnej (Dominikanie)

8 marca 2017, środa

Jarosław pw. Bożego Ciała (Kolegiata)

9 marca 2017, czwartek

Jarosław pw. Ducha Świętego (Rektorat)

10 marca 2017, piątek

Jarosław pw. św. Mikołaja (Opactwo)

11 marca 2017, sobota

Jarosław – Łazy Kostkowskie

13 marca 2017, poniedziałek

Jarosław pw. Trójcy Przenajświętszej (Reformaci)

14 marca 2017, wtorek

Jarosław – Dolnoleżajskie

22 marca 2017, środa

Jarosław pw. Chrystusa Króla

23 marca 2017, czwartek

Jarosław pw. Miłosierdzia Bożego

24 marca 2017, piątek

Jarosław pw. NMP Królowej Polski

29 marca 2017, środa

Jarosław – Szówsko

8 niedziela zwykła

Dzisiaj w Kolegiacie początek czterdziestogodzinnego nabożeństwa. Kazania głosi ks. prof. Stanisław Nabywaniec, historyk z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Z kolei w środę rekolekcje parafialne zaczynają się w kościele Królowej Polski.

Dzisiaj inaugurujemy jubileuszowy 50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Cały Wielki Post przeżywamy podejmując różnego rodzaju umartwienia. Wiele osób rezygnuje w tym czasie z picia alkoholu czy palenia tytoniu. Trzeba dawać  świadectwo, że życie bez alkoholu może być radosne i szczęśliwe oraz przypominać, że są wśród nas niepijący, którzy traktują poważnie Wielki Post, Kościół i swoich braci. Abstynencję od alkoholu w czasie wielkiego postu ofiarujmy za tych, którzy sobie z tym nałogiem nie radzą.

We wtorek Msza Święta wieczorna za Ojczyznę do dyspozycji Maryi, potem Krucjata Różańcowa w tej samej intencji i modlitwy Wspólnoty bł. Ks. Jerzego oraz całonocna adoracja. O 21:00 Apel Jasnogórski, konferencja ascetyczna i wspólna Godzina Święta. O 23:00 Msza Święta z homilią. Po niej o północy pierwszy obrzęd posypania głów popiołem. Zakończenie adoracji o 5:00 nad ranem.

Będzie to już Środa Popielcowa i początek pięknego okresu wielkiego postu. Msze Święte z posypaniem popiołem o 7:00, o 10:00 i po nowennie maryjnej o 17:30. Taca na Dom Ulgi w Cierpieniu św. Jana Pawła II prowadzony przez ks. Franciszka Rząsę przy ul. Sanowej.

W tym dniu zaleca się pielęgnowanie zwyczaju zabierania dla nieobecnych poświęconego popiołu jako znaku łączności z całym Kościołem rozpoczynającym okres pokuty.

W Środę Popielcową – specjalny post: przypominamy, że wstrzymanie się od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia, natomiast post ilościowy (jeden posiłek do syta i dwa lekkie), obowiązuje wiernych, którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli 60-go. Rodzice winni zatroszczyć się, aby również ci, którzy z racji młodszego wieku niezwiązani są jeszcze obowiązkiem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentycznego ducha pokuty.

W Środę Popielcową przypada również święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W naszym mieście już dzisiaj po 12:00 głównymi ulicami przebiegnie z tej okazji blisko 500 osób. Meta i inne atrakcje na Rynku.

W tym tygodniu także comiesięczne dni odnowy wewnętrznej: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.

W czwartek przed wieczorną Mszą Świętą modlitwy za Ojczyznę. Komunia Święta pod postacią Chleba i Wina. Po Mszy spotkanie dla Straży Honorowej NSPJ z okolicznościową katechezą ks. Mariana.

W pierwszy piątek modlitwy o uzdrowienie i uwolnienie wewnętrzne: Po wieczornej Mszy Świętej wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja prowadzona przez członków Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Od 19:30 przejmą prowadzenie osoby doświadczone w modlitwach o uzdrowienie, o 20:30 Świadectwo Patrycji Hurlak – polskiej aktorki serialowej – która doświadczyła spektakularnego uwolnienia od Złego. Ok. 22:00 Msza Święta na zakończenie.

