Ogłoszenia duszpasterskie

Jeśli klikniesz na daną informację, być może ujawnią się różne różne szczegóły!

7 niedziela zwykła

 1. We środę święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Pamiętajmy w modlitwie o następcy Świętego Piotra, który nie przestaje prosić o to wsparcie.
 2. W ten sam dzień wieczorem u nas spotkanie duszpasterstwa przedsiębiorców i pracodawców. Początek modlitewny w kościele o 17.30, a godzinę później część integracyjno-formacyjna w Kawiarence Benedyktyńskiej.
 3. Za tydzień uroczyste obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Centralnym punktem jest bieg uliczny Tropem Wilczym. Start po Mszy Świętej z godz. 11:00 od Panny Marii – przez pewien czas utrudnienia w ruchu samochodowym po mieście.
 4. Wszystkich, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym zachęcamy do przekazania 1 % swego podatku na rzecz naszego Ośrodka. Pomagamy także wypełniać PIT-y.
 5. W tym tygodniu tzw. „tłusty czwartek” czyli ostatni już czwartek przed Wielkim Postem. Kawiarenka Benedyktyńska przyjmuje zamówienia na pączki i inne tradycyjnych wypieki przedpościa. Tel. w godzinach 9:00 – 17:00 – 16 621 52 24.

Pączki

 

 

6 niedziela zwykła

 1. Pojutrze świętych Cyryla i Metodego, Patronów Europy, Apostołów Słowian.
 2. Będzie to także dzień wspomnienia św. Walentego. Ten święty biskup i męczennik z III wieku od średniowiecza był wzywany jako orędownik podczas ciężkich chorób, zwłaszcza nerwowych i epilepsji. Pod koniec XV wieku papież Aleksander VI ogłosił go patronem zakochanych. Trwający od ponad pięciuset lat zwyczaj wraz z angielskimi kolonistami trafił do Ameryki, by po wiekach w postaci zeświecczonej i skomercjalizowanej wrócić do Europy. Od paru lat również w Polsce jest wykorzystywany bardzo merkantylnie przez handlowców i usługodawców dla zwiększenia obrotów. Natomiast być zakochanym w Panu Bogu, we współmałżonku, w kandydacie do założenia wspólnej rodziny jest czymś pięknym – szczególnie mimo upływu wielu lat. Polecajmy zatem opiece św. Walentego wszystkich zakochanych i miłości spragnionych. Jest to także dzień czystości przedmałżeńskiej.
 3. W środę 41 rocznica śmierci Służebnicy Bożej Anny Jenke. Specjalne modlitwy o jej beatyfikację dołączymy do nowenny maryjnej.
 4. W piątek po Mszy wieczornej u Panny Marii spotkanie z państwem Martą i Markiem Babik z Krakowa, którzy opowiedzą, w jaki sposób rozmawiać ze swoimi dziećmi o wierze.
 5. W tym roku Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej odbędzie się w dniach 7-9 kwietnia w Ustrzykach Dolnych.
 6. Wszystkich, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym zachęcamy do przekazania 1 % swego podatku na rzecz naszego Ośrodka. Pomagamy także wypełniać PIT-y.

5 niedziela zwykła

 1. We wtorek o 17:30 nabożeństwo wotywne do św. Michała Archanioła. Możliwość wcześniejszego składania próśb i podziękowań przy jego figurze lub przez internet.
 2. W środę Nowenna Nieustająca do Matki Bożej Miłosierdzia i nowennowa Msza Święta w intencji złożonych próśb i podziękowań. Nowenna jest odprawiana punktualnie o 17.30 na zakończenie wystawienia Najświętszego Sakramentu, a intencja środowej Mszy Świętej wieczornej obejmuje wszystkie prośby i podziękowania składane przy obrazie Matki Bożej Miłosierdzia. Intencję można także wpisać poprzez naszą stronę internetową opactwo.pl. Zapraszamy do udziału w tym pięknym i tradycyjnym nabożeństwie. Warto w środku tygodnia wybrać się dodatkowo do kościoła i przemodlić ważne sprawy.
 3. W najbliższy wtorek, w godz. 9.00-12.00 na Rynku mobilny punkt poboru krwi.
 4. W ten sam dzień w naszej Kawiarence o 14:00 ciekawa dyskusja nad tym, czy w naszym Opactwie został pochowany hetman Jan Karol Chodkiewicz – dowodzący polskimi wojskami przeciw Szwedom, Rosjanom i Turkom. Wstęp wolny.
 5. W piątek 10 lutego we wspomnienie św. Scholastyki –pierwszej benedyktynki – o 17.30 Msza Święta za Ojczyznę, pół godziny wcześniej Krucjata Różańcowa.
 6. W ten sam dzień w Radymnie w Przedszkolu Parafialnym kiermasz charytatywny. Z kolei w niedzielę o 16:00 w radymińskim MOKu Walentynkowy koncert charytatywny. Wszystko na rzecz ciężko chorego na nowotwór Mateusza. Szczegóły na plakacie.
 7. W sobotę – we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes przypada Światowy Dzień Chorego zainicjowany przed laty przez św. Jana Pawła II. U Panny Marii specjalne Msze Święte o godz. 9:30 i o 18:00 z udzieleniem namaszczenia chorych dla osób tego sakramentu potrzebujących.
 8. Siostry Niepokalanki rozpoczęły nabór do prowadzonej przez siebie szkoły podstawowej na następny rok szkolny. W związku z tym zapraszają na swój Dzień Otwarty w najbliższą sobotę od 11:00 do 13:00.
 9. Rozważmy dołączenie do dwustu siedemdziesięciu osób zapisanych na dwukilometrowy bieg uliczny poświęcony pamięci żołnierzy wyklętych, który odbędzie się za trzy tygodnie.
 10. W trudnym okresie zimowym ze szczególną uwagą rozejrzyjmy się wokół siebie. Wielu ludzi boryka się z codziennymi trudnościami. Może blisko nas ktoś ma problem, w którego rozwiązaniu, choćby czasowym, moglibyśmy pomóc.
 11. Prosimy o nieblokowanie przejazdu alejkami na zaplecze naszego Opactwa, pamiętając, że jest to także droga dla służb ratunkowych.