W ten sam wieczór ogólnomiejska droga krzyżowa: początek o 19:30 z parkingu przed kościołem Królowej Polski.

W sobotę w liturgii uczcimy św. Kazimierza królewicza.

W piątki Wielkiego Postu Droga Krzyżowa o 17:30, a w każdą niedzielę Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o 16:00. Za obydwa nabożeństwa zyskuje się odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Podobnie we wszystkie piątki Wielkiego Postu za odmówienie po Komunii św. przed wizerunkiem Pana Jezusa Ukrzyżowanego modlitwy: „O dobry i najsłodszy Jezu…”.

Zgodnie z życzeniem papieża Franciszka podjętym przez naszych biskupów droga krzyżowa w pierwszy piątek wielkiego postu zostanie odprawiona jako wynagradzająca za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez dorosłych – w tym także przez duchowieństwo. W związku z tym droga krzyżowa wynagradzająca za grzechy pijaństwa zostanie odprawiona w inny piątek.

Jedno z przykazań kościelnych brzmi: „w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”. Nie ma wątpliwości, że takim okresem jest czas wielkiego postu. Dotyczy to wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.

Dzisiaj w ostatnią niedzielę lutego będziemy wdzięczni za wsparcie przed kościołem naszego studia radiowego AVE MARIA. Ofiarodawcom Bóg zapłać.

Pomódlmy się teraz o trzeźwość dla nas wszystkich: „Święty Michale, Archaniele…”

7 niedziela zwykła

We środę święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Pamiętajmy w modlitwie o następcy Świętego Piotra, który nie przestaje prosić o to wsparcie.

W ten sam dzień wieczorem u nas spotkanie duszpasterstwa przedsiębiorców i pracodawców. Początek modlitewny w kościele o 17.30, a godzinę później część integracyjno-formacyjna w Kawiarence Benedyktyńskiej.

Za tydzień uroczyste obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Centralnym punktem jest bieg uliczny Tropem Wilczym. Start po Mszy Świętej z godz. 11:00 od Panny Marii – przez pewien czas utrudnienia w ruchu samochodowym po mieście.

Wszystkich, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym zachęcamy do przekazania 1 % swego podatku na rzecz naszego Ośrodka. Pomagamy także wypełniać PIT-y.

W tym tygodniu tzw. „tłusty czwartek” czyli ostatni już czwartek przed Wielkim Postem. Kawiarenka Benedyktyńska przyjmuje zamówienia na pączki i inne tradycyjnych wypieki przedpościa. Tel. w godzinach 9:00 – 17:00 – 16 621 52 24.

Pączki

 

 

6 niedziela zwykła

Pojutrze świętych Cyryla i Metodego, Patronów Europy, Apostołów Słowian.

Będzie to także dzień wspomnienia św. Walentego. Ten święty biskup i męczennik z III wieku od średniowiecza był wzywany jako orędownik podczas ciężkich chorób, zwłaszcza nerwowych i epilepsji. Pod koniec XV wieku papież Aleksander VI ogłosił go patronem zakochanych. Trwający od ponad pięciuset lat zwyczaj wraz z angielskimi kolonistami trafił do Ameryki, by po wiekach w postaci zeświecczonej i skomercjalizowanej wrócić do Europy. Od paru lat również w Polsce jest wykorzystywany bardzo merkantylnie przez handlowców i usługodawców dla zwiększenia obrotów. Natomiast być zakochanym w Panu Bogu, we współmałżonku, w kandydacie do założenia wspólnej rodziny jest czymś pięknym – szczególnie mimo upływu wielu lat. Polecajmy zatem opiece św. Walentego wszystkich zakochanych i miłości spragnionych. Jest to także dzień czystości przedmałżeńskiej.

W środę 41 rocznica śmierci Służebnicy Bożej Anny Jenke. Specjalne modlitwy o jej beatyfikację dołączymy do nowenny maryjnej.

W piątek po Mszy wieczornej u Panny Marii spotkanie z państwem Martą i Markiem Babik z Krakowa, którzy opowiedzą, w jaki sposób rozmawiać ze swoimi dziećmi o wierze.

W tym roku Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej odbędzie się w dniach 7-9 kwietnia w Ustrzykach Dolnych.

Wszystkich, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym zachęcamy do przekazania 1 % swego podatku na rzecz naszego Ośrodka. Pomagamy także wypełniać PIT-y.

5 niedziela zwykła

We wtorek o 17:30 nabożeństwo wotywne do św. Michała Archanioła. Możliwość wcześniejszego składania próśb i podziękowań przy jego figurze lub przez internet.

W środę Nowenna Nieustająca do Matki Bożej Miłosierdzia i nowennowa Msza Święta w intencji złożonych próśb i podziękowań. Nowenna jest odprawiana punktualnie o 17.30 na zakończenie wystawienia Najświętszego Sakramentu, a intencja środowej Mszy Świętej wieczornej obejmuje wszystkie prośby i podziękowania składane przy obrazie Matki Bożej Miłosierdzia. Intencję można także wpisać poprzez naszą stronę internetową opactwo.pl. Zapraszamy do udziału w tym pięknym i tradycyjnym nabożeństwie. Warto w środku tygodnia wybrać się dodatkowo do kościoła i przemodlić ważne sprawy.

W najbliższy wtorek, w godz. 9.00-12.00 na Rynku mobilny punkt poboru krwi.

W ten sam dzień w naszej Kawiarence o 14:00 ciekawa dyskusja nad tym, czy w naszym Opactwie został pochowany hetman Jan Karol Chodkiewicz – dowodzący polskimi wojskami przeciw Szwedom, Rosjanom i Turkom. Wstęp wolny.

W piątek 10 lutego we wspomnienie św. Scholastyki –pierwszej benedyktynki – o 17.30 Msza Święta za Ojczyznę, pół godziny wcześniej Krucjata Różańcowa.

W ten sam dzień w Radymnie w Przedszkolu Parafialnym kiermasz charytatywny. Z kolei w niedzielę o 16:00 w radymińskim MOKu Walentynkowy koncert charytatywny. Wszystko na rzecz ciężko chorego na nowotwór Mateusza. Szczegóły na plakacie.

W sobotę – we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes przypada Światowy Dzień Chorego zainicjowany przed laty przez św. Jana Pawła II. U Panny Marii specjalne Msze Święte o godz. 9:30 i o 18:00 z udzieleniem namaszczenia chorych dla osób tego sakramentu potrzebujących.

Siostry Niepokalanki rozpoczęły nabór do prowadzonej przez siebie szkoły podstawowej na następny rok szkolny. W związku z tym zapraszają na swój Dzień Otwarty w najbliższą sobotę od 11:00 do 13:00.

Rozważmy dołączenie do dwustu siedemdziesięciu osób zapisanych na dwukilometrowy bieg uliczny poświęcony pamięci żołnierzy wyklętych, który odbędzie się za trzy tygodnie.

W trudnym okresie zimowym ze szczególną uwagą rozejrzyjmy się wokół siebie. Wielu ludzi boryka się z codziennymi trudnościami. Może blisko nas ktoś ma problem, w którego rozwiązaniu, choćby czasowym, moglibyśmy pomóc.

Prosimy o nieblokowanie przejazdu alejkami na zaplecze naszego Opactwa, pamiętając, że jest to także droga dla służb ratunkowych.

4 niedziela zwykła

Dzisiaj wieczorem Msza Święta za Ojczyznę. Po niej Różaniec Fatimski i adoracja prowadzona przez Wspólnotę bł. ks. Popiełuszki. O 21:00 Apel Jasnogórski i konferencja z życia duchowego. Nastepnie Godzina Święta. O 23:00 Eucharystia z homilią. Zakończenie nad ranem.