4 niedziela zwykła

 1. Dzisiaj wieczorem Msza Święta za Ojczyznę. Po niej Różaniec Fatimski i adoracja prowadzona przez Wspólnotę bł. ks. Popiełuszki. O 21:00 Apel Jasnogórski i konferencja z życia duchowego. Nastepnie Godzina Święta. O 23:00 Eucharystia z homilią. Zakończenie nad ranem.
 2. Tylko do czwartku śpiewamy kolędy, a potem rozbieramy ostatnie choinki. Dziękujemy raz jeszcze wszystkim, którzy przyczynili się do przepięknego, najpierw adwentowego i następnie świątecznego wystroju kościoła.
 3. W czwartek Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej. Porządek Mszy Świętych: 7:00; 10:00 i 17:30. Na każdej Mszy Świętej poświęcenie gromnic.
 4. Święto Ofiarowania jest jednym ze starszych świąt w Kościele. Nie jest to święto kościelne obowiązujące. Zwyczaj święcenia gromnic datuje się od IX wieku. Gromnica oznacza przede wszystkich Jezusa Chrystusa, który przyszedł na świat jako „Światło rozpraszające wszelkie ciemności”. Świeca ta wskazuje także na Maryję jako tą, która nosiła prawdziwe „Światło” i zawsze była z Nim związana. Zapala sie ją w czasie sprawowania sakramentów: chrztu i pierwszej komunii. Stawia się ją też zapaloną w oknie podczas zagrożenia klęskami żywiołowymi. Wreszcie daje się ją do dłoni razem z różańcem osobom opuszczającym ten świat, by Matka Boża była przy nich aż do ostatniego tchnienia i zapewniła im szczęśliwą wieczność. Po powrocie z kościoła do domu w Gromniczną zapala się tę świecę i płomykiem zaznacza krzyż na odrzwiach lub w innym miejscu. Gromnicę i palmę, na krzyż związane, umieszcza się na ścianie mieszkania.
 5. W Święto Ofiarowania Pańskiego przeżywamy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Główne uroczystości diecezjalne gromadzące osoby konsekrowane o 11:00 u Panny Marii.
 6. W ten sam dzień rocznica święceń biskupich ks. bpa Mariana Rojka. Módlmy się także w Jego intencji, co obiecywaliśmy, gdy przechodził do diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
 7. W tym tygodniu nasze dni odnowy wewnętrznej: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.
 8. W czwartek spotkanie dla Straży Honorowej Serca Pana Jezusa.
 9. W piątek modlitwy o uzdrowienie i uwolnienie wewnętrzne: Bezpośrednio po wieczornej Mszy Świętej wystawienie Najświętszego Sakramentu, śpiewana litania do Bożego Serca i adoracja prowadzona przez członków Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. O 19:30 przejmuje prowadzenie Wspólnota Matki Miłosierdzia. O 20:30 Apel Jasnogórski ze specjalną konferencją, ok. 21:30 Msza Święta z homilią.
 10. Dzisiaj przy wyjściu wspieramy działalność jarosławskiego studia radiowego „Ave Maria”. Dziękujemy szczodrym ofiarodawcom.
 11. Słowo REWITALIZACJA oznacza ożywienie, wręcz: przywrócenie do życia. Pozyskanie funduszy unijnych wymaga przygotowania programu rewitalizacji starego miasta i całej naszej dzielnicy. W piątek 3 lutego o 16.00 w kamienicy Attavantich odbędzie się spotkanie mieszkańców temu poświęcone. Będzie można zgłaszać własne pomysły. Wśród uczestników będzie rozlosowana nagroda w postaci nowoczesnego tabletu.