Tylko do czwartku śpiewamy kolędy, a potem rozbieramy ostatnie choinki. Dziękujemy raz jeszcze wszystkim, którzy przyczynili się do przepięknego, najpierw adwentowego i następnie świątecznego wystroju kościoła.

W czwartek Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej. Porządek Mszy Świętych: 7:00; 10:00 i 17:30. Na każdej Mszy Świętej poświęcenie gromnic.

Święto Ofiarowania jest jednym ze starszych świąt w Kościele. Nie jest to święto kościelne obowiązujące. Zwyczaj święcenia gromnic datuje się od IX wieku. Gromnica oznacza przede wszystkich Jezusa Chrystusa, który przyszedł na świat jako „Światło rozpraszające wszelkie ciemności”. Świeca ta wskazuje także na Maryję jako tą, która nosiła prawdziwe „Światło” i zawsze była z Nim związana. Zapala sie ją w czasie sprawowania sakramentów: chrztu i pierwszej komunii. Stawia się ją też zapaloną w oknie podczas zagrożenia klęskami żywiołowymi. Wreszcie daje się ją do dłoni razem z różańcem osobom opuszczającym ten świat, by Matka Boża była przy nich aż do ostatniego tchnienia i zapewniła im szczęśliwą wieczność. Po powrocie z kościoła do domu w Gromniczną zapala się tę świecę i płomykiem zaznacza krzyż na odrzwiach lub w innym miejscu. Gromnicę i palmę, na krzyż związane, umieszcza się na ścianie mieszkania.

W Święto Ofiarowania Pańskiego przeżywamy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Główne uroczystości diecezjalne gromadzące osoby konsekrowane o 11:00 u Panny Marii.

W ten sam dzień rocznica święceń biskupich ks. bpa Mariana Rojka. Módlmy się także w Jego intencji, co obiecywaliśmy, gdy przechodził do diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

W tym tygodniu nasze dni odnowy wewnętrznej: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.

W czwartek spotkanie dla Straży Honorowej Serca Pana Jezusa.

W piątek modlitwy o uzdrowienie i uwolnienie wewnętrzne: Bezpośrednio po wieczornej Mszy Świętej wystawienie Najświętszego Sakramentu, śpiewana litania do Bożego Serca i adoracja prowadzona przez członków Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. O 19:30 przejmuje prowadzenie Wspólnota Matki Miłosierdzia. O 20:30 Apel Jasnogórski ze specjalną konferencją, ok. 21:30 Msza Święta z homilią.

Dzisiaj przy wyjściu wspieramy działalność jarosławskiego studia radiowego „Ave Maria”. Dziękujemy szczodrym ofiarodawcom.

Słowo REWITALIZACJA oznacza ożywienie, wręcz: przywrócenie do życia. Pozyskanie funduszy unijnych wymaga przygotowania programu rewitalizacji starego miasta i całej naszej dzielnicy. W piątek 3 lutego o 16.00 w kamienicy Attavantich odbędzie się spotkanie mieszkańców temu poświęcone. Będzie można zgłaszać własne pomysły. Wśród uczestników będzie rozlosowana nagroda w postaci nowoczesnego tabletu.

3 niedziela zwykła

We wtorek Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. U nas w kościele o 10:00 z udziałem Księdza Biskupa modlitwa w intencji Polaków z Podkarpacia zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz za Żydów, którzy ponieśli śmierć na tym terenie: odczytanie listy znanych ofiar, a następnie przejście ze zniczami do symbolicznego muru rozstrzelań. O 11:00 spotkanie w Auli o charakterze świadectw ocalałych. Będzie także wystawa powiązana z tą tematyką. Wstęp wolny.

W środę święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła i jednocześnie ostatni dzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Kto w tych dniach uczynił cokolwiek dla jedności Kościoła (np. przez modlitwę, post, jałmużnę, studium, posługę liturgiczną…) i weźmie udział w środowym nabożeństwie na jego zakończenie, przyjmując Komunię Świętą, może zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Także w środę wieczorem spotkanie duszpasterstwa ludzi przedsiębiorczych „Talent”. Udział może wziąć każdy, kto jest lub chce być: przedsiębiorczy, energiczny i aktywny.