3 niedziela zwykła

 1. We wtorek Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. U nas w kościele o 10:00 z udziałem Księdza Biskupa modlitwa w intencji Polaków z Podkarpacia zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz za Żydów, którzy ponieśli śmierć na tym terenie: odczytanie listy znanych ofiar, a następnie przejście ze zniczami do symbolicznego muru rozstrzelań. O 11:00 spotkanie w Auli o charakterze świadectw ocalałych. Będzie także wystawa powiązana z tą tematyką. Wstęp wolny.
 2. W środę święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła i jednocześnie ostatni dzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Kto w tych dniach uczynił cokolwiek dla jedności Kościoła (np. przez modlitwę, post, jałmużnę, studium, posługę liturgiczną…) i weźmie udział w środowym nabożeństwie na jego zakończenie, przyjmując Komunię Świętą, może zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 3. Także w środę wieczorem spotkanie duszpasterstwa ludzi przedsiębiorczych „Talent”. Udział może wziąć każdy, kto jest lub chce być: przedsiębiorczy, energiczny i aktywny.
 4. W czwartek Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Prośmy tego dnia o światło Ducha Świętego, abyśmy potrafili patrzeć na siebie z głębokim zrozumieniem, także przez pamięć o naszym wspólnym ojcu wiary – Abrahamie. Jeszcze niedawno był to temat dla nas prawie zupełnie teoretyczny, dzisiaj już nie.
 5. W ten sam dzień o 10:00 w Kolegiacie Msza Święta i spotkanie opłatkowe dla Sybiraków i osób im bliskich.
 6. W sobotę, u nas ‑ od 10:00, Regionalne Spotkanie Bractw Szkaplerznych
 7. W niedzielę za tydzień rozpocznie się całonocna adoracja.
 8. Po każdej Mszy Świętej w Kawiarence i zakrystii można zupełnie bezpłatnie pobrać tzw. „Pudełko życia” i specjalną naklejkę na lodówkę, w której będzie przechowywane. Informacje tam zawarte mają pomagać służbom ratowniczym skutecznie chronić życie osób starszych, samotnych lub pozostających w ciągu dnia bez obecności kogoś bliskiego. Pomyślmy o nich – zanieśmy im do domu – pomóżmy wypełnić.
 9. W Opactwie można korzystać z pomocy przy rozliczeniu PIT-ów za 2016 rok. Prosimy także, aby pamiętać o nas przy przeznaczaniu 1 procenta.
 10. Katechezy przedmałżeńskie to cykl cotygodniowych spotkań od 28 lutego do 11 kwietnia 2017 r. Z kolei katechezy przedślubne są w pewnym sensie kontynuacją katechez przedmałżeńskich i ostatnim etapem przygotowania do małżeństwa. W związku z tym uczestniczą w nim wyłącznie pary narzeczonych. Rozpoczęcie 1 lutego i kontynuacja 1 marca oraz 5 kwietnia 2017 r. Zapisy tylko drogą mailową przez formularze na jaroslaw.dominikanie.pl.
 11. Inna propozycja to Warsztaty Muzyki Liturgicznej „Ciebie pragnie moja dusza”. Prowadzącymi zajęcia są wybitni specjaliści, kompozytorzy i aktywni muzycy: Urszula Rogala (Warszawa), Rafał Maciejewski (Akademia Muzyczna w Łodzi). Warsztaty mają na celu poszerzenie wiedzy i rozwinięcie umiejętności praktycznych oraz formowanie dojrzałej wiary. Warsztaty odbędą się w dniach 24-26 lutego w klasztorze dominikanów w Jarosławiu. Zapisy na furcie oraz drogą mailową. Szczegółowe informacje na plakatach, na FB: wydarzenie „Ciebie pragnie moja dusza – Dominikańskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej” oraz na jaroslaw.dominikanie.pl.
 12. Na: tropemwilczym.miastojaroslaw.pl ruszyły zapisy na V edycję dwukilometrowego biegu Tropem Wilczym, który odbędzie się 26 lutego od godz. 12:00.
 13. Dzisiaj u nas w kościele po Mszy świętej wieczornej projekcja filmu Matteo.