W czwartek Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Prośmy tego dnia o światło Ducha Świętego, abyśmy potrafili patrzeć na siebie z głębokim zrozumieniem, także przez pamięć o naszym wspólnym ojcu wiary – Abrahamie. Jeszcze niedawno był to temat dla nas prawie zupełnie teoretyczny, dzisiaj już nie.

W ten sam dzień o 10:00 w Kolegiacie Msza Święta i spotkanie opłatkowe dla Sybiraków i osób im bliskich.

W sobotę, u nas ‑ od 10:00, Regionalne Spotkanie Bractw Szkaplerznych

W niedzielę za tydzień rozpocznie się całonocna adoracja.

Po każdej Mszy Świętej w Kawiarence i zakrystii można zupełnie bezpłatnie pobrać tzw. „Pudełko życia” i specjalną naklejkę na lodówkę, w której będzie przechowywane. Informacje tam zawarte mają pomagać służbom ratowniczym skutecznie chronić życie osób starszych, samotnych lub pozostających w ciągu dnia bez obecności kogoś bliskiego. Pomyślmy o nich – zanieśmy im do domu – pomóżmy wypełnić.

W Opactwie można korzystać z pomocy przy rozliczeniu PIT-ów za 2016 rok. Prosimy także, aby pamiętać o nas przy przeznaczaniu 1 procenta.

Katechezy przedmałżeńskie to cykl cotygodniowych spotkań od 28 lutego do 11 kwietnia 2017 r. Z kolei katechezy przedślubne są w pewnym sensie kontynuacją katechez przedmałżeńskich i ostatnim etapem przygotowania do małżeństwa. W związku z tym uczestniczą w nim wyłącznie pary narzeczonych. Rozpoczęcie 1 lutego i kontynuacja 1 marca oraz 5 kwietnia 2017 r. Zapisy tylko drogą mailową przez formularze na jaroslaw.dominikanie.pl.

Inna propozycja to Warsztaty Muzyki Liturgicznej „Ciebie pragnie moja dusza”. Prowadzącymi zajęcia są wybitni specjaliści, kompozytorzy i aktywni muzycy: Urszula Rogala (Warszawa), Rafał Maciejewski (Akademia Muzyczna w Łodzi). Warsztaty mają na celu poszerzenie wiedzy i rozwinięcie umiejętności praktycznych oraz formowanie dojrzałej wiary. Warsztaty odbędą się w dniach 24-26 lutego w klasztorze dominikanów w Jarosławiu. Zapisy na furcie oraz drogą mailową. Szczegółowe informacje na plakatach, na FB: wydarzenie „Ciebie pragnie moja dusza – Dominikańskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej” oraz na jaroslaw.dominikanie.pl.

Na: tropemwilczym.miastojaroslaw.pl ruszyły zapisy na V edycję dwukilometrowego biegu Tropem Wilczym, który odbędzie się 26 lutego od godz. 12:00.

Dzisiaj u nas w kościele po Mszy świętej wieczornej projekcja filmu Matteo.

2 niedziela zwykła

Dzisiaj Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Na naszych oczach wiele rodzin przeżywa ból rozłąki z najbliższymi, którzy wyjechali w poszukiwaniu lepszej pracy i zarobków. Na całym globie trwa natomiast dramat niezliczonych rodzin opuszczających swoje domostwa z powodu wojen, biedy i prześladowań. Otoczmy ich dzisiaj szczególną modlitwą. Wykorzystajmy ten dzień, aby uczyć się rozumieć innych.

Pojutrze XX Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim.