2 niedziela zwykła

 1. Dzisiaj Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Na naszych oczach wiele rodzin przeżywa ból rozłąki z najbliższymi, którzy wyjechali w poszukiwaniu lepszej pracy i zarobków. Na całym globie trwa natomiast dramat niezliczonych rodzin opuszczających swoje domostwa z powodu wojen, biedy i prześladowań. Otoczmy ich dzisiaj szczególną modlitwą. Wykorzystajmy ten dzień, aby uczyć się rozumieć innych.
 2. Pojutrze XX Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim.
 3. W środę rozpoczniemy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan pod hasłem: „Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas”. Ten tydzień jest wezwaniem do przypomnienia sobie czasów, kiedy Kościół był niepodzielony. Jest wezwaniem do szukania inspiracji i odnowy, a także powrotu do podstaw wiary pierwotnego Kościoła. Pamiętajmy, że kto w tych dniach uczyni cokolwiek dla jedności Kościoła (np. modlitwa, post, jałmużna, studium, posługa liturgiczna itp.) i weźmie udział w jego zakończeniu, może zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 4. W czwartek wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara – patrona naszej archidiecezji, fundatora naszych ołtarzy – głównego, Matki Bożej, Chrztu Chrystusa, ambony, organów oraz chrzcielnicy. Uczcimy Jego relikwie.
 5. W piątek o 11:00 przy kaplicy na Starym Cmentarzu obchody 154. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
 6. W sobotę i niedzielę w Miejskim Ośrodku Kultury Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek. Wstęp wolny.
 7. W sobotę obchodzimy Międzynarodowy Dzień Babci, nazajutrz Dzień Dziadka. Pamiętajmy o nich składając życzenia oraz modląc się za zmarłych. Będzie to wyrazem naszej wdzięczności za ich miłość, dobroć i poświęcenie.
 8. Wspólnota Matki Miłosierdzia zaprasza na film Michała Kondrata pt. „Matteo” o Słudze Bożym, zakonniku o. Mateuszu da Agnone (czyt. Anione) w niedzielę za tydzień o godz. 18:00 w naszym kościele. Będziemy u nas gościć twórcę tego filmu.
 9. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej organizuje akcję „Pudełko Życia”, celem której jest umożliwienie służbom ratowniczym szybszej pomocy w stanach zagrożenia życia. Akcja adresowana jest szczególnie do osób starszych i samotnych. Przeczytajmy o niej w Wieściach dla Przyjaciół naszego Opactwa. Za tydzień po każdej Mszy takie pudełka będą rozdawane wszystkim chętnym. Zastanówmy się, czy takie pudełko nie przydałoby się osobie, która z uwagi na stan zdrowia nie chodzi do kościoła.

Święto Chrztu Pańskiego

 1. Wraz z dzisiejszą niedzielą Chrztu Pańskiego kończymy w liturgii oficjalnie okres Bożego Narodzenia. Kolędy na zakończenie Mszy Świętej, niekiedy na liturgiczne przygotowanie darów oraz w czasie nabożeństw i w naszych domach, śpiewamy tradycyjnie do 2 lutego.
 2. Dzisiaj o 15:00 u Panny Marii koncert noworoczny. Za tydzień na Sumie i bezpośrednio po niej kolędy śpiewa zespół AKADEMICY.
 3. Od jutra rozpoczynamy tzw. okres zwykły. Kościół nie obchodzi w nim jakiejś szczególnej tajemnicy Chrystusa, ale rozważa misterium Pana w całej pełni, a czyni to zwłaszcza w każdą niedzielę.
 4. Pojutrze wieczorna Msza Święta w intencji Ojczyzny. Przewodniczy i słowo Boże głosi ks. prałat Marian Rajchel.
 5. Za tydzień wieczorna Msza Święta zostanie odprawiona jako: „Dziękczynna za osobę i dzieło Służebnicy Bożej Anny Jenke oraz błagalna o jej rychłą beatyfikację i o zdrowie oraz o Boże błogosławieństwo dla pracujących w jej procesie beatyfikacyjnym.” Przed Mszą Świętą przedstawimy Panu Bogu modlitwy zanoszone przy krypcie Służebnicy Bożej.
 6. W pierwszym boksie parkingowym kontener na makulaturę. Dochód przeznaczony jest na misje.
 7. Przypominamy o możliwości przekazywania w najbliższych miesiącach naszemu Ośrodkowi Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu jako organizacji pożytku publicznego jednego procenta podatku za rok 2016. Nasz numer K.R.S. to 24-77-64.
 8. Bardzo dziękujemy za ofiary składane w okresie świątecznym na potrzeby naszego Ośrodka. Dzięki wspólnotowej ofiarności, dzięki indywidualnym dobrodziejom oraz dobrym doradcom z nadzieją patrzymy w czekającą nas wymagającą przyszłość.

Kliknij na odnośnik poniżej.

 

mkidn-2016-kolorowa-tablica-pamiatkowa