W środę rozpoczniemy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan pod hasłem: „Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas”. Ten tydzień jest wezwaniem do przypomnienia sobie czasów, kiedy Kościół był niepodzielony. Jest wezwaniem do szukania inspiracji i odnowy, a także powrotu do podstaw wiary pierwotnego Kościoła. Pamiętajmy, że kto w tych dniach uczyni cokolwiek dla jedności Kościoła (np. modlitwa, post, jałmużna, studium, posługa liturgiczna itp.) i weźmie udział w jego zakończeniu, może zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

W czwartek wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara – patrona naszej archidiecezji, fundatora naszych ołtarzy – głównego, Matki Bożej, Chrztu Chrystusa, ambony, organów oraz chrzcielnicy. Uczcimy Jego relikwie.

W piątek o 11:00 przy kaplicy na Starym Cmentarzu obchody 154. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

W sobotę i niedzielę w Miejskim Ośrodku Kultury Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek. Wstęp wolny.

W sobotę obchodzimy Międzynarodowy Dzień Babci, nazajutrz Dzień Dziadka. Pamiętajmy o nich składając życzenia oraz modląc się za zmarłych. Będzie to wyrazem naszej wdzięczności za ich miłość, dobroć i poświęcenie.

Wspólnota Matki Miłosierdzia zaprasza na film Michała Kondrata pt. „Matteo” o Słudze Bożym, zakonniku o. Mateuszu da Agnone (czyt. Anione) w niedzielę za tydzień o godz. 18:00 w naszym kościele. Będziemy u nas gościć twórcę tego filmu.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej organizuje akcję „Pudełko Życia”, celem której jest umożliwienie służbom ratowniczym szybszej pomocy w stanach zagrożenia życia. Akcja adresowana jest szczególnie do osób starszych i samotnych. Przeczytajmy o niej w Wieściach dla Przyjaciół naszego Opactwa. Za tydzień po każdej Mszy takie pudełka będą rozdawane wszystkim chętnym. Zastanówmy się, czy takie pudełko nie przydałoby się osobie, która z uwagi na stan zdrowia nie chodzi do kościoła.

Święto Chrztu Pańskiego

Wraz z dzisiejszą niedzielą Chrztu Pańskiego kończymy w liturgii oficjalnie okres Bożego Narodzenia. Kolędy na zakończenie Mszy Świętej, niekiedy na liturgiczne przygotowanie darów oraz w czasie nabożeństw i w naszych domach, śpiewamy tradycyjnie do 2 lutego.

Dzisiaj o 15:00 u Panny Marii koncert noworoczny. Za tydzień na Sumie i bezpośrednio po niej kolędy śpiewa zespół AKADEMICY.

Od jutra rozpoczynamy tzw. okres zwykły. Kościół nie obchodzi w nim jakiejś szczególnej tajemnicy Chrystusa, ale rozważa misterium Pana w całej pełni, a czyni to zwłaszcza w każdą niedzielę.

Pojutrze wieczorna Msza Święta w intencji Ojczyzny. Przewodniczy i słowo Boże głosi ks. prałat Marian Rajchel.

Za tydzień wieczorna Msza Święta zostanie odprawiona jako: „Dziękczynna za osobę i dzieło Służebnicy Bożej Anny Jenke oraz błagalna o jej rychłą beatyfikację i o zdrowie oraz o Boże błogosławieństwo dla pracujących w jej procesie beatyfikacyjnym.” Przed Mszą Świętą przedstawimy Panu Bogu modlitwy zanoszone przy krypcie Służebnicy Bożej.

W pierwszym boksie parkingowym kontener na makulaturę. Dochód przeznaczony jest na misje.

Przypominamy o możliwości przekazywania w najbliższych miesiącach naszemu Ośrodkowi Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu jako organizacji pożytku publicznego jednego procenta podatku za rok 2016. Nasz numer K.R.S. to 24-77-64.

Bardzo dziękujemy za ofiary składane w okresie świątecznym na potrzeby naszego Ośrodka. Dzięki wspólnotowej ofiarności, dzięki indywidualnym dobrodziejom oraz dobrym doradcom z nadzieją patrzymy w czekającą nas wymagającą przyszłość.

Kliknij na odnośnik poniżej.

 

mkidn-2016-kolorowa-tablica-pamiatkowa